Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει το Connected Line Update σε εξερχόμενες κλήσεις μέσω γραμμής ISDN συνδεδεμένης στην αντίστοιχη θύρα του Fritz, με hardware VoIP Phone (πχ Cisco SPA303 ή κάποιο Yealink ή Grandstream) συνδεδεμένο σε SIP εσωτερικό του ενσωματωμένου PBX του 7490;

    Η λειτουργία αυτή ονομάζεται και COLP (Connected Line Identification Presentation) και μας επιτρέπει όταν κάνουμε μια εξερχόμενη κλήση, να βλέπουμε ποιος αριθμός την έχει απαντήσει (πχ σε περίπτωση εκτροπής φαίνεται σε ποιο κινητό έγινε η εκτροπή, όταν καλείς κάποιο νούμερο των σειρών 800 και 801 φαίνεται σε ποιον γεωγραφικό αριθμό προωθούνται οι κλήσεις) αρκεί ο πάροχος του καλούμενου αριθμού να στέλνει την πληροφορία.

    Πχ αν καλέσετε την εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ στο 8009001000 , θα δείτε ότι οι κλήσεις προωθούνται στο 2112110770.

    Αυτή την στιγμή, η ISDN του ΟΤΕ πέφτει στον Asterisk μου με μια κάρτα PCI και το COLP παίζει μια χαρά και στο Yealink T26P και σε ένα VoIP ασύρματο Gigaset.

    Θέλω να ξηλώσω την κάρτα PCI, να ρίξω την ISDN σε ένα Fritz και να την περάσω στον Asterisk με VoIP. Θέλω όμως να παίζει και το COLP.

    Έχω κάνει δοκιμή με ένα (πανάρχαιο είναι η αλήθεια) Fritzbox 7140 που του έχω περάσει το firmware του 7170, αλλά το COLP δεν παίζει με τίποτα είτε κάνοντας κατευθείαν πάνω του register το Yealink ή το Gigaset, είτε κάνοντας register τον Asterisk πάνω στο Fritz με chan_sip trunk.

    Ο μόνος λόγος που θα έπαιρνα Fritz είναι αυτός και δεν θα ήθελα να ρισκάρω να δώσω τσάμπα χρήματα και να μην παίζει όπως θέλω.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει το Connected Line Update σε εξερχόμενες κλήσεις μέσω γραμμής ISDN συνδεδεμένης στην αντίστοιχη θύρα του Fritz, με hardware VoIP Phone (πχ Cisco SPA303 ή κάποιο Yealink ή Grandstream) συνδεδεμένο σε SIP εσωτερικό του ενσωματωμένου PBX του 7490;

    Η λειτουργία αυτή ονομάζεται και COLP (Connected Line Identification Presentation) και μας επιτρέπει όταν κάνουμε μια εξερχόμενη κλήση, να βλέπουμε ποιος αριθμός την έχει απαντήσει (πχ σε περίπτωση εκτροπής φαίνεται σε ποιο κινητό έγινε η εκτροπή, όταν καλείς κάποιο νούμερο των σειρών 800 και 801 φαίνεται σε ποιον γεωγραφικό αριθμό προωθούνται οι κλήσεις) αρκεί ο πάροχος του καλούμενου αριθμού να στέλνει την πληροφορία.

    Πχ αν καλέσετε την εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ στο 8009001000 , θα δείτε ότι οι κλήσεις προωθούνται στο 2112110770.

    Αυτή την στιγμή, η ISDN του ΟΤΕ πέφτει στον Asterisk μου με μια κάρτα PCI και το COLP παίζει μια χαρά και στο Yealink T26P και σε ένα VoIP ασύρματο Gigaset.

    Θέλω να ξηλώσω την κάρτα PCI, να ρίξω την ISDN σε ένα Fritz και να την περάσω στον Asterisk με VoIP. Θέλω όμως να παίζει και το COLP.

    Έχω κάνει δοκιμή με ένα (πανάρχαιο είναι η αλήθεια) Fritzbox 7140 που του έχω περάσει το firmware του 7170, αλλά το COLP δεν παίζει με τίποτα είτε κάνοντας κατευθείαν πάνω του register το Yealink ή το Gigaset, είτε κάνοντας register τον Asterisk πάνω στο Fritz με chan_sip trunk.

    Ο μόνος λόγος που θα έπαιρνα Fritz είναι αυτός και δεν θα ήθελα να ρισκάρω να δώσω τσάμπα χρήματα και να μην παίζει όπως θέλω.



    τι μου θύμησες τώρα... παλιά με τον ΕΠΑΚ για της dialup.... ειχα βρει μεσώ του Τ/Κ τον αριθμό...και έτσι καλούσα αυτών... τότε είχε και ο οτε ενα πρόγραμμα... 1 2 3... που μπορούσες να καλείς μέχρι 3 σταθερά χωρίς χρέωση μονάδων... και έτσι μου έβγαινε τζαμπέ ο επακ!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι μου θύμησες τώρα... παλιά με τον ΕΠΑΚ για της dialup.... ειχα βρει μεσώ του Τ/Κ τον αριθμό...και έτσι καλούσα αυτών... τότε είχε και ο οτε ενα πρόγραμμα... 1 2 3... που μπορούσες να καλείς μέχρι 3 σταθερά χωρίς χρέωση μονάδων... και έτσι μου έβγαινε τζαμπέ ο επακ!!!
    Χαχαχαχαχαχ είσαι απίστευτος

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.750
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ανοιξε ticket και ρωτα τους. Γενικα η υλοποιηση τους ειναι της λογικης κανουμε τα απαραιτητα.
    πχ αν το fritz συνδεεται με asterisk το trunking δεν δουλευει, γιατι δεν περναει το did (εκτος να ειναι ενας ο αριθμος και τον περασεις στο registration με / στο τελος).
    Επειδη στη γερμανια το isdn εχει γραψει ιστορια, θα ξερουν τι ειναι colp, οποτε θα σου απαντησουν σχετικα ευκολα.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοιξε ticket και ρωτα τους. Γενικα η υλοποιηση τους ειναι της λογικης κανουμε τα απαραιτητα.
    πχ αν το fritz συνδεεται με asterisk το trunking δεν δουλευει, γιατι δεν περναει το did (εκτος να ειναι ενας ο αριθμος και τον περασεις στο registration με / στο τελος).
    Επειδη στη γερμανια το isdn εχει γραψει ιστορια, θα ξερουν τι ειναι colp, οποτε θα σου απαντησουν σχετικα ευκολα.
    Πολύ καλή η πρόταση να τους στείλω ticket, το είχα σκεφτεί εδώ αλλά είπα πρώτα να δω μήπως κάποιος από τους εξπέρ μας εδώ το έχει δοκιμάσει

    Τους έστειλα το παρακάτω, ελπίζω να απαντήσουν θετικά!!

    Hello,

    I currently live in Greece and i have a BRI ISDN line from my telephone provider. It is a traditional BRI ISDN and not with VoIP terminal equipment.

    I have an Asterisk based PBX. I connect the ISDN line to the PBX via a PCI card.

    For various reasons, i want to remove the PCI card and connect the ISDN line to the Asterisk PBX via SIP.

    The best choice is to purchase a Fritzbox 7490, connect to it the S0 interface from my ISDN terminal, create a SIP extension at the 7490 and register my PBX to the 7490.

    My telephony provider has activated to the ISDN line the COLP feature, which allows me to see with which number my outgoing call has been connected. For example, if i call a fixed phone and the user has activated call diversion to another phone, when the call is answered i see to which phone the call has been diverted to. My current PCI card at Asterisk, supports this feature, so the VoIP phones i currently use show this information.

    I have an older Fritzbox (7170 with the latest firmware) . I connected to it the S0 interface from my ISDN terminal, created a SIP extension and registered to this extension directly with one of my VoIP phones. Unfortunately whatever i do either with the VoIP phone or with the Fritzbox, COLP information does not pass to the VoIP phone. I then connected my Asterisk to the 7170 SIP extension, did a debug and i can see that 7170 does not send at all COLP information.

    Are you aware if the 7490 with the latest firmware (7.27 currently) sends the COLP information which receives from the ISDN line, to the SIP extensions we create to it? If not, is there a change to support this with a newer firmware or by sending me a beta firmware or any other tweak? If that is not possible with the 7490 but another model from your list (for example the great 7590) can do it, i could also examine this option.

    Thank you in advance for any assistance you can provide,

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας