Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα παιδιά,στο σπίτι που μένω έχει την εναέρια του ΟΤΕ η οποία είναι από το 1992 (όταν τελείωσε και το σπίτι δλδ) βλέπω ενώ ο θόρυβος της γραμμής στο download πέρυσι τον Αύγουστο και μέχρι πριν από 2 μήνες ήταν σταθερά 15-15.2 τώρα δεν πάει πάνω από 12.5 και λέω τωρα,μήπως αν βάλω ένα καινούργιο καλώδιο πάνω στο απερχόμενο του ΟΤΕ δω καμία διαφορά?!
    Εντ μεταξύ το απερχόμενο είναι στα 5 μέτρα στην ευθεία από το μπαλκόνι μου και το κουτί δεν έχει καν ασφάλεια,αφού της προάλλες έβαλα σκάλα και άλλαξα ζεύγος γιατί το παλιό μου ζεύγος από την εναέρια έβγαζε σφάλματα.
    Μέσα στο σπίτι έχω βάλει καινούργια καλωδίωση pet.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aπαγορεύεται να κάνεις μόνος σου τέτοιες παρεμβάσεις, πάρε τον πάροχο για έλεγχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπαγορεύεται να κάνεις μόνος σου τέτοιες παρεμβάσεις, πάρε τον πάροχο για έλεγχο.
    Όταν πήρα τον πάροχο σφύριζε κλέφτικα,μόνο σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις ζητάν από τον ΟΤΕ να έρθει να σου περάσει καινούργια εναέρια και μόνο αν θα το κρίνει ο ΟΤΕ ότι πρέπει,αυτά μου είπαν όταν το ρώτησα.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δύο λύσεις
    Η μία μιλάς με πάροχο, λες πως έχεις σφάλματα αποσυνδέσεις τα χίλια μύρια, μπας και δώσουν στον ΟΤΕ, είσαι εκεί την ώρα που έρθει και του πεις να δει και δηλώσει αλλαγή καλωδίου..
    Αν όχι, βρες έναν με φορτηγάκι με ανατροπή και τυχαία θα "κοπεί" το καλώδιο..(αστειεύομαι)

  5. #5
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Μιλησα με οτετζη πριν απο λιγο,γειτονας και φιλος του κουμπαρου,μου ειπε οτι θα το κανονίσει εκ τον μέσον να έρθει από βδομαδα να το δει και να βαλει ενα καινουργιο εναεριο.
    Αντε να δουμε τι θα δουμε.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό ήθελα να σου πω και με πρόλαβες, μόνο με μέσον λειτουργεί η μηχανή στο Ελλαδιστάν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήθελα να σου πω και με πρόλαβες, μόνο με μέσον λειτουργεί η μηχανή στο Ελλαδιστάν.
    Άστα να πάνε,και εντελώς από σποντα στην κουβέντα επάνω με τον κουμπάρο μου είπε για τον γείτονα του τον οτετζη.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Υπαρχει και η αντιθετη αποψη, με γεγονοτα.
    Χαμηλη ταχυτητα σε vdsl vodafone. 60 αντι για 110.
    Μετρηση στην εισοδο του καλωδιου ΟΤΕ.
    Αναγγελια βλαβης στον ΟΤΕ
    Μετρηση απο τον οτε στη κολωνα, 90+
    Μετηρση απο τον οτε στο τελος του καλωδιου του 60.
    Την επομενη μερα εστειλε εργολαβο, αλλαξε το εναεριο, και η ταχυτητα πηγε +25Μbits.
    Πρωτη επισκεψη τεχνικου VF Τριτη, αποκατασταση την Παρασκευη.
    O οτε την εκλεισε τη Δευτερα, και η vf επικοινωνησε την Τριτη για την ολοκληρωση.
    Χωρις κανενα γνωστο/βυσμα/λαδι/ξυδι.


    Δλδ στις "πολιτισμενες χωρες" τι παραπανω θα μπορουσε να γινει?

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και η αντιθετη αποψη, με γεγονοτα.
    Χαμηλη ταχυτητα σε vdsl vodafone. 60 αντι για 110.
    Μετρηση στην εισοδο του καλωδιου ΟΤΕ.
    Αναγγελια βλαβης στον ΟΤΕ
    Μετρηση απο τον οτε στη κολωνα, 90+
    Μετηρση απο τον οτε στο τελος του καλωδιου του 60.
    Την επομενη μερα εστειλε εργολαβο, αλλαξε το εναεριο, και η ταχυτητα πηγε +25Μbits.
    Πρωτη επισκεψη τεχνικου VF Τριτη, αποκατασταση την Παρασκευη.
    O οτε την εκλεισε τη Δευτερα, και η vf επικοινωνησε την Τριτη για την ολοκληρωση.
    Χωρις κανενα γνωστο/βυσμα/λαδι/ξυδι.


    Δλδ στις "πολιτισμενες χωρες" τι παραπανω θα μπορουσε να γινει?
    Αυτο ειναι το σωστο και αυτο που επρεπε να γινει αλλα ο Ελληνας ειναι στον δικο του κοσμο με μεσα,χωρις υπομονη κτλΔεν προκειται ποτε να παμε ετσι μπροστα

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι αντίθετες καταστάσεις είναι σταγόνα στον ωκεανό στην χώρα όπου ανθεί φαιδρά πορτοκαλέα.
    Όποιος πιστεύει το αντίθετο δεν έχει έρθει ποτέ αντιμέτωπος με δημόσιες υπηρεσίες, νοσοκομεία και γενικά με ότι έχει να κάνει με το "εσύ μιλάς κι' εγώ τα ξύνω".
    Αν θέλετε να το βαρύνουμε λίγο, γιατί κάποιος μίλησε και για υπομονή, ο καρκίνος και άλλες διάφορες παθήσεις δεν κάνουν υπομονή, όταν σου κλείνουν ραντεβού για μια μαγνητική εγκεφάλου μετά από τρεις μήνες.
    Θα πρέπει να βάλεις βύσμα/λάδι/ξύδι, όπως αναφέρθηκε ειρωνικά πιο πάνω, για να μάθεις αν θα ζήσεις ή θα πεθάνεις και αυτά δεν τα έχει πάρει το αυτί μου από κάπου αλλά τα έχω ζήσει στο πετσί μου δεκαετίες τώρα.

    Δεν είναι το κατάλληλο νήμα για τέτοιες συζητήσεις γι' αυτό σταματάω το συγκεκριμένο εδώ.
    Θέλετε κάτι στο θέμα του ΟΤΕ??? πολύ ευχαρίστως, ένα από τα άπειρα που έχω αντιμετωπίσει σαν τεχνικός και όχι σαν ιδιώτης, τα τελευταία 35 χρόνια.
    Αναφορά για αντικατάσταση φθαρμένου καλωδίου. Έρχεται συνεργείο το βλέπει σε τι άθλια κατάσταση είναι και στέλνει εργολάβο.
    Έρχεται ο εργολάβος και επειδή δεν υπήρχε στην αποθήκη του ΟΤΕ(έτσι είπε) μονοκόμματο κομμάτι βάζει δύο και κάνει μάτιση με την δέσμευση ότι με την πρώτη ευκαιρία θα αλλαχτεί.
    Πέρασαν 6 μήνες με αυτή την κατάσταση και με συνεχόμενα τηλεφωνήματα χωρίς να γίνει κάτι.
    Μπήκε βύσμα/λάδι/ξύδι(που αναφέρθηκε πιο πάνω) και μέσα σε 3 μέρες αντικαταστάθηκε με καινούργιο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Εναέρια μάτιση ΟΤΕ (1).jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  400,2 KB 
ID: 228053
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο οτε πουλήθηκε και δεν ειναι δημοσιο.
    Και σίγουρα ειναι καλύτερα απο την εποχη που οι συνδέσεις πουλιοταν στη μαύρη αγορά.
    Σαν μεγαλη εταιρεία ειναι δυσκινητη, ομως συγκριτικά με δημοσιες υπηρεσίες ειναι ετη φωτος μπροστά.
    Ειδικα για το παράδειγμα που αναφερεις, αντιλαμβανεσαι οτι επέλεξε να αλλάξει το καλωδιο κανοντας ματιση (πιθανοτατα με scotchlock) αμεσα παρα να το αφησει μεχρι να έρθει καλωδιο στην αποθήκη
    Γνωρίζουμε οτι τεχνικα τα οποια θεματα λογω ενωσης θελουν χειμώνα και καλοκαίρι για να εμφανιστούν.
    Διαδικαστικα η βλαβη εκλεισε.

    Το σωστό θα ηταν να θεωρηθεί προσωρινη αρση και να μείνει ανοιχτή για οταν υπάρξει καλωδιο.
    Αμφιβάλλω οτι ο εργολάβος εχει ο ιδιος τη δυνατότητα να κανει τετοια πραγματα.

    .
    Οποτε εφόσον θέλουμε να φτιαχτεί, πρωτου δημιουργηθεί προβλημα, προφανως χρειάζεται γνωριμια για αλλαγη εκτος τυπικης διαδικασιας. Ομως αυτα ειναι ψιλα γραμματα τελικα.

    Οσο και αν συμφωνω με το καταπτυστο στην υγεία, με τις λιστες αναμονης, δυσκολεύομαι να τα τσουβαλιασω ολα.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα με την εναέρια έχει αρκετό καιρό,και όταν παίρνω αρκετές φορές τηλέφωνο και η Nova μου λέει ότι μπορεί να κάνει τίποτα τότε μπαίνει το βύσμα/ξύδι/λάδι όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω.
    Για εμένα έχει μεγάλο φταίξιμο η Nova γιατί όταν τους λέω ότι έχει φθορά η εναέρια δεν μου το ανοίγουν καν σαν αίτημα να έρθεις τεχνικός να το δει και να γίνουν οι ανάλογες κινήσεις.
    Αφού βρέθηκε αυτός ο άνθρωπος,να είναι καλά που θα με βοηθήσει, τίποτα άλλο δεν λέω.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οτε πουλήθηκε και δεν ειναι δημοσιο.
    Και σίγουρα ειναι καλύτερα απο την εποχη που οι συνδέσεις πουλιοταν στη μαύρη αγορά.
    Σαν μεγαλη εταιρεία ειναι δυσκινητη, ομως συγκριτικά με δημοσιες υπηρεσίες ειναι ετη φωτος μπροστά.
    Ειδικα για το παράδειγμα που αναφερεις, αντιλαμβανεσαι οτι επέλεξε να αλλάξει το καλωδιο κανοντας ματιση (πιθανοτατα με scotchlock) αμεσα παρα να το αφησει μεχρι να έρθει καλωδιο στην αποθήκη
    Γνωρίζουμε οτι τεχνικα τα οποια θεματα λογω ενωσης θελουν χειμώνα και καλοκαίρι για να εμφανιστούν.
    Διαδικαστικα η βλαβη εκλεισε.

    Το σωστό θα ηταν να θεωρηθεί προσωρινη αρση και να μείνει ανοιχτή για οταν υπάρξει καλωδιο.
    Αμφιβάλλω οτι ο εργολάβος εχει ο ιδιος τη δυνατότητα να κανει τετοια πραγματα.

    .
    Οποτε εφόσον θέλουμε να φτιαχτεί, πρωτου δημιουργηθεί προβλημα, προφανως χρειάζεται γνωριμια για αλλαγη εκτος τυπικης διαδικασιας. Ομως αυτα ειναι ψιλα γραμματα τελικα.

    Οσο και αν συμφωνω με το καταπτυστο στην υγεία, με τις λιστες αναμονης, δυσκολεύομαι να τα τσουβαλιασω ολα.
    Ευχαριστούμε πολύ για την ανάλυση, καλή η προσπάθεια, προσωπικά κατάλαβα αρκετά που το πας, καλή συνέχεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα με την εναέρια έχει αρκετό καιρό,και όταν παίρνω αρκετές φορές τηλέφωνο και η Nova μου λέει ότι μπορεί να κάνει τίποτα τότε μπαίνει το βύσμα/ξύδι/λάδι όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω.
    Για εμένα έχει μεγάλο φταίξιμο η Nova γιατί όταν τους λέω ότι έχει φθορά η εναέρια δεν μου το ανοίγουν καν σαν αίτημα να έρθεις τεχνικός να το δει και να γίνουν οι ανάλογες κινήσεις.
    Αφού βρέθηκε αυτός ο άνθρωπος,να είναι καλά που θα με βοηθήσει, τίποτα άλλο δεν λέω.
    Μην ασχολείσαι, μια χαρά έκανες, τα υπόλοιπα που διαβάζουμε είναι αμπελοφιλοσοφίες για να βρισκόμαστε σε συζήτηση λες και δεν ζούμε στην ίδια χώρα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας