Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    06-06-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200400/21045
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα. Ένα χρόνο είμαι στην cosmote adsl 24. Με συγχρονισμο 9 mbps και αμετρητες αποσυνδεσεις. Μέχρι σήμερα δηλώνω συνεχώς αποσυνδέσεις. Συνεχώς έρχεται μήνυμα πως η βλάβη αποκαταστάθηκε. Έχω αλλάξει router, φίλτρα και άλλα. Επίσης έχει έρθει πολλές φορές και τεχνικός. Σήμερα ήρθε και άλλος και στο σπίτι μου τα βρήκε όλα καλά. Χθες δήλωσα ξανά βλάβη μέσω chat.Όταν μίλησα με κάποιον του ζήτησα να γίνει αίτημα για πόρισμα ανεφικτότητας, και μου ειπε πως πρέπει να ληξει η βλαβη πρωτα. Σήμερα που ήρθε ο τεχνικός και είπε πως όταν θα φύγει θα υπάρχει κανονικά τηλέφωνο και internet. Μαντέψτε. Τα λαμπάκια power dsl και wlan ειναι σταθερά ανοικτά. Τα υπόλοιπα τίποτα.Παίρνω και κάνω αίτηση για πόρισμα ανεφικτότητας. Μου λέει ο σημερινός υπαλληλος πως για να γίνει το αίτημα πρέπει να υπάρχει βλάβη. Δέχομαι να ξανακάνουμε βλάβη και του λέω πως αν μου έρθει μήνυμα πως όλα λύθηκαν εγώ τι θα κάνω? Μου λέει πως αν έρθει το μήνυμα αυτό όλα θα είναι καλά. Του απαντώ πως τόσους μήνες έχω κάνει 87 βλάβες, μου έρχεται μήνυμα πως όλα λύθηκαν όμως δε λύνεται τίποτα. Τι να κάνω? Να πάρω τον τεχνικό στο κινητό του(μου το έδωσε) και να του ζητήσω να βγάλει ανεφικτότητα ή να στείλω μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ? Για να στείλω στην ΕΕΤΤ πρέπει πρώτα να στείλω mail στον Π-ΟΤΕ και να περάσουν 20 ημέρες? Και αν ναι, ου θα το στείλω?
    Τιο σταθερό το χρησιμοποιεί μεγάλη γυναίκα και γι αυτό καίγομαι. Επίσης στην περιοχή έχουν τοποθετηθεί οι νέες καμπίνες και μέσα στην πολυκατοικεία κουτιά για οπτικές. Ειναι 5 ευρω παραπάνω εγώ όμως δεν θέλω να τα πληρώνω γιατί το internet δε χρησιμοποιείται. Τι προτείνετε?

    Υ.Γ Δε χρειάζεται να σας στείλω κάτι από το modem router γιατί τα έλεγξε ο δικός μου τεχνικός. Αν καταφέρω να αποχωρήσω ατελώς ποια εταιρία προτείνετε? Η vodafone εχει μέχρι 30 mbps. Η cosmote και η wind έχουν μέχρι 200 mbps με οπτική έως το σπίτι. Η nova έχει έως 50. Προτείνετε wind vdsl 50, nova vdsl 50 ή vodafone vdsl 30?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Λοιπον θα κανεις καταγγελια στην Εεττ με κοινοποιηση στην κοσμοτε και θα γραψεις ολο το ιστορικο και θα ζητησεις να αποδεσμευτεις αζημιως απο τον οτε με δικια τους υπαιτιοτητα.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα στοιχεία του μοντεμ καλό είναι να τα βάλεις, υπάρχουν εδώ μέσα μέλη που μόνο από αυτά μπορούν να σου πουν περισσότερα πράγματα από αυτά που είδε ο τεχνικός σου από κοντά...
    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι από πλευράς σου είναι όλα καλά και επίσης ας υποθέσουμε ότι adsl/vdsl παίρνεις από Α/Κ λόγω ότι είσαι κοντά του (μόνο συμπεράσματα μπορώ να βγάλω όμως με βάση τη διαθεσιμότητα που σου δίνουν για VDSL ταχύτητες).
    Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση υπάρχει πρόβλημα στο χαλκό. Για το χαλκό ο κατεξοχήν αρμόδιος είναι ο ΟΤΕ, πράγμα που σημαίνει ότι σε όποιον άλλο και αν πας, χειροτερεύεις την κατάστασή σου, μιας και θα συνεχίσουν τα ίδια προβλήματα, αλλά μετά θα σε πηγαίνουν μπαλάκι μεταξύ του άλλου παρόχου και του ΟΤΕ.
    Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι η κατάστασή σου είναι αυτή που υπέθεσα, νομίζω πως η μοναδική πιθανότητα να μην έχεις προβλήματα είναι με την οπτική ίνα.
    Οπότε καταγγελία στην ΕΕΤΤ οκ, αλλά με προσανατολισμό αποκατάστασης του προβλήματος, γιατί αλλιώς τα ίδια θα έχεις. Ξαναλέω βάση των υποθέσεων που έκανα, βάλε στοιχεία και επιπλέον λεπτομέρειες...

  4. #4
    Εγγραφή
    06-06-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200400/21045
    ISP
    Wind
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Τελικά το θέμα λύθηκε. Πάντως αν πήγαινα σε άλλο πάροχο θα επέλεγα οπτική 1000%

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gv2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Τελικά το θέμα λύθηκε. Πάντως αν πήγαινα σε άλλο πάροχο θα επέλεγα οπτική 1000%
    πες μας και πως λυθηκε ντε!!

  6. #6
    Εγγραφή
    06-06-2021
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200400/21045
    ISP
    Wind
    Λύθηκε μετά την επίσκεψη τεχνικού. Ο άνθρωπος κάθισε μία ώρα μέχρι να λυθεί. Υπήρχε πρόβλημα στην ''πόρτα'' όπου ήμουν συνδεδεμένος. Βέβαια, τώρα η ταχύτητα ethernet 11,36 down mbps έπεσε στα 8,6 αλλά είναι οκ το σταθερό και δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις. Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας επι του θέματος. Επειδή μόλις λήξει το συμβόλαιο μου με τον Π-ΟΤΕ θα φύγω τι εταιρεία προτείνετε για vdsl 50? Wind ή nova? Με τη wind έχω πολύ καλύτερη εμπειρία από nova + τη wind την εμπιστεύομαι. Θυμάμαι στο παλιό μου σπίτι(προ-covid) είχα nova 50 και η ταχύτητα το αστρονομικό νούμερο των 2 ολόκληρων mbps down και ολόκληρο 0,3 mbps στα 5.. Μόλις έβαλα wind 42 mbps down και 8,1 up, λόγω Α/Κ. Από Α/Κ έπαιρνα και στις 2 εαιρείες.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Πρόταση
    οπως λες μπορείς να έχεις οπτική στο σπίτι

    με μόνο 23 €/μήνα για 10/100 για 2 χρόνια.
    Και περιμένεις προτάσεις ?
    Πας καλά ?

    Πόσα δίνεις τώρα για adsl?


    Στο ftth οι ταχύτες είναι εγγυημένες και τα προβλήματα μηδενικά.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    24mbps
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνω με τους υπολοιπους. 100αρα fiber και μην κοιταξεις πισω. Αρα εφοσον δεν θα πας απο cosmote, πηγαινε wind. Η nova δεν δινει fiber και η voda οπως μας ειπες ειναι λογικα vdsl

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrislamp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω με τους υπολοιπους. 100αρα fiber και μην κοιταξεις πισω. Αρα εφοσον δεν θα πας απο cosmote, πηγαινε wind. Η nova δεν δινει fiber και η voda οπως μας ειπες ειναι λογικα vdsl
    Να πάει Cosmote αν η cosmote έχει σκάψει τους δρόμους.
    Οι τιμές είναι ίδιες, από bandwith εξωτερικού είναι καλύτερα από wind, τα προβλήματα μηδενικά και στους δύο.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας