Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.969
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Intenet
    Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, από το διαδικτυακό μπλακ άουτ έχουν επηρεαστεί ενημερωτικές ιστοσελίδες όπως ο Guardian, οι New York Times και οι Financial Times.


    Επιπλέον αναφορές κάνουν λόγο για προβλήματα στην Amazon και σε πολλούς ιστοτόπους εφημερίδων και ειδήσεων.

    https://downdetector.gr/

  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πριν λίγο το άκουγα στο Βρετανικό ραδιόφωνο. Ανέφεραν θέμα σε κάποιο ή κάποια CDNs. Πχ, τo gov.uk αυτή τη στιγμή δεν παίζει, επίσης Vimeo που δοκίμασα πριν λίγο. Αναφέρουν θέματα για Amazon, Reddit, κτλ. αν και προσωπικά εδώ μου είναι OK.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #3
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.877
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέφεραν θέμα σε κάποιο ή κάποια CDNs
    Yeah, το Fastly.

    Έφτιαξαν νομίζω.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.257
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, φαίνεται να έφτιαξε.

    Το διαπίστωσα σε wired.com (connection failure ή fastly error), το ίδιο και στο speedtest ενώ στο amazon.com έλειπε περιεχόμενο.

    Το περίεργο είναι πως με expressvpn (swiss) όλα δούλευαν...

    https://www.theregister.com/2021/06/...kes_down_half/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 08-06-21 στις 15:07.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Κάπου διάβασα για κυβερνοεπίθεση. Αλλά ναι επανήλθαν γρήγορα ευτυχώς

  6. #6
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    κρίμα που έφτιαξε
    μακάρι να γινόταν ένα Global Blackout στο διαδίκτυο (internet) και σε όλων των τύπων συνδέσεων με αυτό που θα είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν εκτός τα Smartphones (Android/IOS) , Tablets . Σταθεροί/Φορητοί υπολογιστές

    θα είχαμε απόλυτη ησυχία και ηρεμία...

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    κρίμα που έφτιαξε
    μακάρι να γινόταν ένα Global Blackout στο διαδίκτυο (internet) και σε όλων των τύπων συνδέσεων με αυτό που θα είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν εκτός τα Smartphones (Android/IOS) , Tablets . Σταθεροί/Φορητοί υπολογιστές

    θα είχαμε απόλυτη ησυχία και ηρεμία...
    Τρίτη σπηλιά δεξιά μένεις; Νομίζω σε πέτυχα τις προάλλες να βγαίνεις για κυνήγι.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.448
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρίτη σπηλιά δεξιά μένεις; Νομίζω σε πέτυχα τις προάλλες να βγαίνεις για κυνήγι.
    Πάνω σε αυτό που είπε ο Zer0c00L, φαντάζομαι εννοεί τα social media κυρίως.
    Μπορεί να σου φαίνεται αναχρονιστική η άποψή του, αλλά σκέψου πόσο εξαρτημένοι είναι οι περισσότεροι με τα social που λίγα λεπτά/ώρες να υπάρξει πρόβλημα, μελαγχολούν και τρομοκρατούνται.

    Αν αυτό δεν είναι ένδειξη παρακμής της κοινωνίας, τότε δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να είναι.

    Τουλάχιστον εγώ κι εσύ, είχαμε την τύχη να ζήσουμε και τις pro-social media εποχές και ξέρουμε πως ήταν ο κόσμος πριν απ'αυτά.

    Για τις νέες γενιές δεν ξέρω, που γνώρισαν αυτή τη μία και μοναδική πραγματικότητα.

    ΥΓ. Δεν είμαι αντίθετος με την ύπαρξή τους, ούτε και πολέμιος. Χρησιμοποιώ κι εγώ σε ένα βαθμό.

    Αλλά όπως κι ένας καπνιστής ξέρει πόσο ανθιυγιεινό είναι το κάπνισμα αλλά εξακολουθεί να καπνίζει, έτσι και με τα social, γνωρίζουμε πόσο βλάπτουν την ψυχοσύνθεσή μας αλλά εξακολουθούμε να τα χρησιμοποιούμε.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    @Gentoo, δεν είδα να αναφέρεται σε κάτι συγκεκριμένο, αλλά σε όλο το ίντερνετ.

    Στο θέμα μας: σήμερα το zoom και το dropbox κρασάρουν ασταμάτητα. Σχετίζεται άραγε με αυτό;

  10. #10
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    κρίμα που έφτιαξε
    μακάρι να γινόταν ένα Global Blackout στο διαδίκτυο (internet) και σε όλων των τύπων συνδέσεων με αυτό που θα είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν εκτός τα Smartphones (Android/IOS) , Tablets . Σταθεροί/Φορητοί υπολογιστές

    θα είχαμε απόλυτη ησυχία και ηρεμία...
    Μια βδομαδουλα τι ωραια που θα ηταν . Ή θα κλεινοντουσαν σπιτια τους απο μιζερια που δεν θα ειχαν κατι αλλο να κανουν ή θα υποχρεωνοντουσαν να κανουν κατι πιο ποιοτικο πχ να διαβασουν ένα βιβλιο ή να πανε για τρεξιμο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Gentoo, δεν είδα να αναφέρεται σε κάτι συγκεκριμένο, αλλά σε όλο το ίντερνετ.
    Δεν χρειαζοταν να αναφερθει διακριτα σε αυτο, δυστυχως μεγαλο μερος ως η πλειονοτητα σημερα των 12-30 που εχουν κινητο ειναι κολλημενοι στα σοσιαλ και καινε εγκεφαλο. Αυτοι ειναι που θα γκρινιαζαν και θα στεναχωριοντουσαν πρωτοι και περισσοτερο να εισαι σιγουρος αν το παγκοσμιο ιντερνετ επεφτε για 24+ ωρες

    Συν τα μυοσκελετικα που μου λενε διαφοροι φυσιοθεραπευτες εχουν ολοι λαιμο καμπουριασμενο απο το κινητο/ταμπλετ και δεν ισιωνει. Συν τη διασπαση σε τεραστιο ποσοστο των νεων παιδιων σημερα που ειναι απο 2-3 χρονων κολλημενα σε κινητα/ταμπλετς και βλεπουν youtube και βιντεακια.

    Αν βαλεις οτι και πολλοι μεγαλυτεροι πλεον 65+ που δεν εχουν ζωη και ενδιαφεροντα μετα τη συνταξιοδοτηση την περνανε κολλημενοι στα σοσιαλ και σε ενα κινητο/ταμπλετ η κατασταση ειναι τραγικη.

    Μετα σου λεει γιατι ο κοσμος μιζιεραζει, γιατι δεν υπαρχει παιδεια και μορφωση, γιατι ο πληθυσμος γερναει, παχαινει και αρρωσταινει κτλ κτλ κτλ. Τα λεει ο Σαρμα, ο Ξενακης, ο Ρομπινς και λειπει αλλα η αυτοβελτιωση και η αυτογνωσια δεν πουλανε την σημερον.

    Τελικα η γενια μας που μεγαλωσε ως παιδια και εφηβοι χωρις κινητα, ταμπλετς, ιντερνετ κτλ αλλα ηταν εξω, επαιζει, ετρεχε, εκανε ποδηλατο κτλ, ουτε παχυσαρκιες ειχε σε αυτο το βαθμο, ουτε διαβητη, ουτε καταθλιψεις, ουτε τετοιο υπερκαταναλωτισμο, ουτε εφτανε να μεγαλωνει αποστειρωμενα σε γυαλα ή να νομιζει ότι η ζωη είναι σοουμπιζ ή τηλεριαλιτι ή να ψαχνει την ευκολη και ξεκουραστη λυση της αρπακτης αλα ινφλουενσερ.

    Το ιντερνετ και η τεχνολογια εχει και θετικα και αρνητικα και δυστυχως μεγαλο μερος των ανθρωπων σημερα (για να μην πω η πλειονοτητα) δεν εχει την κριση και την ωριμοτητα να διακρινει τη διαφορα και να τα αξιοποιησει αναλογως, ως εργαλεια εξελιξης και βελτιωσης και οχι ως οργανα φθορας και καταστροφης.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω σε αυτό που είπε ο Zer0c00L, φαντάζομαι εννοεί τα social media κυρίως.
    Μπορεί να σου φαίνεται αναχρονιστική η άποψή του, αλλά σκέψου πόσο εξαρτημένοι είναι οι περισσότεροι με τα social που λίγα λεπτά/ώρες να υπάρξει πρόβλημα, μελαγχολούν και τρομοκρατούνται.

    Αν αυτό δεν είναι ένδειξη παρακμής της κοινωνίας, τότε δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να είναι.

    Τουλάχιστον εγώ κι εσύ, είχαμε την τύχη να ζήσουμε και τις pro-social media εποχές και ξέρουμε πως ήταν ο κόσμος πριν απ'αυτά.

    Για τις νέες γενιές δεν ξέρω, που γνώρισαν αυτή τη μία και μοναδική πραγματικότητα.

    ΥΓ. Δεν είμαι αντίθετος με την ύπαρξή τους, ούτε και πολέμιος. Χρησιμοποιώ κι εγώ σε ένα βαθμό.

    Αλλά όπως κι ένας καπνιστής ξέρει πόσο ανθιυγιεινό είναι το κάπνισμα αλλά εξακολουθεί να καπνίζει, έτσι και με τα social, γνωρίζουμε πόσο βλάπτουν την ψυχοσύνθεσή μας αλλά εξακολουθούμε να τα χρησιμοποιούμε.
    Υποθέτω ότι για τον πολύ κόσμο μόνο το αν λειτουργούν τα σόσιαλ μίντια μετράει και όλο το ίντερνετ είναι το facebook. Τηλε εργασία, τηλειατρική, sharing, οικονομικά, χρηματιστήρια και άλλα ας πούμε είναι ψιλά γράμματα για τη μάζα.
    Μιλάμε για σούπερ μυαλό να παρακαλάω να πέσει το ίντερνετ για 24 ώρες για να ξεκολλήσουν οι κολλημένοι. Σκασίλα μου αν ξεκολλήσουν, έχουν γονείς και σχολεία να φροντίσουν για αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YaWnX : 08-06-21 στις 19:31.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρίτη σπηλιά δεξιά μένεις; Νομίζω σε πέτυχα τις προάλλες να βγαίνεις για κυνήγι.
    πρόσεξε είμαι Global Blackout μόνο σε ότι αφορά το internet και τις συνδέσεις

    δεν είμαι Global Blackout και να γυρίσει ο πλανήτης στην παλαιολιθική εποχή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω σε αυτό που είπε ο Zer0c00L, φαντάζομαι εννοεί τα social media κυρίως.
    Μπορεί να σου φαίνεται αναχρονιστική η άποψή του, αλλά σκέψου πόσο εξαρτημένοι είναι οι περισσότεροι με τα social που λίγα λεπτά/ώρες να υπάρξει πρόβλημα, μελαγχολούν και τρομοκρατούνται.

    Αν αυτό δεν είναι ένδειξη παρακμής της κοινωνίας, τότε δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να είναι.

    Τουλάχιστον εγώ κι εσύ, είχαμε την τύχη να ζήσουμε και τις pro-social media εποχές και ξέρουμε πως ήταν ο κόσμος πριν απ'αυτά.

    Για τις νέες γενιές δεν ξέρω, που γνώρισαν αυτή τη μία και μοναδική πραγματικότητα.

    ΥΓ. Δεν είμαι αντίθετος με την ύπαρξή τους, ούτε και πολέμιος. Χρησιμοποιώ κι εγώ σε ένα βαθμό.

    Αλλά όπως κι ένας καπνιστής ξέρει πόσο ανθιυγιεινό είναι το κάπνισμα αλλά εξακολουθεί να καπνίζει, έτσι και με τα social, γνωρίζουμε πόσο βλάπτουν την ψυχοσύνθεσή μας αλλά εξακολουθούμε να τα χρησιμοποιούμε.
    μόνο εσύ με καταλαβαίνεις μου φαίνεται...

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Fastly? Που δεν το ξέρει ουτε η μανα του? Τοσο μεγαλο single point of failure?

    Θα τους κοπηκε καμμια ινα σε τρια σημεια ταυτόχρονα και αυτων των καημενηδων.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    απο οσες σελιδες αναφερθηκαν προσωπικα δεν ξερω καμια, με τα γνωστα facebook, insta, twitter, viber κτλ ολα παιζανε και παιζουν τζαμι χωρις το παραμικρο προβλημα, σε μενα τουλαχιστον...

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν κρατησε πολυ. Αν δεν ησουν εκεινη τη στιγμη καπου, δεν θα το καταλαβαινες. Ισα που προλαβα να δω το amazon.com να φορτωνει χωρις css...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας