Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Χρειάζομαι μια υπηρεσία Cloud για να κάνω backup τα αρχεία μου ανά τακτά χρονικά διαστήματα με την μέθοδο του κατοπτρισμού, δηλαδή όπως κάνουν προγράμματα τύπου Freefilesync που όταν τα τρέχεις αναγνωρίζουν ποια αρχεία έχουν αλλάξει/διαγραφεί στον δίσκο σου και ενημερώνουν τον δεύτερο δίσκο έτσι ώστε να υπάρχουν ακριβώς τα ίδια αρχεία και σε αυτόν.

    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο Cloud που να παρέχει αυτή την δυνατότητα ώστε να έχει δει κατά πόσο είναι εύχρηστο και με ποιο software γίνεται η διαδικασία της αναγνώρισης των αρχείων;

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 10-06-21 στις 11:33.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν μιλάς για αυτόματο sync, το dropbox κάνει αυτό που θες. Αν μιλάς για χειροκίνητο sync, τότε είτε θες ένα linux cloud και χρησιμοποιείς rsync, ή κάνεις με freefilesync το mirroring από τον δίσκο σου στο dropbox ή κάποιο παρόμοιο, αν και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θέλει να κάνει το τελευταίο.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    φτιάξε ενα synology nas τοπικά... και κάντα ολα εκεί
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω οι απαντήσεις έχουν να κάνουν με τον όγκο των δεδομένων, τη συχνότητα αλλαγής τους, το αν πρέπει να είναι στο cloud ή αρκεί να είναι κάπου τοπικά (δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος σήμερα να έχεις backup μόνο τοπικά)

    Προσωπικά έχω να προτείνω σαν εναλλακτική το pCloud. Έβαλε πρόσφατα αυτή τη δυνατότητα, δηλ. απλό backup ΠΡΟΣ το cloud χωρίς sync. Βολεύει γιατί λειτουργεί ως set it and forget it (τα αναλαμβάνει όλα η δική του εφαρμογή), ρυθμίζεις να γίνεται σε οποιουσδήποτε φακέλους (όχι όπως dropbox, onedrive κ.λπ.), έχεις σαν μπόνους και τη δυνατότητα sync, με άλλα αρχεία αν θες, έχει διάφορα καλούδια, όπως να μοιράζεσαι on the fly αρχεία που έχεις έτσι κι αλλιώς πάρει backup, και έχει και πακέτα lifetime που σε βάθος χρόνου γίνονται πολύ οικονομικά. Μπορείς να πάρεις έναν δωρεάν λογαριασμό και αν σε εξυπηρετεί να πας σε πληρωτική λύση. Ό,τι θες συγκεκριμένο ρωτάς.

    Μια άλλη λύση είναι ένας χώρος κάπου με τη δυνατότητα από τους όρους χρήσης για backup και σύνδεση με ένα δωρεάν software. Οι λύσεις που μου κάνουν κλικ προσωπικά είναι hetzner και SyncBackFree, αλλά υπάρχουν δεκάδες άλλες που μπορείς να συνδυάσεις με ελάχιστο κόστος.
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οι απαντήσεις έχουν να κάνουν με τον όγκο των δεδομένων, τη συχνότητα αλλαγής τους, το αν πρέπει να είναι στο cloud ή αρκεί να είναι κάπου τοπικά (δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος σήμερα να έχεις backup μόνο τοπικά)
    Αυτός ακριβώς είναι και ο δικός μου συλλογισμός.

    Μέχρι τώρα έκανα backup τα αρχεία μου τοπικά αλλά πλέον τα σημαντικότερα από αυτά θα ήθελα να είναι και σε Cloud. Και επειδή έχω βρει πολύ εύχρηστη την δυνατότητα κατοπτρισμού που προσφέρει το FreeFileSync θα ήθελα να μπορώ να την χρησιμοποιώ και σε αυτή την περίπτωση. Να κάνω δηλαδή backup συγκεκριμένους φακέλους χωρίς να αντιγράφονται όλα τα αρχεία κάθε φορά, απλά να εφαρμόζονται αυτόματα στο backup οι αλλαγές που έχουν γίνει εν των μεταξύ στους φακέλους μου (δηλαδή να προστίθεται τα νέα αρχεία, να αντικαθίστανται όσα έχουν υποστεί επεξεργασία, να διαγράφονται όσα έχουν διαγραφεί).

    Απ' όσο το έψαξα μέχρι στιγμής, έχω καταλήξει στο Google One καθώς το Freefilesync διαθέτει δυνατότητα άμεσης σύνδεσης με τον λογαριασμό σου και λειτουργεί ακριβώς σαν να κάνεις backup σε σκληρό δίσκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arcade : 18-06-21 στις 15:29.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το SyncBack είναι αντίστοιχο σε δυνατότητες, οπότε μένεις σε αυτό που σου αρέσει. Από ό,τι βλέπω το Google One είναι οικονομικό κι αυτό, δεν είναι κακή λύση, μετά αν έχεις τεράστιο όγκο ή θες άλλα πράγματα (π.χ. διαμοιρασμό κ.λπ.) βλέπεις άλλες λύσεις.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE & Tenda
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, κάπως έτσι το σκέπτομαι.
    Ευχαριστώ jap.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας