Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Άλλαξα πρίν λίγες μέρες πρόγραμμα internet απο ADSL σε VDSL (50) και η σύνδεσή μου έχει πιάσει πάτο. Όταν έγινε η μετάβαση είχα attainable περίπου 24/5 down/up και χαμηλότερο ping σε σχέση με πρίν. Πρακτικά download το πολύ 22mbps. Σήμερα κλείδωσε αρχικά σε 1/1 down/up και τώρα είναι περίπου 5/2 down/up. Όταν είχα ADSL είχα 12/1 down/up περίπου. Δηλαδή τώρα έχω λιγότερο με VDSL. Προφανώς και δεν έπιασα ποτέ κάτι κοντά στα 50mbps down.

    Η ταχύτητα έπεσε πιο χαμηλά αφού το δήλωσα για βλάβη. Επίσης η εξασθένηση πήγε απο 18 στο 28. SNR πάντα γύρω στο 9. CRC/FEC errors ελάχιστα έως 0. Δεν με έχουν ενημερώσει αν θα έρθει κάποιος τεχνικός ακόμα.

    Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα απο την δική μου την μεριά? Και αν ναι, τι μπορώ να κάνω για να το λύσω? Προφανώς και δεν θέλω να ξοδέψω ενδεχομένως τζάμπα λεφτά για αλλαγή των καλωδίων στην πολυκατοικία μου.

    Απο την στιγμή που το έχω δηλώσει βλάβη και δεν αξιωθούν να το λύσουν, μπορώ να απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ μετά απο 20 μέρες για να ζητήσω λύση συμβολαίου ή έκπτωση? Αν ναι, τι δικαιολογητικά θα χρειαστώ?

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έφτασες μέχρι την ΕΕΤΤ χωρίς καν να έχει έρθει τεχνικός να σου πει τι συμβαίνει.
    Θα έρθει τεχνικός και αφού κάνει μέτρηση στον κατανεμητή και στην πρίζα σου θα σου πει τι φταίει και τι μπορείς να κάνεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Βάζω και μια screenshot με την σύνδεσή μου για να μην γράφω μόνο. Όπως λέει και στην φώτο το ρουτερ έγινε reboot πρίν 3 ώρες περίπου. Πείτε μου αν σας είναι εύκολο αν βλέπετε κάτι το περίεργο στις πληροφορίες αυτές.

    Η εξασθένηση ήταν για χρόνια στο 14. Με την αλλαγή προγράμματος πήγε 18 και τώρα είναι 28. Με ADSL είχα attainable περίπου 14000/1000. Fast/Speedtest δείχνανε max ταχύτητα 12/1 up.

    Προφανώς και δεν έχω λάβει κάποια άλλη ειδοποίηση ή επίσκεψη τεχνικού ακόμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tCLeAWj.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  19,2 KB 
ID: 228164

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H εξασθένηση ανεβαίνει στην μετάβαση από ADSL σε VDSL.
    Το σωστό είναι το 18 και όχι το 28, κάτι άλλο συμβαίνει.
    Και το attainable υπολογίζεται διαφορετικά στο VDSL, αν και θα σου πρότεινα να μην του δίνεις σημασία.

    Πάρε πάλι το τεχνικό τμήμα για να δηλώσεις βλάβη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως το ίδιο attenuation σε down/up μυριζει μονοπολο


  6. #6
    Εγγραφή
    22-02-2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Δηλαδή;

    - - - Updated - - -

    Πήρα το τμήμα βλαβών και μου είπαν ότι οι τεχνικοί βρήκαν πρόβλημα "ανεφικτότητας", δηλαδή ότι είμαι πολύ μακριά για να έχω την ελάχιστη ταχύτητα. Στο ΚΕΝΤΡΟ της Αθήνας. Φυσικά και δεν έλαβα καμία ενημέρωση. Αν το είχα αφήσει έτσι απλά θα ήμουν με 0.5 mbps down επ'αόριστων. Μου είπαν ότι δεν γίνεται να ζητήσω λύση του συμβολαίου και άρα ζήτησα την αμέσως επόμενη λύση, δηλαδή να γυρίσω πίσω στο παλιό συμβόλαιο τύπου ADSL κπλ. μέχρι να λήξει.

    Επειδή δεν τους εμπιστεύομαι στο ελάχιστο, μπορεί κάποιος να μου πεί πόσο καιρό θα χρειαστεί να γίνει η αλλαγή σε ADSL? Τους έχω ικανούς να με αφήσουν έτσι όπως είμαι για να πληρώνω παραπάνω. Αυτή την στιγμή είμαι με 0.5mbps down και αποσυνδέσεις κάθε ~1 λεπτό.

    Ευχαριστώ και πάλι.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ocelot79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή;

    - - - Updated - - -

    Πήρα το τμήμα βλαβών και μου είπαν ότι οι τεχνικοί βρήκαν πρόβλημα "ανεφικτότητας", δηλαδή ότι είμαι πολύ μακριά για να έχω την ελάχιστη ταχύτητα. Στο ΚΕΝΤΡΟ της Αθήνας. Φυσικά και δεν έλαβα καμία ενημέρωση. Αν το είχα αφήσει έτσι απλά θα ήμουν με 0.5 mbps down επ'αόριστων. Μου είπαν ότι δεν γίνεται να ζητήσω λύση του συμβολαίου και άρα ζήτησα την αμέσως επόμενη λύση, δηλαδή να γυρίσω πίσω στο παλιό συμβόλαιο τύπου ADSL κπλ. μέχρι να λήξει.

    Επειδή δεν τους εμπιστεύομαι στο ελάχιστο, μπορεί κάποιος να μου πεί πόσο καιρό θα χρειαστεί να γίνει η αλλαγή σε ADSL? Τους έχω ικανούς να με αφήσουν έτσι όπως είμαι για να πληρώνω παραπάνω. Αυτή την στιγμή είμαι με 0.5mbps down και αποσυνδέσεις κάθε ~1 λεπτό.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    Ο,τι να ναι. Η ανεφικτότητα πρέπει να βγήκε χωρίς καν έλεγχο. Εσύ έχεις ξεκάθαρα βλάβη, και ενδέχεται να την έχεις και όταν σε γυρίσουν σε ADSL.
    Από χρόνο, μπορεί 1 μέρα, μπορεί 15. Με τον ΟΤΕ και τα ραντεβού των τεχνικών δε μπορείς να ξέρεις πΟΤΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ocelot79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή;

    - - - Updated - - -

    Πήρα το τμήμα βλαβών και μου είπαν ότι οι τεχνικοί βρήκαν πρόβλημα "ανεφικτότητας", δηλαδή ότι είμαι πολύ μακριά για να έχω την ελάχιστη ταχύτητα. Στο ΚΕΝΤΡΟ της Αθήνας. Φυσικά και δεν έλαβα καμία ενημέρωση. Αν το είχα αφήσει έτσι απλά θα ήμουν με 0.5 mbps down επ'αόριστων. Μου είπαν ότι δεν γίνεται να ζητήσω λύση του συμβολαίου και άρα ζήτησα την αμέσως επόμενη λύση, δηλαδή να γυρίσω πίσω στο παλιό συμβόλαιο τύπου ADSL κπλ. μέχρι να λήξει.

    Επειδή δεν τους εμπιστεύομαι στο ελάχιστο, μπορεί κάποιος να μου πεί πόσο καιρό θα χρειαστεί να γίνει η αλλαγή σε ADSL? Τους έχω ικανούς να με αφήσουν έτσι όπως είμαι για να πληρώνω παραπάνω. Αυτή την στιγμή είμαι με 0.5mbps down και αποσυνδέσεις κάθε ~1 λεπτό.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    Με ανεφικτότητα φεύγεις χωρίς ρήτρα

    - - - Updated - - -

    Η ανεφικτότητα είναι η νέα αγαπημένη καραμέλα του ΟΤΕ πάντως τελευταία. Τι κάθονται και δίνουν vdsl από ΑΚ αφού ξέρουν το αποτέλεσμα...

  9. #9
    Εγγραφή
    22-02-2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ανεφικτότητα φεύγεις χωρίς ρήτρα

    - - - Updated - - -

    Η ανεφικτότητα είναι η νέα αγαπημένη καραμέλα του ΟΤΕ πάντως τελευταία. Τι κάθονται και δίνουν vdsl από ΑΚ αφού ξέρουν το αποτέλεσμα...
    Έκανα μεγάλη πατάτα που δεν το κοίταξα. H Vodafone απο την άλλη δεν έχει διαθεσιμότητα για VDSL στην περιοχή μου. Τι να πώ, ίσως στην Cosmote έχουν νέο χόμπι να διώχνουν τους πελάτες τους.

    Αν δεν μου κάνουν αλλαγή στο παλιό συμβόλαιο (το οποίο λήγει σε λίγο έτσι ή αλλιώς), απο εκεί και πέρα τι να κάνω? Καταγγελία του συμβολαίου στην ΕΕΤΤ και να προχωρήσω σε αλλαγή παρόχου απο μόνος μου? Θα με κυνηγάνε να πληρώσω ρήτρα για ένα συμβόλαιο το οποίο συμφώνησαν τηλεφωνικά ότι δεν ισχύει?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο,τι να ναι. Η ανεφικτότητα πρέπει να βγήκε χωρίς καν έλεγχο. Εσύ έχεις ξεκάθαρα βλάβη, και ενδέχεται να την έχεις και όταν σε γυρίσουν σε ADSL.
    Από χρόνο, μπορεί 1 μέρα, μπορεί 15. Με τον ΟΤΕ και τα ραντεβού των τεχνικών δε μπορείς να ξέρεις πΟΤΕ.
    To θέμα είναι ότι με ADSL είχα σταθερές μετρήσεις και σχεδόν καμία αποσύνδεση τον μήνα. Μόλις έγινε αλλαγή σε VDSL προέκυψαν όλα τα παραπάνω θέματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ocelot79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα μεγάλη πατάτα που δεν το κοίταξα. H Vodafone απο την άλλη δεν έχει διαθεσιμότητα για VDSL στην περιοχή μου. Τι να πώ, ίσως στην Cosmote έχουν νέο χόμπι να διώχνουν τους πελάτες τους.

    Αν δεν μου κάνουν αλλαγή στο παλιό συμβόλαιο (το οποίο λήγει σε λίγο έτσι ή αλλιώς), απο εκεί και πέρα τι να κάνω? Καταγγελία του συμβολαίου στην ΕΕΤΤ και να προχωρήσω σε αλλαγή παρόχου απο μόνος μου? Θα με κυνηγάνε να πληρώσω ρήτρα για ένα συμβόλαιο το οποίο συμφώνησαν τηλεφωνικά ότι δεν ισχύει?




    To θέμα είναι ότι με ADSL είχα σταθερές μετρήσεις και σχεδόν καμία αποσύνδεση τον μήνα. Μόλις έγινε αλλαγή σε VDSL προέκυψαν όλα τα παραπάνω θέματα.
    Η Vodafone από ΑΚ δίνει 30αρι, που και αυτό όμως δεν το προτείνει και καλά κάνει.

    Αν έκαναν έλεγχο πάντως και βγήκε ανεφικτότητα δεν πληρώνεις ρήτρα. Έτσι την έπαθα και εγώ στην cosmote σε μια γραμμη και έφυγα χωρίς ρήτρα. Συγχρονιζε στα 30 ενώ μου την είχαν πουλήσει για vdsl 50αρι από καμπίνα....

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Vodafone από ΑΚ δίνει 30αρι, που και αυτό όμως δεν το προτείνει και καλά κάνει.

    Αν έκαναν έλεγχο πάντως και βγήκε ανεφικτότητα δεν πληρώνεις ρήτρα. Έτσι την έπαθα και εγώ στην cosmote σε μια γραμμη και έφυγα χωρίς ρήτρα. Συγχρονιζε στα 30 ενώ μου την είχαν πουλήσει για vdsl 50αρι από καμπίνα....
    Παντως οποιοδήποτε άλλος πάροχος τελικά όταν είναι από κεντρο λειτουργει καλύτερα. Μαλλον εχει να κάνει κατι με τα προφίλ που χρησιμοποιούν .

    Και εγω που εχω 2 γραμμες ADSL Vodafone & VDSL OTE ειχα χαλια συγχρονισμους με τον ΟΤΕ (κοντα στα 21-22Mbps) . Με το που εκανα downograde ton OTE και αναβαθμησα την Vodafone είδα το φως το αληθινο (παντα για τυχερούς με συνδέσεις απο ΑΚ μιλαμε ετσι;; )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  42,7 KB 
ID: 228210

    Yγ. και φυσικά θα κανεις καταγγελία . Το νεο συμβόλαιο ειναι για την νεα υπηρεσία που σύμφωνα με αυτούς τελικά ΚΑΚΩΣ σου εδωσαν . Αρα δεν υπάρχει νεο συμβόλαιο επί της ουσίας.. Με αυτό και μονο φτανει να αποδεσμευτείς χωρίς καμία χρεωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ralliboy : 14-06-21 στις 10:28.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.925
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Οι 30αρες από α.κ κάποτε έπαιζαν καλά.. Με το που άρχισαν να τις γυρνάνε σε 50, το χάος..
    Το πάνω ειδικά αν ήταν με 17Α (οτε).. Από α.κ κανονικά πρέπει να δίνουν 8Β όπως κάνουν οι άλλοι πάροχοι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντα αποφεύγουμε ΟΤΕ από Α/Κ, γιατί δυστυχώς παίζει με 17a μόνο.

    Wind δίνει 8b και μάλιστα με 10άρι upload, οπότε έχουμε 50/10 θεωρητικό μέγιστο.
    Forthnet επίσης 8b
    Για Vodafone ας μας διαφωτίσει κάποιος, γιατί δε θυμάμαι

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.925
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και η βόντα δίνει 8Β..
    Η άνεμος έχει πάρει το προφίλ της πρώην cyta μου φαίνεται για vdsl από α.κ.. Αναφέρομαι στο 50/10..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    22-02-2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Αν θυμάμαι καλά το ρούτερ όντως λέει 17Α. Και παίζει γύρω στο 5 up/2 down σταθερά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralliboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως οποιοδήποτε άλλος πάροχος τελικά όταν είναι από κεντρο λειτουργει καλύτερα. Μαλλον εχει να κάνει κατι με τα προφίλ που χρησιμοποιούν .

    Και εγω που εχω 2 γραμμες ADSL Vodafone & VDSL OTE ειχα χαλια συγχρονισμους με τον ΟΤΕ (κοντα στα 21-22Mbps) . Με το που εκανα downograde ton OTE και αναβαθμησα την Vodafone είδα το φως το αληθινο (παντα για τυχερούς με συνδέσεις απο ΑΚ μιλαμε ετσι;; )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  42,7 KB 
ID: 228210

    Yγ. και φυσικά θα κανεις καταγγελία . Το νεο συμβόλαιο ειναι για την νεα υπηρεσία που σύμφωνα με αυτούς τελικά ΚΑΚΩΣ σου εδωσαν . Αρα δεν υπάρχει νεο συμβόλαιο επί της ουσίας.. Με αυτό και μονο φτανει να αποδεσμευτείς χωρίς καμία χρεωση.
    Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αναγκαστικά θα αλλάξω πάροχο. Έχω που έχω max 24mbps στην περιοχή μου, τουλάχιστον να μην πληρώνω τα μαλλιοκέφαλά μου. For the record, στην Vodafone δεν πήγαν να μου πουλήσουν πακέτο 50mbps, μου είπαν εξ'αρχής ότι υποστηρίζουν μέχρι 24.

    Στην περίπτωση που η Cosmote δεν σεβαστεί την καταγγελία, τι μπορώ να κάνω; Να επικοινωνήσω με τον Συνήγορο του Καταναλωτή;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας