Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    10-06-2021
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια χαρα σε ολους.
    Νεο μελος στην κοινοτητα σας και χωρις ιδιαιτερες γνωσεις σε τεχνικα θεματα, εκτος των πολυ πολυ βασικων.

    Ειμαι συνδρομητης στη Forthnet για πανω απο 15 χρονια, χωρις να εχω ιδιαιτερα προβηματα.
    Περυσι τον Ιουνιο εκανα αναβαθμιση σε 100αρα γραμμη κι εκει αρχισαν τα προβληματα.

    1) αποσυνδεσεις του ρουτερ (αυτο που μου εδωσε η Forthnet)
    2) προβληματικο wifi (αν και η διαμορφωση του χωρου σιγουρα παιζει ρολο)
    3) ταχυτητα απο power link με καλωδιο ethernet μετρημενη πολυ μικροτερη (26 Mbps) απο του wifi (45 Mbps) στον ιδιο χωρο
    κλπ κλπ κλπ

    Μιλησα με την εταιρεια πολλεεεεεες φορες. Οι υπαλληλοι προθυμοι να με ξυπηρετησουν, αλλα το προβλημα μου δεν λυθηκε.
    Οποτε αποφασισα να αρχισω να ψαχνω μονος μου στο διαδικτυο για να καταλαβω (οσο μπορω) ποιοι παραγοντες επηρεαζουν την ποιοτητα του internet.

    Καταλαβα οτι το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο.
    1) Αποσταση και ποιοτητα καλωδιωσης απο το καφαο (αν το λεω σωστα) μεχρι το σπιτι. Εδω σηκωνουμε τα χερια ψηλα γιατι ειναι κατι που δεν μπορουμε να επεμβουμε.
    2) Ποιοτητα router. Απο οτι καταλαβα, αν οχι ολα, τα περισσοτερα που δινουν οι εταιρειες ειναι κακης ποιοτητας.
    3) Διαρυθμιση σπιτιου (κυριως για την ισχυ του wifi)
    4) Καλωδιωση σπιτιου (για την καλη λειτουργια των power link)
    5) Σιγουρα και αλλα θεματα που αγνοω

    Απο την ερευνα λοιπον καταληξα οτι ενα απο τα βασικοτερα κομματια του παζλ ειναι το router. Κι επισης παρατηρησα τα απιστευτα καλα σχολια για το Fritzbox.

    Θα ηθελα τη βοηθεια σας αγαπητοι συμforuμιτες στα παρακατω θεματα.
    1) Ειναι σωστη η κινηση για την αγορα ενος ποιοτικου router Fritzbox; Η συνδεση και η ρυθμιση ειναι ευκολη, απαιτει τεχνικο, ειναι συμβατη με την εταιρεια Forthnet; Oι προδιαγραφες - χαρακτηριστικα της συνδεσης μου, μπορουν να ταιριαξουν με το συγκεκριμενο μηχανημα;
    2) Η μειωμενη ταχυτητα μεσω των power line ειναι αποτελεσμα την ποιοτητας της εσωτερικης καλωδιωσης του σπιτιου ή ειναι και θεμα της ποιοτητας των power link (TP-Link 4010P τα εχω στην κατοχη μου 4-5 χρονια).
    3) To wifi θα βελτιωθει με το καινουργιο ρουτερ;;

    Να τονισω οτι οι τηλεφωνικες γραμμες δεν περνανε μεσα απο το router. Tο router δηλαδη εχει σαν σκοπο λειτουργιας του μονο το internet.

    Οπως καταλαβαινετε ειναι αρκετες οι αποριες μου, αλλα πιστευω και ευχομαι οτι θα βρω απαντησεις εδω μεσα καλυτερες απο οπουδηποτε αλλου.

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας και για την οποια βοηθεια.
    Θανασης - Πετρουπολη Αττικης

  2. #2
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    1) Η αγορά ποιοτικότερου router μπορεί να διορθώσει την κατάσταση αλλά μπορεί και όχι. Ξέρω ότι δεν βοηθάω, αλλά εμένα σε 50 VDSL μου έριξε σχεδόν στο μηδέν τα λάθη και αύξησε ταχύτητα κατά 6 MBps (από 38 στα 44). Σε άλλους όμως (δεν και αντίστοιχο θέμα του 7590 για παράδειγμα) δεν έκανε τίποτα. Συνοπτικά, μπορεί να διορθώσει αρκετά αλλά θαύματα δεν κάνει. Επίσης σε εμένα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα μετάβασης αλλά (προσοχή) είχα τηλέφωνο PSTN και όχι VoIP που είναι το πιθανότερο να έχεις και σε αυτή την περίπτωση δεν θα μπορείς να συνδέσεις στο FritzBox στη γραμμή επειδή (κλασική βλακεία, για να μην χρησιμοποιήσω χειρότερη ορολογία) δεν δίνουν τους κωδικούς της τηλεφωνίας και θα πρέπει πρώτo στη γραμμή να μπει το router της ForthNet.
    2) Κατά πάσα πιθανότητα η χαμηλή ταχύτητα του powerline οφείλεται στην καλωδίωση ή/και αν αλλάζεις φάση ή/και πίνακα ανάμεσα. Είμαι επίσης με ένα TP-LINK TL-PA4010PKIT v4 και παίζω στα 150 Mbps περίπου με ένα δωμάτιο ενδιάμεσα στα δύο δωμάτια που συνδέονται μεταξύ τους.
    3) Θα βελτιωνόταν πολύ (ανάλογα και με τον προηγούμενο router) με ένα FritzBox (εμένα η σταθερότητα του δεν περιγράφεται σε σχέση με το προηγούμενο χρέπι), αλλά το 1) είναι αποτρεπτικό. Ίσως να σε βόλευε η αγορά ενός AP.

    Με διορθώνουν και οι επόμενοι, κυρίως ως προς το 1ο, αν δουν τίποτα περίεργο.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 7581
    Σε μένα δεν έκανε τίποτα. Μη σου πω οτι μπορεί να ήταν και χειρότερα με το fritzbox. Είχα μια adsl που εποιανε 18mbits και είχε συνέχεια αποσυνδέσεις. Στα μηνιαία στατιστικά που μου εστελνε σε mail η avm, εβγαζει 600+ αποσυνδέσεις. Ηρθε τεχνικός, δε βρήκ προβλημα στη γραμμή ούτε στη καλωδίωση. Σαν ύστατη προσπάθεια εκεί που δεν έβρισκε τίποτα μου βρήκε και καλά ότι το σταθερό κάνει βραχυκύκλωμα (μπήκα και σε έξοδα να πάρω καινούριο, και μάντεψε...) και έτσι πάτησε για να με χρεώσει τα 20 ευρώ της επίσκεψης. Αφού μου τα χρέωσαν στο λογαριασμό και έκανα αίτημα για ακύρωσή του μου λέγανε ότι το επεξεργάζονται και ότι δε θα με χρεώσουν. Τους έστειλα μνμτα κλπ, τα ίδια ώσπου με χρέωσαν κανονικότατα. Τα προβλήματα συνεχίστηκαν, σε φάσεις που δεν έκανε καν συγχρονισμό και μου έριχναν την ταχύτητα είτε με το snr είτε με το κόψιμο του φάσματος ρίχνοντας το συγχρονισμο στα 11-12. Το τελευταίο δούλεψε για μια βδομάδα ώσπου ξανά τα ίδια συνεχείς αποσυνδέσεις, δεν έπαιρνε ip που σου σπάει τα νεύρα. Χάλια μαύρα και επέμεναν ότι φταίει η καλωδίωση. Τώρα είμαι σε cosmote adsl και περιμένω την εγκατάσταση οπτικής. Είχα ξεχάσει τι σημαίνει να έχεις σταθερή σύνδεση και να μη σου παίζουν τα νεύρα λόγω nova. Το dsl δεν έχει αποσυγχρωνιστεί καθόλου, με λίγα crc (στη νοβα είχε δεκάδες χιλιάδες). Επίσης είμαι στα 14mbit και κατεβάζω με 1.5 1.6 ενώ στη νόβα ακόμα και όταν ήμουν στα 18 δε πήγαινε πάνω απο 1.7 μέγιστο download. Οπότε, ή πας αλλού ή περιμένεις να ασχοληθεί η united group (κάτι που περίμενα και δεν έγινε τα τελευταία 2 χρόνια). Τώρα που πήρε την wind ίσως φτιάξει αλλά μιλάμε για 1+χρονο ακόμα μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες και να ασχοληθεί με τη ίντερνετ. Μέχρι τότε η νοβα θα έχει χάσει πολλούς. Αντε γεια και απο μένα και για τα 20 ευρώ που μου φάγανε οι cheapides που βγάζουν εκατομμύρια και κλέβουν φραγκοδίγραφκα, ουστ. Πήγα στη cosmote αν και το δίκτυο οπτικών είναι στην περιοχή μου της vodafone, λόγω του fritzbox και του voip και ας περιμένω στωικά την ίνα. Κάνε λοιπόν την χαρη στον εαυτό σου, εφόσον δε μπορουν να σου παρέχουν τις υπηρεσίες που πληρώνεις....

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brandley Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα δεν έκανε τίποτα. Μη σου πω οτι μπορεί να ήταν και χειρότερα με το fritzbox. Είχα μια adsl που εποιανε 18mbits και είχε συνέχεια αποσυνδέσεις. Στα μηνιαία στατιστικά που μου εστελνε σε mail η avm, εβγαζει 600+ αποσυνδέσεις. Ηρθε τεχνικός, δε βρήκ προβλημα στη γραμμή ούτε στη καλωδίωση. Σαν ύστατη προσπάθεια εκεί που δεν έβρισκε τίποτα μου βρήκε και καλά ότι το σταθερό κάνει βραχυκύκλωμα (μπήκα και σε έξοδα να πάρω καινούριο, και μάντεψε...) και έτσι πάτησε για να με χρεώσει τα 20 ευρώ της επίσκεψης. Αφού μου τα χρέωσαν στο λογαριασμό και έκανα αίτημα για ακύρωσή του μου λέγανε ότι το επεξεργάζονται και ότι δε θα με χρεώσουν. Τους έστειλα μνμτα κλπ, τα ίδια ώσπου με χρέωσαν κανονικότατα. Τα προβλήματα συνεχίστηκαν, σε φάσεις που δεν έκανε καν συγχρονισμό και μου έριχναν την ταχύτητα είτε με το snr είτε με το κόψιμο του φάσματος ρίχνοντας το συγχρονισμο στα 11-12. Το τελευταίο δούλεψε για μια βδομάδα ώσπου ξανά τα ίδια συνεχείς αποσυνδέσεις, δεν έπαιρνε ip που σου σπάει τα νεύρα. Χάλια μαύρα και επέμεναν ότι φταίει η καλωδίωση. Τώρα είμαι σε cosmote adsl και περιμένω την εγκατάσταση οπτικής. Είχα ξεχάσει τι σημαίνει να έχεις σταθερή σύνδεση και να μη σου παίζουν τα νεύρα λόγω nova. Το dsl δεν έχει αποσυγχρωνιστεί καθόλου, με λίγα crc (στη νοβα είχε δεκάδες χιλιάδες). Επίσης είμαι στα 14mbit και κατεβάζω με 1.5 1.6 ενώ στη νόβα ακόμα και όταν ήμουν στα 18 δε πήγαινε πάνω απο 1.7 μέγιστο download. Οπότε, ή πας αλλού ή περιμένεις να ασχοληθεί η united group (κάτι που περίμενα και δεν έγινε τα τελευταία 2 χρόνια). Τώρα που πήρε την wind ίσως φτιάξει αλλά μιλάμε για 1+χρονο ακόμα μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες και να ασχοληθεί με τη ίντερνετ. Μέχρι τότε η νοβα θα έχει χάσει πολλούς. Αντε γεια και απο μένα και για τα 20 ευρώ που μου φάγανε οι cheapides που βγάζουν εκατομμύρια και κλέβουν φραγκοδίγραφκα, ουστ. Πήγα στη cosmote αν και το δίκτυο οπτικών είναι στην περιοχή μου της vodafone, λόγω του fritzbox και του voip και ας περιμένω στωικά την ίνα. Κάνε λοιπόν την χαρη στον εαυτό σου, εφόσον δε μπορουν να σου παρέχουν τις υπηρεσίες που πληρώνεις....
    Καλά έκανες! Ορισμένες φορές το να πληρώνεις λίγο παραπάνω αξίζει ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και την ψυχική σου ηρεμία!

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ξερω αν σε βοηθησει. Ειχα και γω προβλημα συγχρονισμου... σταδιακα επεσε και αρχισε να κανει και disconnect. Ηρθε ο τεχνικος της Forthnet, μετραει την γραμμη που φτανει ως τοσπιτι και παιζει αψογα.

    "μα 15 χρονια με ADSL δεν ειχα θεμα, τι αλλαξε?"
    και με ρωτα "ποσες τηλεφωνικες πριζες εχεις στο σπιτι?"

    7 ειχα... και δεν ειχε σημασια αν ειχα συσκευες πανω τους η οχι. Επηρεαζαν το VDSL. Long story short, αποσυνδεσα τις 6 κρατωντας μονο την πρωτη που εμπαινε στο σπιτι. MAGIC! Ολα κανονικα και εκτοτε κανενα προβλημα.

    Εξετασε το σεναριο να οφειλεται στην καλωδιωση σου λοιπον.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    7 πριζες??καλα τη σοι σπιτι εχεις?ποσα τετραγωνικα??

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας