Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Εδώ vdsl 100 και σχεδόν ένα χρόνο έχω συνεχόμενες αποσυνδέσεις. Η καμπίνα βρίσκεται σε απόσταση 50μ από το σπίτι μου και το attenuation της γραμμής στο down είναι 3,1 και στο up σχεδόν 0. Η καμπίνα που εξυπηρετεί την περιοχή μου είναι η Vodafone. Η γραμμή είναι ενεργοποιημένη εδώ και δύο χρόνια. Τον πρώτο χρόνο ήταν σταθερή χωρίς αποσύνδεση για μήνες. Τον τελευταίο χρόνο έκανε όλο και πιο συχνές αποσυνδέσεις (5-6 την ημέρα, όμως υπήρχαν φορές που μπορεί να έμενε και κάποιες ημέρες σταθερή), ενώ τον τελευταίο μήνα έχω τόσο συχνές (πάνω από 20 την ημέρα, με διαστήματα που δεν συγχρονίζει κάν). Για να είναι σίγουρος ότι δεν έχω θέμα άλλαξα το καλώδιο από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι την πρώτη πρίζα του σπιτιού μου με cat6 καλώδιο. Δηλώθηκε βλάβη κάμποσες φορές όπου προσπαθούσαν με αναβαθμίσεις (!) στο ρούτερ να λύσουν το πρόβλημα μέχρι να πάνε σε συνδυαστικό, όπου την πρώτη φορά η Vodafone τα βρήκε όλα μια χαρά (έτυχε σε ημέρα που δεν είχε αποσύνδεση) και τη δεύτερη έκλεισαν τη βλάβη ως μη επιδιορθωσιμη. Στη περιοχή μου Πειραϊκή κοντά στον Σταύρο μας εξυπηρετεί η Vodafone στις καμπίνες και έχω ακούσει και από άλλους ότι έχουν τα ίδια προβλήματα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο; Αν ναι βρήκε λύση; Αν όχι το κατήγγειλε στην ΕΕΤΤ;

    Edit: Έστειλα και στο support, μήπως υπάρξει κάποια περαιτέρω ενημέρωση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος socstamatiou : 11-06-21 στις 20:41.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε συνέχεια του συνδυαστικού ΟΤΕ, NOVA, VODAFONE όπου κατέληξαν ότι η βλάβη είναι μη επιλύσιμη, επικοινώνησε η Nova μαζί μου και μου είπε ότι μπορώ να αποχωρήσω αζημίως. Του ενημέρωσα ότι θεωρώ αδιανότητο στο κέντρο του Πειραιά να λένε 3 μεγάλες εταιρίες δεν μπορούμε να προσφέρουμε Υπηρεσία! Σήμερα από σπόντα πέτυχα τεχνικό της Vodafone στην καμπίνα που με εξυπηρετεί και τον ρώτησα τι συμβαίνει στην περιοχή και γιατί έχουμε όλοι προβλήματα. Η απάντηση του ήταν αφοπλιστικά ειλικρινής. Εδώ και δύο χρόνια έρχεται για βλάβες στην περιοχή, όπου ενώ οι μετρήσεις στα καλώδια του χαλκού από καμπίνα μέχρι είσοδο πολυκατοικίας, είσοδο πολυκατοικία ρούτερ και οι οπτικές μέχρι την καμπίνα είναι όπως πρέπει, βλέπει ότι υπάρχει πρόβλημα προγραμματιστικό στις καμπίνες της Vodafone. Το πρόβλημα μπορεί να μην το έχουν όλα τα ζεύγη που καταλήγουν στην καμπίνα, αλλά ορισμένα. Επίσης μπορεί να παρουσιάζεται η βλάβη, μετά να σταματάει για κάποιο διάστημα και έπειτα να ξαναξεκινάει. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην περιοχή μου, αλλά σε ολόκληρη τη Φρεαττύδα, καθώς και σε ορισμένες άλλες περιοχές που καλύπτει αποκλειστικά η Vodafone. Η Vodafone στα κεντρικά τους όμως κάνουν ότι δεν ακούνε, αρνούμενοι ότι υπάρχει πρόβλημα, με αποτέλεσμα όλο το βάρος να πέφτει στους τεχνικούς που τα ακούνε από τον καθένα μας, δίχως όμως να μπορούν να κάνουν κάτι. Τελικά ό άνθρωπος μου είπε ότι για να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να πάω σε Ftth όταν καλυφθεί η περιοχή μου, ή αν θέλω σταθερό Ιντερνετ να πάω σε ADSL από αστικό κέντρο. Δεν ξέρω τι από τα δύο θα επιλέξω. Πάντως το θέμα το θεωρώ σκάνδαλο, γιατί η Vodafone πληρώθηκε από το Δημόσιο για να καλύψει με οπτικές ίνες περιοχές με δικές της καμπίνες, οι οποίες είναι ελαττωματικές, αλλά αρνείται να τις αλλάξει. Νομίζω ότι εκτός από εμένα, θα πρέπει να κινηθείτε και άλλοι αν αντιμετωπίζετε τα ίδια προβλήματα. Έχω ήδη ενημερώσει την ΕΕΤΤ και περιμένω απάντηση (που πολύ αμφιβάλλω ότι θα δώσει λύση, μιας και αυτοί διακοσμητικοί έχουν καταντήσει... για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς).

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255 kbps
    ISP
    nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    26/6(dB) / 7.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εχω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω εδω και εναμισι χρονο vdsl100 μεσω vodafone και γραμμης οτε για 70 μετρα μεχρι το καφαο του οτε και απεναντι του στα 6 μετρα το καφαο της vodafone.To noise margin download ειδικα σημερα εχει τρικυμια οπως και ο χρονισμος που απο 106mbps επεσε χτες στα 48 και τα λαθη crc παρα πολλα.Η λογικη να αλλαχτει καλωδιωση απο τον οτε απλα δεν υφισταται και η vodafone λογω υψηλης κινησης πεφτει συνεχως. Αυτο το πηρα χαμπαρι γιατι ο γειτονας μου εχει vodafone 50/5 και πολλες φορες δεν εχει τηλ και ιντερνετ τις ιδιες ωρες.Δυστηχως για το χαλκινο ζευγαρι του οτε μεχρι το καφαο του εχει τραυματιστει το καλωδιο και μουφαριστηκε λογω εργων δεη και σιγουρα σε υψηλες ταχυτητες υπαρχει θεμα .Σκεφτομαι να μετακομισω στη vodafone μπας και σαν πελατης της μου δωσουν περισσοτερο σημασια αλλα την εχω πατησει στο παρελθον.
    Ο Καμένος στο μυαλό είναι ελεύθερος στην ψυχή ...!

  4. #4
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου, εγώ έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και η απάντηση και των τριών παρόχων (NOVA που είμαι συνδρομητής, Vodafone που είναι η καμπίνα, και ΟΤΕ που του ανήκει ο χαλκός, είναι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.... Τελικά βρέθηκε λύση σήμερα (πιθανώς) από έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος έκανε την εξής απίστευτη διαπίστωση! Δεν με είχαν συνδέσει εξ' αρχής στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας με ενεργό ζεύγος (το δικό μου), αλλά με άλλο, μη ενεργό και έπαιρνα VDSL επαγωγικά!!!! Μόλις με συνέδεσε με το σωστό ζεύγος, η γραμμή συγχρόνισε στα 112,5/11,25 και ως τώρα δεν έχει δείξει ούτε ένα CRC. Θα το παρακολουθώ αν όντως παραμείνει έτσι η κατάσταση. Μιλάμε ότι οι τύποι έκαναν την γκάφα του αιώνα και μετά από πόσους ελέγχους, ένας δεν έλεγξε αν έχω συνδεθεί με το δικό μου καλώδιο...

  5. #5
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255 kbps
    ISP
    nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    26/6(dB) / 7.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημερα παλι καλα που βρεθηκε το σφαλμα σε μενα οταν συνδεθηκα και ειχα το 267 μοντεμ χρονιζε στα 116/10,45 και μετα ενα χρονο οταν εκανε παλι καμπανια η vodafone και τραβηξε πελατες στο δικτυο της το δεκεμβρη 2020 αρχισα τα σκαμπανεβασματα.Βεβαια ξερω ο χαλκος του οτε σε αποσταση 10 μετρων απο το πρωτο κουτακι του οτε εχει κοπει 2 φορες ανα δεκα μετρα απο την υπογειοποιηση καλωδιων δεη με επιτοπου επισκευη πριν μερικα χρονια.Αυτο μπορει οαλια να μην επηρεαζε την τηλεφωνια αλλα τωρα στις υψηλες συχνοτητες αυτο ειναι μεγαλο μειον.Αυτο δεν ξερω πως μπορω να προκαλεσω να ελεγχθει γιατι το καλωδιο ειναι 70 μετρα μεχρι το καφαο του οτε και αλλα 6 μετρα η συνδεση με το καφαο vodafone.Με τρεις
    παροχους να ειναι μπλεγμενοι ειναι δυσκολο.
    Ο Καμένος στο μυαλό είναι ελεύθερος στην ψυχή ...!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255 kbps
    ISP
    nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    26/6(dB) / 7.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μετα απο επισκεψη του τεχνικου της forthnet μαζι με τον τεχνικο του οτε επανηλθε η γραμμη χωρις λαθη και αποσυνδεσεις για 55 ωρες και σημερα 2/10/21 το βραδυ ειμαι χρονισμενος στα 112 mbps με 7 db noise margin download αλλα μετα τα 106 mbps τα crc errors ανεβηκαν αρκετα αλλα λογικο
    ειναι .Παλι ενα πρωινο ομως δεν ειχα ιντερνετ και εγινε ρεσετ
    Ο Καμένος στο μυαλό είναι ελεύθερος στην ψυχή ...!

  7. #7
    Εγγραφή
    19-11-2021
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, εγώ έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και η απάντηση και των τριών παρόχων (NOVA που είμαι συνδρομητής, Vodafone που είναι η καμπίνα, και ΟΤΕ που του ανήκει ο χαλκός, είναι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.... Τελικά βρέθηκε λύση σήμερα (πιθανώς) από έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος έκανε την εξής απίστευτη διαπίστωση! Δεν με είχαν συνδέσει εξ' αρχής στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας με ενεργό ζεύγος (το δικό μου), αλλά με άλλο, μη ενεργό και έπαιρνα VDSL επαγωγικά!!!! Μόλις με συνέδεσε με το σωστό ζεύγος, η γραμμή συγχρόνισε στα 112,5/11,25 και ως τώρα δεν έχει δείξει ούτε ένα CRC. Θα το παρακολουθώ αν όντως παραμείνει έτσι η κατάσταση. Μιλάμε ότι οι τύποι έκαναν την γκάφα του αιώνα και μετά από πόσους ελέγχους, ένας δεν έλεγξε αν έχω συνδεθεί με το δικό μου καλώδιο...
    Φίλε μου καλησπέρα πραγματικά αντιμετωπίζω ίδια ακριβώς προβλήματα
    Και εγώ στη νοβα με καμπίνα της Βονταφον
    Εδώ και 1χρονο αποσυνδέσεις πότε πολλές πότε λίγες, ήμουν 100αρα έκανα καταγγελία στη ΕΕΤΤ,η νοβα έβγαλε ως μη επίλυσή,δέχτηκα την πρόταση τους να πάω σε 50αρα τάχα θα δούλευε χωρίς πρόβλημα, δυστυχώς τιποταα,και εγώ καλωδίωση την άλλαξα ,τι να κάνω δε ξέρω ,εάν πάω cosmotee,λέτε να λυθεί το θέμα η θα τι ίδια, πραγματικά σε εσένα διορθώθηκε,και αν ναι πες μου λίγο ποιο αναλυτικά

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε εμένα το πρόβλημα επιλύθηκε μετά από ενέργειες τις Vodafone στην καμπίνα. Δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν (αν την άλλαξαν όλη ή κάποια αναβάθμιση). Πάντως πλέον κανείς στην γειτονιά δεν έχει πρόβλημα. Επίσης πριν λίγες ημέρες έκανα φορητότητα σε Vodafone 100, ώστε να είναι πιο άμεση η επίλυση προβλημάτων, αλλά και λόγω καλής προσφοράς που μου έγινε (23€ τα 100Mbps με απεριόριστα τα σταθερά, και κάποιες ώρες σε κινητά και διεθνή)

  9. #9
    Εγγραφή
    18-11-2022
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα το πρόβλημα επιλύθηκε μετά από ενέργειες τις Vodafone στην καμπίνα. Δεν ξέρω τι ακριβώς έκαναν (αν την άλλαξαν όλη ή κάποια αναβάθμιση). Πάντως πλέον κανείς στην γειτονιά δεν έχει πρόβλημα. Επίσης πριν λίγες ημέρες έκανα φορητότητα σε Vodafone 100, ώστε να είναι πιο άμεση η επίλυση προβλημάτων, αλλά και λόγω καλής προσφοράς που μου έγινε (23€ τα 100Mbps με απεριόριστα τα σταθερά, και κάποιες ώρες σε κινητά και διεθνή)
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και η εξυπηρέτηση της nova νιώθω ότι με κοροιδεύει τον τελευταίο καιρό Έκανες την αλλαγή σε vodafone,κι αν ναι είδες διαφορά στην υποστήριξη;

  10. #10
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Ειμουν Νόβα 100mbs με καμπίνα Vodafone και νέα καλωδίωση τραβηγμένη από την είσοδο,είχα τα ίδια προβλήματα,μετά από 3 μήνες + μου το έβγαλαν ότι δεν φτιάχνεται και έφυγα ατελώς,πήγα τότε στην wind(πλέον νόβα γ@€&&@) και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
    Όταν λήξει το συμβόλαιο θα την κάνω μαζί με τα κινητά προς άλλη κατεύθυνση.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    κλασσικο θεμα με της καμπίνες vodafone (δεν έχει σημασία αν ειναι vodafone nova η cosmote αν παιρνεις απο καμπίνα vodafone οταν εχει ζέστη γινεται της..............ποπης )

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, εγώ έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και η απάντηση και των τριών παρόχων (NOVA που είμαι συνδρομητής, Vodafone που είναι η καμπίνα, και ΟΤΕ που του ανήκει ο χαλκός, είναι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.... Τελικά βρέθηκε λύση σήμερα (πιθανώς) από έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος έκανε την εξής απίστευτη διαπίστωση! Δεν με είχαν συνδέσει εξ' αρχής στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας με ενεργό ζεύγος (το δικό μου), αλλά με άλλο, μη ενεργό και έπαιρνα VDSL επαγωγικά!!!! Μόλις με συνέδεσε με το σωστό ζεύγος, η γραμμή συγχρόνισε στα 112,5/11,25 και ως τώρα δεν έχει δείξει ούτε ένα CRC. Θα το παρακολουθώ αν όντως παραμείνει έτσι η κατάσταση. Μιλάμε ότι οι τύποι έκαναν την γκάφα του αιώνα και μετά από πόσους ελέγχους, ένας δεν έλεγξε αν έχω συνδεθεί με το δικό μου καλώδιο...
    Επαγωγικά δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις VDSL, καθώς δεν υπάρχει τάση.
    Μάλον ήσουν μονόπολος, δηλαδή είχε συνδεθεί το ένα από τα δύο καλώδια της γραμμής σου στη ρεγκλέτα.
    Και να πούμε και το άλλο.
    Πως γνώριζε ο ηλεκτρολόγος σε ποια θέση παίζεις εσύ στη ρεγκλέτα;
    Αυτά μόνο οι τεχνικοί των εταιριών τα ξέρουν.
    Τέλος το σταθερό σου δούλευε;
    Αν ναι είχες συνδεθεί στη σωστή πόρτα και θέση στη ρεγκλέτα.
    Τέλος μπορεί όντως να σε είχαν συνδέσει σε λάθος θέση στη ρεγκλέτα κι εκεί να είχε ξεχαστεί συνδεδεμένη μία προβληματική πόρτα η οποία έχει καταργηθεί.
    Πάλι όμως ο ηλεκτρλόγος δεν μπορεί να ξέρει που παίζουν οι πελάτες στη ρεγκλέτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mondeo : 30-10-23 στις 00:12.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας