Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Μια βοήθεια στην κατανόηση κάποιων περί πόρτας 25.

    α.
    Οι ISP μπλοκάρουν την πόρτα 25 για spam/malware.
    Αρχικά, νομίζω υπάρχει μια διαφορά στο inbound vs outbound on port 25. Τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει ένα listening.

    β.
    Έκανα μια δοκιμή με telnet στους SMTP servers της Yahoo και της mail.com, και εκεί το connection γίνεται. Γιατί; Εκεί, δεν υπάρχει κίνδυνος spam, και ο ISP αφήνει ανοιχτή την επικοινωνία?

    γ.
    Σενάριο:
    νοικιάζω το test.com στην π.χ. namecheap
    Στην Linode, νοικιάζω έναν VPS server για να φτιάξω ένα mail server
    Στον VPS, εγκαθιστώντας το Cloudflare και φτιάχνω ένα mail server με rDNS, SPF, DKIM, DMARC
    Πρέπει να ζητήσω από τη Linode να μου ανοίξουν την 25 (ίσως και 465 και 587).
    Στο συγκεκριμένο σενάριο, πρέπει ή όχι να ζητήσω και από τον ISP να ανοίξουν κάποια πόρτα (και εάν το κάνουν???)
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    α) έχω ακούσει/διαβάσει ότι κάποιοι isp την κόβουν (στις οικιακές συνδέσεις) για να κόψουν το πολύ spam από το δίκτυο τους.
    Βασικά θέλουν να κόψουν τους "οικιακούς" smtp servers και τα μολυσμένα οικιακά pc που μπορεί να είναι bots/zombies και να κάνουν relay.
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία, και δεν ξέρω αν το κάνουν inbound μόνο ή και outbound.
    Παλιά που είχα στήσει smtp στο σπίτι πάνω σε cosmote μια χαρά έπαιζε.

    β) Προφανώς θα γίνεται όσο για λόγους συμβατότητας υποστηρίζουν ακόμα unencrypted smtp στην 25,
    απλά δεν θα δέχεται να στείλει χωρίς authentication.
    Αλλα αυτοί είναι smtp servers του isp, έχουν άλλους κανόνες σε σχέση με τον οικιακό συνδρομητή.

    γ) Υποθέτω η linode θα επιτρέπει το traffic στην 25 αλλά ρώτα την πολιτική τους.
    Θα εκπλαγώ αν κόβουν πόρτες σε vps.
    Από τον isp (σου) όσο επιτρέπει outbound 25 δεν χρειάζεσαι κάτι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορώ να πω οτι με μπέρδεψες

    Ας δούμε το α.
    έχουν ξεκινήσει κάποιοι πάροχοι να μπλοκάρουν και την εξερχόμενη στην πόρτα 25 (πχ wind, παλιότερα και cyta) και είναι κάτι που δεν μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο να το αλλάξεις.
    Αρκετοί πάλι μπλοκάρουν την 25 και σε εισερχόμενη κίνηση στις dynamic συνδέσεις.

    β. είναι λίγοι αυτοι που μπλοκάρουν την 25 σε εξερχόμενη
    γ. δεν θα χρειαστεί να ζητήσεις κάτι απο την Linode, συνήθως όλες οι πόρτες είναι ανοιχτές σε τέτοιες υπηρεσίες.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να πω οτι με μπέρδεψες
    Ναι, η αλήθεια είναι ότι είναι τόσες οι απορίες μου, που πέφτοντας η μία επάνω στην άλλη, οι ερωτήσεις μου βγαίνουν κάπως αναστατωμένες, και ώστε να μπερδεύουν τους άλλους.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια βοήθεια στην κατανόηση κάποιων περί πόρτας 25.

    α.
    Οι ISP μπλοκάρουν την πόρτα 25 για spam/malware.
    Αρχικά, νομίζω υπάρχει μια διαφορά στο inbound vs outbound on port 25. Τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει ένα listening.

    β.
    Έκανα μια δοκιμή με telnet στους SMTP servers της Yahoo και της mail.com, και εκεί το connection γίνεται. Γιατί; Εκεί, δεν υπάρχει κίνδυνος spam, και ο ISP αφήνει ανοιχτή την επικοινωνία?

    γ.
    Σενάριο:
    νοικιάζω το test.com στην π.χ. namecheap
    Στην Linode, νοικιάζω έναν VPS server για να φτιάξω ένα mail server
    Στον VPS, εγκαθιστώντας το Cloudflare και φτιάχνω ένα mail server με rDNS, SPF, DKIM, DMARC
    Πρέπει να ζητήσω από τη Linode να μου ανοίξουν την 25 (ίσως και 465 και 587).
    Στο συγκεκριμένο σενάριο, πρέπει ή όχι να ζητήσω και από τον ISP να ανοίξουν κάποια πόρτα (και εάν το κάνουν???)


    Λοιπόν οι απαντήσεις στα ερωτήματα σου είναι:

    α. Επιβεβαιωμένα η Wind την μπλοκάρει οι άλλοι ISP όχι ... Ομως αν έχεις SSL στο domain π.χ mail.domian.gr δεν έχεις ανάγκη της 25 γιατί βάζεις την 587 αν δεν κάνω λάθος που έχει και το SSL και είσαι κομπλέ ! Δεν νομίζω ότι μπλοκάρετε αυτή... Η Πόρτα
    β. Πως έκανες το telnet.. Σε ποιά πόρτα.. Αν ο ISP σου την έχει μπλοκάρει δεν παίζει ..
    γ. H Lιnode δεν μπλοκάρει πόρτες.... Αν εντοπίσει mailware activity από τον server σου θα σε ενημερώσει να τον κλείσεις ή θα στον κλείσει αυτή..... Οτι και να κάνεις με τον ISP αν το μπλοκάρισμα έιναι γενικό τέλος δεν παίζει

  6. #6
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Μια απλή ερώτηση για να διευκρινησουμε κάτι, λέγοντας πως οι ISP μπλοκάρουν το port 25 αυτό τι είδους επίπτωση μπορεί να έχει σε έναν απλό χρήστη;
    Εγώ ας πούμε όπως και πολλοί φαντάζομαι δέχομαι στο email μου καθημερινά πλήθος διαφημιστικά από διάφορα σάϊτ που είμαι γραμμένος, την πλειοψηφία απ' αυτά τα διαγράφω, αλλά θέλω να τα λαμβάνω όμως για να ενημερώνομαι, δηλαδή τώρα αυτή η αλληλογραφία θεωρείται ως spam?

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απλή ερώτηση για να διευκρινησουμε κάτι, λέγοντας πως οι ISP μπλοκάρουν το port 25 αυτό τι είδους επίπτωση μπορεί να έχει σε έναν απλό χρήστη;
    Εγώ ας πούμε όπως και πολλοί φαντάζομαι δέχομαι στο email μου καθημερινά πλήθος διαφημιστικά από διάφορα σάϊτ που είμαι γραμμένος, την πλειοψηφία απ' αυτά τα διαγράφω, αλλά θέλω να τα λαμβάνω όμως για να ενημερώνομαι, δηλαδή τώρα αυτή η αλληλογραφία θεωρείται ως spam?
    Συνήθως αναφέρεται στο μπλοκάρισμα του να στείλεις εσυ mail Κάνοντας χρήση της πόρτας 25 ή στο να βάλεις τον δικό σου server και να δέχεσαι αιτήσεις στην πόρτα 25.

    Για την εξερχόμενη 25 μπορεί να είναι πρόβλημα αν έχεις να κάνεις με κάποιον mail server που δεν δέχεται συνδέσεις στις 465,587 που δυστυχώς υπάρχουν ακόμα.
    Οι μεγάλοι πάντα yahoo, gmail Κλπ δεν είναι μέσα σε αυτούς.

    Τα διαφημιστικά δυστυχώς θα συνεχίσεις να τα δέχεσαι καθώς αν δεν γίνει καθολικά παντού να κοπούν τα Open relay καθώς και η 25 δύσκολα θα αλλάξει.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως αναφέρεται στο μπλοκάρισμα του να στείλεις εσυ mail Κάνοντας χρήση της πόρτας 25 ή στο να βάλεις τον δικό σου server και να δέχεσαι αιτήσεις στην πόρτα 25.

    Για την εξερχόμενη 25 μπορεί να είναι πρόβλημα αν έχεις να κάνεις με κάποιον mail server που δεν δέχεται συνδέσεις στις 465,587 που δυστυχώς υπάρχουν ακόμα.
    Οι μεγάλοι πάντα yahoo, gmail Κλπ δεν είναι μέσα σε αυτούς.

    Τα διαφημιστικά δυστυχώς θα συνεχίσεις να τα δέχεσαι καθώς αν δεν γίνει καθολικά παντού να κοπούν τα Open relay καθώς και η 25 δύσκολα θα αλλάξει.
    Ευχαριστώ για την διευκρίνιση sdikr, κατατοπιστικότατος μπορώ να πω!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας