Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Alcatel Speedtoutch 530i
    Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες. Έχω νοικιάσει το κτίριο μου για επαγγελματική στέγη σε κάποιον και έχει λήξει το συμβόλαιο, ο ενοικιαστής κακοπληρωτής οφείλει εκτός άλλων αρκετά χρήματα από το 2019. Έχω στείλει το πρώτο εξώδικο το 2019, αλλά δεν φεύγει, έκανα καταγγελία μίσθωσης λόγο λήξης και πάμε δικαστικώς αλλά πήρε αναβολή η δίκη ενώ είδη περιμέναμε σχεδόν ένα χρόνο (λόγω κορονοϊού). Δεν θέλει να φύγει, δεν θέλει να πληρώσει. Υπάρχει άλλος τρόπος να μου παραδώσει το μίσθιο σύντομα και χωρίς να γίνει δικαστήριο? Δεν με αφήνει ούτε μέσα να μπω και φωνάζει ότι δε μπορώ να του κάνω τίποτα.

    Εκτός άλλων το κτίριο έχει υποστεί πολλές ζημιές από τον ίδιο, τα έχουμε βάλει όλα στο φάκελο αλλά δεν έγινε δίκη τελικά και πήρε αναβολή. Από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα και ενώ ο ενοικιαστής προς το παρών δεν έχει κυρώσεις, μένει μέσα αλλά ούτε πληρώνει ενοίκιο γιατί έτσι θέλει, ο ιδιοκτήτης απλά περιμένει τον νόμο, χάνοντας χρήματα μήνα με τον μήνα.

    Θα χαρώ πολύ να ακούσω απόψεις. Καλή συνέχεια

    Ευχαριστώ
    "The succesfull person makes a habit of doing what the failing person doesn't like to do"
    Thomas Alva Edison 1847-1931.

    http://www.myspace.com/belongnoone πάρτε μια γεύση απο τη μουσική μου!
    http://groups.myspace.com/80scult ζήτω τα 80's!Join my group!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν υπαρχουν "αποψεις" αλλα συγκεκριμενα δεδομενα και δυνατοτητες. Τα οποια δυστηχως λειτουργουν, σε αυτην την φαση τουλαχιστον, υπερ του ενοικιαστη. Ετσι λοιπον υπαρχουν τα εξης σεναρια:

    α) Εφοσον το μισθωτηριο εχει ληξει, προχωρας δικαστικα και μονον δικαστικα στην καταγγελια της μισθωσης και περιμενεις το δικαστηριο και την αποφαση. Τοτε την ανακοινωνεις και εαν και παλι αρνειται να φυγει, προχωρας σε βιαιη εξωση με δικαστικο επιμελητη. Αυτα ολα συνεπαγονται χρονο, ο οποιος μπορει να ειναι και αρκετα μεγαλυτερος απο οσο υπολογιζεις λογω κορονοιου ( αναβολες δικασιμων οπως ηδη εχεις, δικαιωμα επεκτασης του χρονου παραμονης εαν ειναι στους πλητομμενους κτλ ) και εξοδα.

    β) εαν δεν πληρωνει ενοικια, κοινοχρηστα ή και αλλες υποχρεωσεις, ακολουθεις αλλη διαδικασια, η οποια και ελπιζεις να ειναι πιο συντομη απο την δικασιμο που εχεις ηδη λαβει αλλα κοστιζει και αυτη.

    και τελος,

    γ) εαν υπαρχουν οικονομικες διαφορες ΜΕΤΑ την αποχωρηση του ενοικιαστη, πχ ζημιες στο ακινητο, οφειλομενα μισθωματα και αλλα εξοδα, προχωρεις σε νεα αγωγη εντος 6 μηνων απο οσο γνωριζω και τα απαιτεις. Το εαν θα τα παρεις φυσικα ειναι σχετικο και εχει να κανει με το ειδος του συμβολαιο που υπαρχει τωρα σε ισχυ, πχ αλλο μια εταιρεια και η περιουσια της και αλλο ενας ιδιωτης.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Alcatel Speedtoutch 530i
    Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Ποιά είναι η αλλη διαδικασία? (β) Ο τύπος λειτουργει το κατάστημα κανονικά, χωρίς συμβόλαιο (έκανα καταγγελία πέρυσι) και χωρίς να πληρώνει το ενοίκιο. Το δικαστήριο πήρε αναβολη για άλλους 6 μήνες.
    "The succesfull person makes a habit of doing what the failing person doesn't like to do"
    Thomas Alva Edison 1847-1931.

    http://www.myspace.com/belongnoone πάρτε μια γεύση απο τη μουσική μου!
    http://groups.myspace.com/80scult ζήτω τα 80's!Join my group!

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από echobox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Ποιά είναι η αλλη διαδικασία? (β) Ο τύπος λειτουργει το κατάστημα κανονικά, χωρίς συμβόλαιο (έκανα καταγγελία πέρυσι) και χωρίς να πληρώνει το ενοίκιο. Το δικαστήριο πήρε αναβολη για άλλους 6 μήνες.
    Θα σου γραψω την δικη μου ενεργη περιπτωση η οποια ειναι και αντιστοιχη με την δικη σου, για να παρεις μια ιδεα και ελπιζω και γενικη βοηθεια. Ειδικα ομως και επειδη αυτες οι περιπτωσεις και ειδικα των επαγγελματικων μισθωσεων, σε καμμια περιπτωση δεν μπαινουν σε καλουπια ή καποιου ειδους ομαδοποιηση, κατατοπιζεσαι εγκυρα μονον απο τον δικηγορο. Οχι απο λογιστη που συνηθιζεται απο πολλους, αλλα απο δικηγορο.

    Εχω λοιπον ενα ακινητο με μια επαγγελματικη μισθωση νοικιασμενο, η οποια ξεκινησε το 1998 και με τις τοτε προβλεψεις του νομου, ο ενοικιαστης καλυπτοταν με ενεργο συμβολαιο, με 12+4 ετη, συνολο 16. Εληξε δηλαδη το 2014. Δεν τον ενοχλησα ομως οπως ουτε και εκεινος μιας και εγω δεν ηθελα εν μεσω των συνεπειων της τοτε μεγαλης οικονομικης κρισης να πιεσω για κατι ενω εκεινος ηταν μια χαρα με ενα πολυ χαμηλο για τα τοτε ηδη δεδομενα ενοικιο και με μια πολυ επικερδη επιχειρηση εστιασης. Εξακριβωμενα ολα αυτα και οχι εικασιες.

    Επειδη ομως το καλοκαιρι του 2020 εβγαλε ξαφνικα μια εξαιρετικα ασχημη και κακη συμπεριφορα, μετα απο αποτυχημενες "διαβουλευσεις" τον Σεπτεμβριο του 2020 οπου ζητουσε βασικα στην πραξη πληρη δικαιωματα ιδιοκτησιας (!!!!) προχωρησα σε καταγγελια της μισθωσης και πηρα δικασιμο για τον Οκτωβριο του 2020. Ξεκινησε ομως η δευτερη περιοδος της καραντινας και το δικαστηριο ανεβαλλε για τον Οκτωβριο και παλι, αλλα του 2021 !!! Κατι που εμαθα πως ειναι συνηθες και συμβαινει αυτη τη φαση στην πιατσα, σε αναλογες περιπτωσεις.

    Η διαφορα βεβαια με την δικη σου περιπτωση, ειναι πως τα ενοικια πληρωνονται κανονικα και τα ορισμενα οπως και τα αναλογικα κι επιδοτουμενα της περιοδου Μαρτιου 2020 - Ιουνιου 2021. Απο εδω και περα θα δουμε βεβαια, αλλα..... Και εδω ειναι και η απορια μου με την δικη σου περιπτωση. Εαν ο ενοικιαστης μου, κανει το λαθος, ειδικα σε αυτη τη φαση, και αφησει ενα ενοικιο ή λογαριασμο της ΕΥΔΑΠ απληρωτο, το τρεχον δικαστηριο παει περιπατο καθως θα ακολουθησω την "γρηγορη" διαδικασια αποδοσης μισθιου, ακομα και με μια ημερα καθυστερησης και θα ελπιζω σε εξωση εντος μηνα ή εστω διμηνου. Παιζουν βεβαια κι εδω, εξωδικα, ανακοπες και τα τοιαυτα αλλα σιγουρα η δυστροπια εχει αμεσα και πολυ κακα αποτελεσματα για τον ενοικιαστη.

    Εσυ λοιπον, που εχεις απληρωτα απο το 2019 οπως λες, γιατι δεν ακολουθησες αυτη τη διαδικασια και πηγες με την κλασσικη;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου γραψω την δικη μου ενεργη περιπτωση η οποια ειναι και αντιστοιχη με την δικη σου, για να παρεις μια ιδεα και ελπιζω και γενικη βοηθεια. Ειδικα ομως και επειδη αυτες οι περιπτωσεις και ειδικα των επαγγελματικων μισθωσεων, σε καμμια περιπτωση δεν μπαινουν σε καλουπια ή καποιου ειδους ομαδοποιηση, κατατοπιζεσαι εγκυρα μονον απο τον δικηγορο. Οχι απο λογιστη που συνηθιζεται απο πολλους, αλλα απο δικηγορο.

    Εχω λοιπον ενα ακινητο με μια επαγγελματικη μισθωση νοικιασμενο, η οποια ξεκινησε το 1998 και με τις τοτε προβλεψεις του νομου, ο ενοικιαστης καλυπτοταν με ενεργο συμβολαιο, με 12+4 ετη, συνολο 16. Εληξε δηλαδη το 2014. Δεν τον ενοχλησα ομως οπως ουτε και εκεινος μιας και εγω δεν ηθελα εν μεσω των συνεπειων της τοτε μεγαλης οικονομικης κρισης να πιεσω για κατι ενω εκεινος ηταν μια χαρα με ενα πολυ χαμηλο για τα τοτε ηδη δεδομενα ενοικιο και με μια πολυ επικερδη επιχειρηση εστιασης. Εξακριβωμενα ολα αυτα και οχι εικασιες.

    Επειδη ομως το καλοκαιρι του 2020 εβγαλε ξαφνικα μια εξαιρετικα ασχημη και κακη συμπεριφορα, μετα απο αποτυχημενες "διαβουλευσεις" τον Σεπτεμβριο του 2020 οπου ζητουσε βασικα στην πραξη πληρη δικαιωματα ιδιοκτησιας (!!!!) προχωρησα σε καταγγελια της μισθωσης και πηρα δικασιμο για τον Οκτωβριο του 2020. Ξεκινησε ομως η δευτερη περιοδος της καραντινας και το δικαστηριο ανεβαλλε για τον Οκτωβριο και παλι, αλλα του 2021 !!! Κατι που εμαθα πως ειναι συνηθες και συμβαινει αυτη τη φαση στην πιατσα, σε αναλογες περιπτωσεις.

    Η διαφορα βεβαια με την δικη σου περιπτωση, ειναι πως τα ενοικια πληρωνονται κανονικα και τα ορισμενα οπως και τα αναλογικα κι επιδοτουμενα της περιοδου Μαρτιου 2020 - Ιουνιου 2021. Απο εδω και περα θα δουμε βεβαια, αλλα..... Και εδω ειναι και η απορια μου με την δικη σου περιπτωση. Εαν ο ενοικιαστης μου, κανει το λαθος, ειδικα σε αυτη τη φαση, και αφησει ενα ενοικιο ή λογαριασμο της ΕΥΔΑΠ απληρωτο, το τρεχον δικαστηριο παει περιπατο καθως θα ακολουθησω την "γρηγορη" διαδικασια αποδοσης μισθιου, ακομα και με μια ημερα καθυστερησης και θα ελπιζω σε εξωση εντος μηνα ή εστω διμηνου. Παιζουν βεβαια κι εδω, εξωδικα, ανακοπες και τα τοιαυτα αλλα σιγουρα η δυστροπια εχει αμεσα και πολυ κακα αποτελεσματα για τον ενοικιαστη.

    Εσυ λοιπον, που εχεις απληρωτα απο το 2019 οπως λες, γιατι δεν ακολουθησες αυτη τη διαδικασια και πηγες με την κλασσικη;
    Όπως είπες κι εσύ για αυτά τα πράγματα μόονο οι δικηγόροι μπορούν να απαντήσουν καθώς ξέρουν τις λεπτομέρειες κάθε περίπτωσης. Πάντως αν μετά από 23 χρόνια πληρωμών στην ώρα τους (ακόμα και στην πανδημία) πας για μια ημέρα καθυστέρησης (ή αντίστοιχο μικρό χρονικό διάστημα) , η δυστροπία αυτή μάλλον δε θα έχει κανένα κακό αποτέλεσμα για τον ενοικιαστή αλλά για σένα (επαναλμβάνω ότι μιλάω για μια πολύ μικρή καθυστέρηση όπως είπες κι εσύ πχ. μιας ή ελάχιστων ημερων όχι για κανένα μήνα)
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mplamplampla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπες κι εσύ για αυτά τα πράγματα μόονο οι δικηγόροι μπορούν να απαντήσουν καθώς ξέρουν τις λεπτομέρειες κάθε περίπτωσης. Πάντως αν μετά από 23 χρόνια πληρωμών στην ώρα τους (ακόμα και στην πανδημία) πας για μια ημέρα καθυστέρησης (ή αντίστοιχο μικρό χρονικό διάστημα) , η δυστροπία αυτή μάλλον δε θα έχει κανένα κακό αποτέλεσμα για τον ενοικιαστή αλλά για σένα (επαναλμβάνω ότι μιλάω για μια πολύ μικρή καθυστέρηση όπως είπες κι εσύ πχ. μιας ή ελάχιστων ημερων όχι για κανένα μήνα)
    Νομικα εχει 100% αποτελεσμα. Και οπως με πληροφορησε και ο δικηγορος μου αλλα και αλλοι σχετικοι με την "πιατσα" και παλι των ακινητων, ακριβως λογω των τεραστιων αλλαγων που ξεκινησαν στο κεντρο της Αθηνας βασικα ( δεν γνωριζω για αλλες πολεις στην Ελλαδα ), την εξαρση του bnb προ καραντινας οπως και με την κακιστη παρεμβαση της κυβερνησης στο ζητημα των ενοικιων με τον τροπο που εγινε και τις κοινωνικες αλλα και νομικες επιπτωσεις που προκαλεσε, προς εξυπηρετηση συγκεκριμενων ημετερων, φιλων κι ....αδελφων, το πραμα εχει σκασει και καστανα ουδεις χαριζει πια. Ειτε λογω αναγκης μιας και πολλοι ειναι πλουσιοι με αδειες τσεπες ( βλεπε ιδιοκτητες ), ειτε λογω στοχευσης υπερκερδους με αξιοποιηση αλλων τυπων περα της κλασσικης ενοικιασης, ειτε λογω εκδηλωσης κακων συμπεριφορων και σχεσεων μεταξυ δυο συνεργατων ( ιδικτητης-ενοικιαστης ).

    Απο εκει και περα απο τις γενικοτητες η καθε περιπτωση ειναι κυριολεκτικα μοναδικη. Εαν τωρα σε ιντριγκαρε η περιπτωση μου που ανεφερα παραπανω, και ειδικα στο θεμα του οτι ο ενοικιαστης πληρωνει τα ενοικια, σκεψου το πολυ απλο. Για να ξεκινα ενας φυσιολογικος ανθρωπος να κανει εξωση σε εναν αλλο φυσιολογικο ανθρωπο 22 χρονια μετα, ολο και καποιος απο τους δυο θα εχει παρακκλινει της ....φυσιολογικοτητας και στην δικη μου περιπτωση και της λογικης.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ξεκινα ενας φυσιολογικος ανθρωπος να κανει εξωση σε εναν αλλο φυσιολογικο ανθρωπο 22 χρονια μετα, ολο και καποιος απο τους δυο θα εχει παρακκλινει της ....φυσιολογικοτητας και στην δικη μου περιπτωση και της λογικης.
    Αμα λες ότι προσπαθεί να πάρει την κυριότητα του χώρου και να έχει ιδιοκτησία, φαντάζομαι ποιος έχει παρεκκλίνει. Off topic, αλλά πως στο καλό θεωρεί ότι θα καταφέρει κάτι τέτοιο; Επειδή έχει λήξει το μίσθωμα;
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα λες ότι προσπαθεί να πάρει την κυριότητα του χώρου και να έχει ιδιοκτησία, φαντάζομαι ποιος έχει παρεκκλίνει. Off topic, αλλά πως στο καλό θεωρεί ότι θα καταφέρει κάτι τέτοιο; Επειδή έχει λήξει το μίσθωμα;
    Eιναι δυσκολο στα γραπτα να εξηγησει καποιος μια τετοια περιπτωση. Εξαλλου δεν θελω να καταστρεψω το νημα του ανθρωπου που το ανοιξε με το προβλημα του. Απλα ομως θα σου πω οτι σε πολλες τετοιες περιπτωσεις, τα εθιμικα ρητα και οι παροιμιες εχουν κυριολεκτικη αποδοση. Επιπλεον, εαν εξετασουμε αποκλειστικα και μονον την περιοδο της καραντινας, δεν ειναι γνωστο ιδιαιτερα, βοηθουν βεβαια και τα ΜΜΕ σε αυτο, η κακιστη κατασταση στιην οποια βρεθηκαν και βρισκονται παμπολλοι ιδιοκτητες ακινητων, μικροι μη φανταστεις και οχι τιποτα .....Παπαδημουληδες με 20 και 30 ακινητα, οι οποιοι στερηθηκαν ενα ενοικιο της ταξης των 200-400€ ενω παραλληλα φοροι και υποχρεωσεις ετρεχαν. Ταυτοχρονα δεν πληγηκαν ολες ανεξαιρετως οι επιχειρησεις. Κατι που ισχυει ιδιαιτερα για την περιπτωση της εστιασης και των τροφιμων, οπου πολλοι και ανεβασαν τζιρους οπως και υπερβολικα τα κερδη, πηραν ταυτοχρονα τις καθολικες ενισχυσεις που δοθηκαν και με αμφιβολια του ποσες, ποτε και πως αυτες θα ζητηθουν πισω, ενω παραλληλα τσακισαν κυριολεκτικα και τον ανταγωνισμο. Φαντασου δηλαδη 2 επιχειρησεις εστιασης διπλα-διπλα οπου η μια διαθετει εξωτερικους χωρους υποδοχης κοινου ενω η αλλη οχι. Η μια λοιπον δουλευε και ανεβασε τρελες ταχυτητες ενω η αλλη αν δεν εκλεισε ηδη, σιγουρα αντιμετωπιζει ενα βουνο απο χρεη και προβληματα.

    Τωρα, τα "ιδιοκτησιακα δικαιωματα" που αναφερω οτι απαιτει ο δικος μου, ξεκινουν ;πο την ενοχληση στους αλλους ενοικιαστες του ιδιου κτιριου επειδη αυτος ειναι και αλλοι δεν υπαρχουν, εξελισσονται στο θα βριζω και προσβαλλω οπως και θα εχω μια κακιστη συμπεριφορα στον ιδιοκτητη και καταληγουν στην απαιτηση "αερα" απο τον ιδιοκτητη ως μιας μορφης ας πουμε "εφαπαξ" για τα χρονια που του εκανε την τιμη να ενοικιαζει το μαγαζι του. Συν σε αυτο και μια απαιτηση επισκευης ζημιων που ο ιδιος προκαλεσε, την μη αναπροσαρμογη του ενοικιου ( 1% με 2% ετησια ), την απαιτηση υπογραφης νεου 15ετους συμβολαιου σε αλλο ονομα χωρις κανενος ειδους εγγυησεις, στην καταγραφη καποιων νεων "ορων" του στο νεο συμβολαιο ( δεν εχω ιδεα ποιοι θα μπορουσε να ειναι αυτοι μιας κι εκει απο τα γελια ειχα δακρυσει και δεν ακουγα πια ) αλλα και αλλα πολλα μικρα αν και πολυ κι εξεπιτηδες ενοχλητικα.

    Εν ολιγοις, οι παρεξηγησεις σε αυτες τις περιπτωσεις, στα ενοικια δηλαδη, δινουν και παιρνουν και απο τις δυο πλευρες. Ο σωστος δηλαδη πολλακις ερμηνευεται ως μαλακας, η ξενη περιουσια ως δική, οι συμβατικες υποχρεωσεις ως χαρη και παει λεγοντας. Ορεξη να χουμε να λεμε ιστοριες.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Alcatel Speedtoutch 530i
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου! Κι εγώ είμαι στη ίδια κατάσταση. Έμένα μου ζητάει και λεφτά απο πάνω... και λεει οτι του έκανα προφορικό συμβόλαιο για άλλα 12 χρόνια. Όλα αυτά μετα την καταγγελία μίσθωσης φυσικά. Δυστηχώς τραμπούκοι και οπως είπες "αυτος ειναι και κανείς άλλος" τελικά υπάρχουν παντού. Εκφοβισμοί, εκβιασμοί και ιστοριες να εχουμε να λέμε. Όλα αυτα γιατι νομίζουν οτι είναι δικό τους το ακίνητο επειδή πλήρωναν ενοίκιο χρόνια οπως λες. Η λογική του λαμόγιου, του τρελού, του παραλόγου. Έχει να πληρώσει απο το 2019 και κάνει το μάγκα. Δε ξέρω γιατι πηγαμε μεσω δικαστικής οδου που οντως φενεται ποιο χρονοβόρα. Θα μιλήσω με τον δικηγόρο μου. Θέλω να τον πετάξω έξω όσο πιο σύντομα γινεται!
    "The succesfull person makes a habit of doing what the failing person doesn't like to do"
    Thomas Alva Edison 1847-1931.

    http://www.myspace.com/belongnoone πάρτε μια γεύση απο τη μουσική μου!
    http://groups.myspace.com/80scult ζήτω τα 80's!Join my group!

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ειτε κατι δεν λες καλα ειτε δεν εχεις ακολουθησει τη σωστη διαδικασια. Απο το 2019, εστω απο τον Δεκεμβριο και για συσσωρευμενα απληρωτα ενοικια, επρεπε ηδη να εχεις αποτελεσμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Alcatel Speedtoutch 530i
    Δεν έχει ακολουθηθεί η σωστή διαδικασία απο την αρχή. Ο δικηγόρος μου είπε οτι θα ακουλήθει αλλη διαδικασία τώρα. Χωρίς να μου δώσει λεπτομέρειες. Θα με ενημερώσει συντομα. Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατι δε βγάζει μια διαταγή αποδωσης μισθιου. Λογω κορονοιου δε μπορώ να τον βγάλω λεει, τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβριο! Είναι να μην μπλέξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος echobox : 27-06-21 στις 16:04.
    "The succesfull person makes a habit of doing what the failing person doesn't like to do"
    Thomas Alva Edison 1847-1931.

    http://www.myspace.com/belongnoone πάρτε μια γεύση απο τη μουσική μου!
    http://groups.myspace.com/80scult ζήτω τα 80's!Join my group!

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από echobox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει ακολουθηθεί η σωστή διαδικασία απο την αρχή. Ο δικηγόρος μου είπε οτι θα ακουλήθει αλλη διαδικασία τώρα. Χωρίς να μου δώσει λεπτομέρειες. Θα με ενημερώσει συντομα. Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατι δε βγάζει μια διαταγή αποδωσης μισθιου. Λογω κορονοιου δε μπορώ να τον βγάλω λεει, τουλάχιστον μέχρι τον Οκτώβριο! Είναι να μην μπλέξεις.
    Εχεις κανει εσυ μεγαλο σφαλμα που δεν "ετρεξες" τον δικηγορο σου και ο δικηγορος σου που μαλλον επελεξε το σεναριο της μεγαλυτερης ή και της συνεχους αμοιβης. Αυτο που υπαρχει σιγουρα, ειναι πως ενω τα δικαστηρια δουλευουν, εχει δωθει επισημα-ανεπισημα μια περιοδος χαριτος και παρατασεις στις μισθωσεις, ακομα και αυτες που υποβαλλονται σημερα για λογο ληξης συμβολαιου, ιση με την περιοδο που οι επιχειρησεις ηταν κλειστες. Και παλι αυτο ομως πολυ γενικα καθως δεν ισχυουν τα ιδια για ολους.

    Ξανα ομως, εφοσον δεν πληρωνει τα ενοικια απο το 2019 και σιγουρα απο πριν την εναρξη της καραντινας, ο δικηγορος σου κατι δεν εκανε καλα ή "συνενοηθηκε" με τον ενοικιαστη. Κι αυτο το σεναριο παιζει οταν οι μισθωσεις ειναι καποιου μεγεθους. Κοιτα να τον πιεσεις να σου εξηγηθει και μην σε απασχολει ο ενοικιαστης. Καθως εσυ κινεισαι λαθος - ο δικηγορος- και ο αλλος απλα το εκμεταλλευται.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.573
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    1. Χωρίς να ξέρω τις λεπτομέρειες της υπόθεσης σου και κρίνοντας μόνο από αυτά που έγραψες φαίνεται να μπορούσες να έχεις εκδώσει "διαταγή απόδοσης μισθίου" και "διαταγή πληρωμής μισθωμάτων" (αυτά τα 2 μαζί πάνε συνήθως). Είναι πολύ γρήγορες διαδικασίες αλλά και πολύ τυπικές. Αν σου λείπει κάποιο κριτήριο (τυπικότητα) δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την διαδικασία. Οπότε αφού δεν ξέρω τις λεπτομέρειες της υπόθεσης σου δεν σχολιάζω παρακάτω για αυτό.

    2. Κατά διαστήματα στην καραντίνα ήταν κλειστές κάποιες δικαστικές διαδικασίες και ειδικά στην Αθήνα. Δεν θυμάμαι αν περιλαμβάνονταν μέσα σε αυτά και οι διαταγές απόδοσης/πληρωμής. Επίσης για όλο το διάστημα είχαν παγώσει και οι διαδικασίες αναγκαστικής εκτέλεσης. Αν είχες απόφαση/διαταγή δεν θα μπορούσες να την εκτελέσεις και να του κάνεςι έξωση. Νομίζω η απαγόρευση ήταν γενική και δεν είχε εξαίρεση για τις μισθώσεις.

    3. Για τον καιρό που έχεις καταγγείλει και αυτός μένει μέσα χωρίς να πληρώνει μπορείς να ζητήσεις "αποζημίωση χρήσης" που χοντρικά ισούται με το μηνιαίο μίσθωμα για κάθε μήνα.

    ακομα και με μια ημερα καθυστερησης
    Η δυστροπία του μισθωτή είναι νομική έννοια και προϋπόθεση για την διαταγή απόδοσης μισθίου. Νομίζω μια μέρα καθυστέρησης ύστερα από 20+ χρόνια πληρωμών ειδικά για επουσιώδη οφειλή δύσκολα θα μπορεί να χαρακτηριστεί ως δυστροπία. Βέβαια από την άλλη, ως διαδικαστική προϋπόθεση του επιδίδεις εξωδικαστική όχληση για πληρωμή των καθυστερούμενων και πρέπει να περιμένεις 15 μέρες. Οπότε αν δεν πληρώσει σίγουρα, κατ' εμέ, δικαιούσαι να προχωρήσεις.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δυστροπία του μισθωτή είναι νομική έννοια και προϋπόθεση για την διαταγή απόδοσης μισθίου. Νομίζω μια μέρα καθυστέρησης ύστερα από 20+ χρόνια πληρωμών ειδικά για επουσιώδη οφειλή δύσκολα θα μπορεί να χαρακτηριστεί ως δυστροπία. Βέβαια από την άλλη, ως διαδικαστική προϋπόθεση του επιδίδεις εξωδικαστική όχληση για πληρωμή των καθυστερούμενων και πρέπει να περιμένεις 15 μέρες. Οπότε αν δεν πληρώσει σίγουρα, κατ' εμέ, δικαιούσαι να προχωρήσεις.
    Χωρις να μπαινουμε στην ουσια της καθε περιπτωσης, πραγμα εξ ορισμου αδυνατο, ακομψο αλλα κυριως προβληματικο ακομα και σε μια χαλαρη σαν κι αυτη εδω, συζητηση, αυτο νομιζω και παρακαλω διορθωσε με, ειναι πως σε περιπτωση που ξεκινησει ο "πολεμος" μεταξυ των 2 μερων, αυτο το εργαλειο, η διεξοδος, ο τροπος πιεσης οπως και να εχει, υπαρχει. Και ειναι φυσικα αρμοδιοτητα του δικηγορου να συμβουλευσει και να κρινει το ποτε και το εαν θα χρησιμοποιηθει. Δυστηχως ομως δεν ειναι ολοι οι δικηγοροι, πως να το θεσω κομψα, πολυ "δραστηριοι" αλλα ουτε και ολοι οι πελατες τους διαθετουν την αντιληψη της καταστασης που αντιμετωπιζουν. Και πολλες φορες οι δευτεροι, αναλωνονται σε κακιες, εκδικιτηκες συμπεριφορες, υπεροπτικα ή με απληστια.

    Αλλα στη φαση που καποιος δεν πληρωνει επειδη ετσι αποφασισε και γουσταρει, ναι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Που απο οσο γνωριζω την πρωτη φορα εχει το περιθωριο αποπληρωμης ςντος μικρου χρονικου διαστηματος, αλλα εαν το ξανακανει απο οσο καταλαβα η φαση ειναι περιπου "αυτοματοποιημενη".

  15. #15
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.573
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να μπαινουμε στην ουσια της καθε περιπτωσης, πραγμα εξ ορισμου αδυνατο, ακομψο αλλα κυριως προβληματικο ακομα και σε μια χαλαρη σαν κι αυτη εδω, συζητηση, αυτο νομιζω και παρακαλω διορθωσε με, ειναι πως σε περιπτωση που ξεκινησει ο "πολεμος" μεταξυ των 2 μερων, αυτο το εργαλειο, η διεξοδος, ο τροπος πιεσης οπως και να εχει, υπαρχει. Και ειναι φυσικα αρμοδιοτητα του δικηγορου να συμβουλευσει και να κρινει το ποτε και το εαν θα χρησιμοποιηθει. Δυστηχως ομως δεν ειναι ολοι οι δικηγοροι, πως να το θεσω κομψα, πολυ "δραστηριοι" αλλα ουτε και ολοι οι πελατες τους διαθετουν την αντιληψη της καταστασης που αντιμετωπιζουν. Και πολλες φορες οι δευτεροι, αναλωνονται σε κακιες, εκδικιτηκες συμπεριφορες, υπεροπτικα ή με απληστια.
    Καλά ναι, ότι είναι μέσο πίεσης σίγουρα είναι.
    Από την άλλη ναι, σίγουρα ισχύουν αυτά που λες για κάποιους δικηγόρους και πελάτες. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι, κατά προσωπική άποψη, όταν οι δικηγόροι της κάθε πλευράς πουλάνε αέρα στον δικό τους πελάτη. Για παράδειγμα, ο δικηγόρος του εκάστοτε μισθωτή του τάζει λαγούς με πετραχήλια και ότι θα τον γλιτώσει από την έξωση, ενώ από αντικειμενικής άποψης αυτό είναι αδύνατο. Αντί να τον συμβουλέψει να τα βρει με τον εκμισθωτή(ή έστω να γίνει αληθινή επιδίωξη εξωδικαστικής διευθέτησης), απλά και μόνο επειδή θέλει να μπαίνει σε δικαστικές μάχες και να ξεζουμίζει τον πελάτη του (μισθωτή) με κάθε ευκαιρία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα στη φαση που καποιος δεν πληρωνει επειδη ετσι αποφασισε και γουσταρει, ναι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Που απο οσο γνωριζω την πρωτη φορα εχει το περιθωριο αποπληρωμης ςντος μικρου χρονικου διαστηματος, αλλα εαν το ξανακανει απο οσο καταλαβα η φαση ειναι περιπου "αυτοματοποιημενη".
    Ναι την πρώτη φορά αν πληρώσει στο 15μερο της εξώδικης όχλησης σώζεται. Αν ξανακαθυστερήσει δεν χρειάζεται πλέον να γίνει εξώδικη όχληση και άρα ούτε να περιμένεις 15 μέρες.
    Θεωρώ ο κάθε δικαστής θα υπογράψει την διαταγή σε κάθε περίπτωση εκτός αν υπάρχει κάτι εξόφθαλμο. Αν υπάρχει πρόβλημα με την δυστροπία, τότε απλά θα κάνει ανακοπή ο μισθωτής. Κάτι που θα έκανε έτσι κι αλλιώς για να καθυστερήσει την διαδικασία (εφόσον ταυτόχρονα επιτύχει την έκδοση απόφασης αναστολής της διαταγής φυσικά).
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας