Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-48 από 48
  1. #46
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στο ποιο απλό σενάριο π.χ. να είναι τοπικό το μπούκωμα(στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι γιατί και οι 3 περιπτώσεις είναι σε διαφορετική περιοχή της Ελλάδας) θα πρέπει να έγινε αλλαγή εξοπλισμού που γενικά δεν σηκώνει τέτοια γραμμή.

    Αλλά δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο και να υπάρχει για τόσο καιρό πρόβλημα. Το τι πραγματικά έχουν κάνει και δεν βγάζουν άκρη μου φαίνεται πολύ περίεργο δυστυχώς ποτέ δεν θα μάθουμε 100%ι.
    Μπορεί νά σας είχαν αφήσει σε παλιό κύκλωμα όπου να μήν μπορούσε να ανταπεξέλθει
    Κι να το κρατάν για Back Up.....

  2. #47
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntg_net Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμές με iperf και pathtest
    Συνήθως στέλνω data με custom java apps. Veeam με WAN Accelerator
    Εχω δοκιμάσει παλιοτερα και με Synology Presto File Server.

    Επίσης θα δοκιμάσω και τα παρακάτω
    https://www.the-toffee-project.org/
    https://github.com/solowan/solowan
    http://wanos.co/wan-optimization/
    https://wanfast.net/site/index.php

    Βασικά ήταν όλα μια χαρά μέχρι 18 Φεβρουαρίου. Δεν θα χρειαζόμουν τίποτα. Ναι θα βελτίωνα την κατάσταση με ένα απο τα παραπάνω. Αλλά εδώ έχουμε σοβαρα προβλήματα με το routing θεωρώ.
    Ξερεις εδω σε μένα εχω το οπτικο switch της CYTA τωρα Vodafone και το router μου βλέπει το απέναντι στην Αθήνα.
    Φλώρινα - Αθήνα είχα περίπου 3-6ms και εχω πάει στα 13-19ms. Μερικές φορές με απλό ping χτυπαει 50-200ms και στα 50 ping χανω σίγουρα 1-2

    Απο Πέμπτη είμαι με trial στο veeam wan Νίκο. Έχει βελτιωθεί απιστευτα σε σχέση με τις δοκιμές που έκανα πριν 2 χρόνια. Τώρα εγώ είμαι ειδική περίπτωση γιατί είμαι όλος με vm στο μαγαζί οπότε υπάρχουν πολλά κοινά μεταξύ των vm.
    Με λίγα λόγια, έκανα backup τα εξής.
    40 vm με windows 10
    10 vm τα backbone vm εκ των οποίων το ένα είναι ο file server με 3T data.

    Έκανα τα εξής. Full backup με veeam τα πάντα στο truenas (inhouse). Έκανε γύρω στις 2 ώρες. Μετά έκανα backup copy στη Γερμανία με wan accelerator στο high bandwidth mode.
    Αν εξαιρέσω το 1ο synchronize των 2 wan accelerator (1ας στο μαγαζί και 1ας στη Γερμανία) που έκανε γύρω στις 4 ώρες, το 1o full που ανέβασα στη Γερμανία έκανε μιση ημέρα για 6 tera και ανέβασε μόνο γύρω στο 1T και 3 ημέρες τώρα που το differential είναι γύρω στα 130giga, με το wan acceleration έκανε 1 ώρα και ανέβασε περίπου 7 giga.

    Τώρα δεν ξέρω αν βοηθάει εσένα λόγο των εργασιών που έχετε αλλά σίγουρα κάνει δουλειά και δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

    Επίσης υπάρχουν provider που συνεργάζονται με την veeam και σου δίνουν χώρο με έτοιμο το wan acceleration στο άκρο τους.


    Είναι μεγάλη κουβέντα και βγαίνουμε offtopic αλλά αν σου παίξει αυτό σωστά, θα μειώσεις κατά 70-80% το traffic προς τα έξω και εντέλει ίσως δεν χρειάζεται h 1GB γραμμή που δεν θέλω να φανταστώ πόσα δίνεται.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #48
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο Πέμπτη είμαι με trial στο veeam wan Νίκο. Έχει βελτιωθεί απιστευτα σε σχέση με τις δοκιμές που έκανα πριν 2 χρόνια. Τώρα εγώ είμαι ειδική περίπτωση γιατί είμαι όλος με vm στο μαγαζί οπότε υπάρχουν πολλά κοινά μεταξύ των vm.
    Με λίγα λόγια, έκανα backup τα εξής.
    40 vm με windows 10
    10 vm τα backbone vm εκ των οποίων το ένα είναι ο file server με 3T data.

    Έκανα τα εξής. Full backup με veeam τα πάντα στο truenas (inhouse). Έκανε γύρω στις 2 ώρες. Μετά έκανα backup copy στη Γερμανία με wan accelerator στο high bandwidth mode.
    Αν εξαιρέσω το 1ο synchronize των 2 wan accelerator (1ας στο μαγαζί και 1ας στη Γερμανία) που έκανε γύρω στις 4 ώρες, το 1o full που ανέβασα στη Γερμανία έκανε μιση ημέρα για 6 tera και ανέβασε μόνο γύρω στο 1T και 3 ημέρες τώρα που το differential είναι γύρω στα 130giga, με το wan acceleration έκανε 1 ώρα και ανέβασε περίπου 7 giga.

    Τώρα δεν ξέρω αν βοηθάει εσένα λόγο των εργασιών που έχετε αλλά σίγουρα κάνει δουλειά και δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

    Επίσης υπάρχουν provider που συνεργάζονται με την veeam και σου δίνουν χώρο με έτοιμο το wan acceleration στο άκρο τους.


    Είναι μεγάλη κουβέντα και βγαίνουμε offtopic αλλά αν σου παίξει αυτό σωστά, θα μειώσεις κατά 70-80% το traffic προς τα έξω και εντέλει ίσως δεν χρειάζεται h 1GB γραμμή που δεν θέλω να φανταστώ πόσα δίνεται.
    Χρήστο οπως σου είπα η γραμμή είναι πρώτα για μεταφορά δεδομένων και μετά για backups.
    Το wan accelerator (και οι υπολοιπες λύσεις που ανεφερα σε προηγουμενο post) βελτιώνει την απόδοση κατα πολύ με ή με πρόβλημα της γραμμής. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή την βελτιώνει θα αφήσουμε το πρόβλημα.
    Επίσης περα το 1Gbps μισθωμένο έχω και ένα microwave Vodafone 30/30 για backup αν επεφτε το οπτικό. +5 VDSL ΟΤΕ + Combox της Protonyx.
    Μόνο στο οπτικό εχω πρόβλημα. Και νομίζω είναι μόνο το routing που άλλαξε με την ενσωμάτωση του δικτύου της CYTA.
    Αλλά το πιο μεγάλο θέμα είναι οτι πρόκειτε για μια βλάβη που κρατάει απο 18 Φεβρουαρίου 2021 σε ενα πελάτη της Vodafone με 2 μισθωμένα + βαρβάτα συμβόλαια κινητής που μηνιαία αφήνουμε στην Vodafone τόσα χρήματα που θα έπρεπε να το λύσει οσο γίνεται πιο γρήγορα. Θα έπρεπε να είναι προτεραιότητα για αυτήν. Αντιθέτως έχουμε να κάνουμε με μια εταιρεία που θυμίζει δημόσια υπηρεσία στα χειρότερα της.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας