Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Exclamation
    Καλησπέρα

    Δεν είναι η σωστή κατηγορία για το θέμα που θέλω να ρωτήσω αλλά νομίζω είναι σχετικό.

    Σε μισθωμένο οπτικό κύκλωμα από CYTA και τώρα exCYTA της Vodafone αντιμετωπίζετε πρόβλημα απο 18 Φεβρουαρίου. Μετά από μια μεγάλη διακοπή στην υπηρεσία αφού επανήλθε αντι του 1000Mbps/1000Mbps επιτυγχάνεται 300-900Mbps/40-60Mbps.
    Ο πάροχος έχει επισκεψθεί τον χώρο πολλές φορές με δικό του εξοπλισμο (laptop, router) αλλά το πρόβλημα του upload κυρίως, παραμένει. Δεν δεχονται μετρήσεις απο υπηρεσίες του στυλ speedtest αλλά ούτε download/upload προς Amazon/Google Drive/One Drive/Dropbox. Παραλληλα δεν διαθέτουν δικό τους FTP για test. Με Wireshark τα retransmission ή προβληματικά πακέτα ανέρχονται κοντά ή και πάνω ττου 50%. Μετά απο 3 μήνες προσπαθειών και δοκιμών τελικά αποστάλθηκε εξώδικο.

    Οι ερωτήσεις που έχω είναι:
    1. Μπορεί παράλληλα να γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ? Επειδή στην φόρμα έχει απαραίτητο πεδίο το "Τηλεφωνικός αριθμός σύνδεσης που αφορά η καταγγελία" και το οποίο δεν υπάρχει.
    2. Υπάρχει νομικός που ασχολείτε με τέτοια θέματα? Προτείνετε
    3. Υπάρχει άλλη οδός επίλυσης?


    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Πριν πάς σε εξώδικα κτλ, ζήτησε σου να σου μετρήσουν το μισθωμένο από το χώρο σου μέχρι τον κόμβο τους. Είτε με ειδικό BER Tester, πχ RFC2544 είτε αλλιώς με κάποιο iPerf.
    Αν δεν βρεθεί πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι καθώς κανένας πάροχος δεν έχει επιρροή στον "ανοιχτό" ίντερνετ και στο πώς η κίνηση σου θα φτάσει από ένα ενδιάμεσο κόμβο σε έναν άλλο.
    Εξηγώντας ότι με ένα destination μπορεί να πιάνεις την ταχύτητα αλλά με ένα άλλο που είναι αλλού (είτε γεωγραφικά είτε σε άλλο πάροχο) να μην την πιάνεις.

    Καλά κάνουν και δεν δέχονται τις μετρήσεις από speedtest γιατί δεν είναι αξιόπιστες και πολλές φορές οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν πάς σε εξώδικα κτλ, ζήτησε σου να σου μετρήσουν το μισθωμένο από το χώρο σου μέχρι τον κόμβο τους. Είτε με ειδικό BER Tester, πχ RFC2544 είτε αλλιώς με κάποιο iPerf.
    Αν δεν βρεθεί πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι καθώς κανένας πάροχος δεν έχει επιρροή στον "ανοιχτό" ίντερνετ και στο πώς η κίνηση σου θα φτάσει από ένα ενδιάμεσο κόμβο σε έναν άλλο.
    Εξηγώντας ότι με ένα destination μπορεί να πιάνεις την ταχύτητα αλλά με ένα άλλο που είναι αλλού (είτε γεωγραφικά είτε σε άλλο πάροχο) να μην την πιάνεις.

    Καλά κάνουν και δεν δέχονται τις μετρήσεις από speedtest γιατί δεν είναι αξιόπιστες και πολλές φορές οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.
    Εχει γίνει μέτρηση απο άκρο σε άκρο και είναι οκ.
    Το θέμα έιναι ότι πουθενά δεν μπορώ να κάνω upload που να ξεπεράσει τα 60Mpbs.
    Πριν την βλάβη ήταν ανάμεσα σε 900Mbps νε 980Mbps και προς Amazon και προς Microsoft και προς Google και στα speedtest.

    Αλλά σαν καταναλωτής δεν πρέπει να πάρω και την υπηρεσία? Εννοω το οτι δουλεύει το μέσο δεν φτάνει. Εξάλλου η τιμολόγηση δεν είναι στο μέσο αλλα στην υπηρεσία.
    Δηλαδή από την xΥΕΑΠ παιρνεις τον σωλήνα αλλά και το νερό

  4. #4
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntg_net Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά σαν καταναλωτής δεν πρέπει να πάρω και την υπηρεσία? Εννοω το οτι δουλεύει το μέσο δεν φτάνει. Εξάλλου η τιμολόγηση δεν είναι στο μέσο αλλα στην υπηρεσία.
    Δηλαδή από την xΥΕΑΠ παιρνεις τον σωλήνα αλλά και το νερό
    Εδώ η ex Cyta σου δίνει το "σωλήνα" αλλά αν δεν σου στέλνει ικανοποιητική ποσότητα "νερού" το Azure ή κάπου ενδιάμεσα σε τρίτο δίκτυο υπάρχει διαρροή;

    Η λύση σε τέτοιες περιπτώσεις για να μην εξαρτάσαι από το Ίντερνετ είναι να έχεις express route με τον κάθε cloud provider.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ η ex Cyta σου δίνει το "σωλήνα" αλλά αν δεν σου στέλνει ικανοποιητική ποσότητα "νερού" το Azure ή κάπου ενδιάμεσα σε τρίτο δίκτυο υπάρχει διαρροή;

    Η λύση σε τέτοιες περιπτώσεις για να μην εξαρτάσαι από το Ίντερνετ είναι να έχεις express route με τον κάθε cloud provider.
    Μα δεν έχω βρει ουτε μια υπηρεσία ή server που να μπορώ να κάνω upload πάνω απο 60Mbps

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ ο @BlueChris έχει τραβήξει μεγάλο κουπί μήνες τώρα

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved

  8. #8
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Απο 18/06 με κάποιες αλλαγές που κάναν βελτιωθηκε το upload αλλα έχασα το download
    Οι αλλαγές είπαν ότι γιναν στο routing.


    Επίσης να προσθέσω μια παρατήρηση ακόμα. Με Linux τερματικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα διαπιστώνετε με Windows,MacOS,Android & FreeBSD.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntg_net Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο 18/06 με κάποιες αλλαγές που κάναν βελτιωθηκε το upload αλλα έχασα το download
    Οι αλλαγές είπαν ότι γιναν στο routing.


    Επίσης να προσθέσω μια παρατήρηση ακόμα. Με Linux τερματικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα διαπιστώνετε με Windows,MacOS,Android & FreeBSD.
    Φίλε εμένα έφτιαξε. Όντως μου άλλαξαν την δρομολόγηση και με πήραν και σήμερα 2η φορά για επιβεβαίωση μετά την αλλαγή της Παρασκευής.

    - - - Updated - - -

    Με ξαναπήραν από vodafone πάλι πριν 5 λεπτά και τους είπα πάλι πως είμαι οκ. Το παλικάρι που με πήρε ήταν αυτό που από την αρχή είχε αναλάβει τη βλάβη μου και ομολογώ πως ήταν πολύ ευγενικός. Η πλάκα είναι πως του λεω πως έχω ένα γνωστό σε φόρουμ με 1000αρα που έχει τα ίδια προβλήματα με εμένα και κάτι του φτιάξατε την Παρασκευή και συμμαζευτηκε καπως. Μήπως ο Νίκος που μου είπε είσαι εσύ?

  10. #10
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε εμένα έφτιαξε. Όντως μου άλλαξαν την δρομολόγηση και με πήραν και σήμερα 2η φορά για επιβεβαίωση μετά την αλλαγή της Παρασκευής.

    - - - Updated - - -

    Με ξαναπήραν από vodafone πάλι πριν 5 λεπτά και τους είπα πάλι πως είμαι οκ. Το παλικάρι που με πήρε ήταν αυτό που από την αρχή είχε αναλάβει τη βλάβη μου και ομολογώ πως ήταν πολύ ευγενικός. Η πλάκα είναι πως του λεω πως έχω ένα γνωστό σε φόρουμ με 1000αρα που έχει τα ίδια προβλήματα με εμένα και κάτι του φτιάξατε την Παρασκευή και συμμαζευτηκε καπως. Μήπως ο Νίκος που μου είπε είσαι εσύ?
    Ναι ο ίδιος

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntg_net Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ο ίδιος
    A ωραία. Εγώ χτες το βράδυ τσέκαρα στις 2 το πρωί και η γραμμή Είχε πρόβλημα πάλι. Το πρωί ήταν ΟΚ.

    Θεωρώ πως πρέπει να τους δώσουμε λίγο καιρό γιατί το παλεύουν λογικά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    A ωραία. Εγώ χτες το βράδυ τσέκαρα στις 2 το πρωί και η γραμμή Είχε πρόβλημα πάλι. Το πρωί ήταν ΟΚ.

    Θεωρώ πως πρέπει να τους δώσουμε λίγο καιρό γιατί το παλεύουν λογικά.
    Εννοειτε ότι σε τέτοιες καταστάσεις δίνουμε χρόνο.
    Για αυτό και το άφησαμε 3 μήνες + πριν περάσουμε σε αλλες ενέργειες. Και απο 18 Φεβρουαρίου μέχρι σήμερα ειμαστε στους 4+

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntg_net Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο 18/06 με κάποιες αλλαγές που κάναν βελτιωθηκε το upload αλλα έχασα το download
    Οι αλλαγές είπαν ότι γιναν στο routing.


    Επίσης να προσθέσω μια παρατήρηση ακόμα. Με Linux τερματικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα διαπιστώνετε με Windows,MacOS,Android & FreeBSD.
    Δεν μας τα λες καλα. Αν οντως συμβαίνει αυτο με το Linux και τα υπόλοιπα πρέπει να ψαχτει εκτος γραμμης vf/ routing. Το πρώτο που έρχεται στο μυαλο ειναι tcp ack window, .
    Χρειάζεται iperf και μερικα targets εντος - εκτος vf, χωρας.

    Οσο για τα περι express route, αν σου περισσευουν να πληρωσεις εγγυημενο bw μεχρι πχ Φρανκφούρτη/ Amsterdam, ειναι μια λυση

  14. #14
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    επιβεβαιώνω υπάρχει πρόβλημα και σε άλλη εταιρεία με vodafone μισθωμένο, δεν πιάνει ταχύτητες και σε up και σε down.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιβεβαιώνω υπάρχει πρόβλημα και σε άλλη εταιρεία με vodafone μισθωμένο, δεν πιάνει ταχύτητες και σε up και σε down.
    Μάλλον πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα με τήν διασύνδεση ή με τα links

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας