Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,

    όπως γράφω και στον τίτλο σκέφτομαι σοβαρά εδώ και καιρό να ανοίξω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με περιφερειακά υπολογιστών και gadgets. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με εμπόριο και πωλήσεις, είμαι software developer (όχι web) και θα παρακαλούσα για τις παρατηρήσεις σας στις ακόλουθες σκέψεις μου:

    .......
    .
    Σκοπευεις να διαθεσεις ας πουμε 30000€ και με ζορι, οικογενεια, τραπεζικο δανεισμο, ας πουμε πως τις κανεις 50000€

    Εχεις λοιπον τα εξης:

    1) αρχικα εξοδα εναρξης επιχειρησης για 1 ετος, περιλαμβονομενα μεσα ενοικια, εφοριες, ΤΕΒΕ, site κτλ, ποσα; Θα σου πω 1000€ μηνιαιως που μπορει να φανει υπερβολικο αλλα κατι η ανακαινιση του χωρου υποδοχης των πελατων, κατι η ΔΕΗ που θα "καιει" ολη μερα, κατι ο λογιστης, ανετα φτανουν αυτο το νουμερο. Αρα για τον πρωτο χρονο εχεις 12000€ στον κουβα που λεμε χωρις να γνωριζεις εαν η δουλεια θα προχωρησει. Λογω οικονομικης καταστασης στην αγορα, λογω του τρομερου χωρις υπερβολη ανταγωνισμου, λογω ενδεχομενων απροβλεπτων προβληματων πχ μια ακομη καραντινα ή ελλειψη στα ειδη που θα εμπορευεσαι κτλ.

    Απο τα 50000€ εισαι ηδη στα 38000€

    2) θα τα κανεις ολα μονος σου. Ποια ειναι τα ολα το εχεις υπολογισει; Και ενημερωση του site, και τακτοποιηση αποθηκης, και αποστολες, και τηλεφωνα, και ρεσεψιον, και σκουπισμα σφουγγαρισμα, και επαφες και ραντεβου, και χρονος σκεψης, και υποστηριξη τεχνικη και ποσα αλλα; Θα χρειαστεις λοιπον χερια και φωνες. Ενα με δυο ατομα οπωσδηποτε. Ας πουμε ομως ενα, το οποιο με καποια "ευνοικη" προσληψη πχ απο τον ΟΑΕΔ, με το ΙΚΑ του δεν θα σου κοστισει 700€ το μηνα; Αρα 8400€ τον χρονο.

    Απο τα 38000€ εισαι λοιπον στα 29600€

    3) Προωθηση και διαφημιση. Μια φορα ή συνεχως; Κοστος αυτης; Μονον κοστος μιας και αποδοση αρχικα δεν θα εχει, εστω αναλογα. Δεν θα γραψω χρηματα ετσι εδω.

    4) Περιθωρια κερδους ψαχνεις. Το κεφαλαιο κινησης το εχεις σκεφτει; Γιατι για παραδειγμα ποιος προμηθευτης θα σου δωσει πιστωση οχι μονον στην γενικοτερη ελληνικη κατασταση αλλα επειδη βασικα δεν σε γνωριζει. Και ποιο ειναι το περιθωριο κερδους οταν υπαρχουν οι πλατφορμες τυπου σκρουτζ και με τον τροπο που σου περιεγραψαν παραπανω; Και ποτε θα παρεις τα χρηματα σου απο την τραπεζα ή το paypal ή τις δοσεις αν βαλεις για λογους ανταγωνισμου; Οπωσδηποτε οχι αμεσα ενω αμεσα και "μπαμ" που λεμε θα εχεις πληρωσει εσυ την αγορα στον προμηθευτη. Θα φτασουν λοιπον και για ποσο τα 25-30000€;

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν κάνεις το άλλο να ανοίξεις επιχείρηση που να δραστηριοποιείται στην Ελλάδα αλλά να έχει έδρα το εξωτερικό πχ Ελβετία,κύπρο.
    Υπάρχουν εταιρείες που το κάνουν αυτό για ρώτα το λογιστή ή κάποιον σύμβουλο επιχείρησης.
    όντος το να ανοίξει κάποιος εταιρεία με έδρα στην Ελλάδα και ειδικά ατομική επιχείρηση είναι μεγάλο ρίσκο.
    Η καλύτερη επιλογή θα ήταν να έχεις και κάποιο συνέταιρο που να είναι αξιόπιστος φυσικά και να έχει και κάποια επιπρόσθετα skills τα οποία εσύ δεν έχεις πχ να είναι web developer.
    Να διευρύνεις την γκάμα παροχής υπηρεσιών.

    - - - Updated - - -

    θα μπορούσες επίσης να προσλάβεις κάποιον που να ξέρει να επισκευάζει κινητά,laptop,desktop,τηλεοράσεις,play station,εκτυπωτές. Ότι καταναλώνεται και είναι ακριβό.
    Εγώ πάντως κάπως έτσι θα την έστηνα την επιχείρηση.

    - - - Updated - - -

    Επίσης μπορείς να κάνεις και τα εξής:
    Venture Capitals.
    Business Angels.
    Τους λες την ιδέα που έχεις και αν ενδιαφέρονται επενδύουν σε αυτήν με αντάλαγμα κάποιο ποσοστό φυσικά στην επιχείρηση.
    Υπάρχουν τρόποι αρκεί να γνωρίζεις.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  3. #18
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μία δουλειά σταθερή με καλές απολαβές και θέλεις να την τινάξεις στον αέρα για να είσαι στην Ελλάδα δηλαδή αν πάει καλά έχει καλώς αν δεν πάει θα έχεις χάσει μία καλή δουλειά με καλές απολαβές σταθερή και θα έχεις χάσει και 30 χιλιάρικα και θα είσαι και άνεργος .
    γιατί δεν πας να γίνεις ακροβάτης? Πιο πολλές πιθανότητες να επιβιώσεις έχεις

    Τέλος πάντων αν παρόλα αυτά θέλεις να γίνεις επιχειρηματίας κοίτα να διαλέξεις ένα αντικείμενο με πολύ μεγάλο ποσοστό κέρδους όπως εστίαση όπως τουρισμός και ότι τέλος πάντων έχει μεγάλο ποσοστό κέρδους .
    αν πας να βγάλεις μεροκάματο μέσα από τζίρους θα πονέσεις πολύ.

    Σκέψου το πολύ καλά και θα σου δώσω και μία συμβουλή τσιγάρα να πουλάς και να είσαι αφεντικό τα συνεταιριλικια δύσκολα βγαίνουν καλά.

    Καλή τύχη
    Γιατί δίνεις λίγες πιθανότητες επιτυχίας σε μια τέτοια επένδυση;
    Όλα αυτά τα ηλεκτρονικά καταστήματα πώς επιβιώνουν; Δεν νομίζω να είναι όλοι απατεώνες που να παίρνουν τα λεφτά και να μην παραδίδουν ποτέ.
    Υπάρχουν και οι σωστοί επαγγελματίες που δουλεύουν καλά. Τί με εμποδίζει να γίνω κι εγώ ένας από αυτούς; Πιστεύω ότι αν είσαι σωστός απέναντι στον πελάτη και το κυνηγάς το θέμα και δεν είσαι ζαμαν φου, θα έχεις καλές πιθανότητες επιτυχίας.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ για παράδειγμα όταν θέλω να αγοράσω ένα εξάρτημα για το PC, μπαίνω στο skroutz και επιλέγω το φθηνότερο κατάστημα που να έχει θετικά σχόλια και ας μην το έχω ξανακούσει. Ψωνίζουν έτσι όμως οι περισσότεροι ή επιλέγουν το γνωστό κατάστημα κι ας είναι και ακριβότερο;
    Το skroutz και γενικά αυτού του είδους σάιτ προμηθεύονται απο το amazon.
    Όσο για το 2ο ερώτημα αυτό δεν το ξέρει κανένας να το απαντήσει μόνο με ερωτηματολόγιο θα πάρεις τη σωστή απάντηση.
    Τώρα για το άλλο σου ερώτημα δηλ αν αξίζει ή όχι θα πρέπει να υπολογίσεις την present Value = Καθαρή Παρούσα αξία υπάρχει στο excel αν δεν κάνω λάθος.
    Ή ακολουθείς το παλιό παραδοσιακό τρόπο Έσοδα - Έξοδα
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #20
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δουλειά μου είναι σταθερή και με καλές απολαβές όμως δεν είναι στην Ελλάδα!
    Πας να κάνεις τεράστια ανοησία.

    Και το λέω πολύ-πολύ ευγενικά και με τακτ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας να κάνεις τεράστια ανοησία.

    Και το λέω πολύ-πολύ ευγενικά και με τακτ.
    Αυτό που λες κανένας δεν μπορεί να το προβλέψει 100% αν δεν κάνει πρώτα ένα σοβαρό business Plan
    Για αυτό υπάρχουνε άκουσε και εμένα που τα ξέρω και τα έχω σπουδάσει
    Πάντως το γεγονός ότι υπάρχει μια αυξητική τάση στις αγορές περιφερειακών pc λόγο Κοροιδόιού αυτό είναι γεγονός.
    Ο τολμών Νικά

    - - - Updated - - -

    Όσο για τα συνεταιριλίκια αυτό είναι και ένα ρίσκο το οποίο όμως πρέπει να το πάρεις αν θες να πετύχεις στη ζωή σου.
    Με Solo καριέρα κανένας δεν πέτυχε.
    Βλέπε Steve Jobs - Steve wozniak

    - - - Updated - - -

    Τα πάνω-κάτω έφερε στο ηλεκτρονικό εμπόριο ο κορονοϊός
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το skroutz και γενικά αυτού του είδους σάιτ προμηθεύονται απο το amazon.
    Όσο για το 2ο ερώτημα αυτό δεν το ξέρει κανένας να το απαντήσει μόνο με ερωτηματολόγιο θα πάρεις τη σωστή απάντηση.
    Τώρα για το άλλο σου ερώτημα δηλ αν αξίζει ή όχι θα πρέπει να υπολογίσεις την present Value = Καθαρή Παρούσα αξία υπάρχει στο excel αν δεν κάνω λάθος.
    Ή ακολουθείς το παλιό παραδοσιακό τρόπο Έσοδα - Έξοδα
    Το skroutz προμηθεύεται απο το Amazon;;;;;;;;;;.......................

  8. #23
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το skroutz προμηθεύεται απο το Amazon;;;;;;;;;;.......................
    Απο που προμηθεύεται εσύ που ξέρεις;
    Ή το κρατάς μυστικό;

    - - - Updated - - -

    κάτι μου λέει ότι σε αυτό το κομμάτι δεν θα πάρω απάντηση.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #24
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο που προμηθεύεται εσύ που ξέρεις;
    Ή το κρατάς μυστικό;

    - - - Updated - - -

    κάτι μου λέει ότι σε αυτό το κομμάτι δεν θα πάρω απάντηση.
    Νοιώθω σαν κλέβω εκκλησιά αλλα δεν κρατιέμαι
    Λοιπόν το σκρουτζ ειναι μια πλατφόρμα πώλησης οπως το ebay το aliexpress κλπ.
    Δεν πουλάει το ίδιο προϊόντα οπότε δεν χρειάζεται να το προμηθεύεται απο κάπου.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο που προμηθεύεται εσύ που ξέρεις;
    Ή το κρατάς μυστικό;

    - - - Updated - - -

    κάτι μου λέει ότι σε αυτό το κομμάτι δεν θα πάρω απάντηση.
    Τι απάντηση να πάρεις; χτυπάω ακόμα το κεφάλι μου στον τοίχο.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας