Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Καλημέρα σε όλους,

    όπως γράφω και στον τίτλο σκέφτομαι σοβαρά εδώ και καιρό να ανοίξω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με περιφερειακά υπολογιστών και gadgets. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με εμπόριο και πωλήσεις, είμαι software developer (όχι web) και θα παρακαλούσα για τις παρατηρήσεις σας στις ακόλουθες σκέψεις μου:

    Site

    Για το site του καταστήματος και αφού δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου θα απευθυνθώ σε κάποιον web developer με εμπειρία στα e-shops. Πιστεύω πως πρέπει να δώσω κυρίως βάση στο να είναι mobile first και όχι απλά optimised, να είναι γρήγορο σε ταχύτητα και να βοηθάει τον πελάτη να παραγγείλει με όσο το δυνατόν λιγότερα κλικ. Το αισθητικό κομμάτι δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό σε ένα e-shop, όσο το να είναι χρηστικό και εύκολο στην πλοήγηση.Θέλω επίσης να είναι παραμετροποιήσιμο, έτσι ώστε αν για παράδειγμα αποφασίσω να προσθέσω κι άλλες κατηγορίες προϊόντων, να γίνεται εύκολα και χωρίς μεγάλο κόστος σε χρόνο και δουλειά. Θα ήθελα αν γίνεται να μπορεί να δέχεται αυτόματα ενημερώσεις προϊόντων από τους προμηθευτές με excel ή xml, ώστε να μη χρειάζεται προσωπική μου δουλειά για την ενημέρωση. Επίσης θα ήθελα με το που φεύγει η παραγγελία από εμένα να πηγαίνει κατευθείαν στον προμηθευτή και να στέλνει εκείνος την παραγγελία στον πελάτη (drop shipping). Αυτό για να γλιτώσω τον εξτρα χρόνο αποστολής που θα κάνει να έρθει σε μένα και το κόστος της αποθήκης.


    Προϊόντα

    Έχω επιλέξει περιφερειακά υπολογιστών και gadgets, πρώτον γιατί είναι τα προϊόντα με τον μεγαλύτερο τζίρο σε online αγορές στην Ελλάδα και δεύτερον γιατί έχω γνώσεις στο αντικείμενο και ασχολούμαι αρκετά. Ένα θετικό που έχουν αυτά τα προϊόντα, είναι ότι είναι σχετικά μικρά σε όγκο και θα είναι πιο οικονομικά τα έξοδα αποστολής. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι περιθώριο κέρδους έχουν και πως θα χτυπήσω τους μεγάλους ανταγωνιστές που λογικά θα παραγγέλνουν σε καλύτερες τιμές απ΄ότι εγώ που θα είμαι και καινούριος αλλά και θα κάνω και μικρότερο όγκο παραγγελιών.


    Αποθήκη

    Θα προτιμούσα να μην έχω καθόλου αποθήκη για να χαμηλώσω το κόστος. Γι αυτό γράφω και παραπάνω για το drop shipping. Να μην έχω δηλαδή καθόλου stock. Να φεύγει η παραγγελία κατευθείαν μέσα από το site προς τον προμηθευτή, που θα το στέλνει κι όλας στον πελάτη. Όμως ξέρω ότι τελικά δεν μπορώ να την αποφύγω κυρίως λόγω των επιστροφών και των ακυρωμένων παραγγελιών. Εγώ μπορώ να επιστρέφω παραγγελίες στον προμηθευτή; Και για την τοποθεσία της αποθήκης θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ή θα μπορούσε και στην επαρχία όπου βρίσκομαι; Κυρίως λόγω ταχύτητας παράδοσης ρωτάω, καθώς ο κύριος όγκος των παραγγελιών θα είναι από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Αλλά και από πιθανή διστακτικότητα του πελάτη να παραγγείλει από ένα κατάστημα στην Κρήτη ή στον Έβρο. Παίρνω για παράδειγμα εμένα, που αν το κατάστημα είναι στην επαρχία, το αποφεύγω γιατί θεωρώ ότι θα αργήσει περισσότερο.


    Προμηθευτές

    Θα ήθελα ιδανικά να συνεργάζομαι με 2-3 προμηθευτές για να μην εξαρτώμαι από έναν. Με ποιά κριτήρια θα πρέπει να τους επιλέξω, εκτός του να εξυπηρετούν drop shipping και να με διευκολύνουν στην ενημέρωση προϊόντων; Και πως πληρώνονται; Με πίστωση ή με την παραγγελία;


    Ενημέρωση προϊόντων

    Θα ήθελα όπως είπα πιο πάνω, τα προϊόντα να ενημερώνονται εύκολα και γρήγορα από τον προμηθευτή και να μην χρειάζεται manual ενημέρωση για το καθένα. Αυτό κατά πόσο είναι εφικτό; Σκεφτείτε για παράδειγμα μια Black Friday που θα πρέπει σε μια μέρα να ενημερωθούν χιλιάδες προϊόντα, θα χρειαστείς αρκετά άτομα για να το κάνουν. Στόχος μου είναι το ηλεκτρονικό κατάστημα να το δουλεύω μόνος μου, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό μέχρι να μπορεί να αντέξει την πρόσληψη υπαλλήλου.


    Προώθηση

    Πολύ σημαντικό κομμάτι ειδικά για νέα καταστήματα που δεν έχουν πελατολόγιο. Σκέφτομαι οπωσδήποτε να μπω σε skroutz και bestprice και facebook ads. Google ίσως όχι γιατί θα απευθύνομαι σε ελληνικό κοινό μόνο. Πόσο budget να διαθέσω; Μπορώ να το παλέψω μόνος μου με facebook ads ή να απευθυνθώ καλύτερα σε ειδικό;


    Customer support

    Εδώ υπολογίζω το κυριότερο κομμάτι της ενασχόλησής μου με το e-shop. Τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, θα απαντώ εγώ σε όλα τα τηλεφωνήματα των πελατών. Γενικά είμαι καλός στην επικοινωνία και θέλω ο πελάτης, τουλάχιστον στο θέμα της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης να μην έχει κανένα παράπονο. Πόσο χρόνο να υπολογίζω μέσα στην ημέρα για υποστήριξη; Το κλασικό οχτάωρο είναι αρκετό ή απαιτείται παραπάνω χρόνος;


    Αποστολές

    Για τις αποστολές των προϊόντων σκέφτομαι να συνεργαστώ με 2 τουλάχιστον courrier. Θα πάρω προσφορές και θα επιλέξω τις πιο συμφέρουσες. Στην αρχή σκέφτομαι να βάλω δωρεάν μεταφορικά από πολύ μικρό ποσό (πχ 20 ευρώ). Θα ήθελα να αποφύγω την αντικαταβολή, όμως πιστεύω δεν είναι καλή ιδέα καθώς στην Ελλάδα τουλάχιστον, πολλοί την προτιμούν. Θέλω να μελετήσω ποιά courrier είναι καλύτερη για δυσπρόσιτες περιοχές, καθώς εκεί έχουμε συχνά τις μεγαλύτερες καθυστερήσεις.


    Πληρωμές

    Εδώ τα πράγματα είναι συγκεκριμένα. Εκτός της αντικαταβολής θα πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε κάρτα και paypal. Δεν είμαι σίγουρος για τραπεζικό έμβασμα.


    Απόδοση

    Και τέλος η ερώτηση του εκατομμυρίου: Αξίζει στην Ελλάδα του 2021 να επενδύσει κανείς σε κάτι τέτοιο; Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα και σύμφωνα με όσα περιέγραψα παραπάνω, για τον πρώτο χρόνο θα χρειαστώ τουλάχιστον 20.000 - 30.000 ανάλογα και με το budget που θα διαθέσω για διαφήμιση. Πόσο τζίρο θα πρέπει να κάνω ετησίως για να έχω κέρδος, με δεδομένο ότι δεν θα πρέπει να είμαι ακριβότερος από τους ανταγωνιστές αλλά ούτε και πολύ φθηνότερος ώστε υπολογίζοντας και τα υπόλοιπα έξοδα να μου μένει ένα περιθώριο κέρδους;
    Γενικά βλέπω ότι υπάρχουν πάρα πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα και φέτος ειδικά λόγω πανδημίας αυξήθηκαν κι άλλο. Όμως όλο και περισσότερος κόσμος ψωνίζει ηλεκτρονικά και αυτό θα συνεχίσει να αυξάνεται. Η αγωνία μου είναι αν υπάρχει πίτα και για άλλους παίχτες ή αν έχει κορεστεί η αγορά. Μπορούν όλα αυτά τα καταστήματα να χτυπήσουν τους μεγάλους παίκτες σε θέματα τιμών και διαθεσιμοτήτων ή ακόμα και εμπιστοσύνης; Εγώ για παράδειγμα όταν θέλω να αγοράσω ένα εξάρτημα για το PC, μπαίνω στο skroutz και επιλέγω το φθηνότερο κατάστημα που να έχει θετικά σχόλια και ας μην το έχω ξανακούσει. Ψωνίζουν έτσι όμως οι περισσότεροι ή επιλέγουν το γνωστό κατάστημα κι ας είναι και ακριβότερο;

    Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, ελπίζω να μην κούρασε! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις παρατηρήσεις σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με εμπόριο και πωλήσεις, είμαι software developer (όχι web)
    εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις, να βελτιώσεις (και να πουλήσεις) αυτό που ξέρεις. Εκτός και αν το ηλεκτρονικό κατάστημα (και το εμπόριο γενικά) είναι το όνειρο της ζωής σου.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις, να βελτιώσεις (και να πουλήσεις) αυτό που ξέρεις. Εκτός και αν το ηλεκτρονικό κατάστημα (και το εμπόριο γενικά) είναι το όνειρο της ζωής σου.
    Όνειρο ζωής δεν θα το έλεγα. Αυτό που θέλω είναι να ξεκινήσω μια δική μου επιχείρηση που θα μπορεί να συντηρεί την οικογένειά μου, όσο μπορεί να γίνει αυτό στις μέρες μας στην Ελλάδα.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πολύ μεγάλη συζήτηση. Καταρχήν από τα βασικά, θα χρειαστείς πολύ διαφήμιση. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Αυτό θέλει λεφτά ασφαλώς. Στη συνέχεια ρωτάς για το αν το 8ωρο αρκεί για την υποστήριξη. Θα ξεκινήσεις χωρίς πελάτες, οπότε το πιθανότερο είναι να κάθεσαι περιμένοντας το τηλέφωνο να χτυπήσει για πολύ καιρό. Στη συνέχεια, οι ικανοποιημένοι πελάτες δεν θα έχουν λόγο επικοινωνίας, οπότε και πάλι θα κάθεσαι να περιμένεις τηλεφωνήματα στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Για μένα η μεγάλη ερώτηση είναι η εξής: για πόσο καιρό αντέχεις οικονομικά να μπαίνεις μέσα, μέχρι να αποκτήσεις το σημαντικό πελατολόγιο που θα σου φέρει καθαρό κέρδος που να αξίζει τον κόπο; Ακόμα και με ισχυρή διαφήμιση, η εκτίμησή μου είναι ότι δεν θα έχεις κέρδος για μήνες, αν όχι παραπάνω.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Με πολύ λίγα λόγια, στη θέση σου δεν θα το προχωρούσα.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το να κάνεις ενα κατάστημα που στην ουσία θα πουλάει drop shipping το θεωρώ λάθος.
    Με λίγα λόγια ούτε αποθήκη θα έχεις, ούτε θέλεις να γράψεις περιγραφές, θέλεις όλα να γίνονται αυτόματα με όσο το δυνατό λιγότερη ενασχόληση σου.
    Δεν πάει έτσι.

    Σκέψου μόνο πόσο και πόσα καταστήματα έχουνε εμφανιστεί και έχουν εξαφανιστεί απο το skroutz, και αυτοί αυτό που σκέφτεσαι κάνανε.

    Ακόμα σκέψου πολύ απλά αν μιλάς για προμηθευτές εντός Ελλάδας θα είσαι ακριβότερος (εκτός αν πουλάς κάτω του κόστους) απο σχεδόν όλα τα 1α στο skroutz και ακόμα ακριβότερος απο καταστήματα όπως πλαισιο, you κλπ.


    Η μόνη περίπτωση είναι παραεισαγωγές, αλλά αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να έχεις στοκ εσύ στην αποθήκη σου ώστε να πουλήσεις εκτός αν θέλεις να έχεις και εσύ στην περιγραφή εως 30 ημέρες παράδοση.
    Θα έλεγα να κοιτάξεις κάτι άλλο.

    Ο ανταγωνισμός στο online είναι απλά τεράστιος, εκεί που ακόμα υπάρχει έδαφος είναι στο τοπικό πεδίο και στην υποστήριξη, σκέψου το ενδεχόμενο να παρέχεις υποστήριξη τοπικά εκεί που είσαι, πχ κάποιος πήρε κάτι απο το φθηνότερο κατάστημα στο skroutz και δεν ξέρει πως να το συνδέσει.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ανταγωνισμός στο online είναι απλά τεράστιος, εκεί που ακόμα υπάρχει έδαφος είναι στο τοπικό πεδίο και στην υποστήριξη, σκέψου το ενδεχόμενο να παρέχεις υποστήριξη τοπικά εκεί που είσαι, πχ κάποιος πήρε κάτι απο το φθηνότερο κατάστημα στο skroutz και δεν ξέρει πως να το συνδέσει.
    Και στην επιλογή του hardware επίσης θα έλεγα εγώ για αυτό και τα φόρουμς έχουν τεράστια απήχηση στο κοινό.
    Το ιδανικό θα ήταν να τους παραδώσεις στην ίδια τιμή με τους άλλους ανταγωνιστές έτοιμο σεταρισμένο workstation PC.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  8. #8
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πολύ λίγα λόγια, στη θέση σου δεν θα το προχωρούσα.
    Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μεγάλη συζήτηση. Καταρχήν από τα βασικά, θα χρειαστείς πολύ διαφήμιση. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Αυτό θέλει λεφτά ασφαλώς. Στη συνέχεια ρωτάς για το αν το 8ωρο αρκεί για την υποστήριξη. Θα ξεκινήσεις χωρίς πελάτες, οπότε το πιθανότερο είναι να κάθεσαι περιμένοντας το τηλέφωνο να χτυπήσει για πολύ καιρό. Στη συνέχεια, οι ικανοποιημένοι πελάτες δεν θα έχουν λόγο επικοινωνίας, οπότε και πάλι θα κάθεσαι να περιμένεις τηλεφωνήματα στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Για μένα η μεγάλη ερώτηση είναι η εξής: για πόσο καιρό αντέχεις οικονομικά να μπαίνεις μέσα, μέχρι να αποκτήσεις το σημαντικό πελατολόγιο που θα σου φέρει καθαρό κέρδος που να αξίζει τον κόπο; Ακόμα και με ισχυρή διαφήμιση, η εκτίμησή μου είναι ότι δεν θα έχεις κέρδος για μήνες, αν όχι παραπάνω.
    Η εκτίμηση που έκανα για 20.000 - 30.000 είναι για τον πρώτο χρόνο που έχω υπολογίσει ότι δεν θα έχω κέρδος. Άρα η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ότι αντέχω ένα χρόνο να μπαίνω μέσα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να κάνεις ενα κατάστημα που στην ουσία θα πουλάει drop shipping το θεωρώ λάθος.
    Με λίγα λόγια ούτε αποθήκη θα έχεις, ούτε θέλεις να γράψεις περιγραφές, θέλεις όλα να γίνονται αυτόματα με όσο το δυνατό λιγότερη ενασχόληση σου.
    Δεν πάει έτσι.

    Σκέψου μόνο πόσο και πόσα καταστήματα έχουνε εμφανιστεί και έχουν εξαφανιστεί απο το skroutz, και αυτοί αυτό που σκέφτεσαι κάνανε.

    Ακόμα σκέψου πολύ απλά αν μιλάς για προμηθευτές εντός Ελλάδας θα είσαι ακριβότερος (εκτός αν πουλάς κάτω του κόστους) απο σχεδόν όλα τα 1α στο skroutz και ακόμα ακριβότερος απο καταστήματα όπως πλαισιο, you κλπ.


    Η μόνη περίπτωση είναι παραεισαγωγές, αλλά αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να έχεις στοκ εσύ στην αποθήκη σου ώστε να πουλήσεις εκτός αν θέλεις να έχεις και εσύ στην περιγραφή εως 30 ημέρες παράδοση.
    Θα έλεγα να κοιτάξεις κάτι άλλο.

    Ο ανταγωνισμός στο online είναι απλά τεράστιος, εκεί που ακόμα υπάρχει έδαφος είναι στο τοπικό πεδίο και στην υποστήριξη, σκέψου το ενδεχόμενο να παρέχεις υποστήριξη τοπικά εκεί που είσαι, πχ κάποιος πήρε κάτι απο το φθηνότερο κατάστημα στο skroutz και δεν ξέρει πως να το συνδέσει.
    Ενδιαφέρον τοποθέτηση. Αυτά τα καταστήματα που λες ότι έχουν κλείσει, πού το στηρίζεις ότι κλείσανε λόγω drop shipping; Πιστεύω το να φεύγει η παραγγελία κατευθείαν από τον προμηθευτή προς τον πελάτη, χωρίς ενδιάμεση αποθήκη, λειτουργεί σε όφελος του πελάτη γιατί παραλαμβάνει πιο γρήγορα.

    Για τις τιμές που λες ότι θα είμαι ο ακριβότερος: αυτό για ποιό λόγo; επειδή στα πιο παλιά μαγαζιά οι προμηθευτές πουλάνε σε καλύτερες τιμές απ΄ότι σε μένα που θα είμαι καινούριος;

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ενδιαφέρον τοποθέτηση. Αυτά τα καταστήματα που λες ότι έχουν κλείσει, πού το στηρίζεις ότι κλείσανε λόγω drop shipping; Πιστεύω το να φεύγει η παραγγελία κατευθείαν από τον προμηθευτή προς τον πελάτη, χωρίς ενδιάμεση αποθήκη, λειτουργεί σε όφελος του πελάτη γιατί παραλαμβάνει πιο γρήγορα.

    Για τις τιμές που λες ότι θα είμαι ο ακριβότερος: αυτό για ποιό λόγo; επειδή στα πιο παλιά μαγαζιά οι προμηθευτές πουλάνε σε καλύτερες τιμές απ΄ότι σε μένα που θα είμαι καινούριος;
    Δεν είπα οτι κλείσανε λόγο drop shipping, είπα οτι κλείσανε γενικά.

    Οχι οι ντόπιοι πουλάνε σε μια ίδια τιμή σε όλους, άντε να κάνουν κάποια έκπτωση σε κάποιον που κάνει δεκάδες χιλιάδες τζίρο, μην φανταστείς κάτι τρελό και πάλι δεν θα μπορείς να χτυπήσεις τιμές που πουλάνε τα καταστήματα που βλέπεις 1α στο skroutz, να καταλάβεις αγοράζω αυτή την στιγμή απο την ελληνική αντιπροσωπεία ακριβότερα απο ότι πουλάνε τα 1α καταστήματα στο skroutz (συνήθως παραεισαγωγές) και αγοράζω στην ίδια τιμή με την τιμή που πουλάει το Πλάισιο. πως εγώ θα βγω να πουλήσω κάτι και να βγάλω και ενα κέρδος;

    Στα gadgets Και mainstream πχ μητρικές κάρτες γραφικών κλπ δύσκολα.
    Εκεί που υπάρχει περιθώριο είναι στα επαγγελματικά είδη, πχ servers κλπ καθώς και στα μεταχειρισμένα.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Για να διαχείριστεί κανείς και να λειτουργήσει εμπορική επιχείρηση χρειάζονται γνώσεις και εμπειρία. Το εμπορικό σκέπτεσθαι που λένε.
    Αρκετά οικονομικά, αρκετό μάρκετιγκ, αρκετή διοίκηση επιχείρησης. Αν κανείς προέρχεται από φυσικό κατάστημα τα γνωρίζει σε κάποιο βαθμό.
    Αν πάει στα τυφλά, το πιο πιθανό είναι να συσσωρευθούν λάθος αποφάσεις που μαζί με τον εντονότατο ανταγωνισμό θα οδηγήσουν σε χρωκοπία.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρκετή διοίκηση επιχείρησης
    location, location, location είναι το Νο1 ένα σε μια επιχείρηση αλλά και κάποια άλλα.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    location, location, location είναι το Νο1 ένα σε μια επιχείρηση αλλά και κάποια άλλα.
    location,location,location για online κατάστημα;
    Πες πως κάνεις πλάκα

  13. #13
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Κοίταξε για αυτό που θέλεις να κάνεις είναι όλα σχετικά. Έχεις σταθερή δουλειά σαν software developer με ένσημα υπαλλήλου ή έχεις μπλοκάκι ή είσαι άνεργος;

    Έχεις 20-30 χιλιάδες ευρώ στην άκρη και θέλεις να τα επενδύσεις ή βλέποντας και κάνοντας ψάχοντας και για επιδοτήσεις;

    Θα πρέπει να κάνεις την διαφορά σε σύγκριση με τα μεγαθήρια που ανέφερε ο sdikr και τους απατεώνες που πουλάνε σε χώμα τιμές και δεν παραδίδουν ποτέ. Άρα θεωρώ ότι πέρα από το business κομμάτι πρέπει να το κατέχεις το αντικείμενο και να προσθέτεις αξία π.χ. με συμβουλές, videos, how-to's.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα οτι κλείσανε λόγο drop shipping, είπα οτι κλείσανε γενικά.

    Οχι οι ντόπιοι πουλάνε σε μια ίδια τιμή σε όλους, άντε να κάνουν κάποια έκπτωση σε κάποιον που κάνει δεκάδες χιλιάδες τζίρο, μην φανταστείς κάτι τρελό και πάλι δεν θα μπορείς να χτυπήσεις τιμές που πουλάνε τα καταστήματα που βλέπεις 1α στο skroutz, να καταλάβεις αγοράζω αυτή την στιγμή απο την ελληνική αντιπροσωπεία ακριβότερα απο ότι πουλάνε τα 1α καταστήματα στο skroutz (συνήθως παραεισαγωγές) και αγοράζω στην ίδια τιμή με την τιμή που πουλάει το Πλάισιο. πως εγώ θα βγω να πουλήσω κάτι και να βγάλω και ενα κέρδος;

    Στα gadgets Και mainstream πχ μητρικές κάρτες γραφικών κλπ δύσκολα.
    Εκεί που υπάρχει περιθώριο είναι στα επαγγελματικά είδη, πχ servers κλπ καθώς και στα μεταχειρισμένα.
    Περίεργο αυτό που λες, γιατί έχω παρατηρήσει ότι το Πλαίσιο έχει γενικά ακριβότερες τιμές σε σχέση με τα σκρουτζομάγαζα. Δηλαδή τα πιο φθηνά καταστήματα δουλεύουν μόνο με ξένους προμηθευτές;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να διαχείριστεί κανείς και να λειτουργήσει εμπορική επιχείρηση χρειάζονται γνώσεις και εμπειρία. Το εμπορικό σκέπτεσθαι που λένε.
    Αρκετά οικονομικά, αρκετό μάρκετιγκ, αρκετή διοίκηση επιχείρησης. Αν κανείς προέρχεται από φυσικό κατάστημα τα γνωρίζει σε κάποιο βαθμό.
    Αν πάει στα τυφλά, το πιο πιθανό είναι να συσσωρευθούν λάθος αποφάσεις που μαζί με τον εντονότατο ανταγωνισμό θα οδηγήσουν σε χρωκοπία.

    Αυτό το εμπορικό σκέπτεσθαι είναι που με προβληματίζει, γιατί πολύ απλά δεν το έχω.
    Δεν έχω καμιά εμπειρία από εμπόριο και καταστήματα. Σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να το επιχειρήσω μαζί με κάποιον που έχει το σχετικό υπόβαθρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε για αυτό που θέλεις να κάνεις είναι όλα σχετικά. Έχεις σταθερή δουλειά σαν software developer με ένσημα υπαλλήλου ή έχεις μπλοκάκι ή είσαι άνεργος;

    Έχεις 20-30 χιλιάδες ευρώ στην άκρη και θέλεις να τα επενδύσεις ή βλέποντας και κάνοντας ψάχοντας και για επιδοτήσεις;

    Θα πρέπει να κάνεις την διαφορά σε σύγκριση με τα μεγαθήρια που ανέφερε ο sdikr και τους απατεώνες που πουλάνε σε χώμα τιμές και δεν παραδίδουν ποτέ. Άρα θεωρώ ότι πέρα από το business κομμάτι πρέπει να το κατέχεις το αντικείμενο και να προσθέτεις αξία π.χ. με συμβουλές, videos, how-to's.
    Η δουλειά μου είναι σταθερή και με καλές απολαβές όμως δεν είναι στην Ελλάδα!
    Πιο πολύ το βλέπω σαν μια επένδυση/κίνητρο για να επιστρέψω Ελλάδα και που θα μπορεί σε βάθος χρόνου να με συντηρεί. Αλλά θέλω να ψάξω όλες τις παραμέτρους πριν το τολμήσω.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο αυτό που λες, γιατί έχω παρατηρήσει ότι το Πλαίσιο έχει γενικά ακριβότερες τιμές σε σχέση με τα σκρουτζομάγαζα. Δηλαδή τα πιο φθηνά καταστήματα δουλεύουν μόνο με ξένους προμηθευτές;




    Αυτό το εμπορικό σκέπτεσθαι είναι που με προβληματίζει, γιατί πολύ απλά δεν το έχω.
    Δεν έχω καμιά εμπειρία από εμπόριο και καταστήματα. Σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να το επιχειρήσω μαζί με κάποιον που έχει το σχετικό υπόβαθρο.



    Η δουλειά μου είναι σταθερή και με καλές απολαβές όμως δεν είναι στην Ελλάδα!
    Πιο πολύ το βλέπω σαν μια επένδυση/κίνητρο για να επιστρέψω Ελλάδα και που θα μπορεί σε βάθος χρόνου να με συντηρεί. Αλλά θέλω να ψάξω όλες τις παραμέτρους πριν το τολμήσω.
    Έχεις μία δουλειά σταθερή με καλές απολαβές και θέλεις να την τινάξεις στον αέρα για να είσαι στην Ελλάδα δηλαδή αν πάει καλά έχει καλώς αν δεν πάει θα έχεις χάσει μία καλή δουλειά με καλές απολαβές σταθερή και θα έχεις χάσει και 30 χιλιάρικα και θα είσαι και άνεργος .
    γιατί δεν πας να γίνεις ακροβάτης? Πιο πολλές πιθανότητες να επιβιώσεις έχεις

    Τέλος πάντων αν παρόλα αυτά θέλεις να γίνεις επιχειρηματίας κοίτα να διαλέξεις ένα αντικείμενο με πολύ μεγάλο ποσοστό κέρδους όπως εστίαση όπως τουρισμός και ότι τέλος πάντων έχει μεγάλο ποσοστό κέρδους .
    αν πας να βγάλεις μεροκάματο μέσα από τζίρους θα πονέσεις πολύ.

    Σκέψου το πολύ καλά και θα σου δώσω και μία συμβουλή τσιγάρα να πουλάς και να είσαι αφεντικό τα συνεταιριλικια δύσκολα βγαίνουν καλά.

    Καλή τύχη
    VARAJOHN

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας