Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η κατάσταση είναι η εξής:

    Πριν χρόνια, το σταθερό στο χωριό μετατράπηκε σε "Cosmote at Home", ένα πρόγραμμα που λειτουργούσε σαν σταθερό με Modem+sim αλλά και σαν κινητό με ξεχωριστό αριθμό αν έβαζες τη sim σε συσκευή. Παράτυπο, αλλά οι ίδιοι του ΟΤΕ μας το είχαν πει.

    Πλέον, αυτό δεν επαρκεί για τίποτα (αφού οι δικοί μου ζουν 9+ μήνες εκεί) και το βασικό πρόβλημα πέρα από το μικρό χρόνο ομιλίας είναι η έλλειψη internet. Θέλω να τους βάλω tablet/basic dektop-minipc, αλλά πρακτικά θα είναι άχρηστο.

    Όσες φορές έχω ρωτήσει σε Γερμανό/Cosmote, έχω πάρει απάντηση του τύπου "ε, ελάτε κάποια άλλη στιγμή να το δούμε", γιατί θα ήθελα να μην χάσω τον παλιό αριθμό τηλεφώνου, αλλά από όσο "βλέπουν", δεν μπορεί να σπάσει ξανά στο σταθερό και στον αριθμό κινητής αυτό το πράγμα.

    Υπάρχει κάποια λύση που θα προτείνατε?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό που ξέρω είναι οτι πλέον μπορείς να πάρεις όποιο νούμερο διαθέτεις και να το μεταφέρεις όπου θέλεις.
    Παλιότερα υπήρχε σοβαρό θέμα με Msn, του στυλ να σου λένε πρέπει πρώτα να το κάνεις pstn και μετά να το πάρεις, τώρα μπορείς απλά να αιτηθεις το νούμερο και να το πάρεις.

    Θα έλεγα να κάνεις μια ερώτηση σε κάποιον voip πάροχο

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν καταλαβαίνω σωστά αυτά που γράφεις, ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα (τουλάχιστον σε Voda και Wind που είχα ρωτήσει κάποια στιγμή πριν αρκετό καιρό).

    "Δεν γίνεται" να σπάσει το combo...είναι ας πούμε ένα σώμα με δύο κεφάλια το σύστημα και δεν γίνεται να διαχωριστεί.

    Εννοείται πως μπορεί να μου λένε μπούρδες, αλλά οκ.

    Πρέπει να τους ξαναστριμώξω, να δω τι απάντηση θα πάρω τώρα.

    Όταν λες voip πάροχο?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    πχ modulus, γενικά αυτοί επειδή το έχουν ξανακάνει θα ξέρουν να σου πούνε αν γίνεται.
    Οι κλασικοί πάροχοι είναι λίγο δεινόσαυροι σε αυτό.

    Σε εσένα αυτή την στιγμή το κεφαλικό ή αν θέλεις το βασικό νούμερο είναι το κινητό, το σταθερό πατάει πάνω του

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ modulus, γενικά αυτοί επειδή το έχουν ξανακάνει θα ξέρουν να σου πούνε αν γίνεται.
    Οι κλασικοί πάροχοι είναι λίγο δεινόσαυροι σε αυτό.

    Σε εσένα αυτή την στιγμή το κεφαλικό ή αν θέλεις το βασικό νούμερο είναι το κινητό, το σταθερό πατάει πάνω του
    Οκ, θα το έχω κατά νου.

    Ευχαριστώ.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς κανονικά να πάρεις το σταθερό και να το πας όπου θες, αλλά η αίτηση πρέπει να γίνει από εκπρόσωπο (πχ όχι online) για να καταχωρίσει φορητότητα του αριθμού και νέα τηλεφωνική γραμμη ταυτόχρονα.

    Μεταφέροντας το σταθερό, ο αριθμός κινητής που έχει δεθεί με το double play sim θα χαθεί ομως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα ,μέσα από το παραθυράκι των 6 μηνών μετά την αποσύνδεση, να τον ανακτήσεις στην Cosmote.

    Έχεις μιλήσει μαζί τους; Έχει κάποια προγράμματα με SIM όπως τώρα που δίνουν και δεδομένα, αλλά στο site βλέπω ότι είναι τσιμπημένα.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατάσταση είναι η εξής:

    Πριν χρόνια, το σταθερό στο χωριό μετατράπηκε σε "Cosmote at Home", ένα πρόγραμμα που λειτουργούσε σαν σταθερό με Modem+sim αλλά και σαν κινητό με ξεχωριστό αριθμό αν έβαζες τη sim σε συσκευή. Παράτυπο, αλλά οι ίδιοι του ΟΤΕ μας το είχαν πει.

    Πλέον, αυτό δεν επαρκεί για τίποτα (αφού οι δικοί μου ζουν 9+ μήνες εκεί) και το βασικό πρόβλημα πέρα από το μικρό χρόνο ομιλίας είναι η έλλειψη internet. Θέλω να τους βάλω tablet/basic dektop-minipc, αλλά πρακτικά θα είναι άχρηστο.

    Όσες φορές έχω ρωτήσει σε Γερμανό/Cosmote, έχω πάρει απάντηση του τύπου "ε, ελάτε κάποια άλλη στιγμή να το δούμε", γιατί θα ήθελα να μην χάσω τον παλιό αριθμό τηλεφώνου, αλλά από όσο "βλέπουν", δεν μπορεί να σπάσει ξανά στο σταθερό και στον αριθμό κινητής αυτό το πράγμα.

    Υπάρχει κάποια λύση που θα προτείνατε?
    Το είχαμε για χρόνια σε μια θεία στην επαρχία, αλλά τελικά αποδείχθηκε μη βολικό και με τα σημερινά δεδομένα ασύμφορο.
    Εμείς αντί για Modem, είχαμε αγοράσει από τον τοπικό Γερμανό μία ασύρματη συσκευή που δεχόταν την sim κάρτα.
    Έγινε πέρυσι το καλοκαίρι κανονικά φορητότητα ο σταθερός αριθμός στη Vodafone και καταργήθηκε (λογικότατα) της κινητής. Η σύνδεση πλέον είναι 24άρι DP + τηλεφωνία.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχαμε για χρόνια σε μια θεία στην επαρχία, αλλά τελικά αποδείχθηκε μη βολικό και με τα σημερινά δεδομένα ασύμφορο.
    Εμείς αντί για Modem, είχαμε αγοράσει από τον τοπικό Γερμανό μία ασύρματη συσκευή που δεχόταν την sim κάρτα.
    Έγινε πέρυσι το καλοκαίρι κανονικά φορητότητα ο σταθερός αριθμός στη Vodafone και καταργήθηκε (λογικότατα) της κινητής. Η σύνδεση πλέον είναι 24άρι DP + τηλεφωνία.
    Ναι, λάθος λέξη χρησιμοποίησα, κακώς έγραψα modem.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς κανονικά να πάρεις το σταθερό και να το πας όπου θες, αλλά η αίτηση πρέπει να γίνει από εκπρόσωπο (πχ όχι online) για να καταχωρίσει φορητότητα του αριθμού και νέα τηλεφωνική γραμμη ταυτόχρονα.

    Μεταφέροντας το σταθερό, ο αριθμός κινητής που έχει δεθεί με το double play sim θα χαθεί ομως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα ,μέσα από το παραθυράκι των 6 μηνών μετά την αποσύνδεση, να τον ανακτήσεις στην Cosmote.

    Έχεις μιλήσει μαζί τους; Έχει κάποια προγράμματα με SIM όπως τώρα που δίνουν και δεδομένα, αλλά στο site βλέπω ότι είναι τσιμπημένα.
    Με καίει και το υπογραμμισμένο προφανώς, είναι πάνω από 10 χρόνια ο "κινητός" αριθμός, χρησιμοποιείται καθημερινά.

    Τα τωρινά προγράμματα είναι εντελώς ασύμφορα, είναι πραγματικά μόνο για χρήση 3-4 μέρες το μήνα, όχι για καθημερινή.

    Θα περάσω από τα "μαγαζιά" μόλις βρω χρόνο από τη δουλειά, ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εν τω μεταξύ, έμαθα πλέον και τις δυνατότητες δικτύου στο χωριό (διπλανά σπίτια, τώρα που κατέβηκα).

    Τα συνήθη είναι 3-5Mb/s, με γερό μέσο ίσως κατέβει ο τεχνικός στο παραδίπλα χωριό που είναι η καμπίνα (>6km) και ψάξει/βρει κανένα ζεύγος σε καλούτσικη κατάσταση για κανένα σκάρτο 8ρι.

    Τα 5 οκ, θα την κάνουν τη δουλειά που θέλω, τα 3 τα βρίσκω τραγικά πλέον.

    Εννοείται πως τα sites των παρόχων με τις εφαρμογές που σου δίνουν πιθανές/εφικτές ταχύτητες δεν βγάζουν το παραμικρό.

    Δεν ξέρω αν έχω πάτημα (σε 2ο χρόνο) για booster με γκρίνια.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απόσταση 6 χλμ και συγχρονισμός 3-5Mbps είναι όνειρο άπιαστο, δεν συζητώ καν το 8άρι που θέλεις.
    Τα 3-5 παίζουν στα 3,5-4,5 χλμ και το 8άρι περίπου έως 3 χλμ. Και αυτά με καλό χάλκινο δίκτυο χωρίς προβλήματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόσταση 6 χλμ και συγχρονισμός 3-5Mbps είναι όνειρο άπιαστο, δεν συζητώ καν το 8άρι που θέλεις.
    Τα 3-5 παίζουν στα 3,5-4,5 χλμ και το 8άρι περίπου έως 3 χλμ. Και αυτά με καλό χάλκινο δίκτυο χωρίς προβλήματα.
    Οκ...απλά μταφέρω αυτά που μου είπαν.

    Η απόσταση που λέω είναι κατά προσέγγιση δική μου, λογικά είναι μικρότερη.

    Ας βγάλω άκρη πρώτα με το combo και μετά θα δω τι θα πιάσω.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #12
    Εγγραφή
    20-10-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατάσταση είναι η εξής:

    Πριν χρόνια, το σταθερό στο χωριό μετατράπηκε σε "Cosmote at Home", ένα πρόγραμμα που λειτουργούσε σαν σταθερό με Modem+sim αλλά και σαν κινητό με ξεχωριστό αριθμό αν έβαζες τη sim σε συσκευή. Παράτυπο, αλλά οι ίδιοι του ΟΤΕ μας το είχαν πει.

    Πλέον, αυτό δεν επαρκεί για τίποτα (αφού οι δικοί μου ζουν 9+ μήνες εκεί) και το βασικό πρόβλημα πέρα από το μικρό χρόνο ομιλίας είναι η έλλειψη internet. Θέλω να τους βάλω tablet/basic dektop-minipc, αλλά πρακτικά θα είναι άχρηστο.

    Όσες φορές έχω ρωτήσει σε Γερμανό/Cosmote, έχω πάρει απάντηση του τύπου "ε, ελάτε κάποια άλλη στιγμή να το δούμε", γιατί θα ήθελα να μην χάσω τον παλιό αριθμό τηλεφώνου, αλλά από όσο "βλέπουν", δεν μπορεί να σπάσει ξανά στο σταθερό και στον αριθμό κινητής αυτό το πράγμα.

    Υπάρχει κάποια λύση που θα προτείνατε?
    Επειδή έχω κάτι αντίστοιχο στο δικό μου χωριό αλλά στη vodafone το πρόγραμμα one net με σταθερό αριθμό κ 100 gb κάθε μήνα ίσως να σε βόλευε αν έχεις κάλυψη...Επίσης το κινητό σκέφτομαι αν μπορείς να κάνεις φορητοτητα στην intertelecom αλλά.θα πρέπει να ρωτησεις

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας