Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Χαιρετώ το φιλόξενο forum, και θα ήθελα την βοήθεια των εκλεκτών μελών του.

    Έχω SIP Trunk απο Vodafone χωρίς registration και πέφτει πάνω σε Grandstream 6204 τηλ κέντρο.
    Τις ώρες εκτός γραφείου προωθούνται οι κλήσεις σε κινητό τηλέφωνο συναδέλφου.
    Αυτές τις ώρες οταν καλέσει κάποιος την γραμμή, τότε στο κινητό του συναδέλφου αντι να εμφανιστεί ο αριθμός του καλούνται, εμφανίζεται ο αριθμός του κέντρου.
    Οι ρυθμίσεις στο κέντρο είναι οι σωστές δηλ:
    - Keep Original CID μέσα στο trunk (Basic Settings)
    - Στο SIP Settings/ TOS έχω κάνει check το Trust Remote Party ID και το Send Remote Party ID
    - Έχω πειραματιστεί και με τα advanced settings του trunk, βάζοντας Send PPI Header (με DOD) και/ή Send PAI Header.

    Η πολύτιμη βοήθεια σας και ειδικά κάποιου που πιθανόν έχει το ίδιο τηλ΄κέντρο, θα είναι μεγάλη.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δεν γίνεται, το callerid γίνεται forced από τον πάροχο για λόγους ασφαλείας. Αν ήταν να περνάς ότι callerid θες τότε θα μπορούσες να λες ότι είσαι η αστυνομία, κάποια τράπεζα κλπ.
    Όλα τα settings που αναφέρεις δουλεύουν όταν έχεις αγοράσει από τον πάροχο 10 αριθμούς και θες να δείχνεις ένα συγκεκριμένο όταν γίνεται π.χ. προώθηση ή σε καλούν από μία συγκεκριμένη ομάδα εσωτερικών.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι όμως στη Γερμανία υπάρχει ως υπηρεσία από τους παρόχους και έχει λογική. Ονομάζεται CLIP no screening.
    Είχα ακούσει ότι η Vodafone το υποστηρίζει, αλλά δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τότε ας μιλήσει ο φίλος με αυτούς να του πουν πως το υποστηρίζουν για να μην βασανίζεται χωρίς λόγο.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagkom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ το φιλόξενο forum, και θα ήθελα την βοήθεια των εκλεκτών μελών του.

    Έχω SIP Trunk απο Vodafone χωρίς registration και πέφτει πάνω σε Grandstream 6204 τηλ κέντρο.
    Τις ώρες εκτός γραφείου προωθούνται οι κλήσεις σε κινητό τηλέφωνο συναδέλφου.
    Αυτές τις ώρες οταν καλέσει κάποιος την γραμμή, τότε στο κινητό του συναδέλφου αντι να εμφανιστεί ο αριθμός του καλούνται, εμφανίζεται ο αριθμός του κέντρου.
    Οι ρυθμίσεις στο κέντρο είναι οι σωστές δηλ:
    - Keep Original CID μέσα στο trunk (Basic Settings)
    - Στο SIP Settings/ TOS έχω κάνει check το Trust Remote Party ID και το Send Remote Party ID
    - Έχω πειραματιστεί και με τα advanced settings του trunk, βάζοντας Send PPI Header (με DOD) και/ή Send PAI Header.

    Η πολύτιμη βοήθεια σας και ειδικά κάποιου που πιθανόν έχει το ίδιο τηλ΄κέντρο, θα είναι μεγάλη.
    Τον αριθμό τον στέλνεις σε E.164 format; Νομίζω είναι απαραίτητο.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Απλά το περίεργο είναι οτι σε προηγούμενο τηλ. κέντρο που υπήρχε με ISDN και Cosmote, το συγκεκριμένο δούλευε (Panasonic το κέντρο).
    Σωστά η υπηρεσία απο οτι έχω διαβάσει λέγεται Clip No Screening ή κάτι τέτοιο.
    Δυστυχώς τους πήρα τηλέφωνο και η απάντηση είναι οτι "εσεις διαχειρίζεστε τα πάντα στο κέντρο σας και δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε"
    Η σκέψη μου είναι γιατί να μπορεί το σταθερό του κέντρου να βλέπει τον καλούντα και να μην μπορεί να το προωθήσει σε άλλο κινητό ?

    Ευχαριστώ για την προσπάθεια.

    - - - Updated - - -

    Το Ε.164 δεν μπορώ να καταλάβω που πρέπει να μπει

  7. #7
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagkom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Απλά το περίεργο είναι οτι σε προηγούμενο τηλ. κέντρο που υπήρχε με ISDN και Cosmote, το συγκεκριμένο δούλευε (Panasonic το κέντρο).
    Σωστά η υπηρεσία απο οτι έχω διαβάσει λέγεται Clip No Screening ή κάτι τέτοιο.
    Δυστυχώς τους πήρα τηλέφωνο και η απάντηση είναι οτι "εσεις διαχειρίζεστε τα πάντα στο κέντρο σας και δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε"
    Η σκέψη μου είναι γιατί να μπορεί το σταθερό του κέντρου να βλέπει τον καλούντα και να μην μπορεί να το προωθήσει σε άλλο κινητό ?

    Ευχαριστώ για την προσπάθεια.

    - - - Updated - - -

    Το Ε.164 δεν μπορώ να καταλάβω που πρέπει να μπει
    Με Cosmote αποκλείεται να λειτουργούσε.
    Μήπως με το τότε τηλεφωνικό κέντρο και το ISDN κάνατε την εκτροπή από τον πάροχο και΄οχι από το κέντρο;

    Σχετικά με το Ε.164, εννοώ ότι πρέπει ο αριθμός που θα στέλνεις να είναι σε Ε.164 format, δηλαδή +30xxxxxxxxxx. Πώς φεύγει στο invite ο αριθμός αυτή τη στιγμή;

  8. #8
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Στην προηγούμενη κατάσταση υπήρχε ISDN γραμμή και Panasonic κέντρο. Ο δε υπάλληλος που στο κινητό του προωθούνταν οι γραμμές μου είπε οτι έβλεπε τον αρ. καλούντα στο κέντρο που με την σειρά του προωθούνταν στο κινητό του υπαλλήλου.
    Σχετικά με το E.164, θα το αλλάξω σε format +30.
    Ευχαριστώ και πάλι.

    Γινονταν η εκτροπή απο το κέντρο, διότι την έκανε ο υπάλληλος με κάποιο χειρισμό στο κέντρο.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Λογικά ΄έβαζε την συντόμευση του παρόχου για να ορίσει την προώθηση πίσω στο αστικό.
    Η συγκεκριμένη λειτουργία υπάρχει ακόμα, απλά θα πρέπει να το περάσεις πίσω στη vodafone. Με αυτό το τρόπο δεν γίνονται προώθηση κλήσεις που έρχονται από άλλα εσωτερικά.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    H VoIP.ms και λίγες ακόμη το υποστηρίζουν, αλλιώς εκτροπή από τον πάροχο όπως ειπώθηκε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας