Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: Παλαιο PC

  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Eχω για δευτερο το:
    box Vero με 2 thermaltake 12ρηδες ανεμιστηρες
    psu Corsair HX520w
    cpu intel core2duo E8400 3,0ghz
    m/b Ashrock G41C-GS r2.0
    ram 2x2gb/ddr2/800mhz
    vga Asus geforce gt630
    ssd Kingstone 120gb
    dvd player, 2 παλαιους hdd και μονιτορ LG 19"
    Καποια καλλυτερη καρτουλα οταν ομαλοποιηθουν οι τιμες ειναι στο προγραμμα.
    Η μητρικη αυτη περνει και 2χ4gb/ddr3/1333mhz, κοστος περι τα 50Ε. Αξιζει?
    Τελος καποιος καλλυτερος επεξεργαστης? lga 775
    Ευχαριστω γαι τον χρονο και τις γνωμες σας παιδια

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Ο Καλύτερος VFM επεξεργαστής για LGA775 είναι Q9550 τον οποίο τον βρίσκεις στο aliexpress ή στο ebay περίπου 20€
    Επίσης την 4GB DDR3 την βρίσκεις στα 15€
    Βέβαια υπάρχει ένα θέμα με αγορές από Κίνα αυτόν τον καιρό καθώς δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια χαρα,
    με αφορμη το θέμα περι παλαιού pc, θα ήθελα να εκφράσω μια απορία (πιο πολύ δίλημα) για ενδεχόμενο νέου pc,γιατι το παλιό μου το τα έφτυσε ξαφνικά:
    Να παω σε αναβάθμιση του παλιου του τύπου mobo,cpu,ram η οποία θυμίζει πιο πολύ νέο pc, ή απευθείας νέο pc?
    Το δίλημα είναι οτι στην 1η περίπτωση θα χρησιμοποιήσω ένα ήδη υπάρχον psu corsair 650 watt απο τον 11/2008, με μια low profile silent καρτα γραφικών asus HD6450-SL-1GD , εναν evo ssd και το πακέτο mobo-cpu-ram ως αναβάθμιση, ενω στη 2η θα χρησιμοποιηθεί το ίδιο πακέτο, με καινούριο κουτί, εναν m.2 ssd ,καινούριο τροφοδοτικό ,ίσως και κάρτα γραφικών.

    Στην πρώτη περίπτωση θα δαπανήσω περίπου 280 ευρώ, στη δευτερη περίπου 570 χωρίς την κάρτα γραφικών.

    Η κυρίως απορία μου είναι εαν ένα τροφοδοτικό 12 ετίας(δεν είναι σε λειτουργία τον τελευταίο χρόνο) είναι ακόμα αξιόπιστο όπως αναφέρει ο κατασκευαστής (100.000 ωρες ζωής) , τη στιγμή που έχει λειτουργήσει έστω 12x365x12=52560 ωρες, δηλαδή θεωρητικά βρίσκεται στα μισά του χρόνου ζωής του.

    Υπερ της πρωτης περιπτωσης : χαμηλό κόστος, παράταση χρόνου αγοράς δυνατού pc τύπου workstation μόλις(ή εαν) οι τιμές χαμηλώσουν ξανά
    κατά της πρώτης περίπτωσης: κίνδυνος το υπάρχον τροφοδοτικό να προκαλέσει ζημιά στο νέο υλικό (?) , εφαρμογές όπως το τελυεταίο blender δεν θα τρεχουν

    Υπερ δευτερης περίπτωσης: Ολοκληρωμένο σύστημα στο κουτί του
    Κατά δευτερης: τα υλικά επιλεγμένα με το σταγονόμετρο για ολοκληρωμένο σύστημα, τα ενσωματωμένα γραφικά θα τρέχουν εφαρμογές όπως το blender ?

    Το πακέτο mobo-cpu-ram: intel i3 10105 3.70GHZ, ASUS PRIME B460M-K, CORSAIR CMK16GX4M2A2666C16 VENGEANCE , o ίδιος cpu χωρις γραφικά

    Ποια η γνώμη σας;

  4. #4
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σε νέο μηχάνημα μην το ρισκάρεις και βάλεις τροφοδοτικό 10+ χρόνων.. Πάρε κάποιο καινούργιο και αξιόπιστο.

    Το σύστημα που τα έφτυσε τι parts είχε?
    Αν λες αυτό το πρόγραμμα https://www.blender.org/
    Δες εδω τις απαιτήσεις συστήματος.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DetomasoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σύστημα που τα έφτυσε τι parts είχε?
    CPU INTEL CORE 2 QUAD 9450 TRA s775/2,66
    M/B ASUS P5Q DELUXE (s775,P45,DDR2)
    RAM DDR2 MUSHKIN 4GBKIT XP-8000
    ASUS Radeon HD6450
    SSD SAMSUNG EVO 860 240GB
    HDD WESTERN DIGITAL BLUE 1 TB
    HDD WESTERN DIGITAL RED 2 TB
    PSU CORSAIR 650W CMPSU-650TXEU

    Πιθανότατα μου την έκανε η μητρική

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DetomasoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λες αυτό το πρόγραμμα https://www.blender.org/
    Όταν λειτουργούσε το κατα τα άλλα τίμιο pc μου(κρίμα άντεχε ακόμα λίγο ξύλο), η τελευταία έκδοση του blender μου έβγαζε μήνυμα (αν θυμάμαι καλά ) πως η κάρτα δεν υποστήριζε το opengl και δεν έτρεχε.

    Με "τρώει" η αναβάθμιση γιατι θεωρώ κοροϊδία την αύξηση των τιμών σε όλα τα parts για ένα pc, οκ για τις κάρτες γραφικών μας τις πηραν οι miners, οκ τα cpu μας τελείωσε το πυρίτιο , αλλα κ τα τροφοδοτικά....; Με αφορμή την ερώτηση για τα μέρη του παλιού μου pc, βλέπω την παραγγελία μου και η τιμή του τροφοδοτικού ήταν 70 ευρω. Δώδεκα χρόνια μετά βρίσκεις το αντίστοιχο προιόν (ίδια εταιρία ,ίδια ισχύς) στα 100, σχεδόν 50% αύξηση. Και αυτό ξαφνικά, λόγω μιας κατάστασης που εκτόξευσε τη ζήτηση, και τρεχα γύρευε πόσο θα κρατήσει.

    Anyway, ίσως για νέο pc θα πάω , τι να βαζω τώρα κουστούμι με παντόφλες... Στης ακρίβειας τον καιρό επαντρεύτηκα κ γω

  6. #6
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σίγουρα οι τιμές περνούν την ανηφόρα..

    Εγώ πήρα κάποια parts πρόσφατα και αρχικά δεν είχα στο μυαλό να πάρω psu παρόλο που ήταν 10ετιας corsair850ax..λεω τούμπανο είναι αντέχει..
    Στην πορεία όμως χάλασε το καλώδιο 24pin και έψαξα παντού αλλά δεν βρήκα.. Ακόμη και στην Corsair έστειλα mail και μου δώσανε link για καλώδιο όμως δεν ήταν συμβατό με το δικό μου έλεος δηλαδή..τους είχα στείλει και φωτογραφία από τα χαρακτηριστικά αλλά δεν νομίζω να έδωσαν σημασία..

    Επίσης όπου και να ρωτούσα και άκουγαν ότι είναι τόσο παλιό μου έλεγαν να μην το ρισκάρω και το βάλλω σε καινούργιο μηχάνημα..

    Τελικά πήρα ένα Corsair rm850x του 2018 στα 100 ευρώ από πλαίσιο Προσφορά..με 10 χρόνια εγγύηση..

    Εντάξει βγήκε και μοντέλο του 2021 αλλά έκανε 50 ευρώ παραπάνω και το έμαθα αργότερα αλλά δεν έχει και μεγάλες διαφορές.. :

    Τωρα τα 850 είναι πολλά ακόμα και 3080 σηκώνει αλλά μικρή η διαφορά από τα 750watt σε τιμή.. Καλητερα να έχει αέρα το τροφοδοτικό να μην στρεσαρετε αν πάρω καποια καλή κάρτα στο μέλλον.. Έτσι το σκέφτομαι εγώ..

    Π. Σ έχω και εγώ σύστημα με q9550 και p5q-e θέλω να βρω ram ddr2 8gb και όλο ακριβές είναι παρόλο που είναι παλιές.. Απο oc 9550 πετάει..!!

  7. #7
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    @stathis , πάρε καλύτερα i5 https://www.skroutz.gr/s/23292413/In...%81%CE%B1.html και για μητρική δες και την https://www.skroutz.gr/s/23762685/MS...00-Socket.html
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας