Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    H300s
    Question
    Καλησπέρα στο forum!

    Αρχικά επισυνάπτω στο post την κατάσταση της γραμμής μου. Είμαι πελάτης Vodafone από όταν έγινε η εξαγορά της Cyta πριν 2 χρόνια. Γενικά δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος αν και τον τελευταίο χρόνο δεν έχει υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Το μόνιμο θέμα που έχω με Vodafone, και που αν θυμάμαι καλά είχα ανά περιπτώσεις και με Cyta, είναι το ping μου σε online games, το οποίο διακυμαίνεται μεταξύ 70 και 90ms. Μου μοιάζει λίγο υψηλό, συγκριτικά με την ποιότητα της γραμμής μου, η οποία με μία πρώτη ματιά μοιάζει να είναι αρκετά καθαρή.

    Μίλησα με τεχνικό της Vodafone να μου γυρισουν την γραμμή σε fastpath και μου είπαν ότι δεν γίνεται με τίποτα, ακόμα και όταν τους είπα ότι θα το κάνω υπ' ευθύνη μου. Επικαλέστηκαν το router και ότι είναι κλειδωμένο και άρα μη παραμετροποιήσιμο. Μου είπε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου αλλά δε βλέπω να αλλάζει κάτι.

    Οπότε, μιας και το συμβόλαιο μου λύγει σε 1 μήνα (1/8), σκεφτόμουν μήπως ήρθε η ώρα να επιστρέψω στον παλιό, παραδοσιακό και έμπιστο (κ)οτε. Η οικονομική διαφορά μεταξύ της 50αρας Voda και της 100αρας Cosmote, ειναι 7€ (για κάποιον λόγο), οπότε δε τίθεται τέτοιο θέμα.

    Το ερώτημα μου ουσιαστικά είναι το εξής: Αξίζει να πάω στον OTE; Θα παρατηρήσω κάποια διαφορά σε σύγκριση με την Vodafone ή θα είναι αμελητέα; Θα έχω την δυνατότητα για fastpath στον ΟΤΕ, χωρίς πολλά πολλά; Και το πιο σημαντικό για την χρήση μου αυτή τη στιγμή: Θα έχω χαμηλότερο ping στα online games?

    Τι μου προτείνετε;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Γιώργος


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  internet.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  224,5 KB 
ID: 228308
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgos1234 : 18-06-21 στις 18:49.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο forum!

    Αρχικά επισυνάπτω στο post την κατάσταση της γραμμής μου. Είμαι πελάτης Vodafone από όταν έγινε η εξαγορά της Cyta πριν 2 χρόνια. Γενικά δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος αν και τον τελευταίο χρόνο δεν έχει υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Το μόνιμο θέμα που έχω με Vodafone, και που αν θυμάμαι καλά είχα ανά περιπτώσεις και με Cyta, είναι το ping μου σε online games, το οποίο διακυμαίνεται μεταξύ 70 και 90ms. Μου μοιάζει λίγο υψηλό, συγκριτικά με την ποιότητα της γραμμής μου, η οποία με μία πρώτη ματιά μοιάζει να είναι αρκετά καθαρή.

    Μίλησα με τεχνικό της Vodafone να μου γυρισουν την γραμμή σε fastpath και μου είπαν ότι δεν γίνεται με τίποτα, ακόμα και όταν τους είπα ότι θα το κάνω υπ' ευθύνη μου. Επικαλέστηκαν το router και ότι είναι κλειδωμένο και άρα μη παραμετροποιήσιμο. Μου είπε ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου αλλά δε βλέπω να αλλάζει κάτι.

    Οπότε, μιας και το συμβόλαιο μου λύγει σε 1 μήνα (1/8), σκεφτόμουν μήπως ήρθε η ώρα να επιστρέψω στον παλιό, παραδοσιακό και έμπιστο (κ)οτε. Η οικονομική διαφορά μεταξύ της 50αρας Voda και της 100αρας Cosmote, ειναι 7€ (για κάποιον λόγο), οπότε δε τίθεται τέτοιο θέμα.

    Το ερώτημα μου ουσιαστικά είναι το εξής: Αξίζει να πάω στον OTE; Θα παρατηρήσω κάποια διαφορά σε σύγκριση με την Vodafone ή θα είναι αμελητέα; Θα έχω την δυνατότητα για fastpath στον ΟΤΕ, χωρίς πολλά πολλά; Και το πιο σημαντικό για την χρήση μου αυτή τη στιγμή: Θα έχω χαμηλότερο ping στα online games?

    Τι μου προτείνετε;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Γιώργος


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  internet.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  224,5 KB 
ID: 228308
    Ο ΟΤΕ σίγουρα είναι καλύτερος σε ping. Επίσης στις καμπίνες του έχει ξεκινήσει και δίνει G.INP, οπότε έχεις interleave με τα ping του fastpath.

    Αλλά και fastpath να ζητήσεις, δεν νομίζω να στο αρνηθούν.

    Στην περιοχή σου οι καμπίνες είναι ΟΤΕ ή άλλου παρόχου;

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας