Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    19-06-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Χαίρετε. Αρχικά να σας διευκρινίσω ότι δεν είμαι του χώρου, οπότε ίσως η περιγραφή μου για το πρόβλημα θεωρηθεί κάπως απλοϊκή, ωστόσο ήρθα εδώ μετά από παρότρυνση χρηστών του reddit (γενικά το ότι το reddit με βοήθησε περισσότερο από τον ίδιο μου τον ISP με ξεπερνάει).

    Άλλαξα από Forthnet σε Cosmote VDSL 50ρα κατά τα μέσα Μαρτίου. Όλα έβαιναν καλώς μέχρι τις 8 Απριλίου, όπου αποσυνδέθηκα από το ίντερνετ και δεν επανερχόταν για κανένα λόγο. Παίρνω το 13888 και μου λένε ότι όντως υπάρχει πρόβλημα και θα επιδιορθωθεί μέσα σε 5 μέρες. Το πρόβλημα επιδιορθώθηκε μετά από 12 μέρες και πολλά επίμονα τηλεφωνήματα. Όμως μετά από 1-2 βδομάδες επαναφέρθηκε. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ή κόβεται το ίντερνετ εντελώς, ή πιάνω ταχύτητες του στυλ 0.7, που δεν μπορώ να κάνω τίποτα πέρα από το να πάρω μηνύματα από το messenger. Στο 13888 μου είπαν κι όλας ότι αυτό συμβαίνει επειδή το κινητό μου έχει μικρότερη οθόνη, πράγμα που μου φάνηκε σαν να ψαρεύουν για το αν ξέρω τι μου γίνεται, γιατί απ'όσο ξέρω δεν έχει να κάνει η οθόνη αλλά το μέγεθος των πακέτων, καθώς το messenger έχει να φορτώσει ένα κείμενο, ενώ ο browser μια ολόκληρη ιστοσελίδα γεμάτη html, css και τα συναφή.

    Παίρνω ξανά τηλέφωνο και αφού εξήγησα τι έγινε και ρωτούσα επίμονα τι συνέβη, μου είπαν κάτι του στυλ "μπλέκεται η γραμμή με της Vodafone". Το καφάο/κόμβος/πώςλέγεταιπια είναι γύρω στα 200μ από το σπίτι μου, και μόλις χτες κάποιος στο reddit μου είπε ότι στην πόλη μου (Κοζάνη) υπάρχει ένα που το νοικιάζει η Cosmote από τη Vodafone, ενώ τόσο καιρό θεωρούσα ότι συμβαίνει το αντίθετο (εμ γιατί δεν άφησαν να εννοηθεί ότι αυτοί νοικιάζουν, εμ γιατί έτσι νόμιζα ότι γινόταν γενικά).

    Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, από τις 8 Απριλίου μέχρι σήμερα έχω δηλώσει βλάβη γύρω στις 8 φορές. Αυτό που γίνεται πάντα είναι ότι απλά μετά από λίγες μέρες παίρνω ένα μήνυμα του στυλ "η βλάβη σας φτιάχτηκε". Το αξιοπερίεργο είναι ότι ΠΟΤΕ δεν έχει έρθει τεχνικός σπίτι μου, ούτε επικοινώνησε αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο εγώ. Θέλω να πω, είμαστε μια πόλη που τα γραφεία των τεχνικών δεν είναι μεγάλα όπως της Θεσσαλονίκης και Αθήνας, και είναι ένα για κάθε εταιρεία. Δεν είχε κανένας την απορία για ποιόν λόγο ένας τρελός έχει πάρει για βλάβη 8 φορές? Ακόμα και όταν έπαιρνα μήνυμα ότι θα έρθει τεχνικός δεν ερχόταν ποτέ.

    Πήρα τηλέφωνο στο 13888 και τους ζήτησα να μου δώσουν μέγιστη/μέση/ελάχιστη, SNR και Attenuation, γιατί αν και με το ζόρι κατάλαβα τι είναι τα δύο τελευταία, ξέρω ότι μπορώ να τα δω και μόνος μου από το σάιτ. Αφού με έβαλαν στην αναμονή, μου είπαν να στείλω ΑΙΤΗΣΗ στην Cosmote να τα δω. Απάντησα ήρεμα ότι θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ, και είπα για να ακκουστεί στην ηχογραφημένη κλήση ότι ο τηλεφωνητής δεν φταίει σε τίποτα γι αυτό, γιατί κάποιος άλλος μέσα στην όλη αλυσίδα ανθρώπων που πρέπει να αναλάβουν τη βλάβη δεν κάνει τη δουλειά του. Εννοείται ότι έστειλα ηλεκτρονική καταγγελία στην ΕΕΤΤ, γιατί δύο μήνες έχω τρελαθεί, και περιμένω να δω τι θα γίνει, καθώς μέχρι 5 μέρες πριν δεν ήξερα καν την ύπαρξή της.

    Είναι διάφορα γενικά που έγιναν, αλλά προσπάθησα να κρατήσω το ποστ μου σύντομο και περιεκτικό. Με δουλεύει ο ίδιος μου ο ISP, ή υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει και κάτι άλλο?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να κάνεις μόνος σου(αφού δεν έρχεται τεχνικός) μια μέτρηση στον κατανεμητή/κουτί διακλάδωσης του κτιρίου για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
    Ρούτερ έχεις το PLUS??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να κάνεις μόνος σου(αφού δεν έρχεται τεχνικός) μια μέτρηση στον κατανεμητή/κουτί διακλάδωσης του κτιρίου για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
    Ρούτερ έχεις το PLUS??
    Δεν ειναι δουλεια του να κανει μονος του αυτες τις μετρησεις(που απ'οσο καταλαβαινω δεν θα μπορεσει διοτι δεν ειναι ολοι γνωστες),εδω σου λεει εχει βλαβη απο τον Απριλιο και δεν εχει ερθει ουτε ενας τεχνικος(γιατι αραγε)...Απ'οσο καταλαβα απο αυτα που λες η καμπινα ειναι της vodafone και απο κει παιρνει ο οτε και δινει σε εσενα.Θα κανεις μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ και θα ζητησεις αποδεσμευση απ τον οτε αζημιως με δικη του υπαιιτιοτητα λογο της βλαβης,φυσικα θα γραψεις ολο το ιστορικο και απο κει και περα θα περιμενεις την απαντηση του οτε.Μολις σου δωσουν το οκ οτι μπορεις να φυγεις κανεις φορητοτητα οπου αλλου θελεις.Ανεβασε μια και τα στατιστικα απο το ρουτερ σου για να εχουμε μια εικονα.Επισης ποσο εκνευριζομαι οταν ανθρωποι ασχετοι (δεν το λεω για να σε προσβαλλω) σχετικα με γραμμες κτλ ακουνε οτι χαζομαρα του κατεβει εκεινη την ωρα του τηλεφωνητη...

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι δουλεια του να κανει μονος του αυτες τις μετρησεις
    Kάνεις τις δικές σου υποδείξεις και μένεις εκεί, το τι θα του υποδείξει άλλο μέλος και το τι θα αποφασίσει να κάνει τελικά ο ίδιος για να λύσει το πρόβλημα του είναι καθαρά δικό του θέμα.
    Υπάρχει συντονιστική ομάδα στο forum που αποφασίζει αν κάποιο post δεν πρέπει να γραφτεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάνεις τις δικές σου υποδείξεις και μένεις εκεί, το τι θα του υποδείξει άλλο μέλος και το τι θα αποφασίσει να κάνει τελικά ο ίδιος για να λύσει το πρόβλημα του είναι καθαρά δικό του θέμα.
    Υπάρχει συντονιστική ομάδα στο forum που αποφασίζει αν κάποιο post δεν πρέπει να γραφτεί.
    Γιατι ειναι η δουλεια του να μετραει την γραμμη στον κατανεμητη??Απαντησε με ενα ναι η οχι.Και αν ειναι πολυκατοικια πως θα την βρει??Να χαλασει περισσοτερο την γραμμη του η και αλλων???

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι-Οχι.
    Spoiler:
    Μόνος σου ζήτησες τέτοια απάντηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    19-06-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Κοίτα δεν μπορώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κάνω αυτή τη μέτρηση μόνος μου, δεν ξέρω καν πώς μπορώ να το κάνω, πώς θα βρω το καλώδιο, κλπ. Έχω φίλο που τα ξέρει, αλλά αφενός μένει σε άλλη πόλη, αφ'ετέρου δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω για δουλειά που θα έπρεπε να είχαν κάνει άλλοι.

    Ναι, αυτό γίνεται, η καμπίνα είναι της Vodafone, και να πω την αλήθεια δεν περίμενα να κάνει κάτι τέτοιο ο ΟΤΕ. Νόμιζα ότι οι περισσότεροι νοικιάζουν από αυτόν. Η καμπίνα περιττό να πω ότι ξέρω πού βρίσκεται (μου την έχει δείξει ο προαναφερθείς φίλος), και δεν έχω δει ΠΟΤΕ τεχνικό εκεί.

    Όσον αφοράς αυτό που λες, δεν προσβάλλομαι, εννοείται, ο ίδιος το παραδέχομαι ότι είμαι άσχετος, γι αυτό εξ'άλλου ζήτησα βοήθεια από τύπους στο ίντερνετ. Απλά δεν είμαι χαζός, και πραγματικά όταν μου λένε "μην ανησυχείτε γίνονται οι εργασίες και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι" τόσες φορές, δεν πρόκειται να το χάψω. Όπως επίσης ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ήταν μπλόφα το ότι ζήτησα τα στατιστικά και αυτοί με ρώτησαν κι όλας πού θα κάνω καταγγελία, λες και υπήρχε περίπτωση ξέρω γω να είχα κάνει καταγγελία στο λιμενικό. Πραγματικά το πιστεύω ότι αυτό το "το κινητό έχει μικρότερη οθόνη" ήταν τεστ για να δουν αν είμαι άσχετος.

    Κάτι που δεν ανέφερα ήταν ότι πήγα την Πέμπτη σε φυσικό κατάστημα Cosmote για να καταθέσω παράπονο (γιατί προφανώς οι τηλεφωνητές ήταν σε φάση "όχι να το συζητήσουμε", και με απασχολούσαν με άλλα πράγματα), και μπροστά μου πήραν τηλέφωνο στα κεντρικά, και μου είπαν ότι είναι να πάρω κλήση από το 13888 το απόγευμα και την Παρασκευή θα είχε έρθει τεχνικός. Εννοείται δεν έγινε τίποτα. Εδώ πήγα στο γραφείο τεχνικών να ζητήσω εξηγήσεις, δεν μου επιτράπηκε η είσοδος και δε σηκώνουν κανένα τηλέφωνο. Νιώθω ότι γίνομαι αυτό το meme με την υποτιθέμενη Karen που ζητάει με το παραμικρό τον manager, αλλά τα έχω παίξει. Ειδικά όταν όλα ήταν σε lockdown χωρίς ίντερνετ δεν μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Τά στατιστικά τα βλέπεις από την σελίδα του ρούτερ σου, ανέβασε τά μία νά δούμε

  9. #9
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @LeSauvvage συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις φταίει λάθος καταγραφή της βλάβης. Αν τώρα αυτό έχει συμβεί 8 φορές, προφανώς κάτι άλλο παίζει.
    Προχωράς άμεσα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ εδώ - προσοχή έχει μέγιστο όριο χαρακτήρων - και γράφεις τι συμβαίνει, ότι έχεις δηλώσει βλάβη 8 φορές και ότι μέχρι και σήμερα δεν επιλύθηκε.

    Έχεις ήδη προχωρήσει, δεν το πρόσεξα. Υπομονή γιατί θα αργήσει να πρωτοκολληθεί. Μπες στο http://192.168.1.1, πάτα status information και δώσε μας εικόνα - κατα προτίμηση όταν έχεις το πρόβλημα, και το ανεβάζεις όταν επανέλθει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manospcistas : 19-06-21 στις 23:59.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LeSauvvage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα δεν μπορώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κάνω αυτή τη μέτρηση μόνος μου, δεν ξέρω καν πώς μπορώ να το κάνω, πώς θα βρω το καλώδιο, κλπ. Έχω φίλο που τα ξέρει, αλλά αφενός μένει σε άλλη πόλη, αφ'ετέρου δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω για δουλειά που θα έπρεπε να είχαν κάνει άλλοι.
    Είσαι σίγουρος ότι φταίει ο πάροχος 100%??? τότε αγνόησε το παρακάτω και προχώρα όπως έχεις αποφασίσει, έχεις αμφιβολίες?? συνεχίζεις........

    Όταν θέλεις να τελειώνεις μια κατάσταση γρήγορα και οριστικά κάνεις πράγματα μόνος σου και δεν περιμένεις πότε θα έρθει η όρεξη στον κάθε πάροχο.
    Η μέθοδος για να ξέρεις μόνος σου και όχι να βασίζεσαι στον κάθε τεχνικό που μπορεί να σου πετάξει διάφορα είναι να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή.
    Ξεκινάς από την είσοδο του σήματος και προχωράς μέχρι να διαπιστώσεις αν το πρόβλημα είναι από σένα ή από τον πάροχο. Έχεις σαφή εικόνα της εσωτερικής σου εγκατάστασης που τις περισσότερες φορές είναι αυτή υπεύθυνη για ένα σωρό προβλήματα και συνεχίζεις παρακάτω.
    Δεν μπορείς να κάνεις την μέτρηση μόνος σου??? παίρνεις τεχνικό, δεν θέλεις να πάρεις τεχνικό για δικούς σου λόγους?? κάθεσαι και περιμένεις να έρθει ο τεχνικός του παρόχου.
    Τόσο απλά είναι τα πράγματα και έτσι λύνουμε όμορφα και ωραία τα προβλήματα των πελατών μας μια και καλή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι φταίει ο πάροχος 100%??? τότε αγνόησε το παρακάτω και προχώρα όπως έχεις αποφασίσει, έχεις αμφιβολίες?? συνεχίζεις........

    Όταν θέλεις να τελειώνεις μια κατάσταση γρήγορα και οριστικά κάνεις πράγματα μόνος σου και δεν περιμένεις πότε θα έρθει η όρεξη στον κάθε πάροχο.
    Η μέθοδος για να ξέρεις μόνος σου και όχι να βασίζεσαι στον κάθε τεχνικό που μπορεί να σου πετάξει διάφορα είναι να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή.
    Ξεκινάς από την είσοδο του σήματος και προχωράς μέχρι να διαπιστώσεις αν το πρόβλημα είναι από σένα ή από τον πάροχο. Έχεις σαφή εικόνα της εσωτερικής σου εγκατάστασης που τις περισσότερες φορές είναι αυτή υπεύθυνη για ένα σωρό προβλήματα και συνεχίζεις παρακάτω.
    Δεν μπορείς να κάνεις την μέτρηση μόνος σου??? παίρνεις τεχνικό, δεν θέλεις να πάρεις τεχνικό για δικούς σου λόγους?? κάθεσαι και περιμένεις να έρθει ο τεχνικός του παρόχου.
    Τόσο απλά είναι τα πράγματα και έτσι λύνουμε όμορφα και ωραία τα προβλήματα των πελατών μας μια και καλή.
    Θα αστειεύεσαι προφανώς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LeSauvvage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα δεν μπορώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κάνω αυτή τη μέτρηση μόνος μου, δεν ξέρω καν πώς μπορώ να το κάνω, πώς θα βρω το καλώδιο, κλπ. Έχω φίλο που τα ξέρει, αλλά αφενός μένει σε άλλη πόλη, αφ'ετέρου δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω για δουλειά που θα έπρεπε να είχαν κάνει άλλοι.

    Ναι, αυτό γίνεται, η καμπίνα είναι της Vodafone, και να πω την αλήθεια δεν περίμενα να κάνει κάτι τέτοιο ο ΟΤΕ. Νόμιζα ότι οι περισσότεροι νοικιάζουν από αυτόν. Η καμπίνα περιττό να πω ότι ξέρω πού βρίσκεται (μου την έχει δείξει ο προαναφερθείς φίλος), και δεν έχω δει ΠΟΤΕ τεχνικό εκεί.

    Όσον αφοράς αυτό που λες, δεν προσβάλλομαι, εννοείται, ο ίδιος το παραδέχομαι ότι είμαι άσχετος, γι αυτό εξ'άλλου ζήτησα βοήθεια από τύπους στο ίντερνετ. Απλά δεν είμαι χαζός, και πραγματικά όταν μου λένε "μην ανησυχείτε γίνονται οι εργασίες και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι" τόσες φορές, δεν πρόκειται να το χάψω. Όπως επίσης ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ήταν μπλόφα το ότι ζήτησα τα στατιστικά και αυτοί με ρώτησαν κι όλας πού θα κάνω καταγγελία, λες και υπήρχε περίπτωση ξέρω γω να είχα κάνει καταγγελία στο λιμενικό. Πραγματικά το πιστεύω ότι αυτό το "το κινητό έχει μικρότερη οθόνη" ήταν τεστ για να δουν αν είμαι άσχετος.

    Κάτι που δεν ανέφερα ήταν ότι πήγα την Πέμπτη σε φυσικό κατάστημα Cosmote για να καταθέσω παράπονο (γιατί προφανώς οι τηλεφωνητές ήταν σε φάση "όχι να το συζητήσουμε", και με απασχολούσαν με άλλα πράγματα), και μπροστά μου πήραν τηλέφωνο στα κεντρικά, και μου είπαν ότι είναι να πάρω κλήση από το 13888 το απόγευμα και την Παρασκευή θα είχε έρθει τεχνικός. Εννοείται δεν έγινε τίποτα. Εδώ πήγα στο γραφείο τεχνικών να ζητήσω εξηγήσεις, δεν μου επιτράπηκε η είσοδος και δε σηκώνουν κανένα τηλέφωνο. Νιώθω ότι γίνομαι αυτό το meme με την υποτιθέμενη Karen που ζητάει με το παραμικρό τον manager, αλλά τα έχω παίξει. Ειδικά όταν όλα ήταν σε lockdown χωρίς ίντερνετ δεν μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα.
    Νοοτροπία ΟΤΕ του 80. Δυστυχώς την αντιμετώπισα πρόσφατα στην cosmote πραγματικά δε ξέρουν τι τους γίνεται. Προφανώς επειδή έχουν μαζέψει πολύ κόσμο έχουν χάσει τη μπάλα και η οργάνωση έχει πάει περίπατο.. Δεν μπορείς να συνενοηθεις μαζί τους...

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αστειεύεσαι προφανώς.
    Ασφαλώς, δεν είχα τι να κάνω και είπα να πω κανένα καλαμπούρι.

    Βγήκες για να πεις κι' εσύ την εξυπνάδα σου απλά έτσι για να πεις κάτι??? με έχεις δει μέσα στο Forum να λέω καλαμπούρια ή δεν είχες τι να κάνεις και τρολάρεις??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς, δεν είχα τι να κάνω και είπα να πω κανένα καλαμπούρι.

    Βγήκες για να πεις κι' εσύ την εξυπνάδα σου απλά έτσι για να πεις κάτι??? με έχεις δει μέσα στο Forum να λέω καλαμπούρια ή δεν είχες τι να κάνεις και τρολάρεις??
    Είσαι σοβαρός να προτείνεις σε κάποιον μη σχετικό μέτρηση στον κατανεμητή; Σοβαρά τώρα;

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σοβαρός να προτείνεις σε κάποιον μη σχετικό μέτρηση στον κατανεμητή; Σοβαρά τώρα;
    Άντε πάλι τα ίδια με τις ίδιες συζητήσεις από διάφορους που δεν διαβάζουν όπως πρέπει αυτά που γράφουμε.....
    Προτείνουμε σε κάποιον λύση που είτε μπορεί να την εφαρμόσει μόνος του ή απευθύνεται σε τεχνικό, το ίδιο κάνουμε και στα Windows, στο Hardware και γενικά σε όλα τα τεχνικά ζητήματα.
    Όταν δηλαδή λέμε σε κάποιον να βάλει θερμοαγώγιμη πάστα στο Laptop ή να κάνει μια ρύθμιση στα Windows του κάνουμε πλάκα?? αν μπορεί να το κάνει μόνος του, το κάνει, αλλιώς απευθύνεται σε τεχνικό, θέλει πολύ μυαλό για να γίνει κατανοητό??

    Στο post αναφέρω με πολύ σαφήνεια
    Δεν μπορείς να κάνεις την μέτρηση μόνος σου??? παίρνεις τεχνικό, δεν θέλεις να πάρεις τεχνικό για δικούς σου λόγους?? κάθεσαι και περιμένεις να έρθει ο τεχνικός του παρόχου.
    Μην μου σπαταλάς τον πολύτιμο χρόνο μου για να εξηγώ τα αυτονόητα.................................
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LeSauvvage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα δεν μπορώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κάνω αυτή τη μέτρηση μόνος μου, δεν ξέρω καν πώς μπορώ να το κάνω, πώς θα βρω το καλώδιο, κλπ. Έχω φίλο που τα ξέρει, αλλά αφενός μένει σε άλλη πόλη, αφ'ετέρου δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω για δουλειά που θα έπρεπε να είχαν κάνει άλλοι.

    Ναι, αυτό γίνεται, η καμπίνα είναι της Vodafone, και να πω την αλήθεια δεν περίμενα να κάνει κάτι τέτοιο ο ΟΤΕ. Νόμιζα ότι οι περισσότεροι νοικιάζουν από αυτόν. Η καμπίνα περιττό να πω ότι ξέρω πού βρίσκεται (μου την έχει δείξει ο προαναφερθείς φίλος), και δεν έχω δει ΠΟΤΕ τεχνικό εκεί.

    Όσον αφοράς αυτό που λες, δεν προσβάλλομαι, εννοείται, ο ίδιος το παραδέχομαι ότι είμαι άσχετος, γι αυτό εξ'άλλου ζήτησα βοήθεια από τύπους στο ίντερνετ. Απλά δεν είμαι χαζός, και πραγματικά όταν μου λένε "μην ανησυχείτε γίνονται οι εργασίες και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι" τόσες φορές, δεν πρόκειται να το χάψω. Όπως επίσης ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ήταν μπλόφα το ότι ζήτησα τα στατιστικά και αυτοί με ρώτησαν κι όλας πού θα κάνω καταγγελία, λες και υπήρχε περίπτωση ξέρω γω να είχα κάνει καταγγελία στο λιμενικό. Πραγματικά το πιστεύω ότι αυτό το "το κινητό έχει μικρότερη οθόνη" ήταν τεστ για να δουν αν είμαι άσχετος.

    Κάτι που δεν ανέφερα ήταν ότι πήγα την Πέμπτη σε φυσικό κατάστημα Cosmote για να καταθέσω παράπονο (γιατί προφανώς οι τηλεφωνητές ήταν σε φάση "όχι να το συζητήσουμε", και με απασχολούσαν με άλλα πράγματα), και μπροστά μου πήραν τηλέφωνο στα κεντρικά, και μου είπαν ότι είναι να πάρω κλήση από το 13888 το απόγευμα και την Παρασκευή θα είχε έρθει τεχνικός. Εννοείται δεν έγινε τίποτα. Εδώ πήγα στο γραφείο τεχνικών να ζητήσω εξηγήσεις, δεν μου επιτράπηκε η είσοδος και δε σηκώνουν κανένα τηλέφωνο. Νιώθω ότι γίνομαι αυτό το meme με την υποτιθέμενη Karen που ζητάει με το παραμικρό τον manager, αλλά τα έχω παίξει. Ειδικά όταν όλα ήταν σε lockdown χωρίς ίντερνετ δεν μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα.
    Από αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι δεν έχει περαστεί oct από τον εκπρόσωπο ή έχει περαστεί oct αλλά δεν το έχει διαχειριστεί κάποιος ακόμη έως τώρα (πολλοί οι λόγοι, δεν θα τους αναφέρω εδώ).
    Πρώτο φάουλ του καταστήματος που σου είπε πότε θα έρθει τεχνικός, διότι δεν μπορεί να το ξέρει, δε έχει ρόλο. Δεύτερο λάθος που δεν καταγράψανε oct αυτοί (απ' ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα σου) και δεν το προωθήσανε με προτεραιότητα.
    Αν δεν βρίσκεις άκρη και θες απλά να δεις τι συμβαίνει εν τέλει, στείλε μου όποτε θέλεις pm ώστε να μπω να κοιτάξω και να σε ενημερώσω ή να βρεθεί μια λύση έστω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας