Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετά από ριφιφί ποδηλάτων στο γκαράζ, αποφασίσαμε να εγκαταστήσουμε IP κάμερες στο ισόγειο της πολυκατοικίας.
    Μαζί με τις κάμερες έστησα ένα φθηνό pc που τρέχει το Agent DVR 24/7 και καταγράφει μέσω rtsp το live feed της κάθε κάμερας.
    Οι κάμερες δεν παρέχουν λογισμικό με τη δυνατότητα να ζητήσουν συγκεκριμένη IP, οπότε αναγκαστικά πρέπει να γίνει DHCP binding μεσω του ρουτερ.

    Το πρόβλημα είναι ότι με κάθε διακοπή της ΔΕΗ (2 μέχρι στιγμής) κάποιες κάμερες δεν μπορούν να επανασυνδεθούν. Το ποιες κάμερες δεν συνδέονται μετά την επαναφορά του ρεύματος είναι εντελώς στην τύχη.

    Και το PC και το router, είναι σε ups και η σύνδεση στο internet δεν χάνετε κατά τη διακοπή. Αυτό το ξέρω γιατί το PC στέλνει email σε λογαριασμό μου σε τυχόν διακοπή/επανασύνδεση ρεύματος, και σε διακοπή σύνδεσης οποιασδήποτε κάμερας.
    Οι κάμερες είναι απευθείας στην πρίζα, οπότε σβήνουν όταν πέσει το ρεύμα.

    Υποψιάζομαι ότι φταίει το DHCP binding του Speedport, γιατί για να διορθωθεί το πρόβλημα αναγκάζομαι να κάνω restart το modem. Κατά το restart παρατηρώ πως κάποιες κάμερες δεν παίρνουν τα assigned IP που έχω δώσει. Πχ, κάνω το 1ο restart και βλέπω στη λίστα του speedport μία τυχαία κάμερα να εχει IP 192.168.1.13 αντί της σωστής διεύθυνσης. Και μετά το 2ο reboot η και 3o παίρνουν όλα τη σωστή διεύθυνση

    Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με το DHCP του speedport?

    Δεν ξέρω με ποιον τρόπο να ξεκινήσω το troubleshooting, γι αυτό ζητάω ιδέες.

    Το μόνο που παρατήρησα μετά από αρκετό ψάξιμο ήταν ότι το tplink Extender είχε επιλογή DCHP Server στο auto. Το γύρισα στο off, αλλά οι κάμερες μέσω extender είχαν ήδη τις σωστές IP, οπότε δεν ξερω αν έφταιγε αυτό
    Παραθέτω και μια φωτό του LAN (είμαι photoshop master )

    Assigned IP Addresses List
    Speedport - 192.168.1.1
    TP Link Extender - 192.168.1.2
    PC - 192.168.1.3
    IP Cameras - 192.168.1.4 εως 192.168.1.8 (Μεσω DHCP Binding)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled-1.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  327,1 KB 
ID: 228398


    Edit: Να σημειώσω ότι και τα 2 SSIDs(modem + extender) είναι κρυφά και στο δίκτυο είναι συνδεδεμένα μόνιμα μόνο οι παραπάνω συσκευές, εκτός από το δικό μου laptop που μπαίνω 2-3 φορές την εβδομάδα για να ελέγξω ότι όλα είναι οκ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jezza : 21-06-21 στις 17:42.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To Extender εννοείται ότι θα πρέπει να έχει τον DHCP Server στο off, μόνο ένας DHCP Server θα πρέπει να υπάρχει στο ίδιο υποδίκτυο.

    Τα ρούτερ των παρόχων δεν είναι και ότι καλύτερο, μπορεί να υπάρχει κάποιο Bug.
    Oι κάμερες θα έπρεπε να έχουν δυνατότητα σταθερής IP, μήπως δεν το έχεις ψάξει αρκετά?? εκτός αν είναι από Μογγολία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι κάμερες θα έπρεπε να έχουν δυνατότητα σταθερής IP, μήπως δεν το έχεις ψάξει αρκετά?? εκτός αν είναι από Μογγολία.
    Τις TPLink Tapo C310 πήραμε. Δεν είναι Μογγολίας, αλλά δεν είναι και... γερμανίας. Με βάση τις 2 προσφορές από "επαγγελματίες" που πήραμε, οι κάμερες είναι σίγουρα καλύτερες απο αυτές που δίνουν με τιμή 1700E για 5 κάμερες . Συνολικά μαζί με το pc εγώ ξόδεψα μόνο 600Ε, με διπλάσια ανάλυση, ίδια fps και διπλάσια χωρητικότητα καταγραφής + raid 1. Anyway, το support της tplink δινουν μόνη λυση το DHCP server.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρούτερ των παρόχων δεν είναι και ότι καλύτερο, μπορεί να υπάρχει κάποιο Bug.
    Το φαντάστηκα, έλεγα μήπως υπάρχει κάποια άλλη ιδέα

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να θέλω να σε θίξω, οι επαγγελματίες που στήνουν τέτοια κάθε μέρα κάτι ξέρουν παραπάνω από τους ερασιτέχνες που τα έχουν δει μόνο στο Internet.

    Oι κάμερες είναι εντελώς ερασιτεχνικές ώστε να μπορούν να στηθούν και από αδαή, γι' αυτό έχουν τα εντελώς απαραίτητα.
    Η μόνη σου λύση, αν δεν βγάλεις άκρη με το Speedport, είναι ένα αξιοπρεπές router.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να σε θίξω, οι επαγγελματίες που στήνουν τέτοια κάθε μέρα κάτι ξέρουν παραπάνω από τους ερασιτέχνες που τα έχουν δει μόνο στο Internet.
    Το μόνο που ήθελα να θίξω εγώ είναι την τιμολόγησή τους, όχι την τεχνογνωσία τους. Φυσικά δεν είμαι ειδικός. Αλλά όταν μου έκαναν προσφορά με WD σκληρό 40Ε παραπάνω από την τιμή λιανικής, και μετά εξτρά το ΦΠΑ, ε δεν χάρηκα. Εν τέλει αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε να τις βάλουμε μόνοι μας, και πιστεύω καλύψαμε τις ανάγκες μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη σου λύση, αν δεν βγάλεις άκρη με το Speedport, είναι ένα αξιοπρεπές router.
    Ευχαριστώ, επιβεβαιώνονται οι υποψίες μου. Διάβασα κάπου πως μπορώ να σεταρω DHCP server σε windows. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο?

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η τεχνογνωσία θα πρέπει και να πληρώνεται, το ίδιο δεν γίνεται σε όλα τα επαγγέλματα?? φαντάζομαι ότι συμφωνείς.
    Από την άλλη, σε όλα τα επαγγέλματα θα υπάρχουν και σωστοί ή λαμόγια, οπότε θέλει καλό ψάξιμο.

    Συμβουλή εγκαταστάτη
    Όσο πιο πολύπλοκο κάνεις το σύστημα, λόγω εγγενών ελλείψεων, τόσο και πιο επιρρεπές σε δυσλειτουργίες γίνεται, ειδικά όταν θέλεις να το στηρίζεις και πάνω σε Windows.
    Δουλεύουν δεκαετίες ολόκληρες κάμερες με DVR χωρίς να χρειαστεί να επέμβουμε καθόλου.
    Όταν έχεις πολλές κάμερες δεν χρειάζεται καν να είναι IP και να τις πληρώνεις παραπάνω, αφού βάζεις καταγραφικό βάζεις και απλές και τις βλέπεις μια χαρά μέσα από αυτό και με εφαρμογή δωρεάν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεχνογνωσία θα πρέπει και να πληρώνεται, το ίδιο δεν γίνεται σε όλα τα επαγγέλματα?? φαντάζομαι ότι συμφωνείς.
    Από την άλλη, σε όλα τα επαγγέλματα θα υπάρχουν και σωστοί ή λαμόγια, οπότε θέλει καλό ψάξιμο.

    Συμβουλή εγκαταστάτη
    Όσο πιο πολύπλοκο κάνεις το σύστημα, λόγω εγγενών ελλείψεων, τόσο και πιο επιρρεπές σε δυσλειτουργίες γίνεται, ειδικά όταν θέλεις να το στηρίζεις και πάνω σε Windows.
    Δουλεύουν δεκαετίες ολόκληρες κάμερες με DVR χωρίς να χρειαστεί να επέμβουμε καθόλου.
    Όταν έχεις πολλές κάμερες δεν χρειάζεται καν να είναι IP και να τις πληρώνεις παραπάνω, αφού βάζεις καταγραφικό βάζεις και απλές και τις βλέπεις μια χαρά μέσα από αυτό και με εφαρμογή δωρεάν.
    Συμφωνώ. Μακάρι να κοστολογούσαν 100 φορές παραπάνω τα εργατικά. Δεν θα μου άφηνε την κακή εντύπωση που πήρα.

    Μου φαίνεται πολύ εύστοχη φράση "οι εγγενές ελλείψεις", για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Νέο router λοιπον... και βλέπουμε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας