Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkey Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτη φορά στη wind εδώ και λίγες ημέρες. Μου έδωσαν το Zyxel VMG8623-T50B σε 50αρα γραμμή. Θέλω να μάθω τα credentials της σύνδεσής μου. Το Zyxel τα παίρνει αυτόματα τόσο του internet όσο και της τηλεφωνίας.
    Από το interface του router φαίνεται σαν username το κλασικό "name"@tellas.gr αλλά το password φυσικά είναι κρυφό με ******. Δοκίμασα σαν password τον αριθμό τηλεφώνου αλλά δεν πιάνει, το λαμπάκι του internet από πράσινο γίνεται σταθερά κόκκινο.
    Έχω και ένα ZTE H268N της wind, αυτό δεν παίρνει δυστυχώς αυτόματα τις ρυθμίσεις, τα έβαλα χειροκίνητα, ούτε σ' αυτό πιάνουν.
    Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη και επέμεναν ότι το password είναι ο αριθμός της σταθερής. "Αυτό έχουμε, δεν έχουμε κάποιο άλλο" λένε. Και αφού δεν βρέθηκε άκρη κατέληξαν ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο να τα ξέρω και ότι η τεχνική τους υποστήριξη είναι 24 ώρες το 24ωρο δίπλα μου για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει!
    Τι μπορεί να συμβαίνει με το password και δεύτερον γιατί το ZTE δεν παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις ούτε της τηλεφωνίας αλλά ούτε καν του internet αφού είναι της wind;
    η wind δε κανει authentication μονο με pppoe , κοιταει τη mac , τον vendor και τον s/n της συσκευης .
    οποτε δε μπορεις κατα το δοκουν να αλλαζεις cpe , πρεπει να ανοιξεις βλαβη σε αυτους και αν τυχεις σε ατσιδα του 2nd lvl θα σου περασει τα καταλληλα στοιχεια στο συστημα τους για να κανει provisioniong το tr-069.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.746
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η wind δε κανει authentication μονο με pppoe , κοιταει τη mac , τον vendor και τον s/n της συσκευης .
    οποτε δε μπορεις κατα το δοκουν να αλλαζεις cpe , πρεπει να ανοιξεις βλαβη σε αυτους και αν τυχεις σε ατσιδα του 2nd lvl θα σου περασει τα καταλληλα στοιχεια στο συστημα τους για να κανει provisioniong το tr-069.
    Aν θέλουμε να κρατήσουμε το Zyxel για συγχρονισμό + VoIP και να βάλουμε ένα δικό μας router από πίσω με Bridge mode υπάρχει θέμα? Το οποίο δικό μας κάνει PPPoE authentication, οπότε χρειάζεται PPP username/password.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.120
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το authentication με τον S/N ισχύει μόνο για το VoIP. Το PPPoE password το γνωρίζεις;

  4. #19
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.746
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το authentication με τον S/N ισχύει μόνο για το VoIP. Το PPPoE password το γνωρίζεις;
    Όχι ακόμα, θα πάρω αύριο τηλέφωνο.

    Επίσης ένα ΧΑΟΣ στις ρυθμίσεις του Zyxel, παίζει να είναι το πιο άθλιο router UI που έχω δει.

    Στα ZTE ήταν τόσο απλά, πήγαινες έκανες delete το VDSL έφτιαχνες νέο σε Bridge Mode, μετά πήγαινες κι έκανες Port Binding και τέλος.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-09-2021
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όσον αφορά την voip τηλεφωνία όντως, μπορεί να δουλέψει στη γραμμή μόνο το ρούτερ που σας έχει στείλει η WIND.
    Αν πάρετε οποιοδήποτε άλλο μοντεμ, η τεχνική ομάδα μπορεί να κάνει ένα είδος ρισετ συστημικά και να το υθμίσει ώστε να λειτουργεί μόνο το ίντερνετ.
    Τα credentials είναι το tellas και το σταθερό σχεδόν πάντοτε. Voip credentials όσο γνωρίζω δεν δίνονται από τον πάροχο.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-03-2017
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16800/980
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Tp link 8960-Asus RT-AC51
    SNR / Attn
    1(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά,τι γροθοι είναι αυτοί εκεί στην τεχνική υποστήριξη της nova-wind-forthnet και δεν ξέρω εγώ τι άλλο...
    Προσπαθώ εδώ και ένα δίωρο να τους ζητήσω το PPPoE password,το οποίο μου το εμφανίζει κλασσικά με τελιτσες και ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ Ο ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΌΣ ΑΡΙΘΜΌΣ όπως μου λένε και άκρη δεν βγάζω...
    Ο ένας μου λέει να αλλάξει τους κωδικούς στο interface,ο άλλος τους κωδικούς στο wireless,ο χειρότερος δε απ' όλους εκεί μέσα και αφού με είχε ένα δεκάλεπτο στην αναμονή,μου είπε να καλέσω να έρθει τεχνικός!!!
    Τι αλλο μπορώ να κάνω με αυτούς,έχω απελπιστει...

  7. #22
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Huawei HG8145V5
    Αν καταφέρεις να βρεις άτομο που θα καταλάβει τι ζητάς, ζήτα να σου κάνουν reset το PPPoE password...
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας