Σελ. 214 από 271 ΠρώτηΠρώτη ... 194204209212213214215216219224234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.196-3.210 από 4064
  1. #3196
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ενα ολοκαινουριο hp 250 g9 με εναν i3 12ης γενιας και εχει μια rtl8822ce για το wifi του. Εχω ασχημη εμπειρια απο αλλαγες σε hp, μιας και καποτε ειχα δοκιμασει να αλλαξω μια ασυρματη intel 1030 με μια αλλη της realtek και αργοτερα με μια intel 6230.
    Και στις 2 περιπτωσεις το σαπιο bios του ξυνησε τη μουρη του για την αλλαγη και δεν εκκινουσε το συστημα επειδη η αλλαγμενη καρτα δεν ηταν "approved απο την hp", παρολο που η 6230 ηταν οντως σε καποια compatibility list. Και αυτα σε (παλιο πλεον) 17αρι high end laptop με ι7, 2 σκληρους κλπ...

    Τελος, αν κανω hotspot, παλι δεν θα εχω προσβαση απο το pc μου που εινια συνδεδεμενο στο 2i, οποτε δεν αλλαζει κατι. Με το ιδιο σκεπτικο, το συνδεω στο γειτονα και το παραταω.
    Δεν είσαι μόνος με αυτό το άλογο που έβαλε η HP για κάρτα wifi μέσα, διάβασε πχ εδώ
    https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebo...E/td-p/8380703

    Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε Intel (πάντα) AX20x-AX2XX με bluetooth 5.0 και επάνω και θα παίξει κανονικά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #3197
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παιδιά σόρυ που δεν απάντησα, ναι ψάχνω τρόπο να κάνω εξωτερική ασύρματη οθόνη το οικιακό λάπτοπ. Έχω πολλά προγράμματα και το latitude δεν βολεύει
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  3. #3198
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι μόνος με αυτό το άλογο που έβαλε η HP για κάρτα wifi μέσα, διάβασε πχ εδώ
    https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebo...E/td-p/8380703

    Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε Intel (πάντα) AX20x-AX2XX με bluetooth 5.0 και επάνω και θα παίξει κανονικά.
    Το "αλογο" που λες εχει καλη ή κακη εννοια εδω? Γιατι εγω παντα το λεω για να δειξω οτι κατι ειναι καλο
    Το θεμα στο φορουμ της hp αφορα αλλο λαπτοπ, γιαυτο δεν θα το ρισκαρω. Εξαλλου εινια ακομα μεσα στην εγγυηση.
    ديميتريس

  4. #3199
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "αλογο" που λες εχει καλη ή κακη εννοια εδω? Γιατι εγω παντα το λεω για να δειξω οτι κατι ειναι καλο
    Το θεμα στο φορουμ της hp αφορα αλλο λαπτοπ, γιαυτο δεν θα το ρισκαρω. Εξαλλου εινια ακομα μεσα στην εγγυηση.
    Έχεις δίκιο και εγώ πολλές φορές τη λέξη τη χρησιμοποιώ όπως εσύ αλλά στη συγκεκριμένο δεν το είπα για καλό.
    Η κάρτα είναι το θέμα ανεξαιρέτως που βρίσκεται. Η Realtek δεν υπάρχει για μένα σαν κάρτα δικτύου είτε καλωδιακή είτε ασύρματη.
    Εγώ θα την έκανα την αλλαγή χωρίς 2η κουβέντα πριν καν το κάνω unboxing σχεδόν.
    Τώρα γιατί έχει φτάσει η HP σε τέτοιο επίπεδο δεν ξέρω και τα τελευταία χρόνια κάνει τσιπιες απο δω και από εκεί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #3200
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #3201
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο και εγώ πολλές φορές τη λέξη τη χρησιμοποιώ όπως εσύ αλλά στη συγκεκριμένο δεν το είπα για καλό.
    Η κάρτα είναι το θέμα ανεξαιρέτως που βρίσκεται. Η Realtek δεν υπάρχει για μένα σαν κάρτα δικτύου είτε καλωδιακή είτε ασύρματη.
    Εγώ θα την έκανα την αλλαγή χωρίς 2η κουβέντα πριν καν το κάνω unboxing σχεδόν.
    Τώρα γιατί έχει φτάσει η HP σε τέτοιο επίπεδο δεν ξέρω και τα τελευταία χρόνια κάνει τσιπιες απο δω και από εκεί.
    Το συγκεκριμενο λαπτοπ δεν το λες και premium, οποτε υπαρχει μια δικαιολογια εδω. Αλλα γενικοτερα βλεπω πως τον τελευταιο καιρο τα τσιπακια της realtek εινια σχεδον σε ολα τα wifi usb sticks.
    ديميتريس

  7. #3202
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Realtek δεν υπάρχει για μένα σαν κάρτα δικτύου είτε καλωδιακή είτε ασύρματη
    Εγώ πάντως έχω ένα Wifi usb stick με Realtek chipset από το 2010 περίπου και μια χαρά δουλεύει, το έχω να το συνδέω σε υπολογιστές που δεν έχουν Wifi. Το έχω δοκιμάσει σε δεκάδες υπολογιστές, ίσως και εκατοντάδες, και μου δουλεύει μια χαρά. Αλλά ίσως να είναι και η εξαίρεση.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #3203
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμενο λαπτοπ δεν το λες και premium, οποτε υπαρχει μια δικαιολογια εδω. Αλλα γενικοτερα βλεπω πως τον τελευταιο καιρο τα τσιπακια της realtek εινια σχεδον σε ολα τα wifi usb sticks.
    Εγώ έψαχνα φτηνό MB για pc με intel δικτύου και δεν υπάρχει τίποτα σε AM4/5. Μόνο σε πανάκριβα έβρισκα.

    Στα λάπτοπ ειλικρινά τις αλλαζω όλες με αγαπημένη κάρτα την intel m 2 wifi 8265ngw. Το λέω γιατί ένα λαπτοπ μπορεί να έχει πολύ καλή τιμή οπότε δίνεις αλλά 15-20€ και τέλος. Από εκεί και πέρα αν θες ταχύτητες κλπ πας σε AX210 και πάνω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #3204
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και τι κανεις αν πεσεις σε παρομοια ηλιθιοτητα με αυτη της hp που λεω παραπανω? Γιατι για μενα αυτος εγινε ενας (ακομα) καλος λογος να μην παρω ποτε hp, οπως και asus, για μενα.
    ديميتريس

  10. #3205
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι κανεις αν πεσεις σε παρομοια ηλιθιοτητα με αυτη της hp που λεω παραπανω? Γιατι για μενα αυτος εγινε ενας (ακομα) καλος λογος να μην παρω ποτε hp, οπως και asus, για μενα.
    Βρε την αλλάζεις, αυτό σου λέω από πάνω. Μην το φοβάσαι, ένα καπακι είναι, απλά λίγη προσοχή στο κούμπωμα των κεραιών στη νέα κάρτα. 5 λεπτά δουλειά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #3206
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στη συγκεκριμενη περιπτωση, δεν ειναι μονο "ενα καπακι" γιατι πρεπει να φυγουν τα αυτοκολλητα "ποδαρακια" απο κατω ωστε να εχω προσβαση στις βιδες. Στο αλλο λαπτοπ με τον i7 ηταν οντως ενα καπακι και οι κεραιες, αλλα το σαπιο bios της hp δεν γουσταρε την αλλαγη, οποτε εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Και πιστεψε με, σε αυτο δοκιμασα ΠΟΛΛΑ πραγματα για να το ξεπερασω.

    Anyway, αρκετα με το offtopic.
    ديميتريس

  12. #3207
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι κανεις αν πεσεις σε παρομοια ηλιθιοτητα με αυτη της hp που λεω παραπανω? Γιατι για μενα αυτος εγινε ενας (ακομα) καλος λογος να μην παρω ποτε hp, οπως και asus, για μενα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη συγκεκριμενη περιπτωση, δεν ειναι μονο "ενα καπακι" γιατι πρεπει να φυγουν τα αυτοκολλητα "ποδαρακια" απο κατω ωστε να εχω προσβαση στις βιδες. Στο αλλο λαπτοπ με τον i7 ηταν οντως ενα καπακι και οι κεραιες, αλλα το σαπιο bios της hp δεν γουσταρε την αλλαγη, οποτε εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Και πιστεψε με, σε αυτο δοκιμασα ΠΟΛΛΑ πραγματα για να το ξεπερασω.

    Anyway, αρκετα με το offtopic.
    Δεν είναι offtopic, το να δουλεύει καλά το wifi σε laptop είναι πρωτεύον.
    Thinkpad και latitude να μην έχετε προβλήματα.
    Τα υπόλοιπα τα έχω εγκαταλήψει.

    ΥΓ
    Refurbished είναι και φτηνά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #3208
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι offtopic, το να δουλεύει καλά το wifi σε laptop είναι πρωτεύον.
    Thinkpad και latitude να μην έχετε προβλήματα.
    Τα υπόλοιπα τα έχω εγκαταλήψει.

    ΥΓ
    Refurbished είναι και φτηνά
    Τι είπες? Dell latitude εταιρικό την πίστη ανάποδα μου έχει βγάλει, μου έδωσαν και ενα άλλο τα ίδια. Πιο ήρεμα λειτουργεί το οικιακό το Hp 255 g8 πάρα αυτό
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  14. #3209
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για refurbished dell ετυχε να ρωτησω πριν καμια βδομαδα για να αντικαταστησει ενα χρεπι (απο αυτα που δινανε 8-9 χρονια πριν με voucher) που ο πιτσιρικας εσπασε την οθονη του και δεν συμφερει η αλλαγη της (60+ε καινουρια. Για refurbished i3 4ης γενιας ζητησαν 300+ε. Εγω τοσα δεν δινω, ακομα και αν εχει 128αρη ssd και 8gb ram.
    Αργοτερα εμαθα οτι ολα αυτα τα refurbished που πουλανε τα μαγαζια εδω προερχονται απο τον ιδιο "παροχο" που τα παιρνει απο τραπεζες.
    Τελικα πηρε με δοσεις ενα lenovo με ryzen 3 5ης γενιας στα 400 κατι (αυτο που λεω στο θεμα των 10 οτι τιμωρησα), που εινια πολυ καλυτερο σε ολους τους τομεις.

    Επισης, για να λεμε και του στραβου το δικιο, η intel 1030 στο 17αρι τερας που ελεγα παραπανω δουλευε μια χαρα σε λινουξ με καποιον driver που ερχεται προεγκατεστημενος στον πυρηνα. Σε windows 10 δεν δουλευε επειδη ουτε η ms, ουτε η intel αξιοθηκαν να βγαλουν εναν driver για αυτη. Ο προεγκατεστημενος driver που ερχεται με τα 10, και ειναι και ο μοναδικος driver για αυτη, δεν σκαναρει καν για δικτυα, οποτε πρακτικα καθιστα αχρηστη την καρτα.
    ديميتريس

  15. #3210
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αγοράζω Latitude πάνω από μία δεκαετία, μπορεί και δύο, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Όταν αλλάξω πάλι Latitude θα πάρω μάλλον, κι ας ζηλεύω λίγο το XPS της συζύγου

Σελ. 214 από 271 ΠρώτηΠρώτη ... 194204209212213214215216219224234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας