Σελ. 243 από 272 ΠρώτηΠρώτη ... 223233238241242243244245248253263 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.631-3.645 από 4070
  1. #3631
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να εγκαταστήσω τα Windows 11 σε μη-υποστηριζόμενο hardware, και θέλω ποιο συγκεκριμένα να τα εγκαταστήσω σε εικονικό μηχάνημα για να κάνω πειραματισμούς.

    Να σημειώσω ότι είχα ένα εικονικό μηχάνημα παλιότερα το οποίο χάθηκε λόγο βλάβης του δίσκου στο οποίο ήταν αποθηκευμένο.

    Στο παλιό εικονικό μηχάνημα είχα εγκαταστήσει τα 11 ως εξής:
    1. είχα από παλιότερα εγκατεστημένα τα Windows 10 σε ένα εικονικό μηχάνημα
    2. έκανα κλώνο τα Windows 10 σε ένα 2ο εικονικό μηχάνημα, για να έχω παράλληλα και τα 10 αν χρειαζόμουν κάτι
    3. κατέβασα ένα καθαρό iso των Windows 11 από το επίσημο tool της Microsoft
    4. εγκατέστησα το iso των Windows 11 σε ένα φλασάκι με το Rufus επιλέγοντας να κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να εγκατασταθεί στο μη-υποστηριζόμενο hardware
    5. εισήγαγα το φλασάκι στο κλωνοποιημένο εικονικό μηχάνημα και εγκατέστησα πάνω από τα Windows 10 κάνοντας στην ουσία αναβάθμιση

    Σκεφτόμουν αυτή τη φορά να κάνω απευθείας εγκατάσταση τα Windows 11 σε κάποιο εικονικό μηχάνημα αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα. Το Rufus δημιουργεί μόνο bootable usb flash drive, ενώ τα VMware και Virtuabox που χρησιμοποιώ για να φτιάχνω εικονικά μηχανήματα δέχονται μόνο ISOs για να κάνουν εγκατάσταση κάποιο λειτουργικό σύστημα. Υπάρχει τρόπος να φτιάξω απευθείας κάποιο ISO με τις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να εγκατασταθεί στο μη-υποστηριζόμενο εικονικό μηχάνημα; Επίσης, το Rufus το εμπιστεύομαι, αν προταθεί κάποιο 3ο πρόγραμμα θα προτιμούσα να είναι δοκιμασμένο και ελεγμένο ότι δεν θα πειράξει κάτι άλλο πέρα των πλέον απαραίτητων για να εγκατασταθούν τα 11 σε μη-υποστηριζόμενο υλικό.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αν το ζήτημα σου είναι απλά η απουσία TPM 2.0 και όχι πχ η CPU, μπορείς να σηκώσεις hyper-v εικονικό μηχανάκι γενιάς 2 με εικονικό TPM 2.0
    όπως είχα περιγράψει εδώ (σε ενδιαφέρει μόνο το 1ο μέρος) και να στήσεις το πρωτότυπο ISO χωρίς μαμουνιές.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  2. #3632
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το ζήτημα σου είναι απλά η απουσία TPM 2.0 και όχι πχ η CPU, μπορείς να σηκώσεις hyper-v εικονικό μηχανάκι γενιάς 2 με εικονικό TPM 2.0
    όπως είχα περιγράψει εδώ (σε ενδιαφέρει μόνο το 1ο μέρος) και να στήσεις το πρωτότυπο ISO χωρίς μαμουνιές.
    Το βασικό μου λειτουργικό σύστημα είναι Ubuntu Linux και όχι Windows, οπότε δεν έχω Hyper-V. Επίσης έχω τον i7-4770k, δηλαδή επεξεργαστή 4ης γενιάς, ο οποίος είναι λίγο παλιός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το NTLite.

    Πιο "δύσχρηστο" από το Rufus, αλλά βγάζει iso και έχει όλες τις επιλογές να φέρεις το install media όπως το θες.
    Έχει επιλογή ώστε να κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο iso, ώστε να εγκατασταθεί σε μη-υποστηριζόμενο hardware;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @goku
    Πριν 6+ μηνες το εκανα με τον τροπο της registry που λεει εδω. Με iso κατεβασμενο απο την ms και εκκινηση με ventoy.
    https://pureinfotech.com/install-win...nsupported-pc/
    Θα τσεκάρω και αυτά αν είναι.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #3633
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό μου λειτουργικό σύστημα είναι Ubuntu Linux και όχι Windows, οπότε δεν έχω Hyper-V. Επίσης έχω τον i7-4770k, δηλαδή επεξεργαστή 4ης γενιάς, ο οποίος είναι λίγο παλιός.
    Και εκει υποστηριζεται tpm emulation. Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις;

  4. #3634
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εκει υποστηριζεται tpm emulation. Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις;
    Χρησιμοποιώ κυρίως το VMWare Workstastion Pro 17 ενεργοποιημένο με κλειδί (όχι πειρατικό δηλαδή, επίσης μου πετάει και μήνυμα να αναβαθμίσω στην έκδοση 17.5 αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη), καθώς και το VirtualBox (τελευταία έκδοση) αλλά αυτό σαν εντελώς δευτερεύον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 29-10-23 στις 21:41.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  5. #3635
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ κυρίως το VMWare Workstastion Pro 17 ενεργοποιημένο με κλειδί (όχι πειρατικό δηλαδή, επίσης μου πετάει και μήνυμα να αναβαθμίσω στην έκδοση 17.5 αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη), καθώς και το VirtualBox (τελευταία έκδοση) αλλά αυτό σαν εντελώς δευτερεύον.
    Συμφωνα με αυτο, η συγκεκριμενη εκδοση το υποστηριζει.

    Now, VMware Workstation Pro has joined the ranks of VirtualBox in offering official support for Windows 11 through a virtual TPM 2.0.

  6. #3636
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνα με αυτο, η συγκεκριμενη εκδοση το υποστηριζει.
    Χμ, δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο διότι όπως ανέφερα στο αρχικό μήνυμα, την προηγούμενη φορά είχα κάνει εγκατάσταση πάνω από τα Windows 10 με ISO πειραγμένο με το Rufus και περασμένο σε φλασάκι, και επίσης τότε είχα την έκδοση 16. Δοκίμασα τώρα να κάνω ένα καινούριο εικονικό μηχάνημα, και επιλέγοντας ότι θέλω να εγκαταστήσω Windows 11 όντως μου εμφανίζει επιλογή για το TDM. Δεν ξέρω όμως αν θα κολλήσει στο ότι έχω παλιό επεξεργαστή, θα το επιχειρήσω και θα αναφέρω αν είναι.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  7. #3637
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ, δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο διότι όπως ανέφερα στο αρχικό μήνυμα, την προηγούμενη φορά είχα κάνει εγκατάσταση πάνω από τα Windows 10 με ISO πειραγμένο με το Rufus και περασμένο σε φλασάκι, και επίσης τότε είχα την έκδοση 16. Δοκίμασα τώρα να κάνω ένα καινούριο εικονικό μηχάνημα, και επιλέγοντας ότι θέλω να εγκαταστήσω Windows 11 όντως μου εμφανίζει επιλογή για το TDM. Δεν ξέρω όμως αν θα κολλήσει στο ότι έχω παλιό επεξεργαστή, θα το επιχειρήσω και θα αναφέρω αν είναι.
    Κανονικα δεν θα επρεπε. Το να σερνεται βεβαια ειναι πιθανο. Με μια δοκιμη θα δεις.

  8. #3638
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα δεν θα επρεπε. Το να σερνεται βεβαια ειναι πιθανο. Με μια δοκιμη θα δεις.
    Στο παλιό εικονικό μηχάνημα που είχα δεν σερνόταν. Ο επεξεργαστής είναι παλιός αλλά ήταν ο top που είχε βγει τότε, επίσης έχω 32GB Ram (είναι το σύστημα της υπογραφής μου, απλώς αναβάθμισα σε 32GB@1600MHz και επίσης για τα VM έχω dedicated SSD). Βασικά ξεκίνησα εγκατάσταση τώρα και φαίνεται να προχωράει κανονικά.

    - - - Updated - - -

    Όλα ΟΚ τελικά, η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε χωρίς πειραγμένο ISO, χρησιμοποίησα αυτό που είχα κατεβάσει με το tool των Windows 11. Η εγκατάσταση προχώρησε χωρίς κάποιο παράπονο. Σε VMWare Workstation Pro 17, σε εικονικό μηχάνημα με ενεργό το "εικονικό" TPM.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 29-10-23 στις 21:59.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #3639
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παλιό εικονικό μηχάνημα που είχα δεν σερνόταν. Ο επεξεργαστής είναι παλιός αλλά ήταν ο top που είχε βγει τότε, επίσης έχω 32GB Ram (είναι το σύστημα της υπογραφής μου, απλώς αναβάθμισα σε 32GB@1600MHz και επίσης για τα VM έχω dedicated SSD). Βασικά ξεκίνησα εγκατάσταση τώρα και φαίνεται να προχωράει κανονικά.

    - - - Updated - - -

    Όλα ΟΚ τελικά, η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε χωρίς πειραγμένο ISO, χρησιμοποίησα αυτό που είχα κατεβάσει με το tool των Windows 11. Η εγκατάσταση προχώρησε χωρίς κάποιο παράπονο. Σε VMWare Workstation Pro 17, σε εικονικό μηχάνημα με ενεργό το "εικονικό" TPM.
    Μια χαρα.

  10. #3640
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμο το Copilot στα Ελληνικά Windows (για Ελλάδα δλδ);
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  11. #3641
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.971
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Κάτι που παρατήρησα σήμερα, και δεν ξέρω εαν έχει αναφερθει σχετικά με το WIFI7 Και τα Windows 11...(πιθανότατα η 24Η2 στο δεύτερο μισό του 2024..νομίζω.)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wifi7_windows11.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 251792

  12. #3642
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  13. #3643
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #3644
    Εγγραφή
    13-05-2007
    Περιοχή
    αθηνα μετρο κατεχακη- υπογειο :)
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    897
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια λεει οτι αν εγκατασταθουν σε μη συμβατο μηχανημα δεν θα παρει αναβαθμισεις ....ισχυει αυτο ? μπορουμε να το ξεπερασουμε ?
    καλημερα πως παει ? :)

  15. #3645
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια λεει οτι αν εγκατασταθουν σε μη συμβατο μηχανημα δεν θα παρει αναβαθμισεις ....ισχυει αυτο ? μπορουμε να το ξεπερασουμε ?
    Μέχρι τώρα έπαιρναν κανονικά.
    Δεν ξέρω αν στην 23Η2 έβαλαν κάποιον κόφτη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 243 από 272 ΠρώτηΠρώτη ... 223233238241242243244245248253263 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας