Σελ. 193 από 271 ΠρώτηΠρώτη ... 173183188191192193194195198203213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.881-2.895 από 4063
  1. #2881
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εξαφάνισαν τίποτα. Τα κατηγοριοποίησαν με βάση τη χρησιμότητα στο γενικό πληθυσμό. Για τους πολύ προχωρημένους του 1% (ή και λιγότερο), υπάρχουν λύσεις όπως ανέφερες, τις εφαρμόζεις, κάνεις τη δουλειά σου, και τέλος. Δεν κάνεις registry hacks κάθε μέρα, σωστά;

    Όσο για τις εφαρμογές που βάζουν πράγματα εκεί, έχω πχ το dropbox, και εμφανίζεται στο αρχικό μενού, όχι το κρυμμένο. Μήπως γκρινιάζεις σε λάθος εταιρεία;
    Ξέρεις πόσοι με παίρνουν τηλέφωνο και με ρωτάνε "έκανα αναβάθμιση σε 11 και δεν βρίσκω το ένα, δεν βρίσκω το άλλο"? και δεν μιλάω στη δουλειά τώρα αλλά για οικογένεια και φίλους? όλοι κλαίνε, μικροί-μεγάλοι ανεξαιρέτως IQ και χρήσης.
    Ένα ρημάδι CD/DVD recorder είχε η άλλη που είναι φίλη λογίστρια και φυσικά εξαφανίστηκε από το δεξί πλήκτρο να γράψεις στο CD για να το στείλεις στο ρημάδι το ΙΚΑ. Μικρό θα μου πεις? ναι αλλά μεγάλο για αυτούς και πρήξιμο για μένα.
    Με τα χρόνια έχω αντιμετωπίσει αλλαγές μεγάλες (τα windows 8.1 ήταν άλλο ένα μεγάλο αστείο) αλλά έβρισκα εύκολα άκρη.. εδώ τώρα έκαναν πολλά ταυτόχρονα με τη μία και εντέλει με τόσο κράξιμο, σιγά σιγά τα επαναφέρουν σε τάξη.
    Θα δούμε και τα 12 που θα είναι τα νέα 10 να μου το θυμηθείτε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Για μένα που κάνω προγραμματισμό ή γράφω κείμενα, το ποντίκι σημαίνει αντιπαραγωγικότητα. Τα πάντα με πληκτρολόγιο. Δεν είναι όλοι σαν τον εαυτό μας, μη σκέφτεσαι μόνο με βάση τις ανάγκες σου, ειδικά αν δεν είσαι ο μέσος χρήστης.
    Βρε θηρίο αντέχεις στα 47 να κάνεις προγραμματισμό? εγώ μάτια τέλος και εγκέφαλος, οπότε από μένα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2882
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Επαναφέρεις το θέμα της συνήθειας όμως που συζητήσαμε νωρίτερα. Προφανώς και ισχύει αυτό που λες, αλλά απλά μαθαίνεις το νέο τρόπο και τέλος. Τις περισσότερες φορές.

  3. #2883
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις πόσοι με παίρνουν τηλέφωνο και με ρωτάνε "έκανα αναβάθμιση σε 11 και δεν βρίσκω το ένα, δεν βρίσκω το άλλο"? και δεν μιλάω στη δουλειά τώρα αλλά για οικογένεια και φίλους? όλοι κλαίνε, μικροί-μεγάλοι ανεξαιρέτως IQ και χρήσης.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δούμε και τα 12 που θα είναι τα νέα 10 να μου το θυμηθείτε.
    Δεν νομίζω, έχουν αρχίσει ήδη τις μ@λ@κιες ολκής.
    https://www.howtogeek.com/871584/win...-else-we-know/

    floating taskbar

    Έχουμε να ρίξουμε γέλιο
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #2884
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω, έχουν αρχίσει ήδη τις μ@λ@κιες ολκής.
    https://www.howtogeek.com/871584/win...-else-we-know/

    floating taskbar

    Έχουμε να ρίξουμε γέλιο
    Ωχ παναγία μου... Floating task bar, floating search και τα system icons πάνω δεξιά????????? χαχαχαχα

    Ρε παιδιά.. γιατί δεν τα κάνουν να κουνιούνται σε άλλη θέση μόλις τα πλησιάζεις να έχει και κάποιο ενδιαφέρον? πωωωωωω

    Οκ ΟΚ... OSX σου έρχομαι... για αρχή και βλέπω μετά για linux.. τουλάχιστον η Apple δεν τα αλλάζει τόσο και σέβεται τους χρήστες της...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #2885
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σχολιάσω πως πλέον, παρατηρώ και δεύτερο menu? Δηλαδή άλλο όταν πατάω το παράθυρο κι άλλο στο Search, ακριβώς δίπλα. Αυτό δεν είναι ανωμαλία?
    Και αν αρχίσεις να πληκτρολογείς με ανοιχτό το start menu σε πάει σε αυτό το δεύτερο. Ε μπορεί να το έβαλαν για όσους έχουν μάθει να πατάνε search. Άστο να υπάρχει σου λένε.

  6. #2886
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ παναγία μου... Floating task bar, floating search και τα system icons πάνω δεξιά????????? χαχαχαχα

    Ρε παιδιά.. γιατί δεν τα κάνουν να κουνιούνται σε άλλη θέση μόλις τα πλησιάζεις να έχει και κάποιο ενδιαφέρον? πωωωωωω

    Οκ ΟΚ... OSX σου έρχομαι... για αρχή και βλέπω μετά για linux.. τουλάχιστον η Apple δεν τα αλλάζει τόσο και σέβεται τους χρήστες της...
    Έτσι όπως πάνε να το καταντήσουν δεν θα είναι λειτουργικό για δουλειά αλλά να παίζουν τα πιτσιρίκια να περνάει η ώρα τους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #2887
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει γενική απάντηση, οπότε θα απαντήσω εξειδικευμένα στα 3 πράγματα που αναφέρθηκαν μέχρι στιγμής, με βάση την προσωπική μου άποψη, όχι το τι έχω διαβάσει. Ξεκάθαρα δεν ξέρω τον πραγματικό λόγο, οπότε μαντεύω κάτι που θεωρώ κοινή λογική.
    Εγώ δεν βλέπω πουθενά κοινή λογική στις κινήσεις τους πάντως. Simplicity over productivity δεν μου κάθεται σωστά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Εικονίδια αντί για κείμενο: μάλλον ομορφιά για τους απλούς χρήστες, που πιθανότατα θα επεκτείνει και αλλού στο μέλλον. Έτσι κι αλλιώς δεν μιλάμε για χάσιμο χρόνου, γιατί ήταν ένα κλικ, είναι ένα κλικ.
    Ή απλώς ας δώσουν επιλογή να διαλέγει ο χρήστης πώς θέλει να παρουσιάζονται. Με κείμενο και εικονίδια, σκέτο κείμενο, σκέτα εικονίδια. Δεν είναι τόσο δύσκολο πράγμα.
    Αλλά εκεί είναι το πρόβλημα. Η έλλειψη επιλογής. Κόβουν ράβουν αλλάζουν χωρίς δυνατότητα να διαλέξεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Network reset: χωρίς πλάκα τώρα, κάθε πότε το κάνει αυτό το 99% των χρηστών; Ποτέ, οπότε αδιάφορο.
    Σε κάτι τέτοια συμμαζέματα, με βρίσκει σύμφωνo η MS. Ένα καλό συμμάζεμα σε κάποια advanced settings, χρειάζεται.
    Σε κάτι δηλαδή που θα το χρειαστείς σε πολύ συγκεκριμένες περιστάσεις. Εξάλλου υπάρχει πάντα και το search στα settings, οπότε μπορείς να βρεις κάτι πολύ εύκολα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Δεύτερο κλικ στο δεξί κλικ: Δεν ξέρω ποιο πράγμα χρησιμοποιείς από εκεί και θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να μάθω, αλλά για το μέσο χρήστη (μη σου πω το 99% πάλι) είναι πιο εύκολο να βρουν τα 5-6 πράγματα που θέλουν σε μία λίστα με 10 επιλογές, παρά σε μία λίστα με 20. Άρα η αποδοτικότητα του μέσου χρήστη αυξήθηκε, όχι μειώθηκε.
    Κοίτα. Εγώ cut-copy-paste κάνω συνήθως με key shortcuts, αλλά πολλές φορές θα δουλέψω και το δεξί κλικ μενού.
    Το copy-paste το δουλεύω full όπως και οι περισσότεροι χρήστες πιστεύω.
    Δεν μπορείς να βάζεις ένα έξτρα κλικ σε κάτι τόσο συνηθισμένο. Ακόμα κι αν χάνεις 4 λεπτά μέσα στη μέρα, γιατί να τα χάσεις;
    Επειδή το αποφάσισε η MS;
    Κοινή λογική θα υπήρχε αν έκανε nested δευτερεύουσες ενέργειες, όχι κάτι τόσο χρήσιμο και συχνά χρησιμοποιούμενο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεξί πλήκτρο για μένα είναι από τα ποιο απίστευτα λειτουργικά εργαλεία που υπάρχουν σε ένα γρήγορο χρήστη Windows. Πολλά από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ βάζουν εκεί κάτι και το χρειάζομαι για γρηγοράδα. Σε πολλές περιπτώσεις βάζω μόνος μου πράγματα... μου έχει φτάσει σε μέγεθος πάνω από το μισό ύψος σε QHD οθόνη....
    Απίστευτα χρήσιμο όπως και το Sent To που έχω και εκεί παπάδες για γρήγορες μετακινήσεις να μην σέρνω αρχεία με ποντίκια κλπ... ε ας το εξαφανίσουν και το send to για βελτίωση της λειτουργικότητας
    Έτσι ακριβώς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως παίρνουν τέτοιες αποφάσεις να εξαφανίζουν πράγματα χρήσιμα... ποιο είναι το κοινό τους? ξανθιές χρήστες του FB? ειλικρινά δεν τους πιάνω.
    Απλώς είναι μονοπώλιο στη desktop χρήση (βάσει ποσοστών χρήσης), οπότε κάνουν ό,τι γουστάρουν.
    Και επειδή η πλειοψηφία των χρηστών τους δεν ενδιαφέρεται και δεν πολυασχολείται, κάνουν πειράματα χωρίς φόβο και πάθος.
    Όταν αφαίρεσαν το start menu στα 8άρια και έφαγαν το κράξιμο της αρκούδας όμως, τα μάζεψαν και το έκαναν hybrid. Που και πάλι αίσχος ήταν σε σχέση με το κλασικό.

    Πολλοί νομίζουν ότι όσοι γκρινιάζουμε για τις αλλαγές αυτές, το κάνουμε γιατί μάθαμε αλλιώς και δεν μπορούμε να κάνουμε adapt στις αλλαγές.
    Η πραγματικότητα όμως είναι πως γκρινιάζουμε γιατί έφτιαξαν κάποτε κάτι που λειτουργούσε και ήταν παραγωγικό και το αντικαθιστούν με κάτι που δεν βγάζει νόημα και σου στερεί σημαντικό μέρος απ'την παραγωγική χρήση που έκανες μέχρι πρότινος.

    Κανείς δεν γκρίνιαξε όταν πχ έβαλαν snapping windows. Γιατί είναι ένα χρήσιμο feature που συμβάλει στην παραγωγική χρήση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μαγεία των windows στο desktop είναι και ήταν η ικανότητα να έχεις πολλά πράγματα μπροστά στα μάτια σου και γρήγορα... είναι για μένα ο βασικός λόγος που επικράτησε σαν λειτουργικό τα 1α χρόνια και το λέω γιατί έζησα τη γέννηση όλων των λειτουργικών. Το OSX ήταν και είναι πανέμορφο.. αλλά είναι Nintendo.. δεν μπορείς να δουλέψεις γρήγορα αν όντως χρησιμοποιείς το σύστημα πολύ. Το linux ποτέ σαν desktop δεν ήταν τόσο καλό και πλέον που έχει κάνει σημαντικά βήματα, δύσκολα κάποιος παρατάει τα Windows να δουλέψει σε αυτό. Φυσικά αν συνεχίσει η MS αυτό το βιολάκι, όλοι με linux θα καταλήξουμε εννοείται. Αλλά κάτι μου λέει πως θα "Βελτιώσουν και το Linux" οι μάγοι που δεν ξέρουν τι να κάνουν και αντιγράφουν ο ένας τον άλλο για το καλό το δικό μας.
    Σε αυτό που λες στα bold δεν συμφωνώ. Σε KDE τουλάχιστον, έχεις ίδια και περισσότερη παραγωγική εμπειρία. Εγώ είμαι ένας χρήστης που δεν θα αφήσει το KDE για να πάει σε windows πχ.
    Αν θα πήγαινα σε windows, θα ήταν για άλλα πράγματα, όχι για την εμπειρία χρήσης. Να είσαι σίγουρος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια, παραγωγικότητα = Πολλά στοιχεία στα μάτια σου, είτε αυτό είναι γρήγορη πρόσβαση σε επιλογές είτε με το ποντίκι είτε σε παράθυρα κλπ κλπ.

    Επιμένω πως η λύση είναι 2 Modes... Easy (for blondes) και Expert. Όπως το Kodi ένα πράγμα
    Το αυτό. Δώσε τη μ@μημένη επιλογή για simple/expert mode και τέλος.

    Κι αυτό είναι το πιο σωστό και λογικό αν το σκεφτούμε. Οι χρήστες ανήκουν σε 2 διακριτές κατηγορίες επί της ουσίας.
    Εκείνους που κάνουν τέρμα απλή χρήση του συστήματος και εκείνοι που παραμετροποιούν και το παραμικρό πράγμα.
    Μέση κατάσταση δεν υπάρχει πιστεύω, κι αν υπάρχουν χρήστες που πειράζουν τόσο-όσο το σύστημά τους, πάλι επωφελούνται απ'την ύπαρξη simple/expert mode.

    Το να προσπαθεί ένα OS να σε κρατάει "ανίδεο" ή να σε αναγκάζει να δουλεύεις σαν "ανίδεος", το βρίσκω λάθος.
    Το ίδιο πράγμα κάνει επιτηδευμένα και το osx και είναι ένα απ'τα πολλά στραβά που κάνει η apple για μένα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #2888
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μεγάλη και ευρεία οθόνη πιο εύκολο είναι να πάει εκεί το μάτι παρά κάτω αριστερά.
    Ναι αλλά δεν βολεύει στα εικονίδια.
    Στο osx και σε άλλα λειτουργικά έχεις μια μπάρα στο επάνω μέρος με το ρολόι κλπ
    και μία στο κάτω μέρος στο κέντρο όπου ανοίγουν τα παράθυρα.
    Έτσι που το έκανε η m$ αν ανοίξεις πολλά παράθυρα και έχεις πλήρη ανάπτυξη στα tray icons τότε είναι σαν να τα έχεις όλα στοιχισμένα αριστερά.

    Από τα αριστερά θα την έβαζα μόνο αν υπήρχε η δυνατότητα όταν γεμίσει να αναπτύσσεται σε μέγεθος προς τα δεξιά
    και όχι προς τα κάτω
    λόγω της αναλογίας 16:9.

    Όπως και να έχει δεν βλέπω κανέναν λόγο να είναι κλειδωμένη η task bar.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #2889
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά σε εταιρικά περιβάλλοντα, όλοι πασχίζουν να ελαχιστοποιούν τον χαμμένο χρόνο, όχι να τον επιμηκύνουν.
    Σε εταιρικά περιβάλλοντα, αν έχουν σοβαρό τμήμα ΙΤ, θα έχει στήσει Active Directory + Domain Controller και θα τα ρυθμίζουν όλα από εκεί 1 φορά, και θα παίρνουν την ρύθμιση όλοι οι υπολογιστές αυτόματα και ταυτόχρονα. Δεν χρειάζεται να ρυθμίζουν κάθε υπολογιστή ξεχωριστά. Τώρα αν αλλάζουν ακόμη και το παραμικρό πράγμα, πχ το αντιγραφή - αποκοπή - επικόλληση, εκεί θεωρώ και εγώ ότι είναι λιγάκι απαράδεκτοι.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  10. #2890
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εταιρικά περιβάλλοντα, αν έχουν σοβαρό τμήμα ΙΤ, θα έχει στήσει Active Directory + Domain Controller και θα τα ρυθμίζουν όλα από εκεί 1 φορά, και θα παίρνουν την ρύθμιση όλοι οι υπολογιστές αυτόματα και ταυτόχρονα. Δεν χρειάζεται να ρυθμίζουν κάθε υπολογιστή ξεχωριστά. Τώρα αν αλλάζουν ακόμη και το παραμικρό πράγμα, πχ το αντιγραφή - αποκοπή - επικόλληση, εκεί θεωρώ και εγώ ότι είναι λιγάκι απαράδεκτοι.
    Αυτό κάνω στα 10... 11άρια έχω βάλει μόνο σε 2 χρήστες (όλοι VM) και οκ παιδεύονταν γιατί δεν τους είχα κάνει κάποιο registry ή AD push οπότε απλά τους πέρασα πάνω το Start11 και τέλος...

    - - - Updated - - -

    Παιδιά μην πάμε μακρυά... το office365 το είδατε πως έχει γίνει? και από εδώ εξαφανίζουν πράγματα, στο Default skin έχει εξαφανιστεί κάτω αριστερά το Navigation options που βρίσκω τα Sync errors και τα σβήνω, ακόμα και το search του το άλλαξαν, έλεος ρε MS!!!!!
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #2891
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Windows Boot drive has become mindboggling slow? The latest Windows Update could be the cause

    Εγώ δεν παρατήρησα κάποια διαφορά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #2892
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις πόσοι με παίρνουν τηλέφωνο και με ρωτάνε "έκανα αναβάθμιση σε 11 και δεν βρίσκω το ένα, δεν βρίσκω το άλλο"?...
    Από περιέργεια όταν αλλάζει κάτι στο κινητό παίρνουν εσένα τηλέφωνο; Γιατί αν δεν γκρινιάζουν, έχουν βρει εύκολο στόχο τα desktop. Μήπως αυτοί οι χρήστες είναι όλοι όσοι είναι της ηλικίας μας ή και μεγαλύτεροι που ανέκαθεν θεωρούσαν αναγκαίο κακό τους υπολογιστές;

    Εγώ μια ζωή γκρίνια θυμάμαι. Ξέρω ότι εσύ την λαμβάνεις αλλά οι άνθρωποι που θέλουν θα γκρινιάξουν φυσικά πρώτα δεν θα ψάξουν. Δεν θα ψάξουν πρώτα γιατί θέλουν να γκρινιάξουν, θέλουν να δείξουν την δυσαρέσκεια τους στο εργαλείο, θέλουν ακόμα να πούνε μα πόσο χαζο είναι για να νιώσουν καλύτερα. Εγώ από τους νεότερους δεν έχω ακούσει κιχ αν και πολλοί έχουν πλήρως αφομοιωθεί από την apple. Και με αυτό να πω ότι η Ms έχει κυριαρχία στο desktop αλλά τρίζει. Τα Chromebook στα σχολεία θα εκπαιδευσουν αλλιώς τα παιδιά. Βέβαια έχεις την Google πισω από αυτό που θα βρει ένα τρόπο να τα σκοτώσει. Μην συγκρίνουμε παραγωγικότητα όσο τί θα συνηθίσουν τα παιδιά. εμείς δηλαδή πως μάθαμε windows?

    Δεν ξέρω αν είναι ηλικιακό ή θέμα κουλτούρας. Στην Ελλάδα ο κόσμος μαθαίνει να περιμένει άλλους να κάνουν τα βασικά τους. Αντί να ψάξει 2 λεπτά και να λύσει το πρόβλημα, θα πάρει τηλέφωνο και θα περιμένει και γκρινιαξει 20.

  13. #2893
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια όταν αλλάζει κάτι στο κινητό παίρνουν εσένα τηλέφωνο; Γιατί αν δεν γκρινιάζουν, έχουν βρει εύκολο στόχο τα desktop. Μήπως αυτοί οι χρήστες είναι όλοι όσοι είναι της ηλικίας μας ή και μεγαλύτεροι που ανέκαθεν θεωρούσαν αναγκαίο κακό τους υπολογιστές;

    Εγώ μια ζωή γκρίνια θυμάμαι. Ξέρω ότι εσύ την λαμβάνεις αλλά οι άνθρωποι που θέλουν θα γκρινιάξουν φυσικά πρώτα δεν θα ψάξουν. Δεν θα ψάξουν πρώτα γιατί θέλουν να γκρινιάξουν, θέλουν να δείξουν την δυσαρέσκεια τους στο εργαλείο, θέλουν ακόμα να πούνε μα πόσο χαζο είναι για να νιώσουν καλύτερα. Εγώ από τους νεότερους δεν έχω ακούσει κιχ αν και πολλοί έχουν πλήρως αφομοιωθεί από την apple. Και με αυτό να πω ότι η Ms έχει κυριαρχία στο desktop αλλά τρίζει. Τα Chromebook στα σχολεία θα εκπαιδευσουν αλλιώς τα παιδιά. Βέβαια έχεις την Google πισω από αυτό που θα βρει ένα τρόπο να τα σκοτώσει. Μην συγκρίνουμε παραγωγικότητα όσο τί θα συνηθίσουν τα παιδιά. εμείς δηλαδή πως μάθαμε windows?

    Δεν ξέρω αν είναι ηλικιακό ή θέμα κουλτούρας. Στην Ελλάδα ο κόσμος μαθαίνει να περιμένει άλλους να κάνουν τα βασικά τους. Αντί να ψάξει 2 λεπτά και να λύσει το πρόβλημα, θα πάρει τηλέφωνο και θα περιμένει και γκρινιαξει 20.
    Δεν παίζει ρόλο η ηλικία ούτε στη δουλειά ούτε σε φίλους κλπ... απλά είμαι η εύκολη λύση.. Εγώ φταίω οκ αλλά ώρες ώρες κουρδίζω και τα ακούνε... παρόλα αυτά δεν βοηθάει να τους βάζουν τρικλοποδιές.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #2894
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια όταν αλλάζει κάτι στο κινητό παίρνουν εσένα τηλέφωνο; Γιατί αν δεν γκρινιάζουν, έχουν βρει εύκολο στόχο τα desktop. Μήπως αυτοί οι χρήστες είναι όλοι όσοι είναι της ηλικίας μας ή και μεγαλύτεροι που ανέκαθεν θεωρούσαν αναγκαίο κακό τους υπολογιστές;

    Εγώ μια ζωή γκρίνια θυμάμαι. Ξέρω ότι εσύ την λαμβάνεις αλλά οι άνθρωποι που θέλουν θα γκρινιάξουν φυσικά πρώτα δεν θα ψάξουν. Δεν θα ψάξουν πρώτα γιατί θέλουν να γκρινιάξουν, θέλουν να δείξουν την δυσαρέσκεια τους στο εργαλείο, θέλουν ακόμα να πούνε μα πόσο χαζο είναι για να νιώσουν καλύτερα. Εγώ από τους νεότερους δεν έχω ακούσει κιχ αν και πολλοί έχουν πλήρως αφομοιωθεί από την apple. Και με αυτό να πω ότι η Ms έχει κυριαρχία στο desktop αλλά τρίζει. Τα Chromebook στα σχολεία θα εκπαιδευσουν αλλιώς τα παιδιά. Βέβαια έχεις την Google πισω από αυτό που θα βρει ένα τρόπο να τα σκοτώσει. Μην συγκρίνουμε παραγωγικότητα όσο τί θα συνηθίσουν τα παιδιά. εμείς δηλαδή πως μάθαμε windows?

    Δεν ξέρω αν είναι ηλικιακό ή θέμα κουλτούρας. Στην Ελλάδα ο κόσμος μαθαίνει να περιμένει άλλους να κάνουν τα βασικά τους. Αντί να ψάξει 2 λεπτά και να λύσει το πρόβλημα, θα πάρει τηλέφωνο και θα περιμένει και γκρινιαξει 20.
    Η νέα γενιά δεν έχει αλλάξει παραστάσεις τόσο από τα chromebooks, όσο από τα δικά τους κινητά και ταμπλέτες, μέσω των οποίων διεκπεραιώνουν τις περισσότερες καθημερινές τους ανάγκες.
    Η εξοικείωση με το desktop έχει φθίνει την τελευταία δεκαετία, και οι νέοι χρήστες έχουν πολύ λιγότερες δεξιότητες σε παραδοσιακό "υπολογιστή".
    Όχι ότι αυτό είναι λόγος από την MS να αποχαζέψει τα Windows

  15. #2895
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή απλώς ας δώσουν επιλογή να διαλέγει ο χρήστης πώς θέλει να παρουσιάζονται.
    Σε αυτό δε μπορώ με τίποτα να διαφωνήσω, αλλά πρέπει να αναγνωρίσεις ότι περιπλέκει τον κώδικα το να προσφέρουν πάνω από μία επιλογές, και για λόγους που στέκουν ή όχι, μπορεί να διαλέξουν να μην το κάνουν κατά περίπτωση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μην πάμε μακρυά... το office365 το είδατε πως έχει γίνει?
    Το office365 είναι φρίκη. Αν κάτι δεν έχει λογική, είναι γιατί το office365 και το desktop office να έχουν διαφορετικό UI.

Σελ. 193 από 271 ΠρώτηΠρώτη ... 173183188191192193194195198203213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας