Σελ. 33 από 271 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 4063
  1. #481
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Xρησιμοποιείς άλλο antivirus;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #482
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και συνήθως τα update γενικότερα τρώνε χώρο του δίσκου.
    Λογικά Νο 1 έχεις SSD για το λειτουργικό, οπότε θα πρέπει να έχεις και αρκετό ελεύθερο χώρο για να λειτουργεί πιο σωστά.

    Λογικά Νο 2, θα έχεις κάποιο άλλο AV αφού δεν έχεις τον DEFENDER, οπότε τον έχει απενεργοποιήσει το ίδιο το AV και δεν παίρνει ενημερώσεις.

    Ερώτηση:
    Χρησιμοποιείς το disk cleanup για εκκαθάριση των αρχείων συστήματος??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #483
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry, αλλά ποιο ακριβώς είναι το τέτοιο που δεν μπορεί να γίνει, γιατί σ' έχασα λίγο.
    Να σταματήσεις να δέχεσαι upd για το defender, γιατί περιλαμβάνει εκτός του av και το fw.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #484
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Announcing Windows 11 Insider Preview Build 22478

    https://cutt.ly/bRuwyM4

  5. #485
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Στο αρχικό setup αν δεν συνδεθείς σε δίκτυο, σου δίνει τη δυνατότητα για τοπικό λογαριασμό;

    Αναφέρομαι στα Home, γιατί τα Pro είδα πως σου δίνουν ούτως ή άλλως τη δυνατότητα τοπικού λογαριασμού.

  6. #486
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Windows 11 screenshots give us a first look at Android apps
    https://www.windowslatest.com/2021/1...-android-apps/
    ديميتريس

  7. #487
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο αρχικό setup αν δεν συνδεθείς σε δίκτυο, σου δίνει τη δυνατότητα για τοπικό λογαριασμό;

    Αναφέρομαι στα Home, γιατί τα Pro είδα πως σου δίνουν ούτως ή άλλως τη δυνατότητα τοπικού λογαριασμού.
    Όπως ήταν και στα 10αρια, χωρίς δίκτυο πάει κατευθείαν σε τοπικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #488
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως ήταν και στα 10αρια, χωρίς δίκτυο πάει κατευθείαν σε τοπικό.
    Ωραία, μάλλον σήμερα θα δοκιμάσω τον τρόπο που έχεις αναφέρει πιο πίσω, σε μη συμβατό λάπτοπ.

  9. #489
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, μάλλον σήμερα θα δοκιμάσω τον τρόπο που έχεις αναφέρει πιο πίσω, σε μη συμβατό λάπτοπ.
    Αν θέλεις κατεβάζεις το RUFUS και κάνει αυτό την διαδικασία από μόνο του, το έχει αναφέρει ο @jim πιο πίσω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RUFUS WIN11 NO TPM-UEFI.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  140,4 KB 
ID: 231582

    Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #490
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xρησιμοποιείς άλλο antivirus;
    Όχι. Μόνο το SUPERAntiSpyware. Γενικά είμαι προσεχτικός στο πού μπαίνω, τί κατεβάζω και πάντα σκανάρω προτού εγκαταστήσω το οτιδήποτε. Μία φορά μόνο κόλλησα ιό κι αυτό συνέβει στα 98άρια, εποχές που ήμουν κι εγώ ψάρακας και κατέβαζα αβέρτα ότι έβρισκα μπροστά μου. Θες να το αποκαλέσεις τύχη;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά Νο 1 έχεις SSD για το λειτουργικό, οπότε θα πρέπει να έχεις και αρκετό ελεύθερο χώρο για να λειτουργεί πιο σωστά.

    Λογικά Νο 2, θα έχεις κάποιο άλλο AV αφού δεν έχεις τον DEFENDER, οπότε τον έχει απενεργοποιήσει το ίδιο το AV και δεν παίρνει ενημερώσεις.

    Ερώτηση:
    Χρησιμοποιείς το disk cleanup για εκκαθάριση των αρχείων συστήματος??
    No 1 : Ναί, έναν 128άρη. Αλλά όπως προανέφερα και στο προηγούμενό μου post, δεν αναφέρομαι σε τίποτα εξωφρενικά giga χώρου. Πες το προσωπικό κόλλημα.

    No 2 : Βλέπε απάντηση στον flamelab. Μόνος μου τον έχω απενεργοποιήσει με διάφορα «πειράγματα» μέσω group policy και ορισμένων αλλαγών στην registry, γιατί μου την δίνει κάθε φορά που πάω να βάλω κάτι, να πετάγονται ειδοποιήσεις τύπου "το τάδε ενέχει κινδύνους για την ασφάλεια" π.χ. και τα διάφορα άλλα μηνύματα που εμφανίζει γενικά. Επίσης το ίδιο έχω κάνει και για τα updates του anti-malware. Τα σταμάτησα δλδ. Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για προσωπικά κολλήματα έτσι; Όπως την βρίσκει ο καθένας

    Στα 10άρια λοιπόν, για να επανέλθω στο θέμα, τα έχω ξεφορτωθεί όλα αυτά. Στα 11 ψάχνω πατέντα, γιατί παρά την απενεργοποίησή του, συνεχίζουν να εμφανίζονται updates γι' αυτόν. Εξού και η παράκληση για όποιον γνωρίζει κάτι σχετικό. Προφανώς κάποιον που έχει το ίδιο «κόλλημα».

    Το clean up το χρησιμοποιώ συνήθως προτού πάρω backup του συστήματος, ώστε να μειώνεται κατά το δυνατόν και το μέγεθος του backup αρχείου. Κάτι που κάνω σχετικά συχνά για λόγους ασφαλείας και γρήγορης επαναφοράς των Windows για αποφυγή επανεγκατάστασης τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σταματήσεις να δέχεσαι upd για το defender, γιατί περιλαμβάνει εκτός του av και το fw.
    Κι όμως γίνεται. Στα 10άρια τουλάχιστον.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  11. #491
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπε απάντηση στον flamelab. Μόνος μου τον έχω απενεργοποιήσει με διάφορα «πειράγματα» μέσω group policy και ορισμένων αλλαγών στην registry, γιατί μου την δίνει κάθε φορά που πάω να βάλω κάτι, να πετάγονται ειδοποιήσεις τύπου "το τάδε ενέχει κινδύνους για την ασφάλεια" π.χ. και τα διάφορα άλλα μηνύματα που εμφανίζει γενικά. Επίσης το ίδιο έχω κάνει και για τα updates του anti-malware. Τα σταμάτησα δλδ. Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για προσωπικά κολλήματα έτσι; Όπως την βρίσκει ο καθένας
    Nα μην έχεις απολύτως τίποτα στο σύστημα προσωπικά το βλέπω τόσο απερίσκεπτο και κουφό, σαν ασθενή που θέλει να κάνει μόνος του εγχείρηση στον εαυτό του.
    Από την άλλη το "όπως την βρίσκει ο καθένας" σίγουρα και είναι πάνω απ' όλα, οπότε αυτό που θα ευχηθώ είναι καλή τύχη.
    Εμένα πάντως επειδή δεν μου αρέσει να είμαι προσεκτικός στον υπολογιστή, μου αρκεί με αυτά που μου έχουν πει να προσέχω οι γιατροί για την χοληστερίνη, την πίεση, κ.λ.π., έχω το backup μου, το image μου, το ρυθμισμένο σωστά και στην μέγιστη προστασία IS μου και κάνω πάρτι μπαίνοντας όπου βρω και ανοίγοντας ότι θέλω. Ζήτω η ελευθερία στο δίκτυο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Blackened Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πάντα σκανάρω προτού εγκαταστήσω το οτιδήποτε.
    Mε τι σκανάρεις?? μην μου πεις με το SUPERAntiSpyware μόνο?? άσε που αν είναι να σου κάνει κάποιο την ζημιά έχει προλάβει αφού το έχεις αποθηκεύσει στον δίσκο και πολύ πριν το εγκαταστήσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #492
    Εγγραφή
    13-05-2007
    Περιοχή
    αθηνα μετρο κατεχακη- υπογειο :)
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    897
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις κατεβάζεις το RUFUS και κάνει αυτό την διαδικασία από μόνο του, το έχει αναφέρει ο @jim πιο πίσω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RUFUS WIN11 NO TPM-UEFI.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  140,4 KB 
ID: 231582

    Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει.
    αδελφε αχω το προγραματακι αλλα δεν μου δινει επιλογες , εχω την τελευταια εκδοση , μηπως γινεται μια περιληψη της διαδικασιας ?? ευχαριστω πολυ
    καλημερα πως παει ? :)

  13. #493
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.484
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εισαι σιγουρος οτι εχεις την τελευταια εκδοση? Γιατι το συγκεκριμενο feature προστεθηκε στην 3.16, που βγηκε πριν 2 μερες.
    ديميتريس

  14. #494
    Εγγραφή
    13-05-2007
    Περιοχή
    αθηνα μετρο κατεχακη- υπογειο :)
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    897
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι σιγουρος οτι εχεις την τελευταια εκδοση? Γιατι το συγκεκριμενο feature προστεθηκε στην 3.16, που βγηκε πριν 2 μερες.
    nai thn 16 katebasa σημερα κιολας και το ανοιγω στα 11 αρια ...μηπως να το ανοιξω στα 10 ρια που εχω στον αλλο δισκο ?
    καλημερα πως παει ? :)

  15. #495
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα μην έχεις απολύτως τίποτα στο σύστημα προσωπικά το βλέπω τόσο απερίσκεπτο και κουφό, σαν ασθενή που θέλει να κάνει μόνος του εγχείρηση στον εαυτό του.
    Από την άλλη το "όπως την βρίσκει ο καθένας" σίγουρα και είναι πάνω απ' όλα, οπότε αυτό που θα ευχηθώ είναι καλή τύχη.
    Εμένα πάντως επειδή δεν μου αρέσει να είμαι προσεκτικός στον υπολογιστή, μου αρκεί με αυτά που μου έχουν πει να προσέχω οι γιατροί για την χοληστερίνη, την πίεση, κ.λ.π., έχω το backup μου, το image μου, το ρυθμισμένο σωστά και στην μέγιστη προστασία IS μου και κάνω πάρτι μπαίνοντας όπου βρω και ανοίγοντας ότι θέλω. Ζήτω η ελευθερία στο δίκτυο.

    - - - Updated - - -



    Mε τι σκανάρεις?? μην μου πεις με το SUPERAntiSpyware μόνο?? άσε που αν είναι να σου κάνει κάποιο την ζημιά έχει προλάβει αφού το έχεις αποθηκεύσει στον δίσκο και πολύ πριν το εγκαταστήσεις.
    Προσωπικά μιλώντας λοιπόν, το ίδιο απερίσκεπτο και κουφό θεωρώ κι εγώ το να μπαίνει κάποιος οπουδήποτε και ν' ανοίγει το οτιδήποτε χωρίς να δείχνει την «δέουσα προσοχή», διότι ποτέ δεν ξέρει τί τον περιμένει.
    Σίγουρα ένα AV ή Anti-Malware ή και τα δύο ενδεχομένως, παρέχουν κάποια προστασία, αλλά εδώ που έχουμε φτάσει πλέον όσον αφορά το internet, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτα ή να θεωρούμε ότι είμαστε απόλυτα προστατευμένοι. Συνεχώς διαβάζουμε για νέους ιούς, trojan, malware που εμφανίζονται και θα συνεχίσουν φυσικά, παράλληλα όμως και οδηγίες ή τρόπους αυτοπροστασίας. Από 'κει και πέρα, εάν εσύ θεωρείς ότι μπαινωβγαίνοντας οπουδήποτε σου προκαλεί την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε πάρτι και περνάς καλά, ok! Δικό σου θέμα και δεν μου πέφτει λόγος. Το γεγονός όμως ότι δεν χρησιμοποιώ αντίστοιχο software δεν αποτελεί παράγοντα έλλειψης ελευθερίας.
    Εφόσον λοιπόν αισθάνεσαι απόλυτα ελεύθερος, προς τί τα backup και τα images; Ή πιστεύεις ότι εγώ είμαι τόσο πολύ τυχερός που δεν έχω κολλήσει τόσα χρόνια το παραμικρό. Χωρίς βεβαίως να το αποκλείω ως ενδεχόμενο, έτσι;

    Σχετικά με το τελευταίο σου ερώτημα τί εννοείς; Το AV δλδ σε προειδοποιεί να μην το κατεβάσεις, γιατί την έκατσες;
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

Σελ. 33 από 271 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας