Σελ. 9 από 271 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 4064
  1. #121
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.516
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

  2. #122
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μάλλον αυτό θα χρειαστεί το δικό του θέμα...
    Βάζουμε bookmark για Αύγουστο.

  3. #123
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Θα έχει πολύ ενδιαφέρον πώς θα λειτουργεί ως thin client.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #124
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχει πολύ ενδιαφέρον πώς θα λειτουργεί ως thin client.
    Πιο πολύ σε VDI φέρνει, παρά σε thin client. Είναι όντως πολύ ενδιαφέρον, ειδικά για επιχειρήσεις. Και έρχεται σε κατάλληλη χρονική συγκυρία, όπου ο τρόπος εργασίας αλλάζει.

    Θα δω τις χρεώσεις και θα προσπαθήσω να κάνω ένα πιλοτικό με/για μερικούς απομακρυσμένους χρήστες στο μαγαζί μας.
    Ανυπόγραφος

  5. #125
    Να βαλω και εγω ενα βιντεο για το windows 365 cloud pc




    Ειμαι ενθουσιασμενος προσωπικα.

  6. #126
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Πραγματικά και εγώ ενθουσιαστικά. Ήδη σκέφτομαι που και πως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω.

    Φυσικά η πρώτη απορία που έχω είναι, τι θα κάνει με τις φυσικές συσκευές που θα έχω συνδεδεμένες πάνω στο λαπτοπ που θα τρέχει το windows 365. Π.χ. ένα usb scanner ή εξωτερικός σκληρός(αυτό φαντάζομαι θα κάνει upload-download τα δεδομένα αλλά πως και αν θα φαίνεται ο σκληρός στο λειτουργικό).

    Επίσης θα χρειαζόταν μετά εταιρικό vpn? Γιατί έτσι όπως το βλέπω δεν υπάρχει λόγος.

  7. #127
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά και εγώ ενθουσιαστικά. Ήδη σκέφτομαι που και πως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω.

    Φυσικά η πρώτη απορία που έχω είναι, τι θα κάνει με τις φυσικές συσκευές που θα έχω συνδεδεμένες πάνω στο λαπτοπ που θα τρέχει το windows 365. Π.χ. ένα usb scanner ή εξωτερικός σκληρός(αυτό φαντάζομαι θα κάνει upload-download τα δεδομένα αλλά πως και αν θα φαίνεται ο σκληρός στο λειτουργικό).

    Επίσης θα χρειαζόταν μετά εταιρικό vpn? Γιατί έτσι όπως το βλέπω δεν υπάρχει λόγος.
    Τις συσκευές θα τις βλέπει λογικά ως τοπικές, όπως πχ ένας browser βλέπει την κάμερα όταν μπαίνεις σε ένα WebEx call. Θα έχει ενδιαφέρον πώς θα λειτουργήσει σε εφαρμογές που απαιτούν γραφικά. Φαντάζομαι η εμπειρία που έχουν μαζέψει από το game streaming θα χρησιμοποιηθεί αυτούσια για να το ξεπεράσουν κι αυτό.

    Για το VPN που λες, εξαρτάται μάλλον από το πώς είναι η υλοποίηση του cloud PC. Αν το streaming γίνεται μέσα από κάποιο ασφαλές κανάλι ίσως να μην είναι απαραίτητο.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι η σύνδεση μεταξύ του εταιρικού data centre και του cloud της Microsoft πρέπει να είναι κλειδαμπαρωμενη

    Οι αρχικές σκέψεις μου πάντως είναι πολύ θετικές. Όσο σκέφτομαι τις δυνατότητες υποστήριξης απομακρυσμένων χρηστών (ξεχασμένα passwords, προβλήματα hardware, κλπ), το onboarding νέων χρηστών, η αλλαγή των προδιαγραφών του "μηχανήματος" σχεδόν on the fly.
    Ανυπόγραφος

  8. #128
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.710
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Προς ενθουσιασμένους.

    Ηδη σας φαντάζομαι σε περιοχές με αργό ή χωρίς internet να προσπαθείτε.
    Αν δε υπάρχει και χρέωση κινητής, θα το φχαριστηθείτε ακόμα περισσότερο
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #129
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις συσκευές θα τις βλέπει λογικά ως τοπικές, όπως πχ ένας browser βλέπει την κάμερα όταν μπαίνεις σε ένα WebEx call. Θα έχει ενδιαφέρον πώς θα λειτουργήσει σε εφαρμογές που απαιτούν γραφικά. Φαντάζομαι η εμπειρία που έχουν μαζέψει από το game streaming θα χρησιμοποιηθεί αυτούσια για να το ξεπεράσουν κι αυτό.

    Για το VPN που λες, εξαρτάται μάλλον από το πώς είναι η υλοποίηση του cloud PC. Αν το streaming γίνεται μέσα από κάποιο ασφαλές κανάλι ίσως να μην είναι απαραίτητο.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι η σύνδεση μεταξύ του εταιρικού data centre και του cloud της Microsoft πρέπει να είναι κλειδαμπαρωμενη

    Οι αρχικές σκέψεις μου πάντως είναι πολύ θετικές. Όσο σκέφτομαι τις δυνατότητες υποστήριξης απομακρυσμένων χρηστών (ξεχασμένα passwords, προβλήματα hardware, κλπ), το onboarding νέων χρηστών, η αλλαγή των προδιαγραφών του "μηχανήματος" σχεδόν on the fly.
    διάβασα μερικά σχόλια από το βίντεο του youtube και κάποιος ρώτησε για την webcam συγκεκριμένα και η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς "Remote Desktop app" ώστε να έχεις πρόσβαση. Κακό δεν είναι και ίσως είναι και ασφαλέστερο ώστε να μην χρειαστεί να έχεις και vpn.

    Παραθέτω τι έγραψε ο επίσημος λογαριασμός

    "It will pass through the local microphone and webcam to the cloud PC. One thing to note here for outbound webcam feed is that you'd need to use the Remote Desktop app to access the Cloud PC in order to share the camera. Two-way audio without camera works via the browser or the apps."

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς ενθουσιασμένους.

    Ηδη σας φαντάζομαι σε περιοχές με αργό ή χωρίς internet να προσπαθείτε.
    Αν δε υπάρχει και χρέωση κινητής, θα το φχαριστηθείτε ακόμα περισσότερο
    δεν βρίσκω λόγο να με ανησυχεί αυτό που αναφέρεις, γιατί θα μπορούσα να δουλέψω συνδεδεμένος με το vpn της εταιρείας αν δεν έχω μέτριο+ ιντερνετ?

  10. #130
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.710
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων



    δεν βρίσκω λόγο να με ανησυχεί αυτό που αναφέρεις, γιατί θα μπορούσα να δουλέψω συνδεδεμένος με το vpn της εταιρείας αν δεν έχω μέτριο+ ιντερνετ?
    Προφανώς και όχι.
    Αρα εσένα προσωπικά δεν σε ενδιαφέρει το mobility.
    Θέλεις παντού και πάντα να έχεις καλές ταχύτητες.

    Που δεν υπάρχουν για όλους.

    Εσένα σε βολεύει, ιδίως αν έχεις συμμετρική 1000/1000.
    Υπάρχουν και άλλοι (πολλοί προς το παρόν στην Ελλάδα) που δεν έχουν.

    Η κίνηση της ms είναι πολύ καλή. (κερδοφόρα)
    Οχι για μας που έχουμε linux
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #131
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και όχι.
    Αρα εσένα προσωπικά δεν σε ενδιαφέρει το mobility.
    Θέλεις παντού και πάντα να έχεις καλές ταχύτητες.

    Που δεν υπάρχουν για όλους.

    Εσένα σε βολεύει, ιδίως αν έχεις συμμετρική 1000/1000.
    Υπάρχουν και άλλοι (πολλοί προς το παρόν στην Ελλάδα) που δεν έχουν.

    Η κίνηση της ms είναι πολύ καλή. (κερδοφόρα)
    Οχι για μας που έχουμε linux
    δεν είναι μόνο προσωπικά τι έχω. Αν κάποιος τον τελευταίο χρόνο δουλεύει εξ αποστάσεως μπορεί να δουλέψει και microsoft 365.

    Έχω συναδέλφους που είναι με adsl και έχουν πρόβλημα στο να δουλέψουν μεγάλα αρχεία ή να τα κατεβάσουν-ανεβάσουν. Σε αυτούς είναι τεράστιο άλμα γιατί με την adsl τους δεν θα σκέφτονται πως θα ανεβάσουν ένα αρχείο π.χ. στο One drive ή σε κάποιον κοινόχρηστο φάκελο.

    Το αποτέλεσμα σε όλο αυτό είναι εφόσον δεν χρειάζεσαι vdsl η FTTH για προσωπικές σου ανάγκες τότε και με μία μέτρια προς καλή adsl 10-12Mbps και πάνω, μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

    Για όσους έχουν adsl και πιάνει 2-4Mbps τότε ότι και να έχουν υπάρχει πρόβλημα δυστυχώς.

    Επίσης για το Linux που αναφέρεις δηλαδή αυτό που ζητάς είναι ένα microsoft 365 αλλά που να μπορείς να τρέχεις Linux? Γιατί δεν βρίσκω άλλο λόγο για να το αναφέρεις στην συζήτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 15-07-21 στις 11:11.

  12. #132
    Δεν βλεπω για ποιο λογο χρειαζεται πολυ καλη συνδεση internet. Το βασικο ειναι να μην εχει disconnect. Θα δουλευεις με εξωπραγματικες ταχυτητες απο το cloud pc με απεριοριστο σχεδον bandwidth και το δικο σου μηχανημα το μονο που θα κανει θα ειναι η συνδεση και η προβολη του τι βλεπεις. Χειροτερη συνδεση απο τις cloud gaming υπηρεσιες οπως stadia, θα ειναι επαρκες.

    - - - Updated - - -

    Αλλα και dc να εχεις ενω δουλευεις, εκτος εαν εισαι σε τηλεδιασκεψη, τοτε αυτο που θα χασεις ειναι 10 λεπτα παραγωγικοτητα μεχρι να ξανασυνδεθεις ή δεν τα λεω σωστα?

  13. #133
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω δε βλεπω που ειναι το συναρπαστικο και ενθουσιαστηκατε ολοι......
    Άλλα Ντάλλα....

  14. #134
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δε βλεπω που ειναι το συναρπαστικο και ενθουσιαστηκατε ολοι......
    Απο οτι βλεπω απευθυνεται κυριως στις εταιρειες που θελουν να φτιαξουν την υποδομη για απομακρυσμενη εργασια. Με ενδιαφερει να δουλεψω απομακρυσμενα, οποτε οτι βγει καλο ειναι. Με τρομαζε ειδικα το θεμα της ασφαλειας, να με αναγκαζουν να δουλεψω σε κανα εταιρικο laptop, απο οτι το καλοστημενο συστημα γραφειου που εχω κλπ.
    Θα κινηθουν και περισσοτερες εταιρειες προς την απομακρυσμενη εργασια, μιας και τους λυνει τα χερια, αυτο σημαινει περισσοτερες δουλειες.

    Σε πιο πραγματικο επιπεδο, σαν μεμονωμενος χρηστης υπολογιστη, δεν ξερω εαν μου προσφερει κατι

  15. #135
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλεπω για ποιο λογο χρειαζεται πολυ καλη συνδεση internet. Το βασικο ειναι να μην εχει disconnect. Θα δουλευεις με εξωπραγματικες ταχυτητες απο το cloud pc με απεριοριστο σχεδον bandwidth και το δικο σου μηχανημα το μονο που θα κανει θα ειναι η συνδεση και η προβολη του τι βλεπεις. Χειροτερη συνδεση απο τις cloud gaming υπηρεσιες οπως stadia, θα ειναι επαρκες.

    - - - Updated - - -

    Αλλα και dc να εχεις ενω δουλευεις, εκτος εαν εισαι σε τηλεδιασκεψη, τοτε αυτο που θα χασεις ειναι 10 λεπτα παραγωγικοτητα μεχρι να ξανασυνδεθεις ή δεν τα λεω σωστα?
    σωστά τα λες συνδέεσαι και συνεχίζεις από εκεί που το άφησες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δε βλεπω που ειναι το συναρπαστικο και ενθουσιαστηκατε ολοι......

    όταν σε μια εταιρεία έχεις π.χ. 50 υπολογιστές με διαφορετικές ανάγκες το κάθε ένα που μπορεί αυτές να αλλάζουν χρόνο με τον χρόνο, αντί να αγοράσεις καινούργιο hardware απλά αναβαθμίσεις τον συγκεκριμένο υπολογιστή στο cloud χωρίς να αναβαθμίσεις το φυσικό hardware.

    Επίσης βάλε και τον παράγοντα του support σε αυτούς τους 50 διαφορετικούς υπολογιστές. Π.χ. χάλασε ο υπολογιστής μου και εγώ δεν μπορώ να δουλέψω αντί να περιμένω να μου το φτιάξει το IT απλά μου δίνει έναν άλλον ώστε να μπορώ να ανοίξω το 365 και να είμαι σχεδόν άμεσα παραγωγικός.

Σελ. 9 από 271 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας