Σελ. 262 από 272 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.916-3.930 από 4066
  1. #3916
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το πόση RAM τρώει ο Chrome μια χαρά είναι. Απλά ισχύει γενικά ότι άλλο τα 8gb σε Apple Silicon και άλλο σε κλασικό PC
    Ναι αλλά τελευταία με το πάγωμα των Tab σώθηκα. Έχω Brave για φόρουμ και ότι με ενδιαφέρει με γύρο στα 56 tab και Firefox μόνιμα επίσης ανοιχτό με όλο το μαγαζί και ότι αφορά τη δουλειά μου (AWS, OVH, Microsoft κλπ) που είναι άλλα 65 tab) και τρώνε τα 2 τους πλέον κάτω από 6Gb.... στο VM μου έχω δώσει 20gb μνήμη αλλά έχω πάντα 12-13 ελεύθερα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #3917
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βλέπεις εμάς εδώ στο φόρουμ που οι περισσότεροι ήμαστε αρκετά προχωρημένοι χρήστες. Κάποιος μη εξοικειωμένος με την τεχνολογία που θέλει τον υπολογιστή μόνο για Office, Surfing, Youtube, emails κλπ, δεν νομίζω να γνωρίζει από εικονικά μηχανήματα.
    Και οι advanced χρήστες τι να τα κάνουν τα εικονικά μηχανήματα ακριβώς? Δλδ ένας advanced χρήστης θεωρείς ότι στήνει VMs να τα κάνει τι ακριβώς?
    Sent From My Computer Using Firefox

  3. #3918
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι advanced χρήστες τι να τα κάνουν τα εικονικά μηχανήματα ακριβώς? Δλδ ένας advanced χρήστης θεωρείς ότι στήνει VMs να τα κάνει τι ακριβώς?
    Λάθος νήμα για τέτοια συζήτηση εδώ, δες στο νήμα homelab που συζητάμε το θέμα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #3919
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος νήμα για τέτοια συζήτηση εδώ, δες στο νήμα homelab που συζητάμε το θέμα.
    Μου είναι αδιάφορο το θέμα των homelab και τα λοιπά. Άλλο μου έκανε εντύπωση, που θεωρείται power user όποιος ανακατεύεται με στησίματα - ξεστησίματα VMs και άλλων συναφών. Τι άλλο θα ακούσω.
    Sent From My Computer Using Firefox

  5. #3920
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είναι αδιάφορο το θέμα των homelab και τα λοιπά. Άλλο μου έκανε εντύπωση, που θεωρείται power user όποιος ανακατεύεται με στησίματα - ξεστησίματα VMs και άλλων συναφών. Τι άλλο θα ακούσω.
    Τι εστί power user για εσένα? Καποιος που ανοίγει βαριά excel?

    Άσε τα hypervisor οκ αλλά ένα vmware workstation να σηκώσεις στο pc σου ή fusion για να δεις κάτι , πόση μνήμη θες?
    Να στο θέσω αλλιώς, ασχολούμαι με γραφικές τέχνες από το 90, πιστεύεις πως μπορώ σε ένα windows σύστημα να βάλω 4 διαφορετικές εκδόσεις ταυτόχρονα του illustrator και Photoshop? Σου λέω πως δεν γίνεται επίσημα οπότε έχω μια βασική και τις υπόλοιπες σε windows 10 vm.
    Έχω άλλους 100 λόγους κυρίως για δοκιμές πραγματων που χρειάζονται τα vm αλλά όπως είπα είμαστε σε λάθος νήμα.

  6. #3921
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εστί power user για εσένα? Καποιος που ανοίγει βαριά excel?

    Άσε τα hypervisor οκ αλλά ένα vmware workstation να σηκώσεις στο pc σου ή fusion για να δεις κάτι , πόση μνήμη θες?
    Να στο θέσω αλλιώς, ασχολούμαι με γραφικές τέχνες από το 90, πιστεύεις πως μπορώ σε ένα windows σύστημα να βάλω 4 διαφορετικές εκδόσεις ταυτόχρονα του illustrator και Photoshop? Σου λέω πως δεν γίνεται επίσημα οπότε έχω μια βασική και τις υπόλοιπες σε windows 10 vm.
    Έχω άλλους 100 λόγους κυρίως για δοκιμές πραγματων που χρειάζονται τα vm αλλά όπως είπα είμαστε σε λάθος νήμα.
    Μα δε μίλησα για το ότι δεν χρειάζεται το μηχανάκι μνήμη. Σαφώς και χρειάζεται για σηκώνεις VM και σίγουρα τα δικά μου μηχανήματα θα σέρνονται. Διαφώνησα με τη λογική ότι για να χαρακτηρίζεσαι Power user πρέπει σώνει και καλά να κάνεις τέτοια δουλειά. Εγώ σηκώνω VM στον AWS (EC2 κυρίως για να δοκιμάσω τη συμπεριφορά dockers + Kubernetes και elastic παρακολουθώντας τα με kibana κλπ) αλλά στο τοπικό μου μηχάνημα δεν χρειάζονται περισσότερα από 8 GB Ram για να κάνω αυτή τη δουλειά. Τα κάνει όλα ο EC2 και ότι άλλο σε AWS. Ελπίζω να το ξεκαθάρισα προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εστί power user για εσένα? Καποιος που ανοίγει βαριά excel?
    Ωραίες ειρωνείες πάντως. Μάθατε όλοι να κοροϊδεύετε τους excelaδες και να τους ειρωνεύεστε επειδή σηκώνετε 2-3 μηχανάκια σε VM? Έλα λίγο αλήθεια τώρα;
    Sent From My Computer Using Firefox

  7. #3922
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνοι, εξαρταται με το τι κανεις. Αλλα η διαφορα σε κοστος μεταξυ 8 και 16 ειναι πολυ μικρη και σιγουρα αξιζει για τις δυνατοτητες που σου δινει. Ακομη και για την ξενοιασιά του να μη σε νοιαζει ποσες εφαρμογες ανοιγεις.

  8. #3923
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Windows 11: Microsoft replaces Show Desktop with Copilot on taskbar
    https://www.ghacks.net/2024/02/15/wi...ot-on-taskbar/

    Ελπιζω να μην αλλαξανε και το keyboard shortcut, δηλαδη το win+d να ανοιγει ακομα το desktop.
    Μετα απο ποσα χρονια λετε να κανουν το start button να ανοιγει τον edge?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 16-02-24 στις 08:35.
    ديميتريس

  9. #3924
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ωραίες ειρωνείες πάντως. Μάθατε όλοι να κοροϊδεύετε τους excelaδες και να τους ειρωνεύεστε επειδή σηκώνετε 2-3 μηχανάκια σε VM? Έλα λίγο αλήθεια τώρα;
    Δεν ήταν η πρόθεση μου να ειρωνευτώ και συγγνώμη αν βγήκε έτσι. Απλά power user είναι κάποιος που ασχολείται με πολλά και αυτά που ανέφερες είναι όντως πολλά άλλα επειδή τα τρέχεις εκτός του Η/Υ σου είσαι πιο άνετος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #3925
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δε μίλησα για το ότι δεν χρειάζεται το μηχανάκι μνήμη. Σαφώς και χρειάζεται για σηκώνεις VM και σίγουρα τα δικά μου μηχανήματα θα σέρνονται. Διαφώνησα με τη λογική ότι για να χαρακτηρίζεσαι Power user πρέπει σώνει και καλά να κάνεις τέτοια δουλειά. Εγώ σηκώνω VM στον AWS (EC2 κυρίως για να δοκιμάσω τη συμπεριφορά dockers + Kubernetes και elastic παρακολουθώντας τα με kibana κλπ) αλλά στο τοπικό μου μηχάνημα δεν χρειάζονται περισσότερα από 8 GB Ram για να κάνω αυτή τη δουλειά. Τα κάνει όλα ο EC2 και ότι άλλο σε AWS. Ελπίζω να το ξεκαθάρισα προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

    - - - Updated - - -

    Ωραίες ειρωνείες πάντως. Μάθατε όλοι να κοροϊδεύετε τους excelaδες και να τους ειρωνεύεστε επειδή σηκώνετε 2-3 μηχανάκια σε VM? Έλα λίγο αλήθεια τώρα;
    Δεν νομίζω ότι κανείς είχε πρόθεση ειρωνίας, ούτε κανείς όρισε ως αναγκαία και ικανή συνθήκη power use τα VMs.
    Μάλλον έχεις παρεξηγήσει το νόημα των λεχθέντων...

  11. #3926
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήταν η πρόθεση μου να ειρωνευτώ και συγγνώμη αν βγήκε έτσι. Απλά power user είναι κάποιος που ασχολείται με πολλά και αυτά που ανέφερες είναι όντως πολλά άλλα επειδή τα τρέχεις εκτός του Η/Υ σου είσαι πιο άνετος.
    Καλημέρα. Μια χαρά. Δεν είχα και εγώ πρόθεση να είμαι επιθετικός. Απλώς ο καθένας χρησιμοπιοιεί τον υπολογιστή του ανάλογα με την εργασία/χόμπυ του και ανάλογα κρίνει τις ανάγκες του. Μπορεί να είναι ένας απλός gamer και το ξέρετε πολύ καλά, το μηχανάκι του να κάνει χιλιαρικά πολλά σε σχέση με το δικό μου μακ που είναι μεν αυξημένη η τιμή του αλλά λόγω apple και όχι λόγω προδιαγραφών. Οπότε και οι excel users μπορεί να μην καλύπτονται σε πολλές περιπτώσεις από 8GB όταν χρειάζεται να ανοίγουν excel με πολλά sheets και πολλά data και απαιτείται να κάνουν pivots κλπ. Οπότε στο θέμα μας τώρα θεωρώ άδικο να μας πετάξει έξω κάποια στιγμή, σε νεότερα pc πάντα και όχι 15ετίας επειδή δεν έχουμε ανάγκη να κάνουμε χρήση της RAM για περισσότερα από 8GB
    Sent From My Computer Using Firefox

  12. #3927
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Μακαρι να ανοιξει λιγο το μυαλο του ο κοσμος και να γυρισει σε μερικες πολυ προσβασιμες διανομες λινουξ. Wubuntu, πχ, με περιβαλλον ιδιο με τα 11αρια. Οσοι δεν εχουν πολλες πολλες απαιτησεις για συγκεκριμενα προγραμματα, κανουν τα ιδια που κανουν με τα παραθυρια, σε πολυ πιο ψοφια μηχανακια.

  13. #3928
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να ανοιξει λιγο το μυαλο του ο κοσμος και να γυρισει σε μερικες πολυ προσβασιμες διανομες λινουξ. Wubuntu, πχ, με περιβαλλον ιδιο με τα 11αρια. Οσοι δεν εχουν πολλες πολλες απαιτησεις για συγκεκριμενα προγραμματα, κανουν τα ιδια που κανουν με τα παραθυρια, σε πολυ πιο ψοφια μηχανακια.
    Το θεμα ειναι πως σου στελνει ο αλλος ενας προγραμματακι και προσπαθεις να το τρεξεις ματαια. Βεβαια με την εξελιξη που εχει το wine τελευταια, αν ειναι προεγκατεστημενο μπορει και να το τρεξει με την μια και να μην παρει χαμπαρι.

  14. #3929
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να ανοιξει λιγο το μυαλο του ο κοσμος και να γυρισει σε μερικες πολυ προσβασιμες διανομες λινουξ. Wubuntu, πχ, με περιβαλλον ιδιο με τα 11αρια. Οσοι δεν εχουν πολλες πολλες απαιτησεις για συγκεκριμενα προγραμματα, κανουν τα ιδια που κανουν με τα παραθυρια, σε πολυ πιο ψοφια μηχανακια.
    Αυτά σε εταιρικά περιβάλλοντα και σε ανθρώπους που χρειάζονται προγραμματα όπως γραφικών τεχνών, video editing και παπάδες άλλους είναι ιστορίες επιστημονικής φαντασίας το Linux.

    Για να μπαίνει κανείς στο web μόνο μια χαρά είναι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #3930
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μπαίνει κανείς στο web μόνο μια χαρά είναι.
    Σίγουρα;
    Έχεις δοκιμάσει π.χ. Darktable? Μπορεί και να εκπλαγείς.

Σελ. 262 από 272 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας