Σελ. 224 από 272 ΠρώτηΠρώτη ... 204214219222223224225226229234244 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.346-3.360 από 4078
  1. #3346
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.536
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    All are Intel Xeon processors
    Xeon, ξε-xeon εινια intel 8ης γενιας (τουλαχιστον?) και θα επρεπε να υποστηριζονται κανονικα. Το "τουλαχιστον" το βαζω εκει γιατι σε αλλη σελιδα, καποιος επεσημανε πως καποιοι xeon στον πατο της λιστας ειναι μοντελα του 2021, πχ
    https://www.intel.com/content/www/us...fications.html

    Αν ειχες εναν τετοιο xeon, που λογικα θα τον ειχες σε σερβερ, και η ms σου ελεγε unsupported και τερμα οι ενημερωσεις, τι θα εκανες? Αν η ms μεθαυριο κοψει και το workaround για εγκατασταση σε unsupported hw, στο οποιο βασιζεσαι εσυ και πολλοι αλλοι χρηστες που απλα θελουν το latest and greatest στο συστημα τους, γιατι το ειδα και αυτο γραμμενο καπου, τι θα πεις τοτε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 09-08-23 στις 20:33.
    ديميتريس

  2. #3347
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν το κάνει, ας κόψει το backwards compatibility και να ανανεωθεί το λειτουργικό επιτέλους.
    Εάν πρόκειται να κόψουμε backwards compatibility στους x86, ας ξεκινήσουμε από τους επεξεργαστές και το ένα κάρο άχρηστα instructions που κουβαλάμε εδώ και δεκαετίες... Από την άλλη, είναι εντυπωσιακή η συμβατότητα προς τα πίσω σε hardware και software που έχει καταφέρει να κρατήσει η πλατφόρμα!

  3. #3348
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν το κάνει, ας κόψει το backwards compatibility και να ανανεωθεί το λειτουργικό επιτέλους.
    Αυτό ναι, αν γίνει αυτό και καθαρίσει ο κώδικας από σκουπιδια τότε να τα πετάξω όλα αλλά με τα υπόλοιπα προγράμματα που τρέχουν στους επεξεργαστές αυτούς? Πως θα τρέχουν?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xeon, ξε-xeon εινια intel 8ης γενιας (τουλαχιστον?) και θα επρεπε να υποστηριζονται κανονικα. Το "τουλαχιστον" το βαζω εκει γιατι σε αλλη σελιδα, καποιος επεσημανε πως καποιοι xeon στον πατο της λιστας ειναι μοντελα του 2021, πχ
    https://www.intel.com/content/www/us...fications.html

    Αν ειχες εναν τετοιο xeon, που λογικα θα τον ειχες σε σερβερ, και η ms σου ελεγε unsupported και τερμα οι ενημερωσεις, τι θα εκανες? Αν η ms μεθαυριο κοψει και το workaround για εγκατασταση σε unsupported hw, στο οποιο βασιζεσαι εσυ και πολλοι αλλοι χρηστες, που απλα θελουν το latest and greatest στο συστημα τους, γιατι το ειδα και αυτο γραμμενο καπου, τι θα πεις τοτε?
    Esxi έχω στα πάντα οπότε αν τους καρφώσω tpm επάνω θα είμαι compatible.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #3349
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xeon, ξε-xeon εινια intel 8ης γενιας (τουλαχιστον?) και θα επρεπε να υποστηριζονται κανονικα. Το "τουλαχιστον" το βαζω εκει γιατι σε αλλη σελιδα, καποιος επεσημανε πως καποιοι xeon στον πατο της λιστας ειναι μοντελα του 2021, πχ
    https://www.intel.com/content/www/us...fications.html

    Αν ειχες εναν τετοιο xeon, που λογικα θα τον ειχες σε σερβερ, και η ms σου ελεγε unsupported και τερμα οι ενημερωσεις, τι θα εκανες? Αν η ms μεθαυριο κοψει και το workaround για εγκατασταση σε unsupported hw, στο οποιο βασιζεσαι εσυ και πολλοι αλλοι χρηστες που απλα θελουν το latest and greatest στο συστημα τους, γιατι το ειδα και αυτο γραμμενο καπου, τι θα πεις τοτε?
    Δεν τους δικαιολόγησα.
    Απλά επισήμανση έκανα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #3350
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν πρόκειται να κόψουμε backwards compatibility στους x86, ας ξεκινήσουμε από τους επεξεργαστές και το ένα κάρο άχρηστα instructions που κουβαλάμε εδώ και δεκαετίες... Από την άλλη, είναι εντυπωσιακή η συμβατότητα προς τα πίσω σε hardware και software που έχει καταφέρει να κρατήσει η πλατφόρμα!
    Ως προγραμματιστής πραγματικά σέβομαι και εντυπωσιάζομαι με το γεγονός ότι καταφέρνουν και κρατούν
    backwards compatibility. Να τους δώσουμε credit: κράτησαν compatibility σε CMD/Console ενώ πχ το
    kernel απέκτησε νέο - πιo ασφαλές - memory management. Κρατούν win32/64 παράλληλα. Κρατούν ακόμα
    το GDI πασχίζοντας το direct2d (όχι το 3d) να παραμείνει συμβατό ώστε να τρέχουν οι εφαρμογές των... ΧP

    Αλλά το να κόψουν πχ τις γενιές intel 7 (πχ i7 7700 ακόμα και αν υπάρχει TPM 2.0) είναι πραγματικά παράλογο.

    Σε instruction set, η σειρά 7 έχει SSE4.1/4.2/AVX2 ενώ η σειρά 9 έχει ακριβώς το ίδιο instruction σετ και
    επιπρόσθετα AVX-512. . Οι εντολές που μπορούν να τρέξουν είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ οι ίδιες εκτός από το AVX-512.
    Τα 11άρια το απαιτούν ενώ η ίδια η intel σκοπεύει να το... εξαφανίσει (δείτε εδώ και εδώ όπου το Linus Torvalds του
    εύχεται και έναν καλό θάνατο)

    Και αυτός είναι και ο λόγος που "αφήνουν" με παράκαμψη να στηθούν τα 11άρια: το AVX-512 ίσως δεν θα
    υπάρχει αύριο γιατί στηριζόταν σε αρχιτεκτονική που δεν βολεύει πια.

    ΔΕΝ είχε νόημα να κόψουν γενιές CPU Intel/AMD παλαιότερες από όσες βγήκαν 2011/2012 και υποστήριζαν AVX

    ΟΜΩΣ

    Για το TPM 2.0 συντρέχουν άλλοι λόγοι. Το TPM το ήθελε απεγνωσμένα η MS από το 2012. Απλά το TPM 1.2
    δεν υποστηρίζει SHA2-256 και έχει μείνει στο SHA1 που θεωρείται ανασφαλές από το 2005
    Πρακτικά αν άφηναν το TPM 1.2, το master wrapping key σας θα ήταν υποκλέψιμο και τέλος...
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  6. #3351
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Όταν κάνω hover το ποντίκι πάνω από την ώρα στην taskbar, μου δείχνει την ημερομηνία και την ώρα σε άλλες ζώνες ώρας που έχω ορίσει στο additional clocks. Αυτό όμως μου το κάνει μόνο στη βασική οθόνη μου, και όχι στη δεύτερη, παρόλο που η taskbar φαίνεται και στις δύο οθόνες. Μπορώ να κάνω κάτι για να βλέπω αυτές τις πληροφορίες και στις δύο οθόνες;

  7. #3352
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όμως μου το κάνει μόνο στη βασική οθόνη μου, και όχι στη δεύτερη, παρόλο που η taskbar φαίνεται και στις δύο οθόνες. Μπορώ να κάνω κάτι για να βλέπω αυτές τις πληροφορίες και στις δύο οθόνες;
    Νομίζω ότι στις stable έτσι παίζει.
    Αν θυμάμαι καλά το διόρθωσαν/πρόσθεσαν στις preview.
    Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος για τα παραπάνω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #3353
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #3354
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Καλησπερα, ενα φιλαρακι πηρε νεο πισι και περασε εναν παλιο εσωτερικο δισκο που ειχε σε παλιοτερο μηχανημα σαν C:. Πηγα να κανω change ownership στο δισκο (και σε ολους τους υποφακελους) αλλα ενω οι φακελοι πλεον ανοιγουν κανονικα, δεν ανοιγουν τα αρχεια και ουτε μπορω ενα-ενα ενα τα αρχεια απο το security να αλλαξω account που εχει το ownership. Τι μου ξεφευγει; Υπαρχει καποια εντολη powershell να αλλαξει ownership σε ολο το περιεχομενο του δισκου;

  10. #3355
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, ενα φιλαρακι πηρε νεο πισι και περασε εναν παλιο εσωτερικο δισκο που ειχε σε παλιοτερο μηχανημα σαν C:. Πηγα να κανω change ownership στο δισκο (και σε ολους τους υποφακελους) αλλα ενω οι φακελοι πλεον ανοιγουν κανονικα, δεν ανοιγουν τα αρχεια και ουτε μπορω ενα-ενα ενα τα αρχεια απο το security να αλλαξω account που εχει το ownership. Τι μου ξεφευγει; Υπαρχει καποια εντολη powershell να αλλαξει ownership σε ολο το περιεχομενο του δισκου;
    Command prompt σαν διαχειριστής

    takeown /F c: /r /d y

    αν χρειαστείς δικαιώματα μετά, γιατί το ownership είναι το πρώτο βήμα

    iCACLS is your friend
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  11. #3356
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Command prompt σαν διαχειριστής

    takeown /F c: /r /d y

    αν χρειαστείς δικαιώματα μετά, γιατί το ownership είναι το πρώτο βήμα

    iCACLS is your friend


    Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω!

  12. #3357
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει το ownership, αφου αμα βαλεις το δισκο σα C:, γινεται απο μονο του. Το εχω κανει πολλες φορες και παντα παιζει μια χαρα.
    Άλλα Ντάλλα....

  13. #3358
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει το ownership, αφου αμα βαλεις το δισκο σα C:, γινεται απο μονο του. Το εχω κανει πολλες φορες και παντα παιζει μια χαρα.
    Ισως δεν το διευκρινισα καθαρα. Ο δισκος ηταν δισκος συστηματος σε παλιοτερο μηχανακι. Τωρα εχει μπει σαν δευτερος εσωτερικος για αποθηκη. Ο φιλος θελει προσβαση στα παλια του αρχεια που βρισκονται στο φακελο \user\Documents.

  14. #3359
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    και παλι πρεπει να εχει προσβαση...... Παντως οκ. Συμβαινει καμια φορα αμα ηδη εχεις κανει take ownership στο παλιο δισκο απο οσο εχω δει.
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #3360
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    και παλι πρεπει να εχει προσβαση...... Παντως οκ. Συμβαινει καμια φορα αμα ηδη εχεις κανει take ownership στο παλιο δισκο απο οσο εχω δει.
    Τα UIDs των χρηστών δεν είναι ίδια μεταξύ των δύο συστημάτων, και ο φάκελος του χρήστη ως προεπιλογή δεν έχει πρόσβαση για τρίτους.
    Είναι αναμενόμενο να χρειάζεται αλλαγή ownership/permissions.

Σελ. 224 από 272 ΠρώτηΠρώτη ... 204214219222223224225226229234244 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας