Σελ. 6 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 426
  1. #76
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε μενα που μολις αναβαθμισα, μου βγαζει ΟΚ. Το TPM (οπως και πολλα αλλα στο UEFI) το ειχα επιτηδες κλειστο γιατι δεν ηξερα τί ειναι. Το ανοιξα και ειναι ΟΚ.

    Το TPM ομως τί ακριβως ειναι? Γιατι δεν καταλαβαινω απο αυτα που βρισκω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Win 11 OK.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  132,2 KB 
ID: 228514
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Archon : 25-06-21 στις 01:41.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  2. #77
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μητρικές Gigabyte το TPM γίνεται enable στο bios στο μενού peripherals στην επιλογή Intel Platform Trust Technology, δεν χρειάζεται έξτρα module.
    Συνημμένο Αρχείο 228512
    Εγώ το έκανα σε μητρική Asrock, η οποία βέβαια είναι ολοκαίνουρια. Το ίδιο ακριβώς γράφει (Intel Platform Trust Technology). Μαζί και με την ενεργοποίηση του Secure Boot, η εφαρμογή της Microsoft μου δείχνει ότι μπορώ τώρα να βάλω Win 11.

  3. #78
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    @nnn
    Μια μικρή διώρθωση:
    "UEFI, Secure Book capable & TPM 2.0" -> "UEFI, Secure Boot capable & TPM 2.0"

  4. #79
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μενα που μολις αναβαθμισα, μου βγαζει ΟΚ. Το TPM (οπως και πολλα αλλα στο UEFI) το ειχα επιτηδες κλειστο γιατι δεν ηξερα τί ειναι. Το ανοιξα και ειναι ΟΚ.

    Το TPM ομως τί ακριβως ειναι? Γιατι δεν καταλαβαινω απο αυτα που βρισκω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Win 11 OK.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  132,2 KB 
ID: 228514
    Trusted Platform Module

    a secure cryptoprocessor, a dedicated microcontroller designed to secure hardware through integrated cryptographic keys.

  5. #80
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με λιγα λογια κρυπτογραφηση? Και γιατι δεν το αναφερει ως τετοιο και χρησιμοποιει περιεργους ορους? Για να μπερδευει και τους γνωστες?

    Τελος παντων, απλα το ενεργοποιουμε και ειμαστε ΟΚ ή πρεπει να γινουν κι αλλες ενεργειες για να ειμαστε προστατευμενοι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Archon : 25-06-21 στις 03:11.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  6. #81
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λιγα λογια κρυπτογραφηση? Και γιατι δεν το αναφερει ως τετοιο και χρησιμοποιει περιεργους ορους? Για να μπερδευει και τους γνωστες?

    Τελος παντων, απλα το ενεργοποιουμε και ειμαστε ΟΚ ή πρεπει να γινουν κι αλλες ενεργειες για να ειμαστε προστατευμενοι?
    Δεν κάνει αυτό την κρυπτογράφηση, αλλά είναι αυτο που μπορεί να παρέχει το κλειδι για την κρυπτογράφηση όπως και να αποθήκευση το κλειδί στο tpm module για να μπορεί να το παρέχει στο software που θα κάνει την αποκρυπτογράφηση.

    Πχ στα windows έχουμε το Bitlocker Που κρυπτογραφεί τον δίσκο, μπορείς να το κάνεις και χωρίς tpm, αυτό σημαίνει πως κάθε φόρα που κάνεις boot θα πρέπει να βάζεις τον κωδικό για ξεκλείδωμα, με την χρήση του tpm αυτό γίνεται αυτόματα καθώς παρέχει στο λειτουργικό το κλειδί που έχει αποθηκευμένο ώστε να γίνει το Unlock.

    Δεν παρέχει κάποια προστασία του στυλ σαν antivirus.
    Αν τώρα κάποιος με κάποιο τρόπο σου πάρει τον δίσκο, χωρίς το κλειδί που είναι αποθηκευμένο (ή το recovery key Που έχεις αποθηκεύσει όταν έκανες την διαδικασία κρυπτογράφησης) δεν μπορεί να διαβάσει τα δεδομένα του δίσκου σου.
    Αν σου πάρει τον υπολογιστή, δεν μπορεί να έχει πάλι πρόσβαση (αφού έχεις κωδικό στον χρήστη σου) πάλι στα αρχεία σου, ούτε μπορεί να κάνει boot με κάποιο εξωτερικό εργαλείο και να διαβάσει τον δίσκο σου.

  7. #82
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok μόλις είδα πως ανακοίνωσαν Android app integration στα 11. Οι εφαρμογές θα κατεβαίνουν είτε από το Microsoft store, είτε από το Amazon App Store.

    Το αφεντικό τρελάθηκε.
    Ναι και εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό. Αλλά αν συγκρίσεις το μέγεθος του play store με το MS store λογικό είναι.

  8. #83
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είμαι από τους τυχερούς που θα τα έχω
    Συνημμένο Αρχείο 228509
    ".
    Kai θα ψάχνεις να βρεις και άλλους για να κάνετε "win 11 Προβλήματα και Λύσεις".
    Μοναξιές ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #84
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.597
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα συν το ότι θα είναι μόνο 64. Επιτέλους.
    Από εκεί και ύστερα, σε όποιον δεν αρέσει το δωρεαν upgrade, ας πάει όπου αλλού θέλει.
    καλα λες 4-5 ετων μηχανηματα θα πανε στα αχρηστα επειδη θελουν ντε και καλα tpm 2

  10. #85
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ένα Inspiron 3576 (I7, 8Gb) βγήκε συμβατό.

  11. #86
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα λες 4-5 ετων μηχανηματα θα πανε στα αχρηστα επειδη θελουν ντε και καλα tpm 2
    Αν το πρόβλημα πάρει διαστάσεις θα σε αφήνουν να τα βάλεις αφού σε προειδοποιήσουν για έλλειψη ασφάλειας. Πολύ απλό είναι. Το έβαλαν το TPM Requirement, θα αφουγκραστούν την αγορά και το τι λέει ο (πολύς και λογικός) κόσμος (και όχι τι λέει η μειοψηφία των linuxoπληκτων) και θα το αλλάξουν αν χρειαστεί. Το πολύ πολύ να λένε ότι δεν ικανοποιούνται οι συνθήκες ασφαλείας αλλά "install anyway" και να τελειώνουμε. Εγώ που τρέχω την dev εκδοση μια χαρά μπήκε στο non-TPM 2.0 PC μου.

    Αν χρειαστεί, θα ενεργοποιείται αυτόματα το υπάρχον TPM. Επίσης, από ότι συζητήθηκε ήδη, υπάρχουν installable TPM modules σε λογικές τιμές αν δεν έχεις τέτοιο.

    Τέλος, θα μπορείς να έχεις Windows 10 μέχρι και το 2025 (και ενδεχομένως και παραπάνω αν κρίνω από την νοοτροπία κάποιων που δεν καταλαβαίνουν ότι το ασφαλές σύστημα είναι το ενημερωμένο σύστημα). Επομένως τότε το μηχάνημα που δε θα τρέχει Windows 11 θα είναι 10+ ετών. Αν δε σε ενδιαφέρει η ασφάλεια, κάτι το οποίο ισχύει με το μεγάλο ποσοστό των τυπικών χρηστών, τότε συνέχισε μετά το 2025 να έχεις Windows 10.

    Το θέμα της ασφάλειας γενικά είναι το σημαντικότερο πλέον και η χρήση TPM φαίνεται λογική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YaWnX : 25-06-21 στις 08:59.

  12. #87
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πρόβλημα πάρει διαστάσεις θα σε αφήνουν να τα βάλεις αφού σε προειδοποιήσουν για έλλειψη ασφάλειας. Πολύ απλό είναι. Το έβαλαν το TPM Requirement, θα αφουγκραστούν την αγορά και το τι λέει ο (πολύς και λογικός) κόσμος (και όχι τι λέει η μειοψηφία των linuxoπληκτων) και θα το αλλάξουν αν χρειαστεί. Το πολύ πολύ να λένε ότι δεν ικανοποιούνται οι συνθήκες ασφαλείας αλλά "install anyway" και να τελειώνουμε. Εγώ που τρέχω την dev εκδοση μια χαρά μπήκε στο non-TPM 2.0 PC μου.

    Αν χρειαστεί, θα ενεργοποιείται αυτόματα το υπάρχον TPM. Επίσης, από ότι συζητήθηκε ήδη, υπάρχουν installable TPM modules σε λογικές τιμές αν δεν έχεις τέτοιο.

    Τέλος, θα μπορείς να έχεις Windows 10 μέχρι και το 2025 (και ενδεχομένως και παραπάνω αν κρίνω από την νοοτροπία κάποιων που δεν καταλαβαίνουν ότι το ασφαλές σύστημα είναι το ενημερωμένο σύστημα). Επομένως τότε το μηχάνημα που δε θα τρέχει Windows 11 θα είναι 10+ ετών. Αν δε σε ενδιαφέρει η ασφάλεια, κάτι το οποίο ισχύει με το μεγάλο ποσοστό των τυπικών χρηστών, τότε συνέχισε μετά το 2025 να έχεις Windows 10.

    Το θέμα της ασφάλειας γενικά είναι το σημαντικότερο πλέον και η χρήση TPM φαίνεται λογική.
    Aκόμα πιό ασφαλές είναι ένα σύστημα αν πωλείται μαζί με το hardware, να σταματήσει η αναβάθμιση και να αγοράσουν όλοι καινούργια μηχανάκια.
    Τα παλιά σας να τα προσφέρετε σε δημοτικές βιβλιοθήκες, σε σχολεία και αλλού, τα χρειαζόμαστε.

    ΥΓ
    Α ρε κακόμοιροι linux servers πόσο ανασφαλείς και επικίνδυνοι είστε και δεν το ξέρετε, ρωτήστε την ms και τον YaWnX.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #88
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα, ασφάλεια τώρα είναι το TPM.

    Το διαβάσαμε και αυτό οι Linuxόπληκτοι.

    Άντε σε λίγο και computrace να νιώθεται παντοτινή σιγουριά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 25-06-21 στις 10:11.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  14. #89
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Έχετε ξεχάσει εσείς της Proactive ασφάλειας την επιλογή. ΕΠΙΛΟΓΗ.
    Για το καλό μας πάντα. Μετά την Apple, Google τώρα και η Microsoft ALL IN για το καλό μας, χωρίς άλλη επιλογή.
    Ούτως ή άλλως λίγοι είμαστε σε ένα τεχνικό φόρουμ και ακόμη πιο λίγοι Linuxόπληκτοι στον πραγματικό κόσμο. Κανείς ποτέ δεν πήρε στα σοβαρά ενστάσεις και επιλογές.
    Την αγένεια στην επιστρέφω από την μειοψηφία των Linuxόπληκτων.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #90
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή θα μας χώσει να μην πω που, ετσιθελικά τώρα, και το UEFI και secure boot;

    ΔΕΝ θέλω ρε φίλε UEFI, secure boot και GPT.

    ΔΕΝ τα εμπιστεύομαι, και ΔΕΝ θέλω την επιπλέον πολυπλοκότητά τους.

    ΘΕΛΩ classic BIOS boot, και MBR.

    Έχω το δικαίωμα;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 6 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας