Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18

Θέμα: RIP my precious

  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν μερικές ημέρες και ενώ ήμουν στη δουλειά, δοκίμασα να μπω σε ένα μηχάνημα στο σπίτι και διαπιστώνω πως ότι service/μηχάνημα υπήρχε στο γραφείο του σπιτιού μου δεν αποκρινόταν..
    Δεν ήταν κανείς στο σπίτι οπότε δεν είχα εικόνα του τι είχε συμβεί..
    Αρχικά νόμισα ότι "χαιρέτησε" το HP Procurve switch που συνδέει τα πάντα σε εκείνο το χώρο και άρχισα να κοιτάω για αντικαταστάτη. Άρχισα τα βρισίδια βεβαίως μιας και ήμουν για κανα 150άρι απρογραμμάτιστο, αλλά κατόπιν εορτής μακάρι να ήταν αυτό..
    Γυρνάω λοιπόν σπίτι το απόγευμα και βλέπω τελικά όλος ο εξοπλισμός σε εκείνη τη μεριά είναι σβηστός και ότι το UPS (Eaton 5S1000) είχε ανάψει ένα κόκκινο warning.
    Μου το είχε ξανακάνει μια φορά, το κλείνω, το ξεσυνδέω, το ανάβω ξανά και όλα κανονικά..
    Τα μηχανήματα επανήλθαν όλα κανονικά, ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα..
    Πάω να συνδεθώ στο backup NAS μου και τζίφος..
    Το μηχάνημα είχε πάρει μπροστά αλλά δεν απάνταγε στο δίκτυο.
    Συνδέομαι λοιπόν στο IPMI και το βλέπω να έχει πάρει μπρος, αλλά 2 ενδείξεις από βολτάζ σε 2 τσιπάκια μου έδειχναν ότι είναι critical non recoverable (από 1.3 volt ο ένας έδειχνει 0.4 και ο άλλος 0)
    Παίρνω remote κονσόλα και το μηχάνημα έχει μείνει στο Waiting for BMC Initialize... και post code 06..
    Λέω "λες να φταίει ότι είναι συνδεμένο στο UPS;" Το συνδέω σε πρίζα και παίρνει μπρος κανονικά!!!
    Τρελή χαρά εγώ, λέω μάλλον κάτι παίζει με την έξοδο του UPS που ήταν συνδεμένο και δεν του έδινε σωστό βολτάζ, εξού και το κόκκινο που βάρεσε το UPS.
    Βάζω ένα άλλο UPS που είχα μόνο για το Windows PC μου τα συνδέω όλα, ανοίγω ξανά το NAS και ...τσου... τα ίδια
    Το συνδέω ξανά απευθείας στην πρίζα πάλι τσου...
    Το μηχάνημα είναι ένα κουτί U-NAS NSC-400 με ένα server motherboard της gigabyte (MB10-DS4 με ενσωματωμένο Xeon D-1521) με 32GB Ram και 4 4ΤΒ δίσκους. Έτρεχε XigmaNAS και εκεί πηγαίναν όλα τα backup μου που τρέχουν σε ημερήσια βάση..
    Όπως καταλαβαίνετε η ζημιά είναι χοντρή, γιατί πέρα ότι δεν το βρίσκω πλέον το συγκεκριμένο motherboard, όταν ήταν διαθέσιμο σαν μεταχειρισμένο είχε κανα 500άρικο...
    Εγώ όλο το μηχανάκι το είχα βρει τρελή ευκαιρία πριν καμιά 2ετία γύρω στα 300 από Αγγλία. Στην πραγματικότητα ήταν παροπλισμένο DATTO. Και το motherboard ήταν DATTO branded, συγκεκριμένα MB10-DATTO-07. Πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται εδώ όπου βρήκα κι άλλο κόσμο με το ίδιο πρόβλημα..
    Για την ώρα έβγαλα το boot disk και τους 4 data δίσκους και τους έβαλα σε ένα παλιό παροπλισμένο Proliant microserver n40l (τον είχα ξεθάψει πρόσφατα και τον είχα καθαρίσει και συμμαζέψει γιατί σκόπευα να τον κάνω δώρο σε ένα φίλο μου για να φτιάξει ένα NAS )
    Tα backup μου τώρα δουλεύουν κανονικά...
    Έλυσα το μηχάνημα, δοκίμασα με άλλο τροφοδοτικό μήπως αυτό ήταν το πρόβλημα (αυτό που έχει, παρεμπιπτόντως είναι Delta, οπότε δεν είναι κανα Β..)...
    Δοκίμασα και με άλλες μνήμες..
    Κάποιες φορές το μηχάνημα άναβε κανονικά (1 στις 10) κάποιες όχι. Οπότε δυστυχώς πιστεύω πως μας άφησε χρόνους..
    Οπότε όπως είπα και στη αρχή, τελικά καλύτερα να είχε πεθάνει το switch, γιατί η ζημιά θα ήταν πολύ μικρότερη και λιγότερο μπελαλίδική..


    RIP my precious...

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tελικά όλη την ζημιά την έκανε το UPS ή ήτανε να φύγει??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην αρχή νόμιζα ότι τη ζημιά την έκανε το UPS.
    Μετά όμως θυμήθηκα ότι αυτό που κάνει τώρα μου το είχε ξανακάνει στο παρελθόν. Απλά μου το είχε κάνει όταν για κάποιο λόγο έχανε το ρεύμα και πάταγα να ανοίξει το μηχάνημα πριν μπουτάρει πλήρως ο BMC controller. Όμως όταν το έκανε παλιότερα, απλά το έβγαζα ξανά από την πρίζα, το ξαναέβαζα στην πρίζα και περίμενα κανα 2λεπτο να φορτώσει το management. Μετά το πάταγα και άνοιγε κανονικά.
    Επιπλέον, όταν το UPS έσβησε, το μηχάνημα ήταν ούτως ή άλλως σβηστό. (Το job για το backup έστελνε σήμα μέσω ipmitool για να κάνει power on το μηχάνημα και του έκανε graceful shutdown όταν τελείωνε).
    Άρα λοιπόν το όλο πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν έχασε εντελώς το ρεύμα και έκανε shutdown o BMC Controller. Οπότε οποιαδήποτε στιγμή του έβγαζα το ρεύμα το είχε στο σχέδιο για να το πάθει το ρημάδι... ήτανε να φύγει...
    Απλά εμένα άργησε, πολλά από αυτά τα board βγάλαν το ίδιο πρόβλημα, όπως ανακάλυψα και στο servethehome φόρουμ (έβαλα λινκ παραπάνω)

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα έχω για καλά τα Eaton και γι' αυτό ρώτησα, μήπως έπεσες στην περίπτωση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να είμαι ειλικρινής ακόμη δεν έχω ασχοληθεί μαζί του γιατί είχα το APC και επιπλέον δεν έχω βρει και την όρεξη/ευκαιρία να ασχοληθώ,
    Το έχω καμιά 7ετία πάντως (μάλιστα έχω 2 τέτοια, μοντέλο 5S1000) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μόνο μπαταρίες του έχω αλλάξει μια φορά.
    Άλλωστε όπως στα περισσότερα πράγματα ότι πληρώνεις παίρνεις και τα συγκεκριμένα δεν ήταν καθόλου φτηνά.. Και ακόμα δεν είναι...
    Και τώρα λογικά μάλλον καμιά μπαταρία πρέπει να ψόφησε και το έκανε αυτό.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πανάκριβο θα έλεγα.
    Αυτό πιστεύω κι' εγώ, θέμα μπαταρίας θα είναι γιατί έχουν πάρα πολλές προστασίες τα ακριβά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τότε που τα πήρα πάντως δεν τα είχα πληρώσει €225. Είχα βρει μια προσφορά και αν θυμάμαι καλά τα είχα πάρει γύρω στα €160 το ένα.
    Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω νέες μπαταρίες να δω τι γίνεται. Συνήθως προτιμώ αυτές
    Κάτι άλλες φτηνότερες που είχα πάρει παλιότερα δε βγάζαν ούτε διετία.
    Το κακό είναι ότι θέλω 4 γιατί αρχίζουν να ψοφάνε μάλλον και του άλλου που έχω. Την προηγούμενη βδομάδα που είχαμε κάτι προγραμματισμένες διακοπές ρεύματος στο Ίλιον, κράτησε 10 λεπτά μόνο ενώ το APC ξεπέρασε τα 45 λεπτά.
    Το APC είναι 1400άρι βέβαια, οπότε λογικό να κρατάει περισσότερο. Αλλά και το άλλο μου το Eaton στα καλά του με το φορτίο που έχει κράταγε τουλάχιστον κανά μισάωρο.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ παίρνω εδώ και χρόνια τις Sunlight από τον Καυκά. Τις χρησιμοποιώ σε συναγερμούς, τροφοδοτικά UPS καμερών, κ.λ.π. χωρίς πρόβλημα. Υπάρχουν περιπτώσεις που τις έχουν ξεχάσει οι ιδιοκτήτες και έχουν κρατήσει πάνω από 5 χρόνια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χεχε..
    Για να σου πω την αλήθεια είδα ότι έχουν καλές κριτικές και στην αρχή είχα σκεφτεί να πάρω αυτές, απλά δεν ήξερα τι μέρος του λόγου είναι, ενώ τις CSB τις έχω δοκιμάσει (και ούτως ή άλλως τέτοιες βάζει στα UPS η Eaton αλλά και η APC).
    Εφόσον όμως μου λες κι εσύ ότι τις ξέρεις και δεν έχεις θέματα, μάλλον για αυτές θα πάω.
    Καυκά που είδα έχουν μόνο τις 7Ah και όχι τις 9άρες. Αλλά τις βρήκα σε άλλο μαγαζί. Γλιτώνω και κανα 35άρι σε σχέση με τις CSB.
    Θενκς!!

  10. #10
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρεμπιπτόντως παρήγγειλα ένα άλλο motherboard για το server.
    Μιας και είχα ήδη έναν i5-4570 καθώς και DDR3 μνήμες, έψαξα να βρώ κάποιο motherboard* με socket 1150.
    Ήθελα ιδανικά 5 υποδοχές για σκληρούς δίσκους (1 για το λειτουργικό και 4 για data). Στα motherboard με 1150 δε νομίζω να υπήρχε κάτι με τολάχιστον 5 sataIII πόρτες (όχι ότι με τους κλασικούς δίσκους παίζει ρόλο, αλλά λέμε τώρα..)
    Τέλος πάντων, βρήκα μέσω ebay ένα GA-B85N Phoenix το οποίο έχει 3 sataΙΙI θύρες, μια sataΙΙ και μια msata.
    Λόγω πολύ μικρού χώρου στο κουτί για ψύξη, πήρα και ένα cooler ultra low profile.
    Το συναρμολόγησα, όλα κομπλε, δουλεύει και πάλι το σερβεράκι.

    *Ιδανικά θα πήγαινα σε κάποιο server motherboard, αλλά θα πήγαινε πολύ μακριά η βαλίτσα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 12-07-21 στις 19:19.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kαλό "σερβίρισμα" να έχει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θενκς μαν!
    Θα ήθελα όπως είπα να είχε αντικατασταθεί με ένα server motherboard, αλλά δεν μπορούσα να μου δικαιολογήσω το έξτρα κόστος. Το άλλο με τον D-1521 είχε 32GB Ram (και σήκωνε μέχρι 128 αν έβαζες registered ) οπότε έλεγα ότι μπορούσα να το κάνω 2ο VMWare host. Για το homelab μου θα ήταν, όμως, οπότε δεν ήταν αναγκαίο, οπότε είχα μείνει στα λόγια και δεν ασχολήθηκα ποτέ περισσότερο.. Το μόνο που έκανε για 2 και κάτι χρόνια ήταν αυτό που περιέγραψα προηγουμένως: Άνοιγε, αποθηκευόντουσαν εκεί τα backup και ξαναέσβηνε. Οπότε το να ξόδευα κανά 500άρικο σε server motherboard θα ήταν τελείως ηλίθιο. Την έβγαλα με ένα 100άρικο (σκάρτο) για το Gigabyte και τον ανεμιστήρα και όλα μια χαρά είναι.
    Το μόνο ψιλοπρόβλημα που έχω είναι ότι ο msata που κουμπώνει στην πίσω μεριά δεν αερίζεται και σηκώνει 52 βαθμούς περίπου με αποτέλεσμα να παίρνω ..email παραπόνων. Αφενός όμως τώρα κάνει πολύ ζέστη, οπότε με χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες μάλλον θα είναι αρκετούς βαθμούς παρακάτω, αφετέρου ο δίσκος είναι ένας αρκετά ποιοτικός intel οπότε δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Άλλωστε το μάξιμουμ που μένει αναμένο το μηχάνημα είναι στο πρωϊνό backup για 40 λεπτά περίπου. Τα υπόλοιπα 2-3 backup που παίρνει μέσα στην ημέρα παίρνουν το πολύ κανα 10λεπτο... Αύξησα και το threshold για την ειδοποίηση στους 55 βαθμούς για να μη μου στέλνει και email (ξέρω ότι οι υπόλοιποι δίσκοι αερίζονται καλά και κανείς δεν περνάει τους 35-36 βαθμούς οπότε δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα..) οπότε όλα καλά τώρα...

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kανένα ανεμιστηράκι σε στυλ Greek-Patent δεν γίνεται να μπει στον δίσκο???
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με την καμία...Αν δεις πως είναι το UNAS NSC-400 θα καταλάβεις...χώρος μηδέν.
    Τα μαμισια intel cpu coolers θεωρούνται low profile (περίπου 40mm υψος). Ε, σ'αυτο δεν χωράει, εχει μαξ 30mm περιθώριο, γι' αυτό πήρα το akasa

    Πριν έγραψα λάθος εν τω μεταξύ, δεν είναι στην κάτω αλλα στην πάνω μεριά του motherboard ο msata.
    Και ανεμιστήρα έχει από κείνη τη μεριά που είναι για τους 4 δίσκους, αλλά μάλλον δεν πάει καθόλου αέρας στον msata.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χεχε..
    Για να σου πω την αλήθεια είδα ότι έχουν καλές κριτικές και στην αρχή είχα σκεφτεί να πάρω αυτές, απλά δεν ήξερα τι μέρος του λόγου είναι, ενώ τις CSB τις έχω δοκιμάσει (και ούτως ή άλλως τέτοιες βάζει στα UPS η Eaton αλλά και η APC).
    Εφόσον όμως μου λες κι εσύ ότι τις ξέρεις και δεν έχεις θέματα, μάλλον για αυτές θα πάω.
    Καυκά που είδα έχουν μόνο τις 7Ah και όχι τις 9άρες. Αλλά τις βρήκα σε άλλο μαγαζί. Γλιτώνω και κανα 35άρι σε σχέση με τις CSB.
    Θενκς!!
    Τελικά πήρα το προηγούμενο Σάββατο 2 CSB (Hitachi) και σήμερα 2 Sunlight. Και οι τεσσερις 9Αh
    Οι CSB έχουν μπει ήδη στο ένα UPS και αύριο - μεθαύριο θα βάλω τις Sunlight στο άλλο.. έτσι θα έχω και ένα μέτρο σύγκρισης (λαμβάνοντας και υπόψη βέβαια ότι οι CSB είχαν 54 και οι Sunlight 34)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας