Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα στατικό ποδήλατο για κάποιου είδους άσκηση στο σπίτι. Τα τελευταία χρόνια λόγω έντονα καθιστικής ζωής (εργασία στο PC ~10 ώρες κάθε μέρα) και λόγω ηλικίας μιας και πατήσαμε τα 40, η φυσική κατάσταση έχει πέσει στα τάρταρα (όχι ότι ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο δηλαδή, αλλά τώρα ακόμα περισσότερο). Με μια σύντομη έρευνα που έκανα σε skroutz κλπ, διαπίστωσα ότι για να πάρεις κάτι 'αποδεδειγμένα' καλό (ή έστω κάτι με πολλές θετικές αξιολογήσεις) πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα. Επειδή όμως πάντα υπάρχει η πιθανότητα να καταλήξει καλόγερος για τα ρούχα έχω βάλει ένα ταβάνι στο μπάτζετ γύρω στα 200€.
    Όπως αναφέρω και πιο πάνω, κυριότερος στόχος είναι μια κάποια βελτίωση της φυσικής κατάστασης, και λιγότερο κάποια μικρή απώλεια βάρους.
    Σε αυτό το εύρος τιμής κάποια που έχω δει είναι τα εξής:
    https://www.skroutz.gr/s/23218108/Sp...go-926211.html
    https://www.skroutz.gr/s/4616762/EverFit-BFK-300.html
    https://www.skroutz.gr/s/20638157/Bo...re-C-1660.html
    https://www.skroutz.gr/s/9068000/Eve...109.html#specs
    Όπως και αυτό από Intersport, σχετικά με το οποίο βρήκα σχόλια για το επόμενο μοντέλο, το C3.1, που όμως ξεφεύγει λίγο απο το μπάτζετ μου, οπότε πάω στο προηγούμενο.
    https://www.intersport.gr/organa-axe...e-bike_681059/
    Έχει κάποιος εμπειρία με κάποιο από αυτά ή κάποιο άλλο σε παρόμοιο μπάτζετ για να εκφέρει προσωπική άποψη; Επίσης, διαβάζω για το βάρος του δίσκου ένα γενικό "όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο", αλλά δεν διαβάζω κάτι πιο συγκεκριμένο, πχ εγώ που ψάχνω για κάτι που προορίζεται για χρήση από άτομα γύρω στα 85-90 κιλά μηχανήματα με τι βάρος δίσκου και κάτω θα έπρεπε να απορρίψω;

    *****Για να προλάβω κάποια αναμενόμενα και προφανή σχόλια. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και γνωρίζω ότι υπάρχουν καλύτεροι τρόποι άσκησης, όπως το γυμναστήριο, το περπάτημα, το ανεβοκατέβασμα στις σκάλες. Επίσης από τα λίγα που γνωρίζω υπάρχουν και όργανα που γυμνάζουν καλύτερα, όπως ο διάδρομος ή το ελλειπτικό. Αλλά για την πρώτη κατηγορία την δυνατότητα την έχω και τώρα αλλά δεν το έχω κάνει (και στην τελική η αγορά ενός στατικού ποδηλάτου δεν με εμποδίζει από το να τα κάνω αν θελήσω και το στατικό ποδήλατο να αποτελεί συμπλήρωμα), ενώ για την δεύτερη υπάρχουν για εμένα 3 βασικά μειονεκτήματα. Πρώτο η τιμή, δεύτερο ο μεγαλύτερος χώρος που πιάνουν. Οπότε στην περίπτωση που τελικά καταλήξω να μην κάνω όσο περίμενα αρχικά, θα έχω περισσότερους λόγους να μετανιώνω για την αγορά μου. Τρίτον, επειδή διάδρομο και ελλειπτικό είχα δοκιμάσει πριν κάποια χρόνια που πήγαινα γυμναστήριο, θυμάμαι ότι δεν με βόλευαν καθόλου και τα απέφευγα. Άσε που τα βαριόμουν πολύ περισσότερο, ενώ το ποδήλατο όποτε έκανα μπορεί να έβαζα να χαζεύω παράλληλα κάτι στο κινητό και η ώρα περνούσε πιο εύκολα. Οπότε για εμένα δεν είναι δίλημμα "30' ποδήλατο VS 30' ελλειπτικό ή διάδρομο" στο οποίο προφανώς και υπερισχύει το δεύτερο, αλλά "30' ποδήλατο VS 0' ελλειπτικό ή διάδρομο" στο οποίο προφανώς υπερισχύει το πρώτο.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά...

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι, κυρίως αν έχεις επαφή με επαγγελματικά (γυμναστηρίων), είναι παιχνιδάκια. Για να βρεις καλό, πρέπει να ανέβεις σημαντικά σε κόστος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Κατάλαβα. Βέβαια με επαγγελματικό έχω χρόνια να έχω επαφή, οπότε τώρα η φάση είναι περισσότερο "από το ολότελα". Το καλύτερο θα ήταν βέβαια αν υπήρχε η περίπτωση να δοκιμάσω κάποιο από κοντά. Όπως πχ αυτό από τα Intersports.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα. Βέβαια με επαγγελματικό έχω χρόνια να έχω επαφή, οπότε τώρα η φάση είναι περισσότερο "από το ολότελα". Το καλύτερο θα ήταν βέβαια αν υπήρχε η περίπτωση να δοκιμάσω κάποιο από κοντά. Όπως πχ αυτό από τα Intersports.
    Ναι καλύτερα να πας σε 2-3 μαγαζιά και να τα δεις από κοντά. xtreme, bbclub κλπ
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Μην πετάς τα λεφτά σου.Πάρε κανονικό ποδήλατο και βγες έξω.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν έχεις ήδη ποδήλατο, απλά αγόρασε βάση και βάλε το μέσα στο σπίτι. Όποτε θες θα μπορείς να το βγάζεις και έξω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας