Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238/102397
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    (dB) / 4.2(dB)
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω VDSL100 χωρίς καθόλου προβλήματα. 105 down / 20,5 up σταθερά (στο up μου είχε περάσει ο τεχνικός το profile 2 και αντί για 10 έχω 20).

    Από τα μηδενικά προβλήματα πέρασα εδώ και 2 ημέρες, από 23/6, στο καθόλου internet και τηλεφωνία. Την 1η ημέρα η Vodafone μου είπε ότι ήταν γενικό πρόβλημα στην περιοχή λόγω ΟΤΕ (Γηροκομείο, Ερυθρός Σταυρός, Μεσογείων) και ότι έχουν και άλλοι συνδρομητές πρόβλημα, όλων των παρόχων. Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα στην περιοχή; Ξέρει κανείς τι γίνεται;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ΖΤΕ 267
    SNR / Attn
    ~9(dB) / ~11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    απο γηροκομείο συνδέομαι και εγω, τις τελευταιες 7-8 μερες ειχα αποσυγχρονισμο (1 ανα ημέρα, 1 ανα 2 ημέρες, δεν εδωσα σημασια) αλλα σημερα ειμαι μέχρι στιγμής στις 5 (απο το πρωι). Καλεσα στο 13840 και με ενημερωσε αυτοματο μηνυμα οτι υπαρχει προβλημα στην περιοχη και αφησα κινητο να μου στειλουν sms οταν αποκατασταθει η βλαβη. Ευχομαι να ειναι ιδια περιπτωση με τη δικη σου και να επιλυθουν και των 2 μας τα προβληματα αμεσα ! Απο το μηνυμα σου βεβαια περασαν 4 μερες αλλα wtf....ελλαντα βρισκομαστε

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10238/102397
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    (dB) / 4.2(dB)
    Άκουσον άκουσον. Χωρίς internet & τηλέφωνο για 4 ημέρες. Ήρθε για 3 ημέρες και πάλι σταμάτησε. Τεχνικός της Vodafone μου είπε ότι υπάρχει συστημικό πρόβλημα από πλευράς ΟΤΕ και ότι υπάρχει πιθανότητα η διακοπή να είναι ουσιαστικά μόνιμη και μη-επιδιορθώσιμη οπότε και σε αυτή την περίπτωση θα ερωτηθώ από την Vodafone αν θέλω να εξακολουθήσω να είμαι συνδρομητής η όχι. Μάλιστα μου ανέφερε ότι καθώς το πρόβλημα είναι από μεριάς ΟΤΕ, δεν θα μπορώ να έχω internet από κανέναν ISP. Έτσι απλά κι ωραία. Έχει ξανακούσει ποτέ κανείς για μόνιμη διακοπή;! Προσωπικά δεν έχω ξανακούσει ποτέ κάτι τέτοιο.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκουσον άκουσον. Χωρίς internet & τηλέφωνο για 4 ημέρες. Ήρθε για 3 ημέρες και πάλι σταμάτησε. Τεχνικός της Vodafone μου είπε ότι υπάρχει συστημικό πρόβλημα από πλευράς ΟΤΕ και ότι υπάρχει πιθανότητα η διακοπή να είναι ουσιαστικά μόνιμη και μη-επιδιορθώσιμη οπότε και σε αυτή την περίπτωση θα ερωτηθώ από την Vodafone αν θέλω να εξακολουθήσω να είμαι συνδρομητής η όχι. Μάλιστα μου ανέφερε ότι καθώς το πρόβλημα είναι από μεριάς ΟΤΕ, δεν θα μπορώ να έχω internet από κανέναν ISP. Έτσι απλά κι ωραία. Έχει ξανακούσει ποτέ κανείς για μόνιμη διακοπή;! Προσωπικά δεν έχω ξανακούσει ποτέ κάτι τέτοιο.
    Αν στο δώσει γραπτώς αυτό ένας από τους δύο, έπιασες το τζοκερ! Μάλλον δεν ήξερε τί να σου πει σαν δικαιολογία για την βλάβη.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω VDSL100 χωρίς καθόλου προβλήματα. 105 down / 20,5 up σταθερά (στο up μου είχε περάσει ο τεχνικός το profile 2 και αντί για 10 έχω 20).

    Από τα μηδενικά προβλήματα πέρασα εδώ και 2 ημέρες, από 23/6, στο καθόλου internet και τηλεφωνία. Την 1η ημέρα η Vodafone μου είπε ότι ήταν γενικό πρόβλημα στην περιοχή λόγω ΟΤΕ (Γηροκομείο, Ερυθρός Σταυρός, Μεσογείων) και ότι έχουν και άλλοι συνδρομητές πρόβλημα, όλων των παρόχων. Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα στην περιοχή; Ξέρει κανείς τι γίνεται;

    Μη σε τρομάξω, αλλά σε νησί στην Ελλάδα όπου έγινε καλωδιακή βλάβη και δημιουργήθηκε πρόβλημα σε 1 σπίτι μόνο που εξυπηρετούνταν από το συγκεκριμένο καλώδιο, αποφασίστηκε από τον ΟΤΕ ότι δεν συμφέρει οικονομικά η αποκατάσταση της βλάβης και....έμειναν για πάντα χωρίς γραμμή. Εφόσον δεν είναι και ο καθολικός πάροχος, τους παραπέμπει στην Forthnet για δορυφορικό και δεν έχει καμία υποχρεωση.

    Σε σενα ισως είναι απλά το γνωστό κολπάκι για να γυρίσεις ΟΤΕ και τότε θα βρεθεί τρόπος να επιλυθεί η βλάβη

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το ακουω πολυ τραβηγμενο. Το καλωδιο του ενος σπιτιου δεν ειναι κανενα των 1000 ζευγων.
    Κατι αλλο εχει γινει. Εδω συζηταμε να ξηλωσουμε ολο το χαλκινο δικτυο και να βαλουμε οπτικες, και δεν μπορουμε να φτιαξουμε ενα ζευγαρακι?

    Ποσο μαλλον τετοια πραγματα μεσα στην Αθηνα.

    Πολυ προσφατα, μεσα στην αθηνα, σε καλωδιο που δουλευε μεν, εχανε σε ταχυτητα δε, με αιτημα vf, ο οτε εστειλε εργολαβο, και αλλαξε εναεριο καλωδιο 15 μετρα, και εβαλε και νεο κατανεμητη επιτοιχο. Και στη περιοχη αναπτυσεται ftth. 1 ωρα τους πηρε, αλλα θα μπορουσαν και να μην το κανουν.
    Βεβαια απο το παλιο 10 ζευγο περναγαν και αλλοι, ηταν και περασμενο παρατυπα, ειχα και ενα μεγαλο κοφτη....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας