Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.428
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με αυτο ισως να δεις τι φταιει για την μπλε οθονη
    https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html
    ديميتريس

  2. #17
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Ευχαριστώ βασικά για τη βοήθεια και τον χρόνο σου. Κατέβασα το πρόγραμμα και μου έβγαλε 2 σφάλματα σήμερα τα ίδια.
    Spoiler:

    ==================================================
    Dump File : 072521-18187-01.dmp
    Crash Time : 7/25/2021 9:58:30 AM
    Bug Check String :
    Bug Check Code : 0x00000139
    Parameter 1 : 00000000`0000001d
    Parameter 2 : ffffb38b`97c22600
    Parameter 3 : ffffb38b`97c22558
    Parameter 4 : 00000000`00000000
    Caused By Driver : ntoskrnl.exe
    Caused By Address : ntoskrnl.exe+1c3e40
    File Description : NT Kernel & System
    Product Name : Microsoft® Windows® Operating System
    Company : Microsoft Corporation
    File Version : 10.0.18362.1593 (WinBuild.160101.0800)
    Processor : x64
    Crash Address : ntoskrnl.exe+1c3e40
    Stack Address 1 :
    Stack Address 2 :
    Stack Address 3 :
    Computer Name :
    Full Path : C:\WINDOWS\Minidump\072521-18187-01.dmp
    Processors Count : 24
    Major Version : 15
    Minor Version : 18362
    Dump File Size : 2,477,868
    Dump File Time : 7/25/2021 10:00:41 AM
    ==================================================



    βρήκα και το αρχείο dmp που έχει δημιουργήσει το win10. Αλλά δε μπορώ να το διαβάσω. Αν νομίζετε πως είναι απαραίτητο, να το ανεβάσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Subaru : 25-07-21 στις 10:22.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  3. #18
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα. Έκανα και αναβάθμιση στο bios, αλλά συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο. Έκοψε μόνο του τις ενημερώσεις επειδή λέει πως είχα αρκετές φορές αποτυχία και θα προσπαθήσει πάλι μόνο σε λίγο καιρό.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  4. #19
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξερω αν το εχεις κανει αλλα για να συγχρονιζεται η ωρα σε dual boot win και linux
    πρεπει να τρεξεις στ linux την εντολη
    sudo timedatectl set-local-rtc 1
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #20
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα... Επανήλθα, γιατί το πρόβλημα με τις ενημερώσεις συνεχίζει. Ενώ στο laptop που έχω είμαι στις τελευταίες ενημερώσεις του 10, που είναι και πιο παλιό ως μηχάνημα, στον σταθερό που είναι αρκετά καινούριο, είτε μου βγάζει πως δε μπορούν να γίνουν : There were some problems installing updates, but we'll try again later. If you keep seeing this and want to search the web or contact support for information, this may help: (0x80080005). Είτε μου ξεκινάει κάποια και μετά μπλε οθόνη, όπως είχα πει. Τι συμβαίνει δεν έχω καταλάβει. Υπάρχει κάποια διαδικασία να μπορέσω να καταλάβω;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα... Επανήλθα, γιατί το πρόβλημα με τις ενημερώσεις συνεχίζει. Ενώ στο laptop που έχω είμαι στις τελευταίες ενημερώσεις του 10, που είναι και πιο παλιό ως μηχάνημα, στον σταθερό που είναι αρκετά καινούριο, είτε μου βγάζει πως δε μπορούν να γίνουν : There were some problems installing updates, but we'll try again later. If you keep seeing this and want to search the web or contact support for information, this may help: (0x80080005). Είτε μου ξεκινάει κάποια και μετά μπλε οθόνη, όπως είχα πει. Τι συμβαίνει δεν έχω καταλάβει. Υπάρχει κάποια διαδικασία να μπορέσω να καταλάβω;
    ποια είναι τα specs του μηχανήματος σου;
    Ναι για αρχή δοκιμάζεις σε λινουξ αν δουλεύει μια χαρά, τότε το πρόβλημα είναι στα windows (κάποιο patch (update), drivers, πρόγραμμα, ιοί, κτλ.), αλλιώς είναι θέμα hardware (μνήμες, τροφοδοτικό, κτλ)
    ρίξε και μια ματιά εδώ

    - - - Updated - - -

    Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #22
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα! Τα 2 από τα 3 που μου έστειλες τα έχω κάνει. 'Εχω ήδη ανεβάσει πιο πάνω και την έξοδο του αρχείου από το πρόγραμμα για την bsod και μου βγάζει πως το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τον οδηγό : ntoskrnl.exe. Εδώ είναι που δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω; Επίσης ξέρω και σε ποια αναβάθμιση μου κόλλησε και δεν την ολοκλήρωσε ποτέ, αλλά δε μπορώ να την διαγράψω ή να την απεγκαταστήσω. Μόνο αυτό με το verify των οδηγών δεν έχω χρησιμοποιήσει. Θα το δοκιμάσω αύριο και θα πω νεότερα. Ευχαριστώ και πάλι.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  8. #23
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Τα 2 από τα 3 που μου έστειλες τα έχω κάνει. 'Εχω ήδη ανεβάσει πιο πάνω και την έξοδο του αρχείου από το πρόγραμμα για την bsod και μου βγάζει πως το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τον οδηγό : ntoskrnl.exe. Εδώ είναι που δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω; Επίσης ξέρω και σε ποια αναβάθμιση μου κόλλησε και δεν την ολοκλήρωσε ποτέ, αλλά δε μπορώ να την διαγράψω ή να την απεγκαταστήσω. Μόνο αυτό με το verify των οδηγών δεν έχω χρησιμοποιήσει. Θα το δοκιμάσω αύριο και θα πω νεότερα. Ευχαριστώ και πάλι.
    Δώσε και τα specs του μηχανήματος κατέβασε το speccy και δώσε screenshot απο το symmary να δούμε απο τι αποτελείται το σύστημα σου.
    Μπορεί να είναι και hardware ή software πρόβλημα όπως είπα και είναι πολύ απαραίτητο να γίνει, δοκίμασε σε λίνουξ και άφησε το αρκετή ώρα αν δουλεύει μια χαρά τότε είναι πρόβλημα software αλλιώς αν παγώνει και εκεί είναι θέμα hardware πχ (μνήμη, σκληρός δίσκος, τροφοδοτικό,cpu, gpu)
    Αν παγώνει και σε λίνουξ τότε είναι θέμα H/W και πρέπει να κάνεις αυτά τα τεστ ξεκινάς απο μνήμη και σκληρό δίσκο και μετά πας σε GPU, PSU και αφήνεις τελευταία την cpu. Συνήθως είναι απο μνήμες.
    Για τον σκληρό δίσκο χρησιμοποίησε το hd sentinel και δώσε screenshots απο τις καρτέλες overview, temperatures, smart.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #24
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα! Τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος είναι :
    Summary
    Operating System
    Windows 10 Pro 64-bit
    CPU
    AMD Ryzen 9 3900X 40 °C
    Matisse 7nm Technology
    RAM
    32.0GB Dual-Channel Unknown @ 1066MHz (15-15-15-36)
    Motherboard
    Micro-Star International Co. Ltd. PRESTIGE X570 CREATION (MS-7C36) (AM4) 44 °C
    Graphics
    C27F390 (1920x1080@72Hz)
    8192MB ATI Radeon RX 580 Series (Unknown) 38 °C
    Storage
    232GB KINGSTON SA2000M8250G (SATA-2 (SSD))
    223GB Western Digital WDC WDS2 40G2G0A-00JH30 SATA Disk Device (SATA (SSD)) 35 °C
    931GB TOSHIBA HDWD110 SATA Disk Device (SATA ) 32 °C
    931GB Western Digital WDC WD10 EAVS-00D7B1 SATA Disk Device (SATA ) 31 °C
    698GB APPLE HD D TOSHIBA MK7559 SATA Disk Device (SATA ) 27 °C
    Optical Drives
    No optical disk drives detected
    Audio
    Realtek High Definition Audio
    Στο linux λειτουργούν όλα κανονικότατα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Αυτό είναι και το λειτουργικό που χρησιμοποιώ συνήθως.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  10. #25
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για κάνε ένα clean boot να δεις αν δουλεύουν
    το σύστημα είναι ενημερωμένο;

    - - - Updated - - -

    επίσης κοίτα στον event viewer & reliability monitor εκεί θα βρεις τι προκαλεί την bsod.
    οδηγίες στο παρακάτω βίντεο.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #26
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    καλημέρα και συγνώμη για την αργοπορία. το σύστημα δεν είναι ενημερωμένο. έχω ανεβάσει πιο πάνω το dump file από ένα πρόγραμμα που κατέβασα για να δω τι προκαλεί τις μπλε οθόνες. το συγκεκριμένο πρόγραμμα μου είχε βγάλει το εξής πρόβλημα : Caused By Driver : ntoskrnl.exe. Αν θυμάμαι καλά από τότε που το είχα ψάξει, κάποια ενημέρωση στο σύστημα δεν είχε ολοκληρωθεί. έχω προσπαθήσει να την απεγκαταστήσω και δεν γίνεται τίποτα. το περίεργο είναι πως όλοι οι οδηγοί είναι ενημερωμένοι και έβαλα να γίνει ενημέρωση μέσα από την ms για να είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με τους οδηγούς της msi και ένας οδηγός για τον 1 από τους 2 nvme που έχει επάνω το λειτουργικό δεν μπορώ να τον κάνω ενημέρωση για μου κρασάρει στην επανεκκίνηση του συστήματος. αναγκάζομαι τότε να μπω σε ασφαλή και να γυρίσω "πίσω στο χρόνο" για να μου ξεκινήσει πάλι κανονικά. αναρωτιέμαι αν φταίει αυτός ο οδηγός και δεν πάμε παρακάτω. η ενημέρωση που έχει διακοπεί την έχω κατεβάσει χειροκίνητα αλλά και πάλι δεν γίνεται κάτι. έχω κάνει διορθώσεις συστήματος με το scan και τις άλλες εντολές που έχω δει, έχει κάνει κάποιες διορθώσεις, αλλά και πάλι δεν προχωράνε οι αναβαθμίσεις.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  12. #27
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους μας... Με υγεία πάνω από όλα. Για να κλείσει το θέμα, βρήκα τελικά μετά από καιρό αναζήτησης πως το wuauserv είχε κάποιο πρόβλημα και δεν ξεκινούσε ή δεν το έβρισκε στο λειτουργικό. Μετά από πολλές δοκιμές και πειράματα με τη registry, βρήκα αυτή τη λύση : https://answers.microsoft.com/en-us/...36ed32?page=12 και έκανε ότι έλεγε το παλικάρι και σήμερα λειτουργούν, προς το παρόν, οι ενημερώσεις κανονικά. Αν μπορούν οι διαχειριστές να το κλείσουν το θέμα. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και το χρόνο σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Subaru : 16-01-22 στις 10:52.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  13. #28
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα... Το πρόβλημα με βρήκε ξανά... Στον ίδιο ακριβώς ρυθμό. Σταμάτησε τις ενημερώσεις και δεν κάνει τίποτα, γιατί μόλις αρχίσουν οι ενημερώσεις μπλε οθόνη και τέλος. Πριν 1 εβδομάδα που έκανε κάτι ενημερώσεις σε windows και έκανα και ενημέρωση τους οδηγούς από την amd, ξεκινούσε και μου άνοιγε την οθόνη επιλογών για να κάνω reset ή να μπω σε επιπλέον επιλογές κλπ. Μπήκα και έκανα restore σε προηγούμενη ημερομηνία και όλα καλά. Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω ποιος είναι αυτός ο μ@λ@κας driver που μου δημιουργεί το πρόβλημα. Κατέβασα το blue screen view και το αποτέλεσμα του φαίνεται πιο πάνω. Υπάρχει κάποιο για να έχω περισσότερες λεπτομέρειες; Μπορώ να στείλω αίτημα στην ms, παρόλο που έχω σπασμένο λειτουργικό; Θα το δουν από τα στοιχεία που θα συλλέξουν;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  14. #29
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα... Το πρόβλημα με βρήκε ξανά... Στον ίδιο ακριβώς ρυθμό. Σταμάτησε τις ενημερώσεις και δεν κάνει τίποτα, γιατί μόλις αρχίσουν οι ενημερώσεις μπλε οθόνη και τέλος. Πριν 1 εβδομάδα που έκανε κάτι ενημερώσεις σε windows και έκανα και ενημέρωση τους οδηγούς από την amd, ξεκινούσε και μου άνοιγε την οθόνη επιλογών για να κάνω reset ή να μπω σε επιπλέον επιλογές κλπ. Μπήκα και έκανα restore σε προηγούμενη ημερομηνία και όλα καλά. Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω ποιος είναι αυτός ο μ@λ@κας driver που μου δημιουργεί το πρόβλημα. Κατέβασα το blue screen view και το αποτέλεσμα του φαίνεται πιο πάνω. Υπάρχει κάποιο για να έχω περισσότερες λεπτομέρειες; Μπορώ να στείλω αίτημα στην ms, παρόλο που έχω σπασμένο λειτουργικό; Θα το δουν από τα στοιχεία που θα συλλέξουν;
    Απο τη στιγμή που δεν στο κάνει στο Λίνουξ και στο κάνει μόνο στα windows κάνεις clean boot αν στο κάνει και με clean boot τότε μάλλον είναι θέμα patch (update) ή προβλημα με κάποιο παλιό driver ή έχεις κολλήσει ιό.
    Δοκίμασε και σε safe mode να δεις αν στο κάνει και εκεί.
    Απο ιούς είσαι καθαρός;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω ποιος είναι αυτός ο μ@λ@κας driver που μου δημιουργεί το πρόβλημα.
    Στο παρακάτω δείχνει πως ενεργοποιείται ο driver verifier για να εντοπίσεις το προβληματικό third party driver και μετά πως το απενεργοποιείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 30-04-22 στις 10:35.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας