Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα. Εδώ και μερικές εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα, για εμένα πολύ περίεργο. Το ανακάλυψα προσπαθώντας να κάνω ενημέρωση την ώρα του συστήματος. Έχω dual boot linux και win10 (κακής τους ώρα). Ότι και να έχω δοκιμάσει δεν βλέπω να αλλάζει κάτι. Στην αρχή νόμιζα πως φταίνε οι αναβαθμίσεις των drivers και τους έκοψα τις μελλοντικές αναβαθμίσεις. Έκανα επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία, τίποτα. Χρησιμοποιούσα τον dns 1.1.1.1 και νόμιζα πως αυτός είχε πρόβλημα, έβαλα εναλλακτικό της google και άλλαξα αυτόν που έχω σε 1.0.0.1 και μου δίνει πρόσβαση σε google.gr αλλά δε μπορώ να ανοίξω όλες τις σελίδες από εκεί και πέρα. Κάποιες μου τις ανοίγει κανονικά. Στον router έχω περάσει dns εδώ και καιρό, αλλά λειτουργούσαν όλα κανονικά και από το κντ ή το linux έχω πρόσβαση παντού, από ότι έχω δει. Netflix από το κντ μου κάνει μερικά νερά, αλλά αργά το βράδυ, μετά τις 12. Η κάμερα που έχω και το καταγραφικό στο δίκτυο λειτουργούν επίσης κανονικά. Στον router μου έχουν ενεργοποιήσει NAT η εταιρεία από τη στιγμή που άλλαξα εταιρεία πριν από χρόνια. Τι πρέπει να κάνω σε αυτό το "τέλειο" λειτουργικό να πάρει μπροστά και να ξεκινήσει ενημερώσεις ή τουλάχιστον να κάνει ενημέρωση ώρας, που αν γίνει η ώρα θα φτιάξουν και τα άλλα. Ο edge δεν μπαίνει πουθενά πέρα από bing και google. Στις σελίδες που δε μπορεί να μπει, ούτε στη σελίδα του router, μου βγάζει DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN. Έλεος πια με τις "εξυπνάδες" τους. Έχω βαρεθεί. Είδα και την ενημέρωση σε 11 που αναφέρατε και σκέφτηκα πως δε θα είχαμε άλλη αναβάθμιση πέρα από τα 10 που έλεγαν τότε. Τι να κάνω λοιπόν, τουλάχιστον να γίνουν οι ενημερώσεις, μέχρι να έρθει η εποχή του 11 και να τις κόψω μετά. Και να μπορώ να μπω στο internet είναι το βασικότερο. Ούτε το viber δεν λειτουργεί.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μηπως εχεις καποιο vpn ή καποιο av που χωνει το σαπιο του certificate στις https συνδεσεις?
    Επισης, εχεις αλλαξει το hosts για καποιο λογο?
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Καταρχάς πχ. από laptop ή κινητό σου ανοίγουν οι σελίδες; Από π.χ. linux boot cd/usb δουλεύουν κανονικά; Για να αποκλείσουμε το θέμα του router.
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Στο laptop και στο κινητο, που ειναι συνδεμενα στο ιδιο δικτυο, λειτουργουν ολα μια χαρα. Στο σταθερο που εχω linux και εκει λειτουργουν ολα κανονικα. Απο το windows που ειναι στο σταθερο δε μπορω να συνδεθω. Το router μετα τις 12 μου κανει νερα και υποθετω πως ειναι του παροχου το θεμα. Vpn δεν εχω, μονο εχω περασει το vmbox. Μηπως εχει περασει αυτο καμια ρυθμιση και μου το εχει χαλασει.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    dns servers αν τα σβήσεις απ' τα windows και αφήσεις του router μόνο, κάνεις και τα κλασικά (Σε elevated prompt ipconfig /flushdns, ipconfig /registerdns ,ipconfig /release, netsh winsock reset, και μετά reboot) γίνεται τίποτα;
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  6. #6
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    DNS έχω περάσει στον router και δε νομίζω να μου κάνουν κάτι, αφού η γυναίκα μου και όλες οι άλλες συσκευές έχουν κανονικά δίκτυο. Μόνο αυτά τα "έξυπνα" windows έχουν θέμα. Και την κάμερα που έχω τη βλέπω κανονικά. Δεν είναι θέμα router. Κάτι άλλο είναι μέσα από το windows. Μήπως με την αναβάθμιση του explorer σε edge πείραξε τίποτα ρυθμίσεις και με αφήνει να μπω μόνο στο δικό τους δίκτυο και μου κρίνει τις άλλες σελίδες μη ασφαλής;; Δεν ξέρω τι να υποθέσω... Σε αναζήτηση που κάνω στο google.gr μου ανοίγει και τα αποτελέσματα κανονικά. Αν πατήσω πάνω σε μια σελίδα, τρίχες. Αν πω ότι ψάχνω κάτι στο duckduckgo, δεν γίνεται τίποτα. Ούτε καν αποτέλεσμα, ούτε να ανοίξει έστω η σελίδα.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  7. #7
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Ναι, ακριβώς αυτά που λέω όμως, τα δοκίμασες;

    Κώδικας:
    Windows 10
    
        Hold down the Windows Key and press X
        Click Command Prompt (Admin).
        When the command prompt opens, type ipconfig /flushdns and press enter.
        Type ipconfig /registerdns and press Enter
        Type ipconfig /release and press Enter.
        Type ipconfig /renew and press Enter.
        Type netsh winsock reset and press Enter.
        Reboot your computer.
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο που λεω παραπανω για το av το κοιταξες?
    ديميتريس

  9. #9
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Το av και το firewall τα εκλεισα. Αυτο ηταν το πρωτο που δοκιμασα. Θα δοκιμασω και αυτο για τους dns και θα επανελθω να πω νεοτερα.

    - - - Updated - - -

    An error occurred while renewing interface Wi-Fi : unable to contact your DHCP server. Request has timed out.
    Αυτό μου εμφάνισε όταν εκτέλεσα την τελευταία εντολή.
    Πήγα και στις ρυθμίσεις ip και είναι στο αυτόματο ο DHCP server. Τι κάνουμε;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  10. #10
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Τρέξε στο cmd ένα "ipconfig /all" να δούμε τι λέει.

    Μπες και στον router στις ρυθμίσεις dhcp να δείς τι λέει. Δοκίμασε disable, enable, reboot....
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  11. #11
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Τώρα δε μπορώ να πω τίποτα, γτ θα αρχίσω να βρίζω. Μόλις σχόλασα και είπα να δοκιμάσω πάλι και ξαναχτύπησα αυτές τις εντολές που μου είπες πιο πάνω stavpal και τώρα λειτουργεί κανονικά. Μου έδωσε κανονικά έξοδo στα πάντα. Μήπως αυτό το άγιο λειτουργικό αποφάσισε από μόνο του να χρησιμοποιεί μόνο IPv6 αντί και για IPv4; Υπάρχει τρόπος να το τσεκάρω;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  12. #12
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Μπορείς στα network properties. (Δεξί κλικ στο network icon στο taskbar).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavpal : 30-06-21 στις 09:41.
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  13. #13
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Κανεις κατι απο αυτα που σου γραφουν, ή απλα συνεχιζεις τις διαπιστωσεις? Τις εντολες που σου ειπε ο stavpal τρεξε. Το winsock reset καντο τελευταιο.
    Άλλα Ντάλλα....

  14. #14
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Εκανα οτι μου ειπαν τα παιδια και καταφερα να συνδεθω στο δικτυο επειτα απο επανεκκινησεις. Δηλ, εκτελουσα τις εντολες και εκανα επανεκκινηση ωσπου εγινε το θαυμα. Αφου μπηκα στο ιντερνετ, πηγα στη σελιδα της ms και κατεβασα το ms update assistance για να κατεβασω την τελευταια εκδοση και στο 85% της εγκατασης της ενημερωσης 21Η1, μου πεταει bsod με μηνυμα σφαλματος kernel system check failure. Εψαξα και ειδα πως ολα τα προβληματα μου και η μη εκτελεση αναβαθμισεων ειναι απο λαθος οδηγους. Που μπορω να παω ή τι πρεπει να κανω να δω απο που προερχεται το σφαλμα; Μπορω να γυρισω στους εργοστασιακους οδηγους;

    Δεν κανω διαπιστωσεις ή θεωριες. Προσπαθω να καταλαβω τι συμβαινει επειδη στο συγκεκριμενο μηχανημα καθομαι 1 φορα την εβδομαδα στο windows, γτ συνηθως χρησιμοποιω μονο το linux που υπαρχει. Οποτε το ανοιγω το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να τρεχει ενημερωσεις ωσπου αρχισαν να αποτυγχανουν στις 6 Ιουνιου και μετα. Γυρισα και τον η/υ πισω στις 6 Ιουνιου πριν γινουν οι ενημερωσεις, παλι ειχα προβλημα. Για αυτο και εγραψα εδω να με βοηθησετε. Πριν μπω εδω ειδα μερικες λυσεις που προτειναν ή στο site της ms ή σε διαφορες σελιδες και δοκιμασα κπ, αλλα δεν γινοταν τπτ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Subaru : 01-07-21 στις 06:38.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα και πάλι... Μπορείτε να με βοηθήσετε;;; Ξεκίνησαν οι ενημερώσεις κανονικά από το win update, αλλά φτάνει και εκεί σε ένα σημείο και μου πετάει μπλε οθόνη, με μήνυμα Kernel Heap Mode κάτι.... Έκανα μερική αναβάθμιση οδηγών από την ms και πάλι τα ίδια. Τι συμβαίνει, μπορώ να δω ποιος είναι ο οδηγός που μου δημιουργεί το πρόβλημα; Θα χρειαστεί να κάνω αναβάθμιση στο bios της μητρικής; Βοηθήστε ρε παιδιά σας παρακαλώ...
    The quieter you become, the more you are able to hear...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας