Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 69
  1. #31
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και να λετε ενα πραγμα ΙΣΧΥΕΙ οτι εχει γεμισει το φορουμ με πελατες οτε που τους υποσχεθηκαν 50αρη καθαρο και πιανουν αλλος 10 αλλος 15 αλλος 20 και αλλος 25mbps.Να πληρωνεις 50αρη στις πολυ φθηνες τιμες(αχαχαχαχαχ) του ποτε και να εχεις 25mbps το λες καθαρη κοροιδια...Και χωρια τα προβληματα αποσυνδεσεων και τα αμετρητα crc γιατι το vdsl δεν ειναι ο σκοπος του να δινει υπηρεσιες απο τοσο μεγαλες αποστασεις...και αντε να εξηγησεις εσυ ο παλιος στα νεα μελη γιατι γινεται αυτο.....
    Το θέμα φίλε μου δεν είναι να καθίσω να αναλύσω αν είναι ηθικό αυτό που κάνει ο ΟΤΕ με τα προγράμματα που δίνει, αλλά το αν είναι σωστές οι πληροφορίες που γράφονται μέσα σε ένα forum. Αύριο μεθαύριο αν μπει κάποιος από τη Λαμία και καθίσει να διαβάσει αυτό το νήμα, μπορεί να μη μπει καν στη διαδικασία να "ψάξει" τη Vodafone γιατί μπορεί να διαβάζει πως "Η Vodafone δε δίνει VDSL".

    Αλλά για να σου απαντήσω και πάνω σε αυτό, ένα 80% των χρηστών που κάνει τα παράπονα στα θέματα, δεν έχει μπει καν στον κόπο να κάνει εσωτερικό έλεγχο της καλωδίωσής τους, και είτε τα καλώδια σε άσχημη κατάσταση (λιγότερο συχνό), είτε οι συνδέσεις μέσα στο σπίτι είναι αχταρμάς επειδή με το ίδιο καλώδιο σε σειρά στέλνανε οι εργολάβοι σε 5-6 πρίζες μέσα στα σπίτια το τηλεφωνικό σήμα, όπου μέχρι πριν από 20 χρόνια δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα επειδή το 95% των καταναλωτών ΔΕ χρησιμοποιούσε ίντερνετ μέσα στο σπίτι. Με την adsl τεχνολογία δεν υπήρχε τέτοιο μεγάλο πρόβλημα, αλλά πολλοί δεν καταλαβαίνεται πως με την VDSL τεχνολογία αυτό είναι λάθος, και για αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει πτώση ταχύτητας, και φυσικά μαζεύονται τα λάθη. Αυτό το πρόβλημα έρχεται επίσης να επιβαρυνθεί με το γεγονός πως δεν υπάρχει μεγάλη τεχνογνωσία εκεί έξω με πληθώρα επαγγελματιών που να γνωρίζει πως λειτουργούν τα δίκτυα, και το μεγαλύτερο μέρος είναι απλά ηλεκτρολόγοι όπου δεν κάνουν τις σωστές συνδέσεις.

    Όσον αφορά το θέμα των τιμών, δυστυχώς ο ΟΤΕ γίνεται έρμαιο της Vodafone και του κάθε εναλλακτικού παρόχου. Υπάρχει κανονισμός αγοράς όπου επειδή κατέχει το πλειοψηφικό πακέτο των συνδέσεων της σταθερής, δεν του επιτρέπεται να ρίξει τις τιμές όπως κάνει ο ανταγωνισμός. Και αν αυτό ήταν σωστό 10-15 χρόνια νωρίτερα λόγω του ότι του ανήκαν τα δίκτυα χαλκού και είχε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, δε σημαίνει πως συνεχίζει να ισχύει το ίδιο εν έτη 2021 και να πληρώνει το γεγονός πως οι ανταγωνιστές του δεν έχουν προβεί σε σοβαρές επενδύσεις. Να υπενθυμίσω πως ακόμα και στα δίκτυα του VDSL ο ΟΤΕ τελείωσε σχεδόν όλες τις εργασίες του στις Α' και Β' φάσεις του διαγωνισμού, και υπάρχουν ακόμη περιπτώσεις όπως πχ της Vodafone που έχει αναλάβει την Τούμπα Θεσσαλονίκης όπου τον τελευταίο μήνα ξεκίνησε να συνδέει τον κόσμο.

    Και τέλος, είχε γεμίσει το ίντερνετ με περιπτώσεις της Vodafone που έδινε triple play και για μήνες ολόκληρους δεν δουλεύανε οι καινούριοι αποκωδικοποιητές της, περιπτώσεις όπου τις ώρες αιχμής 18.00-23.00 το ίντερνετ σερνόταν, άτομα με μισθωμένες γραμμές να πιάνουν τις μισές ταχύτητες, και τώρα τελευταία ο άλλος να μη του ανεβάζει ταχύτητα στο Netflix για να μπορεί να δει 4Κ και να αναγκάζεται να συνδέεται με VPN. Βλέπουμε ότι πλέον έχει πέσει στην 3η θέση στο capacity του δικτύου της, χωρίς να αναβαθμίζει διασυνδέσεις, αλλά όλα καλά, είναι φθηνότερη του ΟΤΕ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς! Φαντάσου ότι ο ΟΤΕ μου έλεγε ότι βλέπει καμπίνα στα 6 μέτρα! και καθόμουν και έψαχνα κρυμμένες καμπίνες ... τελικά βγήκε ανεφικτότητα μετά την ενεργοποίηση και αποκάλυψαν το ένοχο κοινό τους μυστικό.
    Εσύ αποφάσισες τελικά σε ποια απόφαση θα παραμείνεις; btw, και για το πείραμα που έλεγες, πάρε και την απάντηση του ralliboy. Του δίνει η Vodafone VDSL 30.

  2. #32
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα φίλε μου δεν είναι να καθίσω να αναλύσω αν είναι ηθικό αυτό που κάνει ο ΟΤΕ με τα προγράμματα που δίνει, αλλά το αν είναι σωστές οι πληροφορίες που γράφονται μέσα σε ένα forum. Αύριο μεθαύριο αν μπει κάποιος από τη Λαμία και καθίσει να διαβάσει αυτό το νήμα, μπορεί να μη μπει καν στη διαδικασία να "ψάξει" τη Vodafone γιατί μπορεί να διαβάζει πως "Η Vodafone δε δίνει VDSL".

    Αλλά για να σου απαντήσω και πάνω σε αυτό, ένα 80% των χρηστών που κάνει τα παράπονα στα θέματα, δεν έχει μπει καν στον κόπο να κάνει εσωτερικό έλεγχο της καλωδίωσής τους, και είτε τα καλώδια σε άσχημη κατάσταση (λιγότερο συχνό), είτε οι συνδέσεις μέσα στο σπίτι είναι αχταρμάς επειδή με το ίδιο καλώδιο σε σειρά στέλνανε οι εργολάβοι σε 5-6 πρίζες μέσα στα σπίτια το τηλεφωνικό σήμα, όπου μέχρι πριν από 20 χρόνια δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα επειδή το 95% των καταναλωτών ΔΕ χρησιμοποιούσε ίντερνετ μέσα στο σπίτι. Με την adsl τεχνολογία δεν υπήρχε τέτοιο μεγάλο πρόβλημα, αλλά πολλοί δεν καταλαβαίνεται πως με την VDSL τεχνολογία αυτό είναι λάθος, και για αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει πτώση ταχύτητας, και φυσικά μαζεύονται τα λάθη. Αυτό το πρόβλημα έρχεται επίσης να επιβαρυνθεί με το γεγονός πως δεν υπάρχει μεγάλη τεχνογνωσία εκεί έξω με πληθώρα επαγγελματιών που να γνωρίζει πως λειτουργούν τα δίκτυα, και το μεγαλύτερο μέρος είναι απλά ηλεκτρολόγοι όπου δεν κάνουν τις σωστές συνδέσεις.

    Όσον αφορά το θέμα των τιμών, δυστυχώς ο ΟΤΕ γίνεται έρμαιο της Vodafone και του κάθε εναλλακτικού παρόχου. Υπάρχει κανονισμός αγοράς όπου επειδή κατέχει το πλειοψηφικό πακέτο των συνδέσεων της σταθερής, δεν του επιτρέπεται να ρίξει τις τιμές όπως κάνει ο ανταγωνισμός. Και αν αυτό ήταν σωστό 10-15 χρόνια νωρίτερα λόγω του ότι του ανήκαν τα δίκτυα χαλκού και είχε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, δε σημαίνει πως συνεχίζει να ισχύει το ίδιο εν έτη 2021 και να πληρώνει το γεγονός πως οι ανταγωνιστές του δεν έχουν προβεί σε σοβαρές επενδύσεις. Να υπενθυμίσω πως ακόμα και στα δίκτυα του VDSL ο ΟΤΕ τελείωσε σχεδόν όλες τις εργασίες του στις Α' και Β' φάσεις του διαγωνισμού, και υπάρχουν ακόμη περιπτώσεις όπως πχ της Vodafone που έχει αναλάβει την Τούμπα Θεσσαλονίκης όπου τον τελευταίο μήνα ξεκίνησε να συνδέει τον κόσμο.

    Και τέλος, είχε γεμίσει το ίντερνετ με περιπτώσεις της Vodafone που έδινε triple play και για μήνες ολόκληρους δεν δουλεύανε οι καινούριοι αποκωδικοποιητές της, περιπτώσεις όπου τις ώρες αιχμής 18.00-23.00 το ίντερνετ σερνόταν, άτομα με μισθωμένες γραμμές να πιάνουν τις μισές ταχύτητες, και τώρα τελευταία ο άλλος να μη του ανεβάζει ταχύτητα στο Netflix για να μπορεί να δει 4Κ και να αναγκάζεται να συνδέεται με VPN. Βλέπουμε ότι πλέον έχει πέσει στην 3η θέση στο capacity του δικτύου της, χωρίς να αναβαθμίζει διασυνδέσεις, αλλά όλα καλά, είναι φθηνότερη του ΟΤΕ.




    Εσύ αποφάσισες τελικά σε ποια απόφαση θα παραμείνεις; btw, και για το πείραμα που έλεγες, πάρε και την απάντηση του ralliboy. Του δίνει η Vodafone VDSL 30.
    Ήμαρτον με την παραπληροφόρηση σου.. Στον ΟΤΕ δουλεύεις;

  3. #33
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mια χαρά τα λέει, σε ποιο ακριβώς σημείο παραπληροφορεί??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #34
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια χαρά τα λέει, σε ποιο ακριβώς σημείο παραπληροφορεί??
    Μάλλον εσύ και ακόμη 2-3 συγκεκριμένοι αποτελούν τα "στοιχεια" για την παραπληροφόρηση και την γενίκευση του.

    Αν υπήρχε πρόβλημα στο Netflix, η την μισή ταχύτητα και ήταν γενικευμένο δε θα μιλάγαμε για κάτι άλλο εδώ μέσα... 3 συγκεκριμένοι αναφέρουν αυτά τα προβλήματα ενώ άλλοι τόσοι τα καταρρίπτουν. Το ερώτημα είναι αφού εσείς οι 3 έχετε τόσα θέματα γτ δεν πάτε σε άλλο πάροχο;;

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μας είπες τίποτα και συνεχίζεις με προσβολές και τρολάρισμα......................
    Δεν βλέπω να έχεις διαβάσει τους όρους του Forum,
    Απαγορεύονται τα μηνύματα που έχουν ως αποτέλεσμα τη δημιουργία έριδων / κακής ατμόσφαιρας στο forum. Σεβαστείτε όλα τα μέλη ακόμη κι αν διαφωνείτε. Σεβαστείτε όλα τα πρόσωπα φυσικά ή νομικά ακόμη κι αν σας έχουν βλάψει.
    Μόλις τους διαβάσεις φρόντισε να συμμορφωθείς με αυτά που γράφουν, γιατί βλέπω ότι πολύ εύκολα κάνεις τα αντίθετα και σε αρκετά νήματα δημιουργείς εντάσεις και αρνητικό κλίμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας είπες τίποτα και συνεχίζεις με προσβολές και τρολάρισμα......................
    Δεν βλέπω να έχεις διαβάσει τους όρους του Forum,

    Μόλις τους διαβάσεις φρόντισε να συμμορφωθείς με αυτά που γράφουν, γιατί βλέπω ότι πολύ εύκολα κάνεις τα αντίθετα και σε αρκετά νήματα δημιουργείς εντάσεις και αρνητικό κλίμα.
    Τρομερή επιχειρηματολογία.Μενω έκπληκτος!

    Δεν πρόσβαλα κάποιον, εκτός αν θεωρείς ότι είναι προσβολή για κάποιον να εργάζεται στον ΟΤΕ.

    Φτάνει ρε παιδιά με το κράξιμο και τις γενικεύσεις..

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ότι παραπληροφορούμε τον κόσμο δεν είναι προσβολή?? αν δεν είναι για σένα, για μας είναι, οπότε ή μιλάς με στοιχεία ή δεν μιλάς καθόλου γιατί προσβάλεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι παραπληροφορούμε τον κόσμο δεν είναι προσβολή?? αν δεν είναι για σένα, για μας είναι, οπότε ή μιλάς με στοιχεία ή δεν μιλάς καθόλου γιατί προσβάλεις.
    Το να έχεις εσύ πρόβλημα δεν σημαίνει ότι είναι και γενικό. Το να κάνεις καραμέλα το πρόβλημα αυτό και με την πρώτη ευκαιρία να το παρουσιάζεις σαν υφιστάμενο γενικό πρόβλημα, ε συγνώμη αλλά είναι παραπληροφόρηση! Αν αυτό δεν γίνεται αντιληπτό τι να λέμε..

    Τις απαντήσεις σου τις έλαβες στο αντίστοιχο thread. Πάμε παρακάτω

  9. #39
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συνεχίζεις να "βρωμίζεις" το νήμα με προσωπικές επιθέσεις και να κάνεις τον έξυπνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #40
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεις να "βρωμίζεις" το νήμα με προσωπικές επιθέσεις και να κάνεις τον έξυπνο.
    Φρουρά, φρουρά!!

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρομερή επιχειρηματολογία.Μενω έκπληκτος!

    Δεν πρόσβαλα κάποιον, εκτός αν θεωρείς ότι είναι προσβολή για κάποιον να εργάζεται στον ΟΤΕ.

    Φτάνει ρε παιδιά με το κράξιμο και τις γενικεύσεις..
    Μα αρέσεις, έχεις ταράξει όλα τα νήματα του ΟΤΕ με κράξιμο και γενικεύσεις και ζητάς και τα ρέστα.
    Εντάξει απο παλιά είχες ενα θέμα με τον ΟΤΕ, δεν θα αλλάξεις τώρα

  12. #42
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αρέσεις, έχεις ταράξει όλα τα νήματα του ΟΤΕ με κράξιμο και γενικεύσεις και ζητάς και τα ρέστα.
    Εντάξει απο παλιά είχες ενα θέμα με τον ΟΤΕ, δεν θα αλλάξεις τώρα
    Είμαι σταθερός άνθρωπος εγώ

  13. #43
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Για να αποφορτίσουμε λιγάκι το κλίμα, καθώς ο σκοπός όλων μας είναι να συζητήσουμε για το θέμα που μας ενδιαφέρει και όχι να μαλώσουμε, να σας αναφέρω και ένα ακόμη περίεργο που συμβαίνει στην πολυκατοικία μου. Πριν από τρία χρόνια αγόρασε VDSL OTE και το διαμέρισμα που βρίσκεται ακριβώς επάνω από το δικό μου. Ο συγχρονισμός ήταν εξ' αρχής στα 20Mbps και μετά από οχλήσεις (καθώς γνωρίζανε ότι εγώ συγχρόνιζα στα 34Mbps) και αφού το δήλωσαν δυο-τρεις φορές βλάβη, τελικά η μέγιστη ταχύτητα που επιτύχανε (και έχουν ακόμα) ήταν τα 23Mbps.
    Στην ερώτηση "Μα πώς είναι δυνατόν στο ίδιο σπίτι να δίνει ο ΟΤΕ σε άλλη σύνδεση μεγαλύτερη ταχύτητα?" δεν πήραν ποτέ κάποια σαφή απάντηση. Τη μια τους έλεγαν "εσείς ανήκετε σε άλλο ΚΑΦΑΟ", την άλλη "Περιμένετε, μέχρι το τέλος του χρόνου θα γίνει αναβάθμιση" (ακόμα γίνεται...) και τελικά τους ξεκαθάρισαν ότι έτσι είναι τα πράγματα κι αν σας αρέσει.

    Δεν είναι αξιοπερίεργη αυτή η συμπεριφορά του ΟΤΕ;

    Εγώ βέβαια συνέχιζα να είμαι κανονικά και σταθερά στα 34Mbps τόσα χρόνια ("κατέβαζα" με ταχύτητα περίπου 4,2MB/sec), μέχρι που ξαφνικά μου τελείωσε κι εμένα η ευτυχής περίοδος και έπεσα στα "χαμηλά".

    Επειδή πρώτη διέθεσε εμπορικά στη Λαμία ADSL η HOL, είχα ξεκινήσει ως συνδρομητής της. Όλα ήταν τέλεια στην αρχή. Μέσα σε ένα εξάμηνο όμως, όσο συνδέονταν περισσότεροι συνδρομητές, οι ταχύτητες σέρνονταν και έφτανα στο σημείο σε ώρες αιχμής να έχω ταχύτητες ISDN 64Kbps. Οπότε, με το που ξεκίνησε ο ΟΤΕ την εμπορική διάθεση έφυγα χωρίς δεύτερη σκέψη, καθώς ο ΟΤΕ (τουλάχιστον τότε) φρόντιζε να διατηρεί τη σχέση συνδρομητών/DSLAM έτσι ώστε να μην γονατίζει το δίκτυό του σε αντίθεση με τη HOL που αν δεν φτάνανε οι συνδρομητές της να βγαίνουν γυμνοί στο Σύνταγμα για να διαμαρτυρηθούν, δεν την ένοιαζε να ρίξει χρήμα για αναβάθμιση των υποδομών της. Ήλπιζα πως ΟΤΕ ως πιο εύρωστος οικονομικά, πάντα θα φρόντιζε να αναβαθμίζει έγκαιρα τις υποδομές του ώστε να μη "ρίχνει" το επίπεδο της παρεχόμενης υπηρεσίας του, γι αυτό και τον επέλεξα παρά το γεγονός πως αντικειμενικά είναι ο ακριβότερος πάροχος. Όταν όμως βλέπεις ότι τελικά πληρώνεις ακριβότερα και παράλληλα σε υποβαθμίζει, τι θα πρέπει να κάνεις;

    Υ.Γ.: Είχα δοκιμάσει παλιότερα το Speedport Plus να το συνδέσω και κατευθείαν επάνω στον κατανεμητή στην είσοδο του κτιρίου για να δω αν και τι απώλειες έχω από την εσωτερική καλωδίωση και δεν είδα κάποια ουσιαστική διαφορά. Κλείδωνα πάλι στα 34Mbps.

  14. #44
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    [QUOTE=Polter;7055168]Για να αποφορτίσουμε λιγάκι το κλίμα, καθώς ο σκοπός όλων μας είναι να συζητήσουμε για το θέμα που μας ενδιαφέρει και όχι να μαλώσουμε, να σας αναφέρω και ένα ακόμη περίεργο που συμβαίνει στην πολυκατοικία μου. Πριν από τρία χρόνια αγόρασε VDSL OTE και το διαμέρισμα που βρίσκεται ακριβώς επάνω από το δικό μου. Ο συγχρονισμός ήταν εξ' αρχής στα 20Mbps και μετά από οχλήσεις (καθώς γνωρίζανε ότι εγώ συγχρόνιζα στα 34Mbps) και αφού το δήλωσαν δυο-τρεις φορές βλάβη, τελικά η μέγιστη ταχύτητα που επιτύχανε (και έχουν ακόμα) ήταν τα 23Mbps.
    Στην ερώτηση "Μα πώς είναι δυνατόν στο ίδιο σπίτι να δίνει ο ΟΤΕ σε άλλη σύνδεση μεγαλύτερη ταχύτητα?" δεν πήραν ποτέ κάποια σαφή απάντηση. Τη μια τους έλεγαν "εσείς ανήκετε σε άλλο ΚΑΦΑΟ", την άλλη "Περιμένετε, μέχρι το τέλος του χρόνου θα γίνει αναβάθμιση" (ακόμα γίνεται...) και τελικά τους ξεκαθάρισαν ότι έτσι είναι τα πράγματα κι αν σας αρέσει.

    Δεν είναι αξιοπερίεργη αυτή η συμπεριφορά του ΟΤΕ;

    Εγώ βέβαια συνέχιζα να είμαι κανονικά και σταθερά στα 34Mbps τόσα χρόνια ("κατέβαζα" με ταχύτητα περίπου 4,2MB/sec), μέχρι που ξαφνικά μου τελείωσε κι εμένα η ευτυχής περίοδος και έπεσα στα "χαμηλά".

    Επειδή πρώτη διέθεσε εμπορικά στη Λαμία ADSL η HOL, είχα ξεκινήσει ως συνδρομητής της. Όλα ήταν τέλεια στην αρχή. Μέσα σε ένα εξάμηνο όμως, όσο συνδέονταν περισσότεροι συνδρομητές, οι ταχύτητες σέρνονταν και έφτανα στο σημείο σε ώρες αιχμής να έχω ταχύτητες ISDN 64Kbps. Οπότε, με το που ξεκίνησε ο ΟΤΕ την εμπορική διάθεση έφυγα χωρίς δεύτερη σκέψη, καθώς ο ΟΤΕ (τουλάχιστον τότε) φρόντιζε να διατηρεί τη σχέση συνδρομητών/DSLAM έτσι ώστε να μην γονατίζει το δίκτυό του σε αντίθεση με τη HOL που αν δεν φτάνανε οι συνδρομητές της να βγαίνουν γυμνοί στο Σύνταγμα για να διαμαρτυρηθούν, δεν την ένοιαζε να ρίξει χρήμα για αναβάθμιση των υποδομών της. Ήλπιζα πως ΟΤΕ ως πιο εύρωστος οικονομικά, πάντα θα φρόντιζε να αναβαθμίζει έγκαιρα τις υποδομές του ώστε να μη "ρίχνει" το επίπεδο της παρεχόμενης υπηρεσίας του, γι αυτό και τον επέλεξα παρά το γεγονός πως αντικειμενικά είναι ο ακριβότερος πάροχος. Όταν όμως βλέπεις ότι τελικά πληρώνεις ακριβότερα και παράλληλα σε υποβαθμίζει, τι θα πρέπει να κάνεις;


    Ημουν ΑΚΡΙΒΩΣ με το ιδιο σκεπτικο με σενα αλλά απο ...ΟΠΑΔΟΣ του ΟΤΕ με εκανε ό ίδιος ο ΟΤΕ οπου σταθώ και βρεθώ να τον βρίζω. .Οκ λοιπόν αφου ειμαστε στους ελαχιστους προνομιούχους που περνουμε απο κεντρο .κοινως για εμας ο ΟΤΕ δεν χρειαστηκε να ξοδεψει δεκαρα σε υποδομες. και τευτόχρονα πετυχε το ΜΟΝΑΔΙΚΟ φαινομενο οταν ολοι αναβαθμιζονται σε ταχυτητα εγω να χάνω και αυτην που έχω ΚΑΙ να με βαζει να πληρωνω και πιο πολλα (Καταργηση VDSL 30 Mbps & ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 50 ή υποβαθμηση) απλά πας αλλου.. Οχι ρε %$^&* τουλαχιστον αφου εχω πλεον σκ@τ@ υπηρεσια ας τα δινω αλλου και πιο λιγα.... Τοσο απλα....

  15. #45
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι έχουμε καλές οι κακές εμπειρίες από τους παρόχους.
    Αν διαβάσουμε όλα τα νήματα θα δούμε ότι άλλοι δεν θέλουν να βλέπουν την ΝΟVA και άλλοι δεν έχουν πρόβλημα, άλλοι το ίδιο με την Vodafone, τον ΟΤΕ, την WIND και πάει λέγοντας.
    Επίσης λόγω του ότι μπαίνουμε στο FORUM κυρίως για να βρούμε λύση στο πρόβλημα μας, διαβάζουμε κυρίως μόνο τα προβλήματα και όχι όταν υπάρχει και σωστή λειτουργία και αντιμετώπιση από αυτούς.
    Σπάνια θα μπει κάποιος απλά για να γράψει την καλή εμπειρία που είχε από κάποια εταιρία, υπάρχει περίπτωση να το κάνει σε συνάρτηση με κάτι άλλο που μπήκε για να ρωτήσει.
    Το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα νήματα που αφορούν τα Windows, το Hardware, κ.λ.π.

    Εμπειρία δική μου από ΟΤΕ και VODAFONE.
    "κακός" ο ΟΤΕ >>> "καλή" η VODAFONE -------------- μετά από 4 χρόνια------------"κακή" η VODAFONE >>> "καλός" ο ΟΤΕ.
    Πως συμβαίνει αυτό??
    Για να μην τα γράφω ξανά, υπάρχουν στα Links
    https://www.adslgr.com/forum/threads...85#post6168385

    https://www.adslgr.com/forum/threads...45#post7040145

    https://www.adslgr.com/forum/threads...49#post7040149

    Ήμουν μια χαρά πάρα πολλά χρόνια στον ΟΤΕ, ακρίβυνε??(κακό για μένα) πήγα στην VODAFONE και μου την έδωσε ο OTE.
    Ήμουν 2 χρόνια στην VODAFONE χωρίς πρόβλημα και ενώ ο ΟΤΕ μου έδινε πλέον σύνδεση από καμπίνα με χαοτική διαφορά όπως αναφέρω στα Links, δεν πήγα και ανανέωσα για ακόμη 2 χρόνια στην VODAFONE.
    Δεν μου έκανε πλέον ανανέωση με καλή τιμή?? έφυγα και πήγα στον ΟΤΕ.
    Ο καθένας μας κινείτε από τις προσωπικές του ανάγκες και δυνατότητες της κάθε στιγμής.
    Σε όλους τους παρόχους υπάρχουν σωστοί και άσχετοι τεχνικοί, σωστοί και άσχετοι στο τηλεφωνικό κέντρο και πάει λέγοντας, απλά το δικό μας πρόβλημα μπαίνει κάτω από τον μεγενθυτικό φακό και φαντάζει τεράστιο. Όχι ότι είναι κάτι κακό αυτό, απλά είναι ανθρώπινο και έτσι θα αντιδράσει η πλειοψηφία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας