Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 69
  1. #1
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Καλημέρα στο forum.

    Μένω στο κέντρο της Λαμίας, τόσο κοντά στο κέντρο που ήμουν από τους πρώτους που αναβαθμίστηκα σε VDSL με ταχύτητες που ήταν πάντα κοντά και σταθερά στα 34Mbps Download και 5,5Mbps Upload (50άρα γραμμή). Βρίσκομαι στην κεντρική οδό (Υψηλάντου) η οποία ξεκινάει από το σημείο που βρίσκεται το Α/Κ του ΟΤΕ. Στη γειτονιά μου έχουν μπει καινούργιες καμπίνες, οι οποίες δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη και όπως έχω διαπιστώσει καλύπτουν οικοδομές που βρίσκονται μέχρι μόλις 10 αριθμούς διεύθυνσης πιο πάνω από τη δική μου στον ίδιο δρόμο. Αντίστοιχα, τοποθετήθηκε οπτική ίνα στον δρόμο μου (FTTH) η οποία, όλως περιέργως, δεν κάλυψε όλη την οδό από την αρχή της μέχρι το τέλος, αλλά σταμάτησε περίπου 10 αριθμούς πιο κάτω από το σπίτι μου (!!?!!).

    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό των επενδύσεων της Cosmote και δεν μπορώ να κατανοήσω το λόγο που η εγκατάσταση οπτικής ίνας απλά κάλυψε τα πρώτα 600 μέτρα μιας οδού και σταμάτησε έτσι τυχαία σε κάποιο σπίτι..

    Παρά το γεγονός ότι πλήρωνα για 50άρα και είχα πραγματικά 34Mbps, η σταθερότητα της σύνδεσης ήταν άριστη και θεωρούσα πως δεν είχα κάποιο λόγο να το σκαλίσω.

    Όλα αυτά μέχρι πριν από ένα μήνα περίπου, όταν ένα βράδυ, διαπίστωσα πως η σύνδεσή μου ήταν λίγο sluggish και μπαίνοντας στο περιβάλλον του router μου διαπίστωσα πως ο συγχρονισμός μου ήταν πλέον περίπου 25Mbps Download και 4,95Mbps Upload. Έκανα επανεκκινήσεις χωρίς αποτέλεσμα. Περίμενα μια δύο ημέρες μήπως διορθωθεί το θέμα, αλλά τίποτα.
    Το δήλωσα βλάβη και με παίρνει τηλέφωνο μετά από δύο ημέρες ένας πιτσιρικάς από τον ΟΤΕ και μου λέει ότι είμαι μια χαρά, γιατί "όπως βλέπει και ο ίδιος ότι η μέση ταχύτητα σύνδεσης στην περιοχή μου είναι κοντά στα 22Mbps!". Στην ερώτησή μου, γιατί τότε είχα μέχρι πρότινος 34Mbps ταχύτητα, φυσικά δεν μπορούσε να μου δώσει κάποια εξήγηση και επέμενε να μου επαναλαμβάνει πως τόση είναι η μέση ταχύτητα στην περιοχή μου και θα πρέπει να την αποδεχτώ. Εναλλακτικά, θα μπορούσε να μου αλλάξει προφίλ και να με βάλει σε ADSL 25 ώστε να συνδέομαι στα 20Mbps περίπου για να μη νιώθω "ριγμένος" !!!!!!!!!! Μετά από επιμονή μου, μου είπε ότι θα το δώσει ως βλάβη για να το δουν οι τεχνικοί του, αλλά δεν μπορεί να υποσχεθεί πως θα αλλάξει κάτι.
    Το έδωσε λοιπόν βλάβη, μου ήρθε και το σχετικό SMS και μετά από μερικές ημέρες, το Download μου πήγε στα 27Mbps με αντίστοιχη μείωση του Upload στα 2,5Mbps. Περίμενα μια ακόμη εβδομάδα μήπως και πάρω μήνυμα για το αποτέλεσμα του ελέγχου, αλλά ουδέποτε έγινε αυτό, οπότε επανήλθα με νέο αίτημα βλάβης.
    Αυτή τη φορά με πήρε τηλέφωνο μια κοπέλα που έδειξε έκπληκτη για το γεγονός πως δεν είχα λάβει απάντηση για το αποτέλεσμα του τεχνικού ελέγχου. Της ανέφερα πως η ταχύτητα Upload έχει πέσει στο μισό, μου άλλαξε προφίλ και πλέον συγχρόνιζα στα 28Mbps περίπου Download και 5Mbps περίπου Upload. Μου επανέλαβε κι αυτή ότι αυτή είναι η ταχύτητα και δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο και δεν μπορούσε επίσης να μου εξηγήσει γιατί μέχρι πρότινος μπορούσα να συνδέομαι σε υψηλότερη ταχύτητα και τώρα πλέον δεν μπορώ και πως αυτό δεν αποτελεί "βλάβη" που θα πρέπει να ελεγχθεί.
    Μου επιβεβαίωσε πως οι νέες καμπίνες δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη, ούτε ξέρουν πότε θα ενεργοποιηθούν, ενώ δεν ήξερε για ποιο λόγο το έργο εγκατάστασης οπτικής ίνας σταμάτησε, έτσι, στη μέση του δρόμου, ούτε πότε προβλέπεται να γίνει νέα επέκταση.
    Δέχτηκε τελικά να το δώσει κι αυτή ξανά ως βλάβη, μου ήρθε το σχετικό SMS και μετά από 30 λεπτά έλαβα και SMS που έλεγε ότι ολοκληρώθηκαν οι απαιτούμενοι έλεγχοι αποκατάστασης και ότι παραμένουν στη διάθεσή μου!!!

    Ξέρει κανείς γιατί στα καλά καθούμενα άλλαξε η ταχύτητά μου;
    Υπάρχει περίπτωση να "μετακινήθηκα" επίτηδες σε άλλη "πόρτα" ώστε να δοθεί η (καλή) δική μου σε κάποιον άλλον; Το αναφέρω αυτό επειδή έχω αποδεδειγμένη σχετική ιστορία από φίλο μου σε κοντινή περιοχή, που από τα 55Mbps βρέθηκε ξαφνικά στα 23Mbps και όλοι οι τεχνικοί του ΟΤΕ ερχόταν επί χρόνια και έλεγχαν τη γραμμή του και τον διαβεβαίωναν ότι πάντα έτσι ήταν τα πράγματα, μέχρι που κάποιος τεχνικός που μάλλον τον λυπήθηκε για την πολυετή ταλαιπωρία του, του είπε να δηλώσει βλάβη χωρίς να δώσει την συγκεκριμένη του διεύθυνση ώστε να έρθει και να ελέγξει τη διαθεσιμότητα του ΚΑΦΑΟ. Και μετά από περίπου 45 λεπτά που έψαχνε στο ΚΑΦΑΟ της περιοχής του διαθέσιμες "πόρτες", ως εκ θαύματος η σύνδεσή του επανήλθε στα 55Mbps (και παραμένει έτσι μέχρι και σήμερα.)!!!

    Αφού με αγνοεί ο ΟΤΕ τι μπορώ να κάνω; Να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ; Πώς μπορώ να ασκήσω πίεση για να πάρω τουλάχιστον πίσω αυτό που είχα μέχρι τώρα;

    Ευχαριστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Διαθεσιμότητα_f.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  94,6 KB 
ID: 228573Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210627-101247_Chrome_f.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  45,1 KB 
ID: 228574Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200922-224511_Chrome_f.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  59,9 KB 
ID: 228575

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Κλασικα η τακτικη του οτε να δινει 50αρες ειτε απο ΑΚ η απο καμπινα αλλα λογο αποστασης να φτανεις το 25-30 mbps...Κανε καταγγελια στην εεττ λογο χαμηλοτερου συγχρονισμου και αποδεσμευση αζημιως ωστε να πας αλλου

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ξέρει κανείς γιατί στα καλά καθούμενα άλλαξε η ταχύτητά μου;
    Υπάρχει περίπτωση να "μετακινήθηκα" επίτηδες σε άλλη "πόρτα" ώστε να δοθεί η (καλή) δική μου σε κάποιον άλλον; Το αναφέρω αυτό επειδή έχω αποδεδειγμένη σχετική ιστορία από φίλο μου σε κοντινή περιοχή, που από τα 55Mbps βρέθηκε ξαφνικά στα 23Mbps και όλοι οι τεχνικοί του ΟΤΕ ερχόταν επί χρόνια και έλεγχαν τη γραμμή του και τον διαβεβαίωναν ότι πάντα έτσι ήταν τα πράγματα, μέχρι που κάποιος τεχνικός που μάλλον τον λυπήθηκε για την πολυετή ταλαιπωρία του, του είπε να δηλώσει βλάβη χωρίς να δώσει την συγκεκριμένη του διεύθυνση ώστε να έρθει και να ελέγξει τη διαθεσιμότητα του ΚΑΦΑΟ. Και μετά από περίπου 45 λεπτά που έψαχνε στο ΚΑΦΑΟ της περιοχής του διαθέσιμες "πόρτες", ως εκ θαύματος η σύνδεσή του επανήλθε στα 55Mbps (και παραμένει έτσι μέχρι και σήμερα.)!!!

    Αφού με αγνοεί ο ΟΤΕ τι μπορώ να κάνω; Να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ; Πώς μπορώ να ασκήσω πίεση για να πάρω τουλάχιστον πίσω αυτό που είχα μέχρι τώρα;

    Ευχαριστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Διαθεσιμότητα_f.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  94,6 KB 
ID: 228573Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210627-101247_Chrome_f.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  45,1 KB 
ID: 228574Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200922-224511_Chrome_f.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  59,9 KB 
ID: 228575

    Μπορεί να μπήκανε παραπάνω χρήστες έτσι ανέβηκε και το crosstalk, καταγγελία στην ΕΕΤΤ να κάνεις δεν θα έχει κάποιο νόημα, δεν μπορούν να αλλάξουν τους περιορισμούς της τεχνολογίας.

    Τους ρώτησες για το αν θα μπούνε καμπίνες ή οπτική στην δικιά σου διεύθυνση;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Ναι, τους ρώτησα. Δεν μπορούν να μου δώσουν καμία απάντηση. Ούτε καν ξέρουν πότε θα ενεργοποιηθούν οι νέες καμπίνες, ούτε αν και πότε θα γίνει νέα αναβάθμιση. Τους ανέφερα να μου δώσουν ένα χρονοδιάγραμμα, για να ξέρω έστω αν είναι πχ να κάνω υπομονή για ένα χρόνο, αλλά δεν μπορούν να δεσμευτούν για τίποτε.
    Είμαι χρόνια στον ΟΤΕ και δεν δεσμεύομαι πλέον από ρήτρα συμβολαίου, αλλά και σε άλλον πάροχο να πάω, φαντάζομαι απλά θα μου τάξει 50Mbps για να μεταφερθώ, αλλά από τη στιγμή που η υποδομή είναι του OTE, θα έχω μια από τα ίδια στην πράξη.
    Ψάχνοντας στο σχετικό excel διαπίστωσα πως η διεύθυνσή μου αντιστοιχεί στο ΚΑΦΑΟ 235-208, του οποίου την κατάσταση βλέπετε εδώ: https://www.google.gr/maps/@38.90599...7i16384!8i8192
    Είναι το πολύ 100 μέτρα από το σπίτι μου, ενώ 200 μέτρα παραπάνω έχουν μπει αυτά: https://www.google.gr/maps/@38.90745...7i16384!8i8192 τα οποία δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη..

    Επίσης ποια μπορεί να είναι η εξήγηση για την εγκατάσταση οπτικής ίνας που όπως φαίνεται σύμφωνα με τη διαθεσιμότητα που δίνει στο site της η Cosmote καλύπτει μέχρι τον αριθμό 51 της συγκεκριμένης οδού; Γιατί να σταματήσει, έτσι απλά, στη μέση του δρόμου; Τελειώσανε τα χρήματα;

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τους ρώτησα. Δεν μπορούν να μου δώσουν καμία απάντηση. Ούτε καν ξέρουν πότε θα ενεργοποιηθούν οι νέες καμπίνες, ούτε αν και πότε θα γίνει νέα αναβάθμιση. Τους ανέφερα να μου δώσουν ένα χρονοδιάγραμμα, για να ξέρω έστω αν είναι πχ να κάνω υπομονή για ένα χρόνο, αλλά δεν μπορούν να δεσμευτούν για τίποτε.
    Και σε άλλον πάροχο να πάω, φαντάζομαι απλά θα μου τάξει 50Mbps για να μεταφερθώ, αλλά από τη στιγμή που η υποδομή είναι του OTE, θα έχω μια από τα ίδια στην πράξη.
    Ψάχνοντας στο σχετικό excel διαπίστωσα πως η διεύθυνσή μου αντιστοιχεί στο ΚΑΦΑΟ 235-208, του οποίου την κατάσταση βλέπετε εδώ: https://www.google.gr/maps/@38.90599...7i16384!8i8192
    Είναι το πολύ 100 μέτρα από το σπίτι μου, ενώ 200 μέτρα παραπάνω έχουν μπει αυτά: https://www.google.gr/maps/@38.90745...7i16384!8i8192 τα οποία δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη..

    Επίσης ποια μπορεί να είναι η εξήγηση για την εγκατάσταση οπτικής ίνας που όπως φαίνεται σύμφωνα με τη διαθεσιμότητα που δίνει στο site της η Cosmote καλύπτει μέχρι τον αριθμό 51 της συγκεκριμένης οδού; Γιατί να σταματήσει, έτσι απλά, στη μέση του δρόμου; Τελειώσανε τα χρήματα;
    Ναι και αλλού να πας θα σου τάξουν 50 και θα πιάσεις τα ίδια με τώρα ή και χειρότερα καθώς και οι άλλοι πάροχοι απο το ίδιο ΑΚ θα σου δώσουν.

    Το FTTH πάντως δεν έχει σταματήσει, συνεχίζουν και σκάβουν σε άλλες περιοχές, δεν σου έχω απάντηση γιατί σταμάτησε στο 51, υποθέτω οτι θα συνεχίσουν.
    Για νέες καμπινες αυτές δεν μπαίνουν αν η απόσταση απο το ΑΚ είναι κάτω των 550 μέτρων και σε εκείνες τις περιοχές μπαίνει FTTH

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τους ρώτησα. Δεν μπορούν να μου δώσουν καμία απάντηση. Ούτε καν ξέρουν πότε θα ενεργοποιηθούν οι νέες καμπίνες, ούτε αν και πότε θα γίνει νέα αναβάθμιση. Τους ανέφερα να μου δώσουν ένα χρονοδιάγραμμα, για να ξέρω έστω αν είναι πχ να κάνω υπομονή για ένα χρόνο, αλλά δεν μπορούν να δεσμευτούν για τίποτε.
    Είμαι χρόνια στον ΟΤΕ και δεν δεσμεύομαι πλέον από ρήτρα συμβολαίου, αλλά και σε άλλον πάροχο να πάω, φαντάζομαι απλά θα μου τάξει 50Mbps για να μεταφερθώ, αλλά από τη στιγμή που η υποδομή είναι του OTE, θα έχω μια από τα ίδια στην πράξη.
    Ψάχνοντας στο σχετικό excel διαπίστωσα πως η διεύθυνσή μου αντιστοιχεί στο ΚΑΦΑΟ 235-208, του οποίου την κατάσταση βλέπετε εδώ: https://www.google.gr/maps/@38.90599...7i16384!8i8192
    Είναι το πολύ 100 μέτρα από το σπίτι μου, ενώ 200 μέτρα παραπάνω έχουν μπει αυτά: https://www.google.gr/maps/@38.90745...7i16384!8i8192 τα οποία δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη..

    Επίσης ποια μπορεί να είναι η εξήγηση για την εγκατάσταση οπτικής ίνας που όπως φαίνεται σύμφωνα με τη διαθεσιμότητα που δίνει στο site της η Cosmote καλύπτει μέχρι τον αριθμό 51 της συγκεκριμένης οδού; Γιατί να σταματήσει, έτσι απλά, στη μέση του δρόμου; Τελειώσανε τα χρήματα;
    Η δεύτερη καμπίνα δεν είναι δικιά σου. Δηλαδή και να ενεργοποιηθεί εσύ δεν θα δεις διαφορά, εφόσον λες ότι συνδέεσαι στην 1η καμπίνα.

    Επίσης έχεις ελέγξει τη γραμμή εσωτερικά στο σπίτι σου να δεις αν έχεις κάποιο πρόβλημα εκει?

  7. #7
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Υπάρχει περίπτωση αν δοκιμάσω με κάποιο διαφορετικό VoIP modem (από το Speedport Plus της Cosmote), το οποίο θα μου επιτρέπει να "παίξω" με το SNR, να καταφέρω κάτι καλύτερο μόνος μου;
    Αυτό είχα κάνει παλιότερα με σημαντική επιτυχία, όταν ο OTE πάλι μου έλεγε ότι δεν πάει παραπάνω η γραμμή μου (γι' αυτό και επέλεγα πάντα σχεδόν modem/routers με chipset της Broadcom) αλλά τότε δεν είχα το VoIP.

    Αν παρατηρήσετε, θα διαπιστώσετε πως το SNR ήταν 10.2/10.5 dB όταν συγχρόνιζα στα 33Μbps, ενώ τώρα είναι στα 8.4/10.1 dB.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δεύτερη καμπίνα δεν είναι δικιά σου. Δηλαδή και να ενεργοποιηθεί εσύ δεν θα δεις διαφορά, εφόσον λες ότι συνδέεσαι στην 1η καμπίνα.

    Επίσης έχεις ελέγξει τη γραμμή εσωτερικά στο σπίτι σου να δεις αν έχεις κάποιο πρόβλημα εκει?
    Ναι, απλά το αναφέρω για να δείξω την περίεργη κατάσταση που βρίσκομαι. Να γίνονται αναβαθμίσεις δίπλα μου και να μην συμπεριλαμβάνεται και η δική μου περιοχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Polter : 27-06-21 στις 19:27.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Η ταχυτητα έπεσε γιατι ....Ετσι. Ποσοι παραπανω χρήστες να μπήκαν μονομιάς ώστε να χασεις εν ριπή οφθαμου τοσα Mbps?? Οι άλλοι πάροχοι απο Α.Κ ΔΕΝ θα σου τάξουν 50 .. 30 θα σου τάξουν και τελικά με το κατάλληλο προφίλ 8a , 8b και οχι 17α που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ και στα Α.Κ θα νιώθεις λιγότερο πολίτης Β κατηγορίας ανάμεσα στους γειτονές σου .
    Στο λέω απο προσωπική (ασχημη) εμπειρία που τελείωσε όταν εκανα καταγγελεία εφυγα απο ΟΤΕ και πήγα σε άλλο παροχο. Τα ..21-22 Mbps του ΟΤΕ (ναι για vdsl μιλαμε απο την στιγμή που με υποχρέωσαν να παω σε 50αρα) έγινε 30 καθαρο .
    Και μια ερώτηση προς όποιν ξέρει και μάλον τον κύριο @skdir .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για νέες καμπινες αυτές δεν μπαίνουν αν η απόσταση απο το ΑΚ είναι κάτω των 550 μέτρων και σε εκείνες τις περιοχές μπαίνει FTTH
    Αυτό ειναι γενικός κανόνας;; Και μιλαμε για την νοητή ευθεία;; Γιατι στην περιοχή μου ναι μεν στην ευθεία το Α.Κ ειναι 460 μετρα αλλά το καλώδιο ακολουθεί πορεία που ειναι σχεδον χιλιομετρο απο το Α.Κ καλωδιακα . Παρεμβαλεται υπογεια διαβαση και κανουν ..βολτα οι χαλκοι.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralliboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχυτητα έπεσε γιατι ....Ετσι. Ποσοι παραπανω χρήστες να μπήκαν μονομιάς ώστε να χασεις εν ριπή οφθαμου τοσα Mbps?? Οι άλλοι πάροχοι απο Α.Κ ΔΕΝ θα σου τάξουν 50 .. 30 θα σου τάξουν και τελικά με το κατάλληλο προφίλ 8a , 8b και οχι 17α που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ και στα Α.Κ θα νιώθεις λιγότερο πολίτης Β κατηγορίας ανάμεσα στους γειτονές σου .
    Στο λέω απο προσωπική (ασχημη) εμπειρία που τελείωσε όταν εκανα καταγγελεία εφυγα απο ΟΤΕ και πήγα σε άλλο παροχο. Τα ..21-22 Mbps του ΟΤΕ (ναι για vdsl μιλαμε απο την στιγμή που με υποχρέωσαν να παω σε 50αρα) έγινε 30 καθαρο .
    Και μια ερώτηση προς όποιν ξέρει και μάλον τον κύριο @skdir .


    Αυτό ειναι γενικός κανόνας;; Και μιλαμε για την νοητή ευθεία;; Γιατι στην περιοχή μου ναι μεν στην ευθεία το Α.Κ ειναι 460 μετρα αλλά το καλώδιο ακολουθεί πορεία που ειναι σχεδον χιλιομετρο απο το Α.Κ καλωδιακα . Παρεμβαλεται υπογεια διαβαση και κανουν ..βολτα οι χαλκοι.
    Απο 34 να πάει στα 27 δεν το λές τόσα Mbps, μπορεί να δώσανε οι άλλοι πάροχοι σε πιο πολλούς με 8α/8β με αποτέλεσμα να κάνει παραπάνω παρεμβολές σε αυτούς με το 17.


    Η απόσταση είναι καλωδιακή

  10. #10
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Ευχαριστώ ..καλωδιακή λοπιπόν η όποια μετρηση απόστασης.. Το μεγιστό όριο για να μην βάλουν καμπίνα ομως ποιο ήταν.;

    ...Και στο θέμα του φιλου μας. Ισως αξιζει να δοκιμάσει αλλαγή παρόχου μονο και μόνο λόγο πρόφίλ.Σε εμένα δουλεψε μια χαρα και βρήκα την υγεία μου.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-09-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38136/5495
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 27.0(dB)
    Το καλύτερο είναι πως ελέγχοντας τη διαθεσιμότητα στο site της Vodafone για τη διεύθυνσή μου, μου δίνει μόνο ADSL (έως 24), ενώ το VDSL φαίνεται μη διαθέσιμο! Το ίδιο αποτέλεσμα μου δίνει και η Forthnet/Nova. Στο site της Wind δεν βρήκα ανάλογη σελίδα για έλεγχο σύμφωνα με τη διεύθυνση (δεν θέλω να καταχωρώ τον αριθμό τηλεφώνου μου για να μη με ζαλίζουν εκ των υστέρων).

    Περίεργο...

  12. #12
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο είναι πως ελέγχοντας τη διαθεσιμότητα στο site της Vodafone για τη διεύθυνσή μου, μου δίνει μόνο ADSL (έως 24), ενώ το VDSL φαίνεται μη διαθέσιμο! Το ίδιο αποτέλεσμα μου δίνει και η Forthnet/Nova. Στο site της Wind δεν βρήκα ανάλογη σελίδα για έλεγχο σύμφωνα με τη διεύθυνση (δεν θέλω να καταχωρώ τον αριθμό τηλεφώνου μου για να μη με ζαλίζουν εκ των υστέρων).

    Περίεργο...
    δεν είναι περίεργο απλά επιλέγουν να μη δίνουν vdsl από ΑΚ και πολύ καλά κάνουν... Το θέμα είναι ο ΟΤΕ γιατί το κάνει και κοροϊδεύει τον κόσμο; Για να πει ότι έχει κάλυψη;

  13. #13
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι περίεργο απλά επιλέγουν να μη δίνουν vdsl από ΑΚ και πολύ καλά κάνουν... Το θέμα είναι ο ΟΤΕ γιατί το κάνει και κοροϊδεύει τον κόσμο; Για να πει ότι έχει κάλυψη;
    Γιατί ίσως κάποιος να μη μπορεί να αντέχει με 1mbps upload, και από τα 10-12mbps download του adsl να βολεύεται έστω και με τα 25-30mbps της vdsl στη χειρότερη των περιπτώσεων. Κάποιος απ'αυτούς ίσως να έχει αγοράσει και κάποιο συμβατό εξοπλισμό όπου να υποστηρίζει και το πείραγμα του SNR οπότε τα 25-30 να γίνουν 35-40+mbps. Καλύφτηκες;

  14. #14
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ίσως κάποιος να μη μπορεί να αντέχει με 1mbps upload, και από τα 10-12mbps download του adsl να βολεύεται έστω και με τα 25-30mbps της vdsl στη χειρότερη των περιπτώσεων. Κάποιος απ'αυτούς ίσως να έχει αγοράσει και κάποιο συμβατό εξοπλισμό όπου να υποστηρίζει και το πείραγμα του SNR οπότε τα 25-30 να γίνουν 35-40+mbps. Καλύφτηκες;
    Αυτό θα ίσχυε αν υπήρχε ενημέρωση πριν την ενεργοποίηση. Ο άσχετος υπάλληλος του 13888 σου πουλάει vdsl από καμπίνα την οποία μάλιστα βλέπει στα 6 μέτρα από τον χώρο σου (εννοείτε φυσικά δεν υπάρχει τίποτα) και μετά ανεφικτότητα! Κατάλαβες;

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι περίεργο απλά επιλέγουν να μη δίνουν vdsl από ΑΚ και πολύ καλά κάνουν... Το θέμα είναι ο ΟΤΕ γιατί το κάνει και κοροϊδεύει τον κόσμο; Για να πει ότι έχει κάλυψη;
    Η μπορεί απλά να έχουν καβούρια στις τσέπες και να μην κάνουν αναβάθμιση τον εξοπλισμό τους για να δίνει και vdsl, γιατί vdsl απο ΑΚ δίνουν σε αρκετές περιοχές και μακριά μάλιστα απο το ΑΚ.
    Μάλιστα είναι αυτοί που συνήθως θα πάρουν τον πελάτη που έχει adsl και θα του πούνε ααα εμείς σου δίνουμε vdsl γιατί έχουμε οπτικές

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας