Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    04-12-2018
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γειά σας, έχω ενα πάρα πολύ περίπλοκο πρόβλημα και είστε η μόνη μου ελπίδα!

    Έχω vdsl 50 με speedport plus
    Έχω speedbooster με ha35
    Asus dsl ac52u για routing
    Tplink er605 για merge και load balance!

    Ο λόγος που έβαλα τόσα πολλά ρουτερ/modem είναι γιατί το ha35 μου κλειδώνει την γραμμή πάρα πάρα πολύ χαμηλά σε σχέση με το speedport plus.. Και το speedport έχει χάλια routing σε σχέση με το Asus!

    Ανοίγω πόρτες στο speedport τα οποία οδηγούν στο 192.168.0.1(tplink) στο tp link έχω κλείσει τα πάντα από firewall κτλπ και στο Asus έχω επίσης ανοιχτές πόρτες με στατικές ip στο pc! Τα ports δεν δουλεύουν.. Nat upnp είναι ανοιχτά σε όλα..

    Δοκίμασα να βάλω το Asus να κάνει κλήση πάνω στο speedport plus και να περάσω το Nat αλλά τζίφος! Οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα!

    Γνωρίζω πάρα πολλά από υπολογιστές και δίκτυα αλλά σε αυτό άκρη δεν βρίσκω!μπορώ να διαθέσω και κάποιο ποσό σε όποιον μπορέσει να μου το φτιάξει μέσα από anydesk μιας και μιλάμε για πολλές παραμέτρους που δύσκολα θα βγει άκρη από το Forum!

    Τελευταία λύση που σκέφτηκα είναι ένα fritzbox να τα τρέχω όλα πάνω του μέχρι και το load balance και να ηρεμήσω αλλά πολύ φοβάμαι ότι το μόνο ρουτερ που θα μου κρατήσει την γραμμή σταθερή και γρήγορη είναι οτιδήποτε ρουτερ φοράει Broadcom μιας και είμαι 900 μέτρα καλωδιακά μακριά από το Ak..

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    χαίρεται. η λύση σου είναι πολύ απλή από την στιγμή που έχεις Cosmote, μιας κ έχεις speedport. Αφήνεις ως έχει το speedport(default settings, κλειστό wifi) και σε μια θύρα του συνδέεις το ASUS. Πάνω στο ASUS δηλώνεις ότι θα δει Internet από την WAN πόρτα που βλέπει το speedport. Εκεί κάνεις pppoe με τα στοιχεία που έχεις από Cosmote. Αν δεν τα έχεις ζήτα στο 13888 να σου τα στείλουν. Έτσι στο ASUS θα βάλεις πχ toonomasou@cosmote.gr. Για το πως ρυθμίζεται το ASUS https://www.asus.com/support/FAQ/1016311/. απλά δες τις ρυθμίσεις ώστε να βάλεις τα στοιχεία σου. Ελπίζω να έχεις δυναμική ΙΡ από τον πάροχο κ όχι στατική. Αν έχεις στατική, αλλάζει λίγο το setup.
    Προυπόθεση το δίκτυο 192.168.1.0/24 που δίνει το Speedport να μην υπάρχει στο ASUS.
    Έτσι θα έχεις τηλεφωνία & Internet από το Speedport και Intenet από το ASUS. Εσύ θα βάλεις το δίκτυο σου στο ASUS και όλα καλά.


    Εκτός του ASUS υπάρχουν πολλά routers που κάνουν αυτή τη δουλειά. εγώ δουλεύω εδώ κ κάποια χρόνια με Mikrotik στο παραπάνω setup

    Το loadbalancer δεν κατάλαβα που χρησιμοποιείς, ενώ έχεις μόνο μια σύνδεση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atux_null : 11-08-21 στις 12:30.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Καλημέρα. Βρήκες άκρη? ότι είναι ρώτα εδώ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας