Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα

    Είμαι συνδρομητής της COSMOTE και εδω και 1 χρόνο έχω βάλει VDSL 50/5.

    Για έναν χρόνο ήμουν πολύ ευχαριστημένος με τις ταχύτητες και τη σταθερότητα της γραμμής.

    Τον τελευταίο μήνα έχω διαρκείς αυξομειώσεις και διακοπές στη σύνδεση μου.

    Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι διαπίστωσε ότι επειδή απέχω γύρω στα 400 μέτρα απο το καφαο του ΟΤΕ, ο χαλκός δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή μου.

    Η μόνη λύση μου είπε είναι να προτείνει αλλαγή των ορίων στο τεχνικό τμήμα.

    Η οικοδομή μου παίρνει απο το καφάο 136 του OTE βρίσκεται εδώ..
    https://www.google.com/maps/place/40...06!4d21.798472

    Το δίκτυο του OTE είναι εναέριο..
    https://www.google.com/maps/@40.2937...7i13312!8i6656

    Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το πρόβλημα ?

    Μήπως είναι καλύτερα να πάω στη VODAFONE που έχει δικιά της καμπίνα VDSL και η οποία συνδέεται και με το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ ?

    Η απορία μου είναι πως 1 χρόνο οι μετρήσεις του ΟΤΕ ήταν ΟΚ για την περιοχή μου και ξαφνικά αυτό άλλαξε.
    Η COSMOTE πέρισυ όταν μετρησε τη γραμμή στον κατανεμητη της πολυκατοικίας, μου έλεγαν ότι οι μετρήσεις τους στον κατανεμητη τους εδιναν 49999 kbit/s downstream.

    Φέτος μου είπε ότι με το ζότι μπορεί να φτάσει τα 40000 kbit/s downstream και δεν σηκώνει η γραμμή μου 100000kbit/s downstream
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-192.168.1.1-2021.06.29-11_48_17.png 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  84,9 KB 
ID: 228622
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-192.168.1.1-2021.06.22-10_34_37.png 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  96,0 KB 
ID: 228623

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αδιαμφισβητητα υπαρχει προβλημα στο δικτυο χαλκου. Το εχεις δωσει βλαβη στον ΟΤΕ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ant21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη λύση μου είπε είναι να προτείνει αλλαγή των ορίων στο τεχνικό τμήμα.
    Την αλλαγη "οριων" την εχουν κανει για να υποθεσουμε πως η βλαβη εχει λυθει; Να σου αναφερω εδω πως η Vodafone ειναι μονο η ιδιοκτητρια της καμπινας, καλωδια κλπ ανηκουν ακομα στον ΟΤΕ και μονο αυτος τα επισκευαζει.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τελικά το πρόβλημα υπήρχε στην καμπίνα της VODAFONE, που έχει την υποδομή για VDSL στην περιοχή μου και οχι στην COSMOTE της οποίας είμαι συνδρομητής.

    Ηρθαν τεχνικοί τόσο απο VODAFONE οσο και απο COSMOTE σε συνεργασία με τα κεντρικά της VODAFONE διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα είχε να κάνει με τη σύνδεση της γραμμής μου στην Καμπίνα της VODAFONE και όχι με το δίκτυο απο χαλκό που διανύει μια απόσταση 500 μέτρων.

    Προφάνως σε κάποια νέα σύνδεση της VODAFONE για παροχή νέας γραμμής VDSL, πειράχτηκε η υπάρχουσα δική μου σύνδεση.

    Πάντως το υπάρχων σύστημα που απαιτεί μικτά συνέργεια της κάθε εταιρείας όταν οι καμπίνες VDSL δεν είναι της COSMOTE, είναι δαιδαλώδες και οδηγεί σε καθυστερήσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ant21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το πρόβλημα υπήρχε στην καμπίνα της VODAFONE, που έχει την υποδομή για VDSL στην περιοχή μου και οχι στην COSMOTE της οποίας είμαι συνδρομητής.

    Ηρθαν τεχνικοί τόσο απο VODAFONE οσο και απο COSMOTE σε συνεργασία με τα κεντρικά της VODAFONE διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα είχε να κάνει με τη σύνδεση της γραμμής μου στην Καμπίνα της VODAFONE και όχι με το δίκτυο απο χαλκό που διανύει μια απόσταση 500 μέτρων.

    Προφάνως σε κάποια νέα σύνδεση της VODAFONE για παροχή νέας γραμμής VDSL, πειράχτηκε η υπάρχουσα δική μου σύνδεση.

    Πάντως το υπάρχων σύστημα που απαιτεί μικτά συνέργεια της κάθε εταιρείας όταν οι καμπίνες VDSL δεν είναι της COSMOTE, είναι δαιδαλώδες και οδηγεί σε καθυστερήσεις.
    Μου θυμίζει παλιά τους εναλλακτικούς που ότι γινόταν έλεγαν φταίει ο ΟΤΕ... Ρε πως αλλάζουν οι καιροί...

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ant21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι καλύτερα να πάω στη VODAFONE που έχει δικιά της καμπίνα VDSL και η οποία συνδέεται και με το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ ?
    Πάλι καλά που διορθώθηκε το πρόβλημα και δεν έφυγες, γιατί απλά θα έδειχνες λάθος ένοχο και θα γινόταν το γνωστό πανηγύρι στο Forum με τους fans & haters των δύο εταιριών.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τελικά ενω για έναν χρόνο (Ιουνιο 2020-Ιουνιο 2021) ενώ η σύνδεση VDSL 50/5 ήταν άψογη, απο την COSMOTE με ενημερώνουν για ανεφικτότητα παροχής του πακέτου VDSL50/5.

    Απο αρχές Αυγούστου είχα συνεχώς διακοπές και αυξομειώσεις στην ταχύτητα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-192.168.1.1-2021.09.21-23_22_53.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  36,6 KB 
ID: 230920

    Τα συνεργεία του ΟΤΕ και της Intracom (η Vodafone=έχει την καμπίνα VDSL στην περιοχή μου) έχουν έρθει αρκετές φορές και τελικά το πόρισμα είναι ανεφικτότητα παροχής VDSL.

    Δυστυχώς το πρόβλημα είναι της VODAFONE, και στις καμπίνες VDSL στην πόλη της Κοζάνης.

    Απο τους τεχνικούς άκουσα ότι το πρόβλημα βρίσκεται στον εξοπλισμό της CISCO, που βρίσκεται στις καμπίνες της VODAFONE. Παρόμοια προβλήματα με τις καμπίνες της VODAFONE υπάρχουν και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CE%B9%CF%82

    https://www.prlogos.gr/o-ote-%CE%BF%...C%CE%BD%CE%B7/

    Πλέον μου δίνεται η δυνάτοτητα να σπάσω το νυν συμβόλαιο με την COSMOTE.
    Οι επιλογές που έχω:
    1) COSMOTE ADSL 24 (Πραγματική ταχύτητα 10 mbs+COSMOTE SPEED BOOSTER +15 mbs minimum)
    2) Να πάω σε εναλλάκτικό πάροχο. Ζήτησα και προσφορά και εγγυησεις απο την VODAFONE να μου δώσουν αυτοί VDSL, με την ελπίδα να με προέξουν περισσότερο αφού η καμπίνα VDSL είναι δική τους.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Αν το πρόβλημα είναι στον εξοπλισμό της καμπίνας;;;;

    Πάλι από τον ίδιο εξοπλισμό θα περνάς, με τα ίδια προβλήματα. Μόνο ο πάροχος internet θα είναι διαφορετικός

  8. #8
    Εγγραφή
    08-12-2012
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ant21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ενω για έναν χρόνο (Ιουνιο 2020-Ιουνιο 2021) ενώ η σύνδεση VDSL 50/5 ήταν άψογη, απο την COSMOTE με ενημερώνουν για ανεφικτότητα παροχής του πακέτου VDSL50/5.

    Απο αρχές Αυγούστου είχα συνεχώς διακοπές και αυξομειώσεις στην ταχύτητα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot-192.168.1.1-2021.09.21-23_22_53.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  36,6 KB 
ID: 230920

    Τα συνεργεία του ΟΤΕ και της Intracom (η Vodafone=έχει την καμπίνα VDSL στην περιοχή μου) έχουν έρθει αρκετές φορές και τελικά το πόρισμα είναι ανεφικτότητα παροχής VDSL.

    Δυστυχώς το πρόβλημα είναι της VODAFONE, και στις καμπίνες VDSL στην πόλη της Κοζάνης.

    Απο τους τεχνικούς άκουσα ότι το πρόβλημα βρίσκεται στον εξοπλισμό της CISCO, που βρίσκεται στις καμπίνες της VODAFONE. Παρόμοια προβλήματα με τις καμπίνες της VODAFONE υπάρχουν και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CE%B9%CF%82

    https://www.prlogos.gr/o-ote-%CE%BF%...C%CE%BD%CE%B7/

    Πλέον μου δίνεται η δυνάτοτητα να σπάσω το νυν συμβόλαιο με την COSMOTE.
    Οι επιλογές που έχω:
    1) COSMOTE ADSL 24 (Πραγματική ταχύτητα 10 mbs+COSMOTE SPEED BOOSTER +15 mbs minimum)
    2) Να πάω σε εναλλάκτικό πάροχο. Ζήτησα και προσφορά και εγγυησεις απο την VODAFONE να μου δώσουν αυτοί VDSL, με την ελπίδα να με προέξουν περισσότερο αφού η καμπίνα VDSL είναι δική τους.


    Ενημέρωσε μας αν άλλαξες σε βοντα γιατι έχω και εγώ τα ίδια προβλήματα με Cote σε καμπίνα βοντα σε προάστιο της Αθήνας και μετά την τελευταία δήλωση βλάβης μου έστειλαν ένα sms οτι και δήθεν δεν λαμβάνω τις ταχύτητες του πακέτου και θα με καλέσουν (του αγίου ποτέ) να με ενημερώσουν.

    Αναρωτιέμαι αν σπάσω το συμβόλαιο και πάω Βοντα μήπως έχουν άλλο ζεύγος και βελτιωθεί η κατάσταση...

    Επίσης, τελευταίος τεχνικός της Cosmote με ενημέρωσε ότι υπάρχει τεχνικό σφάλμα με τον τρόπο που κουμπώνουν κάποια καλώδια των γραμμών σε καμπίνες βοντα, το οποίο το γνωρίζει πλήρως η εταιρία αλλά δεν το παραδέχεται ούτε προφανώς το διορθώνει γενικά, καθώς φοβούνται ότι αν γίνει πιο γνωστό θα τους αναγκάσει η ΕΕΤΤ να επιδιορθώσουν όλο το δίκτυό τους στην Ελλάδα, και προφανώς αυτό κοστίζει $$. Αυτός το είχε δει με τα μάτια του όταν είχε τα ίδια προβλήματα πελάτης μεγάλος (κάποια εταιρεία) όπου το δίκτυο ηταν Βοντα αλλά η Cote πάροχος και ηταν παρών όταν ο τεχνικός της βοντα "ανοιξε" με κατσαβιδάκι το βυσματάκι ώστε να κάνει καλύτερη επάφή με την υποδοχή. Από το βάλε-βγάλε δημιουργεί κενά που βγαίνουν σαν θόρυβος στην γραμμή.
    Τώρα τα συμπεράσματα δικά σας!

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Ρε παιδια τι λετε??Η vodafone απλα στηνει την καμπινα,τα καλωδια του χαλκου τα φερνει ο οτε,αν υπαρχει προβλημα καπου ειναι στην διαδρομη των καλωδιων,και να υπαρχει προβλημα οπως ειπατε στον εξοπλισμο της καμπινας αυτο επιδιωρθωνετε αμεσα...Δηλαδη τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα....

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια τι λετε??Η vodafone απλα στηνει την καμπινα,τα καλωδια του χαλκου τα φερνει ο οτε,αν υπαρχει προβλημα καπου ειναι στην διαδρομη των καλωδιων,και να υπαρχει προβλημα οπως ειπατε στον εξοπλισμο της καμπινας αυτο επιδιωρθωνετε αμεσα...Δηλαδη τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα....
    Κάνεις λάθος. Αν μπεις στο αντίστοιχο θέμα της Vodafone, υπάρχει θέμα που αναφέρουν κάποιοι για πρόβλημα σε κάποιες καμπίνες της Vodafone, το οποίο το γνωρίζουν στην εταιρία και δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archodas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, τελευταίος τεχνικός της Cosmote με ενημέρωσε ότι υπάρχει τεχνικό σφάλμα με τον τρόπο που κουμπώνουν κάποια καλώδια των γραμμών σε καμπίνες βοντα, το οποίο το γνωρίζει πλήρως η εταιρία αλλά δεν το παραδέχεται ούτε προφανώς το διορθώνει γενικά, καθώς φοβούνται ότι αν γίνει πιο γνωστό θα τους αναγκάσει η ΕΕΤΤ να επιδιορθώσουν όλο το δίκτυό τους στην Ελλάδα, και προφανώς αυτό κοστίζει $$. Αυτός το είχε δει με τα μάτια του όταν είχε τα ίδια προβλήματα πελάτης μεγάλος (κάποια εταιρεία) όπου το δίκτυο ηταν Βοντα αλλά η Cote πάροχος και ηταν παρών όταν ο τεχνικός της βοντα "ανοιξε" με κατσαβιδάκι το βυσματάκι ώστε να κάνει καλύτερη επάφή με την υποδοχή. Από το βάλε-βγάλε δημιουργεί κενά που βγαίνουν σαν θόρυβος στην γραμμή.
    Το ίδιο μου είπαν κι εμένα. Και τον είχα ρωτήσει: Καλά τι καλώδια βάλανε, UTP? Και μου λέει: Μακάρι να βάζανε UTP.

    Θα πάω να κουμπώσω το Plus για να μπουκώσει από τα CRC και να δηλωθεί βλάβη για να δηλώσω ανεφικτότητα και να φύγω για Vodafone. Πλέον είναι η μόνη επιλογή που μου έχει μείνει. Εν τω μεταξύ η άλλη μου 50άρα οτε από Vodafone dslam είναι βράχος, λες κ έχω FTTH. Δεν είναι τυχαίο που όλο και περισσότεροι εμφανίζονται με παρόμοια προβλήματα από καμπίνες Vodafone. Κάτι παίζει..
    Είναι να μη σου τύχει..

  12. #12
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις λάθος. Αν μπεις στο αντίστοιχο θέμα της Vodafone, υπάρχει θέμα που αναφέρουν κάποιοι για πρόβλημα σε κάποιες καμπίνες της Vodafone, το οποίο το γνωρίζουν στην εταιρία και δεν κάνουν απολύτως τίποτα.
    Το προβλημα ειναι στο ρουτερ με το ginp και οχι στην καμπινα,με αλλαγη ρουτερ διορθωνετε το οποιο ειναι εντελως ασχετο με το θεμα που συζηταμε εδω

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα ειναι στο ρουτερ με το ginp και οχι στην καμπινα,με αλλαγη ρουτερ διορθωνετε το οποιο ειναι εντελως ασχετο με το θεμα που συζηταμε εδω
    5 γραμμές μου έχουν ενεργοιποιημένο το G.Inp και δουλέυουν άψογα εκτός από την μία από dslam Vodafone. Δοκιμασμένες με το Plus και με 7590. (Έχω κι ένα Asus AC87VG αλλά θα χρειαστώ κωδικό Voip)
    To απόγευμα που θα πάω να κουμπώσω πάλι το Plus θα κλείσω SRA και G.Inp και βλέπουμε..

  14. #14
    Εγγραφή
    08-12-2012
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα ειναι στο ρουτερ με το ginp και οχι στην καμπινα,με αλλαγη ρουτερ διορθωνετε το οποιο ειναι εντελως ασχετο με το θεμα που συζηταμε εδω
    Με ποιό ρούτερ δηλαδή λύνεται το ζήτημα?
    Αν εννοείς ξανα speedport σε εμένα το έχουν αλλάξει 2 φορές και δεν υπήρξε καμία διαφορά.
    Επίσης, ξέρουν και οι ίδιοι ότι είναι πρόβλημα δικτύου πολύ καλά, γιαυτό και κάθε φορά που τους έχω καλέσει (δεδομένου του ιστορικού) δεν μπαίνουν καν πλέον στην διαδικασία να ξαναελένξουν την σύνδεση απο τον κατανεμιτή και μέσα στο σπίτι - βασικά δεν μπαίνουν καν στον κόπο να με ενημερώσουν ότι ήρθαν, απλά αν τύχει να τους δω/ ακούσω από το μπαλκόνι ενώ έχω λάβει το γνωστό sms...

  15. #15
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archodas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποιό ρούτερ δηλαδή λύνεται το ζήτημα?
    Αν εννοείς ξανα speedport σε εμένα το έχουν αλλάξει 2 φορές και δεν υπήρξε καμία διαφορά.
    Επίσης, ξέρουν και οι ίδιοι ότι είναι πρόβλημα δικτύου πολύ καλά, γιαυτό και κάθε φορά που τους έχω καλέσει (δεδομένου του ιστορικού) δεν μπαίνουν καν πλέον στην διαδικασία να ξαναελένξουν την σύνδεση απο τον κατανεμιτή και μέσα στο σπίτι - βασικά δεν μπαίνουν καν στον κόπο να με ενημερώσουν ότι ήρθαν, απλά αν τύχει να τους δω/ ακούσω από το μπαλκόνι ενώ έχω λάβει το γνωστό sms...
    Δεν αφορα το δικο σου θεμα αυτο που ανεφερα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας