Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Λοιπόν, βρίσκομαι στο εξοχικό , Κρήτη, με cosmote 50ρα (στην Αθήνα είναι η vodafone 100ρα) και προσπάθησα το εξής: σύνδεσα ένα ZTE H267Α (που είχα από παλιά) στο δίκτυο εδώ μέσω της WAN κόκκινης θύρας του (έχω πρόσβαση root, οπότε μπορώ να πειράξω τα WAN interfaces) και μετά lan καλώδιο από μια lan θύρα στο pc μου και ως εκ θαύματος πήρα IP από....vodafone! Πώς γίνεται αυτό? Το speedport της cosmote έχει μόνιμα PPPoE passthrough ανοικτό? Εντωμεταξύ , η σύνδεσή μου στην Αθήνα δεν επηρεάστηκε καθόλου.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, βρίσκομαι στο εξοχικό , Κρήτη, με cosmote 50ρα (στην Αθήνα είναι η vodafone 100ρα) και προσπάθησα το εξής: σύνδεσα ένα ZTE H267Α (που είχα από παλιά) στο δίκτυο εδώ μέσω της WAN κόκκινης θύρας του (έχω πρόσβαση root, οπότε μπορώ να πειράξω τα WAN interfaces) και μετά lan καλώδιο από μια lan θύρα στο pc μου και ως εκ θαύματος πήρα IP από....vodafone! Πώς γίνεται αυτό? Το speedport της cosmote έχει μόνιμα PPPoE passthrough ανοικτό? Εντωμεταξύ , η σύνδεσή μου στην Αθήνα δεν επηρεάστηκε καθόλου.
    Ναι που βλέπεις το παράξενο;
    Ειδικά τώρα που και οι άλλοι δίνουν χονδρική απο καμπινες αν βάλεις τα στοιχεία άλλου παρόχου θα πάρεις ip απο εκείνον.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι που βλέπεις το παράξενο;
    Ειδικά τώρα που και οι άλλοι δίνουν χονδρική απο καμπινες αν βάλεις τα στοιχεία άλλου παρόχου θα πάρεις ip απο εκείνον.
    To παράξενο είναι το γεγονός ότι μπορείς να έχεις παραπάνω από μια WAN ip ταυτόχρονα, υπάρχει κάποιο όριο γενικά στο πόσες PPPoE κλήσεις/συνδέσεις/wan ip μπορείς να έχεις ταυτόχρονα? Εννοείται ότι η ταχύτητά μου είναι η ίδια με της cosmote , 50/5.

    Ακόμη , με VLAN 0/835 (τo ιντερνετ από voda, το voip της βγαίνει από 0/837) δεν έχω internet για κάποιο λόγο , ενώ χωρίς αυτό έχει.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To παράξενο είναι το γεγονός ότι μπορείς να έχεις παραπάνω από μια WAN ip ταυτόχρονα, υπάρχει κάποιο όριο γενικά στο πόσες PPPoE κλήσεις/συνδέσεις/wan ip μπορείς να έχεις ταυτόχρονα? Εννοείται ότι η ταχύτητά μου είναι η ίδια με της cosmote , 50/5.

    Ακόμη , με VLAN 0/835 (τo ιντερνετ από voda, το voip της βγαίνει από 0/837) δεν έχω internet για κάποιο λόγο , ενώ χωρίς αυτό έχει.
    Ναι γιατί το vlan id έχει οριστεί σε πιο χαμηλό Level απο ότι το ethernet wan Που επιλέγεις.

    Τώρα το πόσες ταυτόχρονες pppoe Μπορείς να έχεις δεν σου έχω απάντηση, στον ΟΤΕ για παράδειγμα είναι σίγουρα 2 και έχω ακούσει και για 4 ταυτόχρονα.

    Η ταχύτητα είναι 50/5 γιατί τόσο πληρώνεις και γιατί τόσο είναι και το όριο στο φυσικό κομμάτι (xdsl). δεν θα έχεις δηλάδη και 50 απο ΟΤΕ και 50 απο Vodafone σύνολο 100.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι που βλέπεις το παράξενο;
    Ειδικά τώρα που και οι άλλοι δίνουν χονδρική απο καμπινες αν βάλεις τα στοιχεία άλλου παρόχου θα πάρεις ip απο εκείνον.
    Δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις. Μια πόρτα στο DSLAM μιας καμπίνας πέφτει αποκλειστικά σε ένα VLAN, το οποίο σχετίζεται με τον πάροχο στον οποίο έχει internet feed ο εκάστοτε συνδρομητής.
    @bobis παίρνεις IP με το Speedport από Cosmote ή μήπως κι εκεί είναι της Vodafone;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις. Μια πόρτα στο DSLAM μιας καμπίνας πέφτει αποκλειστικά σε ένα VLAN, το οποίο σχετίζεται με τον πάροχο στον οποίο έχει internet feed ο εκάστοτε συνδρομητής.
    @bobis παίρνεις IP με το Speedport από Cosmote ή μήπως κι εκεί είναι της Vodafone;
    Σε καμπίνα ΟΤΕ σίγουρα δοκιμασμένο με vodafone, Forthnet και φυσικά ΟΤΕ παίρνει Ip του παρόχου ανάλογα με το τι βάζεις μετά το @

  7. #7
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμπίνα ΟΤΕ σίγουρα δοκιμασμένο με vodafone, Forthnet και φυσικά ΟΤΕ παίρνει Ip του παρόχου ανάλογα με το τι βάζεις μετά το @
    Δεν ισχύει πλέον αυτό, δοκιμάστηκε μόλις.
    Σε καμπίνα ΟΤΕ, με πελάτη Vodafone, έβαλα OTE username/password και πήρα IP από Vodafone.
    Η πόρτα πέφτει σε VLAN αποκλειστικά της Vodafone - δεν μπλέκεται με άλλους bbras ούτε γίνεται filtering βάσει domain (@)

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει πλέον αυτό, δοκιμάστηκε μόλις.
    Σε καμπίνα ΟΤΕ, με πελάτη Vodafone, έβαλα OTE username/password και πήρα IP από Vodafone.
    Η πόρτα πέφτει σε VLAN αποκλειστικά της Vodafone - δεν μπλέκεται με άλλους bbras ούτε γίνεται filtering βάσει domain (@)
    Μπορεί να μην ισχύει στην δικιά σου περίπτωση, στην δικιά μου δουλεύει κανονικά, όπως και στην περίπτωση του OP εδώ, οπότε ναι ισχύει

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί το vlan id έχει οριστεί σε πιο χαμηλό Level απο ότι το ethernet wan Που επιλέγεις.

    Τώρα το πόσες ταυτόχρονες pppoe Μπορείς να έχεις δεν σου έχω απάντηση, στον ΟΤΕ για παράδειγμα είναι σίγουρα 2 και έχω ακούσει και για 4 ταυτόχρονα.

    Η ταχύτητα είναι 50/5 γιατί τόσο πληρώνεις και γιατί τόσο είναι και το όριο στο φυσικό κομμάτι (xdsl). δεν θα έχεις δηλάδη και 50 απο ΟΤΕ και 50 απο Vodafone σύνολο 100.
    Nα κάνω μια ερώτηση , θεωρητικά μπορώ να κάνω να παίξει και το VoIP έτσι? Δεν το χω δοκιμάσει ακόμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις. Μια πόρτα στο DSLAM μιας καμπίνας πέφτει αποκλειστικά σε ένα VLAN, το οποίο σχετίζεται με τον πάροχο στον οποίο έχει internet feed ο εκάστοτε συνδρομητής.
    @bobis παίρνεις IP με το Speedport από Cosmote ή μήπως κι εκεί είναι της Vodafone;
    Το ιντερνετ εδω είναι COSMOTE με το Speedport Entry 2i ως modem/router. Δηλαδή ό,τι συνδέεται στο LAN/WLAN του speedport , έχει cosmote public ip. Εγώ έβαλα το ZTE H267A που χα καβάτζα και με σύνδεση μέσω wan θύρας , απέκτησα public ip vodafone, αφού πρώτα προηγήθηκε η καταχώρηση του pppoe username/password στην καρτέλα του ethernet wan interface (πρόσβαση μόνο με root credentials)

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα κάνω μια ερώτηση , θεωρητικά μπορώ να κάνω να παίξει και το VoIP έτσι? Δεν το χω δοκιμάσει ακόμα.
    Οχι γιατί το voip τους είναι σε άλλο vlan το όποιο δεν έχεις πρόσβαση μέσω του pppoe passthrough και μάλλον δεν είναι διαθέσιμο καν στην πόρτα σου

  11. #11
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι μορφής είναι τα credentials που καταχώρησες στο H267A; Είναι το guest@adsl.gr ή σου έχουν δώσει δικά σου από την vodafone;

  12. #12
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.826
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Μόνο εμένα μου φαίνεται τρελή αμέλεια σε περίπτωση που συμβαίνει αυτό; Στο εξωτερικό π.χ. πώς βγαίνεις; Λογικά από το δίκτυο της Vodafone;

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μορφής είναι τα credentials που καταχώρησες στο H267A; Είναι το guest@adsl.gr ή σου έχουν δώσει δικά σου από την vodafone;
    Με το guest που δοκίμασα δεν έμπαινε , μπήκα με credentials που μου χαν δώσει παλιότερα όταν είχα τεχνικό θέμα με το net και τα χα φυλάξει.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο εμένα μου φαίνεται τρελή αμέλεια σε περίπτωση που συμβαίνει αυτό; Στο εξωτερικό π.χ. πώς βγαίνεις; Λογικά από το δίκτυο της Vodafone;
    Καλή παρατήρηση... λογικά ναι από το δίκτυο της VODA βγαίνεις... Πάντως, καλή φάση αυτή, άρα λογικά μπορεί κάποιος με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (αν έχει credentials ή ρουτεράκια άλλων παρόχων κλπ) να πάρει μια WAN IP από κάθε major πάροχο, και να κάνει failover σε περίπτωση που μια IP σταματήσει να δουλεύει λόγω προβλήματος του συγκεκριμένου παρόχου (βλέπε Vodafone πριν λίγους μήνες που είχε καταρρρεύσει σχεδόν ολοκληρωτικά το δίκτυο για μερικές ώρες).

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή παρατήρηση... λογικά ναι από το δίκτυο της VODA βγαίνεις... Πάντως, καλή φάση αυτή, άρα λογικά μπορεί κάποιος με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (αν έχει credentials ή ρουτεράκια άλλων παρόχων κλπ) να πάρει μια WAN IP από κάθε major πάροχο, και να κάνει failover σε περίπτωση που μια IP σταματήσει να δουλεύει λόγω προβλήματος του συγκεκριμένου παρόχου (βλέπε Vodafone πριν λίγους μήνες που είχε καταρρρεύσει σχεδόν ολοκληρωτικά το δίκτυο για μερικές ώρες).
    Δεν θυμίζει λίγο κάτι σαν VPN η όλη φάση? Αφού με την ίδια σύνδεση xdsl , έχεις παραπάνω από μια WAN/public ipv4 , και αυτή όχι απαραίτητα στον ίδιο πάροχο!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας