Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yositosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίξε τζόκερ! Χθες βράδυ αποφάσισε ο Φρίτζαρος να κάνει μόνος του update! Μόναδική διαφορά το "χάος" με τα σφάλματα από το DSLAM (με αρνητικό πρόσημο μπροστά).

    Αυτή είναι η εικόνα μετά από 8 ώρες περίπου σύνδεσης...

    Συνημμένο Αρχείο 228784
    Πολύ περίεργο... Μπορείς να βάλεις λίγο το router της VODAFONE να δούμε αν και εκεί κάνει το ίδιο;

  2. #17
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ περίεργο... Μπορείς να βάλεις λίγο το router της VODAFONE να δούμε αν και εκεί κάνει το ίδιο;
    θα πρέπει να σκαρφαλώσω πατάρι να το κατεβάσω... Βέβαια όχι πως περιμένουμε κάτι διαφορετικό, μιας και ο τεχνικός της Vodafone μέτρησε τα ίδια ακριβώς χάλια τόσο στην είσοδο της οικοδομής, όσο και στο πριζάκι μου απευθείας με το δικό του το μηχάνημα. Με βάση αυτό, θεωρώ ότι 99.999999999% το θέμα μας είναι κάπου στο Dslam ή στην καλωδίωση του ΟΤΕ μεταξύ οικοδομής/Dslam (που δεδομένου του ότι δεν σκάψανε τίποτα παράξενο γύρω γύρω, πιστεύω ότι ειναι χλωμό ως αδύνατο να έχει συμβεί τίποτα).

  3. #18
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Και επανέρχομαι γιατί έχω βιώσει επικές καταστάσεις!

    Έλαβα επιστολή με την επίσημη απάντηση από τη Vodafone όπου μου έχει screen από την πλατφόρμα όπου "επικοινωνούν" οι πάροχοι μεταξύ τους για τις βλάβες (ή και εγώ δεν ξέρω τι).

    Στα σχόλια τεχνικών ΟΤΕ έχει "-".
    Στο είδος εργασίας έχει "ενημέρωση παρόχου".
    Στο αίτιο έχει "αδυναμία παροχής επιλεγμένου εμπορικού πακέτου". ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ!!
    Στο υπαιτιότητα έχει "ΟΤΕ"!!!!

    Να τονίσω ότι εμένα μου "χάλασε" η σύνδεση και 2 μέρες μετά άρχισαν να σκάβουν ΟΛΗ την περιοχή και να απλώνουν τραχανά οπτικές ίνες για FTTH και να στήνουν καμπίνες για FTTH.

    Ακόμα και σήμερα αν κάνω αναζήτηση διαθεσιμότητας σε WIND αλλά και VODAFONE βλέπω ότι δίνουν ως και 100άρα... Αυτό που άλλαξε όμως από ότι ειδα είναι η σελίδα του ΟΤΕ, όπου μου δίνει πλέον (όχι μόνο για το σπίτι μου αλλά και για όλες τις γύρω διευθύνσεις), ΩΣ 50ΑΡΑ!!!!!

    Πήγα στο ΓΕΡΜΑΝΟ της γειτονιάς να ρωτήσω όπου με κοιτούσαν οι άνθρωποι καθότι μου είπαν ότι σίγουρα δεν έχει γίνει υποβάθμιση σε 100άρα ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ πελάτη τους γιατί πολύ απλά "100άρα δεν βάζει ο μέσος χρήστης και αν ειχε συμβεί κάτι τέτοιο θα έβλεπες κόσμο από έξω να μας βρίζει" (δεν μου έδωσαν παράλογη απάντηση). Παρόλα αυτά όταν ψάξαμε για διαθεσιμότητες είδαμε ότι πράγματι το έριξαν σε 50άρα.

    Επομένως, ως "μη πελάτης ΟΤΕ" μου γ@μησαν τη σύνδεση, και το γενικότερο πλάνο από ότι φαίνεται είναι να το πάνε εκβιαστικά να μας αναγκάσουν όσους θέλουμε γρήγορο ίντερνετ να βάλουμε FTTH παρά το ότι μας καλύπτει το FTTC για να καλύψουν και αυτοί τα έξοδα του τόσου σκαψίματος!!!!!

    Δεν ξέρω ποιός έιναι περισσότερο για φάπες! Η Vodafone που έκανε 1.5 μήνα να μου απαντήσει (ο νόμος λέει 20 εργάσιμες), ή που δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται, ή ο ΟΤΕ που λειτουργεί ως νταβατζής και κάνει ότι γουστάρει πολύ απλά γιατί "μπορεί"???? Καταστάσεις μπανανίας

  4. #19
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δηλαδή FTTH στη περιοχή σου και δεν βάζεις; Τα οφέλη είναι πολλά, μπροστά στο σκάψιμο (το οποίο αν δεις στο ανάλογο θέμα γίνεται πολύ προσεχτικά) μόνο κέρδος θα έχεις, εφόσον θέλεις την 100αρα.
    Για διάφορους λόγους (δεν έχω διαβάσει λεπτομερώς το θέμα) δεν μπορούν να σου δώσουν με χαλκό 100αρα. Αν θέλεις, υποβαθμίζεις ή διακόπτεις χωρίς κόστος αφού η υπαιτιότητα είναι του ΟΤΕ, ή αναβαθμίζεις σε FTTH.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δηλαδή FTTH στη περιοχή σου και δεν βάζεις; Τα οφέλη είναι πολλά, μπροστά στο σκάψιμο (το οποίο αν δεις στο ανάλογο θέμα γίνεται πολύ προσεχτικά) μόνο κέρδος θα έχεις, εφόσον θέλεις την 100αρα.
    Για διάφορους λόγους (δεν έχω διαβάσει λεπτομερώς το θέμα) δεν μπορούν να σου δώσουν με χαλκό 100αρα. Αν θέλεις, υποβαθμίζεις ή διακόπτεις χωρίς κόστος αφού η υπαιτιότητα είναι του ΟΤΕ, ή αναβαθμίζεις σε FTTH.
    1. ΤΩΡΑ σκάβουν τη γειτονιά. Π.χ. στην οικοδομή μου μπροστά δεν έχει έρθει ακόμα, αλλά σίγουρα είναι θέμα χρόνου. Σε όλες των περιπτώσεων θέλουν τουλάχιστον ένα 2μηνο για να τρέξει και φυσικά ποιός ξέρει άλλο πόσο χρόνο για να γίνει η σύνδεση αν το προχωρήσει κάποιος!
    2. Ναι τα οφέλη πολλά, κανείς δεν αμφιβάλει αλλά στο σπίτι μου μέσα θα αναγκαστώ είτε να σκάψω και να έχω μερεμέτια μετά είτε να έχω καναλάκι να τρέχει ΠΟΛΛΑ μέτρα. Δεδομένου του ότι έχει μόλις 1 χρόνο που το έβαψα, μου κάθεται κάπως η όλη ταρζανιά!
    3. Οι καμπίνες έδιναν (και δίνουν υποθέτω ακόμα για όποιους αυτοί το επιλέγουν) άνετα 100άρι FTTC. Τόσο καιρό το είχα και έτρεχε αψεγάδιαστα με συγχρονισμό (και πραγματική ταχύτητα) στα 110/11!!!

    Απλά αποφάσισαν να μου κόψουν την επιλογή... Εκεί είναι η όλη ένσταση μου για το τι γίνεται και πως γίνεται από πλευράς εταιριών!

  6. #21
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Το λοιπόν τελικά που καταλήξαμε και πως λύθηκε το πρόβλημα μου!!

    1. Η Vodafone οταν δήλωσε στον OTE τη βλάβη έγραψε "χαμηλός συγχρονισμός"!
    2. O OTE επειδή σκάβει το σύμπαν όλο και απλώνει οπτικές ίνες έχει κόψει εμπορικά σε ΝΕΟΥΣ συνδρομητές τις 100άρες και δίνει ως 50άρα. Προφανώς βιάστηκαν, γιατί θα κάνει κανένα 2μηνο λογικά να δουλέψουν οι FTTH αλλά το έκαναν. (δεν έκοψαν όμως σε υπάρχοντες πελάτες!). Ο ΟΤΕ είδε απλά "χαμηλός συγχρονισμός" στην περιγραφή βλάβης και κάποιο τζιμάνι χωρίς να κάνει ΚΑΝ ελέγχο πέρασε στο σύστημα ότι "εμπορικό πρόγραμμα μη διαθέσιμο πλέον" χωρίς καμία περαιτέρω ενέργεια. Μετά από αυτό για τη vodafone ήταν "ταφόπλακα". Επέμεναν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα ή να ξανα-ανοιξουν βλάβη στον αριθμό μου!
    3. Η Vodafone χαρταετό μου πρότεινε μόνο είτε να με κατεβάσει σε ADSL είτε να σηκωθώ να φύγω
    4. Έκανα αίτηση φορητότητας. Ο ΟΤΕ μου έδινε σαν επιλογή ΜΟΝΟ ως 50άρα σύνδεση όπου αναγκαστικά το δέχτηκα.
    5. Δευτέρα μεσημέρι έγινε η αίτηση φορητότητας. Τρίτη πρωί το Fritz μου έστελνε μηνύματα ότι δεν δουλεύει η VOIP και ότι υπήρχε θέμα DNS! Η εξυπηρέτηση της Vodafone τραγική ΞΑΝΑ! Για να το δουν έπρεπε να είμαι σπιτι έλεγαν για να κάνουμε ΜΑΖΙ πράγματα. Τους είπα "τι γίνεται αν έχω συναγερμό πάνω, και απουσιάζω εκτός??? Τίποτα δεν δουλεύει". Η απάντηση "αν δεν πάτε στον χώρο δεν γίνεται τίποτα". Πήγα, έβαλα τον εξοπλισμό τους έκανα reset και όλες τις λοιπές βλακείες και ΜΟΝΟ τότε δέχτηκε το καμάρι να δει αν με κάποιο μαγικό τρόπο εντός λιγότερου από 24ωρών είχε γίνει φορητότητα... και να μου πει "ααα δεν είσαστε πλέον πελάτης μας"!!! (ΝΑΙ!!!)
    6. Αφού στο Fritz πλέον έδωσα ότι ειμαι σε COSMOTE ολα έπαιξαν, με το upload φυσικά να παραμένει στο 1.2mbps! Πλέον και το προφίλ είχε αλλάξει σε 50άρας
    7. Δήλωση απευθείας βλάβης στον ΟΤΕ σαν πελάτης του πλέον. Ήρθε τεχνικός ημέρα ΣΑΒΒΑΤΟ (δεν το περίμενα), μέτρησε εισοδο οικοδομής, είδε το πρόβλημα, πήγε στο Dslam, μου άλλαξε το ζεύγος και το πρόβλημα λύθηκε (2.5 μήνες για να καταφέρω να πείσω το σύμπαν αυτό ότί είχα θέμα με μονόπολο!!).
    8. Με κλάψα στην κοπέλα του Cosmote που μου έκανε την φορητότητα, είδε και μου έκανε σε 2ο χρόνο αίτημα για αναβάθμιση σε VDSL 100, το οποίο εντός 24ωρών ολοκληρώθηκε (21.00 το βράδυ έλαβα sms, 21.30 ενεργοποιήθηκε η αναβάθμιση!)

    Αυτα... 2.5 μήνες ταλαιπωρία, μια φορητότητα και ένα φέσι ενεργοποίησης (τα €35 περίπου)... και όλα αυτά γιατί είμαστε μπανανία και με άφηναν να δουλεύω με μονόπολο!! Για τη Voda απλά πικρία, ήταν που ήταν αυτό με τις τηλε-εργασίες το τερμάτισε. Για τον Οτε, πικρία που από τη μια ο αρχικός τεχνικός επειδή απλά βαριόταν με "καταδίκασε" βάζοντας το "μη επιδιορθωσιμο", αλλά από την άλλη σαν πελάτης τους πλέον είδα ότι τα πάντα όλα γίνονται στο φτερό. Σε όλες των περιπτώσεων φυσικά καταστάσεις κατηγορίας "ου μπλέξεις"

  7. #22
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    διαγραφη 6χαρακτηρες

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας