Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Θα ήθελα τα φώτα σας αν ξέρει κανείς! Περιοχή Χαριλάου, Θεσσαλονίκη.
    Σύνδεση VDSL 100άρα Vodafone (μέσω KV Cosmote)
    Εξοπλισμός Fritzbox 7530

    Την προηγούμενη εβδομάδα παρατήρησα ότι έχω αστάθειες. Έτρεξα speedtest και είδα ότι έπαιζα σε εύρος 25~45mb/sec και ένα upload δράμα στα 1mb/sec!!

    Μπήκα στο ρούτερ και είδα ότι από εκεί που ήμασταν στο ιδεατό με attainable περίπου 138000mbps down / 45000 up, το attainable αλλά και πραγματικό upload γκρεμίστημε στο 1500mbps (!!!). Επίσης παρατήρησα ΠΟΛΛΑ σφάλματα από την πλευρά του Dslam

    Κάλεσα, ήρθε τεχνικός της Voda όπου και επιβεβαίωσε ότι το πρόβλημα είναι στο κουτί και όχι σε εμένα.

    Σήμερα λοιπόν με κάλεσαν από Voda και μου είπαν οτι ο ΟΤΕ δηλώνει ότι ΔΕΝ μπορεί να διορθώσει τη βλάβη και ότι πλέον έτσι θα είναι η γραμμή μου!!!

    Εϊναι λογικό ή νόμιμο?

    Από πλευράς τους μου πρότειναν να μου κάνουν downgrade ή έκπτωση, αλλά και πάλι ποιό το όφελος? Πέρα από το ότι τη γραμμή τη χρειάζομαι για τη δουλειά, αγόρασα και τον Fritz αλλά και το βασικότερο, δεν καταλαβαίνω πως βγαίνουν και λένε ότι κάτι που δούλευε μια χαρά ως σήμερα απλά δεν δουλεύει πλέον!

    ΕΠΙΣΗΣ, έχω δει ότι εδώ και μερικές μέρες σε διάφορα σημεία επί της 25ης Μαρτίου ο ΟΤΕ έβαλε ταινίες που γράφουν με χαρτάκι "μην παρκάρετε, έργα βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών", και από ότι είδα έσκαψαν και στήνουν νέα KV! Δεν ξέρω αν έκαναν καμία μαγεία, ή αν έβαλαν νέους συνδρομητές και το μπάταραν το σύστημα και την έφαγα εγώ, ή το οτιδήποτε άλλο.

    Πάντως και σήμερα βλέπω ότι μια χαρά στον Online έλεγχο διαθεσιμότητας δίνουν κανονικά την 100άρα ενώ τυπικά με 1mbps upload ούτε 50άρα δεν δικαιολογείται.

    Είναι κανείς από την ευρύτερη περιοχή και να έχει αντίστοιχα θέματα; Γνωρίζει κανείς αν "νομικά" μπορώ να κάνω τίποτα και να πιέσω τίποτα μπας και φιλοτιμηθούν και το διορθώσουν;

    Για την ιστορία, η σύνδεση μου αυτή τη στιγμή είναι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Picture1.jpg 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  48,2 KB 
ID: 228641

  2. #2
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yositosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα τα φώτα σας αν ξέρει κανείς! Περιοχή Χαριλάου, Θεσσαλονίκη.
    Σύνδεση VDSL 100άρα Vodafone (μέσω KV Cosmote)
    Εξοπλισμός Fritzbox 7530

    Την προηγούμενη εβδομάδα παρατήρησα ότι έχω αστάθειες. Έτρεξα speedtest και είδα ότι έπαιζα σε εύρος 25~45mb/sec και ένα upload δράμα στα 1mb/sec!!

    Μπήκα στο ρούτερ και είδα ότι από εκεί που ήμασταν στο ιδεατό με attainable περίπου 138000mbps down / 45000 up, το attainable αλλά και πραγματικό upload γκρεμίστημε στο 1500mbps (!!!). Επίσης παρατήρησα ΠΟΛΛΑ σφάλματα από την πλευρά του Dslam

    Κάλεσα, ήρθε τεχνικός της Voda όπου και επιβεβαίωσε ότι το πρόβλημα είναι στο κουτί και όχι σε εμένα.

    Σήμερα λοιπόν με κάλεσαν από Voda και μου είπαν οτι ο ΟΤΕ δηλώνει ότι ΔΕΝ μπορεί να διορθώσει τη βλάβη και ότι πλέον έτσι θα είναι η γραμμή μου!!!

    Εϊναι λογικό ή νόμιμο?

    Από πλευράς τους μου πρότειναν να μου κάνουν downgrade ή έκπτωση, αλλά και πάλι ποιό το όφελος? Πέρα από το ότι τη γραμμή τη χρειάζομαι για τη δουλειά, αγόρασα και τον Fritz αλλά και το βασικότερο, δεν καταλαβαίνω πως βγαίνουν και λένε ότι κάτι που δούλευε μια χαρά ως σήμερα απλά δεν δουλεύει πλέον!

    ΕΠΙΣΗΣ, έχω δει ότι εδώ και μερικές μέρες σε διάφορα σημεία επί της 25ης Μαρτίου ο ΟΤΕ έβαλε ταινίες που γράφουν με χαρτάκι "μην παρκάρετε, έργα βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών", και από ότι είδα έσκαψαν και στήνουν νέα KV! Δεν ξέρω αν έκαναν καμία μαγεία, ή αν έβαλαν νέους συνδρομητές και το μπάταραν το σύστημα και την έφαγα εγώ, ή το οτιδήποτε άλλο.

    Πάντως και σήμερα βλέπω ότι μια χαρά στον Online έλεγχο διαθεσιμότητας δίνουν κανονικά την 100άρα ενώ τυπικά με 1mbps upload ούτε 50άρα δεν δικαιολογείται.

    Είναι κανείς από την ευρύτερη περιοχή και να έχει αντίστοιχα θέματα; Γνωρίζει κανείς αν "νομικά" μπορώ να κάνω τίποτα και να πιέσω τίποτα μπας και φιλοτιμηθούν και το διορθώσουν;

    Για την ιστορία, η σύνδεση μου αυτή τη στιγμή είναι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Picture1.jpg 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  48,2 KB 
ID: 228641
    Απαράδεκτο. Φαντάζομαι έγινε σε όλους στην περιοχή; Δλδ τώρα έχεις 100 down 1,5 up? Καταγγελία...

  3. #3
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαράδεκτο. Φαντάζομαι έγινε σε όλους στην περιοχή; Δλδ τώρα έχεις 100 down 1,5 up? Καταγγελία...
    Η σύνδεση είναι στα νούμερα που φαίνεται μεν αλλά πλέον σε speedtest παίζω σε 28~50 περίπου κατέβασμα και 1 και κάτι ψιλά ανέβασμα. Κάτι σίγουρα δεν πάει καλά (φοβάμαι ότι έβαλαν παραπάνω συνδέσεις από όσο σηκώνει το δίκτυο και είναι θέμα cross-talk)

    ΔΕΝ ξέρω αν παίζει σε όλους! Σήμερα μίλησα στο chat (για να έχω γραπτά) για μπόλικη ώρα με τεχνικό τμήμα. Ρώτησα αν έχουν γενικευμένο θέμα στην περιοχή, αλλά απάντηση δεν είχε. Ρώτησα ποιά΄η επίσημη απάντηση πέραν του "έτσι ειναι" και μου είπε ότι ο ΟΤΕ δεν είπε και δεν ειναι υποχρεωμένος να πει... Επέμεινα ότι οι ζημιές που μου προκαλούν είναι πολλαπλές (σκέλος απομακρυσμένης εργασίας, σκέλος εξοπλισμού που αγόρασα και πλέον είναι ανούσιος, σκέλος του ότι εγώ σε όλες τις υποχρεώσεις μου ως τώρα απέναντι τους τυπικότατος και άρα το ελάχιστο που οφείλουν ειναι να μου παρέχουν κάτι παραπάνω από ένα "ο ΟΤΕ είπε και άρα το τρώμε αμάσητο"... Βασικά έχει καμία εβδομάδα που έβαλαν σημάνσεις παντού στη γειτονιά (και δίπλα στο KV από το οποίο λογικά παίρνω) και σκάβουν και στήνουν νέες καμπίνες! ΔΕΝ ξέρω όμως αν οι καμπίνες αυτές θα είναι αποκλειστικά για FTTH ή θα βάλουν και συνδέσεις FTTC. Ιδέα δεν είχε ο τεχνικός και μου είπε "μήπως να περιμένετε λίγο τότε μπας και τη στρώσουν τη γραμμή σας;" (ναι αστείο το ξέρω!!). Ζήτησα επίσης αν γίνεται να μου κάνουν διακοπή, και εκ νέου σύνδεση σε νέα πόρτα στο DSLAM αλλά και εκεί έφαγα άκυρο και μου είπε "δεν είναι τόσο απλό το θέμα"

    Είδα στον ΕΕΤΤ και λέει ότι πρέπει πρώτα να κάνω επικοινωνία/καταγγελία στον πάροχο. Το έκανα εκτεταμένα σήμερα δηλώνοντας ότι απαιτώ είτε επιδιόρθωση είτε γραπτή απάντηση για τον λόγο για τον οποιο δεν γίνεται επιδιόρθωση.... Το "δέξου το ή φύγε ατελώς" δεν με καλύπτει, ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ δεν ξέρω αν έχω τέτοια επιλογή!!!

    Πραγματικά μου φαίνονται όλα αυτά τόσο σουρεαλιστικά και καταχρηστικά που πραγματικά με ξεπερνάνε!!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Το Fritz αναφέρει ότι υπάρχει διακλάδωση στη γραμμή σου. Προσπάθησε να το συνδέσεις στην πρώτη πρίζα στην οποία έρχεται το τηλεφωνικό καλώδιο στο σπίτι σου και αποσυνέδεσε οποιοδήποτε καλώδιο μετά την πρίζα αυτή.

    Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Το Fritz αναφέρει ότι υπάρχει διακλάδωση στη γραμμή σου. Προσπάθησε να το συνδέσεις στην πρώτη πρίζα στην οποία έρχεται το τηλεφωνικό καλώδιο στο σπίτι σου και αποσυνέδεσε οποιοδήποτε καλώδιο μετά την πρίζα αυτή.

    Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.
    Το έχω δοκιμάσει. Το branching δεν μου προκαλεί θέμα. Και η Vodafone που έφερε τεχνικό μου είπε ότι το πρόβλημα φαίνεται και από κάτω στις ρεγκλέτες του πίνακα, οπότε κάποιο μαγικό από το Dslam

  6. #6
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το SNR στο up παραμένει σταθερό ή αυξομειώνεται;

    Επίσης, βγάλε και ένα screenshot από το spectrum επιλέγοντας show minum & maximum.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SNR στο up παραμένει σταθερό ή αυξομειώνεται;

    Επίσης, βγάλε και ένα screenshot από το spectrum επιλέγοντας show minum & maximum.
    λοιπόν, στο upload ενώ είχα ΥΨΗΛΟ snr (31) έχει γκρεμιστεί. Επίσης βλεπω ότι το προφίλ από Α43C έγινε Α43

    τωρινό screen γραμμής

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  today.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  189,3 KB 
ID: 228777

    και πως ήταν η γραμμή πριν 2 εβδομάδες

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  normal values.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  40,6 KB 
ID: 228778
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yositosi : 06-07-21 στις 17:30.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να πω κάτι ριζοσπαστικό; Δεν πας σε 200-άρα στην οποία θα σε βάλουν σε προφίλ 35b και ενδεχομένως να σου αλλάξουν και πόρτα μπας και σωθείς;

  9. #9
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω κάτι ριζοσπαστικό; Δεν πας σε 200-άρα στην οποία θα σε βάλουν σε προφίλ 35b και ενδεχομένως να σου αλλάξουν και πόρτα μπας και σωθείς;
    Το σκέφτηκα φίλε μου, αλλά ΔΕΝ υπάρχει σαν επιλογή, προφανώς γιατί η καμπίνα σαν καμπίνα δεν το υποστηρίζει. Μέχρι 100άρα δίνουν σαν επιλογή όλοι οι πάροχοι. Σύμφωνα με τον Fritz η καμπίνα είναι

    Manufacturer: Nokia
    Broadcom: Version 11.4.30

    Το θέμα ειναι ότι πραγματικά με όποιον και αν μίλησα μέχρι τώρα κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι σκ@τ@ μπορεί να έχει συμβει αλλά και γιατί ο ΟΤΕ το δίνει ως "μη επιδιορθώσιμο". Παίζει να φόρτωσαν απότομα την καμπίνα και να έχουμε θέμα cross-talk???

  10. #10
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα είχες θέμα και στο download λόγω του crosstalk, όχι μόνο στο up. Ούτε ο ΟΤΕ δίνει 200-άρα;

  11. #11
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    μα και στο download έχω θέμα! Φαινομενικά κλειδώνω στα 110 αλλά σε πραγματική ταχύτητα δεν σηκώνω πάνω απο 45mbps στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ! Σύνηθες είναι στα 26~28mbps!!!

    ΟΧΙ, ούτε ο ΟΤΕ. Βασικά τα ίδια δίνουν όλοι γιατί από ότι κατάλαβα ότι και αν πάρω, ΟΤΕ βάζω και απλά πληρώνω αλλού. Ακόμα και όταν ζήτηση "διακοπή" και "εκ νέου σύνδεση σε άλλη πόρτα/θύρα" η Voda μου είπε πως δεν παίζε και πως "Δεν είναι τόσο απλό"

  12. #12
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το fritz έχει το τελευταίο firmware;

  13. #13
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    7.25. Βγήκε τώρα και η 7,27 αλλά δεν μου τη βγάζει σαν major update

    Οι αλλαγές που έχει η 7.27



    Priority for working from home - Easy to enable prioritization of a computer for internet access
    FRITZ!Fon displays weather forecast on the start screen (currently only available for germany)
    FRITZ! Smart Home now supports DECT compatible roller shutters
    Smart Home: Lightsequence "Wakeup/Sleep" for FRITZ!DECT 500 and compatible DECT LEDs
    Smart Home: TOP - Perfect indoor climate with FRITZ!DECT 440 - humidity information at a glance
    For FRITZ!Box's integrated fax machine: Log of received and sent faxes
    Telephony: TOP - Many improvements to user interface for using the telephone book, call diversion and call blocks

  14. #14
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον δε θα σου αλλάξει τπτ, αλλά δεν χάνεις κάτι να την βάλεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δε θα σου αλλάξει τπτ, αλλά δεν χάνεις κάτι να την βάλεις.
    Παίξε τζόκερ! Χθες βράδυ αποφάσισε ο Φρίτζαρος να κάνει μόνος του update! Μόναδική διαφορά το "χάος" με τα σφάλματα από το DSLAM (με αρνητικό πρόσημο μπροστά).

    Αυτή είναι η εικόνα μετά από 8 ώρες περίπου σύνδεσης...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  727 version update.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  38,3 KB 
ID: 228784

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας