Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, μέχρι πριν 3 μέρες είχα 50/5 VDSL της wind σπίτι και όλα ήταν καλά για τα τελευταία 2.5 χρόνια. Προχθές άρχισαν τα κουλά.

    Έχουμε που λέτε συνήθως 4-5 συσκευές στο σπίτι να τραβάνε internet, όλες με wifi. Το λοιπόν, προχθές άρχισαν να πέφτουν ανά μερικά δευτερόλεπτα όλες τους, laptop, σταθεροί, κινητά, tablet, τίποτα δεν στέκεται συνδεδεμένο για περισσότερο από μισό λεπτό. Μπήκα ρούτερ έπαιξα με τα κανάλια λίγο, δεν άλλαξε κάτι.
    Ε λέω θα χάλασε το ρούτερ το wifi του.

    Μιλάω με τεχνικό τμήμα wind, το και το έκαναν δοκιμές λέει, μίλησα με 2-3 άτομα, οκ μου στέλνουν ένα νεότερο ρουτερ (είχα το technicolor, έστειλαν το huwai). Το βάζω σήμερα επάνω, α ωραία λέω έχει και 5G wifi, συνδέω τα κινητά εκεί που είναι νεότερα και τους υπολογιστές στο 2.4G. Για λίγο φάνηκαν όλα καλά, αλλά μετά πάλι τα ίδια.

    Έχουν όλα κομπλέ γραμμή και την χάνουν μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Σκεφτείτε τώρα που τα γράφω αυτά έχουν περάσει 5 λεπτά και η σύνδεση πάει και έρχεται συνεχώς. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν χάνουν wifi εντελώς ή απλά ο internet.
    Μέσα από την σελίδα του router πάντως τις ασύρματες συσκευές τι δείχνει με χρόνο σύνδεσης κάτω από λεπτό πάντα, φαίνεται και εκεί ότι πέφτουν δηλαδή.

    Πήρα απόψε το καλώδιο και ένα λαπτοπάκι που έχω και έκατσα στη γραμμή επάνω, σαφώς πιο άνετη εμπειρία αλλά οι ταχύτητες πάνε και έρχονται. Μπαίνω speed test αν βάλω ΟΤΕ server όλα καλά, αν βάλω οτιδήποτε άλλο 3-4Μbps... μίλησα πάλι με τεχνική υποστήριξη, κάναμε το ένα, κάναμε το άλλο τίποτα. Σε κάποια φάση είδα λίγη βελτίωση στο speed test αλλά οι ασύρματες πάλι τα ίδια...

    ΟΚ έχω απελπιστεί πλέον, στην σελίδα του ρουτερ όλα είναι τέλεια, ενώ δείχνει ότι χρονίζει 55/5.5.
    Με τα πολλά θα έρθει τεχνικός να το δει κάποια στιγμή, αλλά είπα να ρωτήσω αν έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κανέναν άλλον πρώτα, να ξέρω που έμπλεξα στα καλά καθόύμενα

    Καμιά ιδέα τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;

    Ακολουθεί το τι λέει το ρουτερ για την γραμμή

    DSL synchronization status: Up
    Connection status: Showtime
    Upstream line rate (kbit/s): 5494
    Downstream line rate (kbit/s): 54997
    Maximum upstream rate (kbit/s): 52999
    Maximum downstream rate (kbit/s): 90824
    Upstream noise safety coefficient (dB): 31.0
    Downstream noise safety coefficient (dB): 20.5
    Line standard: G.993.5
    Upstream line attenuation (dB): 2.1
    Downstream line attenuation (dB): 3.6
    Upstream output power (dBm): -10.3
    Downstream output power (dBm): 9.6

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως να υπάρχει κάποιο θέμα με το hardware του isp σου στο τοπικό ΑΚ είτε σε κάποιο ποίο κεντρικό σημείο από τη μεριά της wind, σε εμένα είχε τύχει γενικό πρόβλημα στο τοπικό ΑΚ από τη μεριά του isp μου κι είχα ταχύτητα 0.10 στο down κι δεν μπορούσα να μπω στο δίκτυο κι το υp ήταν οκ....

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ωχ, το οποίο είναι του ΟΤΕ οπότε μέχρι να τα βρουν μεταξύ τους...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας