Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-87 από 87
  1. #76
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    μόνο με το gsm μπορείς να δεις από πόσες+ ποιές συγκεκριμένες κεραίες έχεις κάλυψη σε ένα, συγκεκριμένο, σημείο.

  2. #77
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόνο με το gsm μπορείς να δεις από πόσες+ ποιές συγκεκριμένες κεραίες έχεις κάλυψη σε ένα, συγκεκριμένο, σημείο.
    Δεν σε καταλαβα, με καποια προγραμματα κοιτουσα οπως ειναι το https://play.google.com/store/apps/d...er&hl=el&gl=US
    Oπως ειπα εχω μιλησει με τεχνικους cosmote για το εξοχικο και εχουν πει απο που πιανω.
    Μαλιστα εκαναν και αλλαγες και με ειχαν καλεσει πισω μετα για να δω το σημα!
    Στην παραλια πχ αμα παω που ειναι πολυ κοντα εχω 4G+ τερμα.
    Anyway δεν ειναι επι του θεματος αυτο.
    το θεμα ειναι οτι οταν δεν πιανει 4G αντι H+ που ειχα πριν με γυρναει σε 2G με EDGE και δεν φορτωνει τιποτα σχεδον ή αργουν τρομεροτατα να κοβεις φλεβες.
    Θα μιλησω παλι με cosmote, ειναι πολυ εξυπηρετικοι. Ευχαριστω.

  3. #78
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    σε android που είπες έχεις για να βγει ασφαλές συμπέρασμα μόνο στο GSM μπορείς να δεις όλες+ποιες κεραίες καλύπτουν, ταυτόχρονα, συγκεκριμένο σημείο. Λόγω api σε 3g+4g δεν γίνονται report τα γειτονικά κελιά, μόνο το πρωτεύον.

  4. #79
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.905
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε καταλαβα, με καποια προγραμματα κοιτουσα οπως ειναι το https://play.google.com/store/apps/d...er&hl=el&gl=US
    Oπως ειπα εχω μιλησει με τεχνικους cosmote για το εξοχικο και εχουν πει απο που πιανω.
    Μαλιστα εκαναν και αλλαγες και με ειχαν καλεσει πισω μετα για να δω το σημα!
    Στην παραλια πχ αμα παω που ειναι πολυ κοντα εχω 4G+ τερμα.
    Anyway δεν ειναι επι του θεματος αυτο.
    το θεμα ειναι οτι οταν δεν πιανει 4G αντι H+ που ειχα πριν με γυρναει σε 2G με EDGE και δεν φορτωνει τιποτα σχεδον ή αργουν τρομεροτατα να κοβεις φλεβες.
    Θα μιλησω παλι με cosmote, ειναι πολυ εξυπηρετικοι. Ευχαριστω.
    Μια λύση πατέντα θα ήταν κάποιο mifi, αν θες να κρατήσεις το κινητό σου ακόμα.. Περισσότερο για την 800αρα που δεν πιάνεις..
    Το μείον; Κουβάλημα δεύτερης συσκευής για το wifi του και ανάγκη για επιπλέον σιμ..
    Έτσι είχα 4g εγώ πιο παλιά που είχα 3g συσκευή.. Βέβαια μου χάρισαν το mifi οπότε δεν είχα και έξτρα έξοδα...
    Αλλά γενικά βαρέθηκα με τις πολλές συσκευές και πλέον πήρα το note 9t.. 5G μια και καλή.. Οικονομική 4G συσκευή για προσωρινά δεν έπαιζε καν γιατί δεν το έχω με το να αλλάζω συχνά κινητά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #80
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Κοιτα, μολις αναβαθμισουν το σταθμο στον Τυμβο, θα πιανεις το 4G απο τα 2100 (sectors 41-43). Εφοσον εβλεπες 3G, θα πιασεις και αυτο. Στην ιδια συχνοτητα, το ιδιο πιανεις. Εκτος κι αν η συσκευη σου ειναι ελαττωματικη.

    Οποτε υπομονη για την αναβαθμιση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι δεν εχω σκοπο να αλλαξω κινητο εχει ακομα αυτο να δωσει
    Αυτο δεν το πιανω, χαζος θαμαι. ΤΙ ακριβως θα σου δωσει; Την αργη ταχυτητα; Το σπασιμο των νευρων; Υπαρχει καποιο ταμα σε αγιο δηλαδη και δεν το στελνεις δωρεα σε ακριτικο χωριο ή στον καλαθο των αχρηστων; Και οταν παρεις το 5G, θα του κανεις και κηδεια;

    Sorry δηλαδη, αλλα εχω χασει επεισοδια..

  6. #81
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Χωρίς Β20 δεν υπάρχει κάλυψη 4G, η συσκευή δεν είναι για Ελλάδα απλά. Επίσης, οι συσκευές που είναι για άλλα regions και ήρθαν χωρίς σκέψη από κάποια μαγαζιά έχουν συνήθως μικρότερη ενίσχυση σε μπάντες που χρειάζονται στην Ελλάδα, αλλά όχι στις περιοχές για τις οποίες κατασκευάστηκαν. Παράδειγμα: τα Αμερικάνικα iPhone 6S είχαν σημαντικά χαμηλότερη απόδοση στα 2600 MHz από τα Ευρωπαϊκά σύμφωνα με τα χαρτιά της πιστοποίησης στις αρχές. Είχαν τη μπάντα αυτή για να παίξει το roaming, όχι για μακροχρόνια χρήση με τέτοιο δίκτυο.

  7. #82
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    και πάλι καλά που ο φίλος έχει κοσμοτε και του κουτσοδουλευει διοτι δεν θέλω καν να σκεφτώ τι θα γινόταν αν με την ίδια συσκευή (χωρίς B20) ήταν σε vf ή wimd

  8. #83
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι εχω το Xiaomi mi max 2 και δεν εχει την 800αρα συχνοτητα πιανει ποιο δυσκολα δλδ 4G.
    Α μιλάμε για Androidίλα κινέζικη δηλαδή ως μέγιστο παράγοντα στη μέση, ωστόσο κρίνεις απαραίτητο να μην το αναφέρεις την ώρα που γράφεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επρεπε ΠΡΩΤΑ να κανουν καλυτερη την καλυψη 4G και ΜΕΤΑ να το καταργησουν! ΕΛΕΟΣ απλα!!!!!
    OK boomer

  9. #84
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α μιλάμε για Androidίλα κινέζικη δηλαδή ως μέγιστο παράγοντα στη μέση, ωστόσο κρίνεις απαραίτητο να μην το αναφέρεις την ώρα που γράφεις

    Ακυρο. Εχω τρια (3) Xiaomi, και παιζουν αψογα. Και εχουν περασει πολλα κινητα απο το χερι μου. Ακομα και η μπαταρια στο πιο παλιο δεν δειχνει σημαδια κοπωσης. Μονο ενα Samsung βρεθηκε πιο ευαισθητο και λιγο πιο "εξυπνο στην περιαγωγη κυψελων" στο 4G απο τα δικα μου. Αλλα αρκετα ακριβωτερο!

    Ξερω οτι εχει και μοντελα "πατατες", λογικο ειναι με τετοια καταιγιδα... Μη τρελλαθουμε ομως, ολα συλληβδην στραβα!

    Και ν αλλαξω, παλι ΜΙ θα παρω.


    ** Δεν ειμαι του σπορ hack/root/κλπ., οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη σ' αυτον τον τομεα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επρεπε ΠΡΩΤΑ να κανουν καλυτερη την καλυψη 4G και ΜΕΤΑ να το καταργησουν! ΕΛΕΟΣ απλα!!!!!
    Δεν εχεις δικιο Νικηφορε. Ακριβως αυτο εκαναν και συνεχιζουν να κανουν. Απλως εσυ δεν το βλεπεις λογω συσκευης.

    Σου παραθετω διαδρομη στην Αττικη, τον Μαϊο με τη συσκευη στη τσεπη του μπουφαν (μοτο). Τυπωνω μονο τις μετρησεις 3G (εκει που εχασε το 4G). Μονο στη Πλακα Κερατεας αστοχησε για λιγο, εκει που μενει ο φιλος μας απο την αλλη συζητηση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  C4G-1.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  485,5 KB 
ID: 229003

    Στο

    https://www.ham.gr/gsm/Cosmote_trips/

    σου παραθετω αλλες δυο διαδρομες περισυ τον Αυγουστο (κινητο μεσα στο αυτοκινητο), μαζι με τα σχετικα zoom στις περιοχες αστοχιας. Οπως μπορεις να δεις, μονο η ορεινη Αιτωλια και Ευρυτανια χρειαζονται "γεμισμα", το οποιο πιθανοτατα να εχει ηδη γινει.

  10. #85
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    προσωπικά στο rural ότι τους έχω δηλώσει(για απουσία σήματος) δεν συγκινούνται ιδιαίτερα, έτσι έχει μείνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 17-07-21 στις 15:52.

  11. #86
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε android που είπες έχεις για να βγει ασφαλές συμπέρασμα μόνο στο GSM μπορείς να δεις όλες+ποιες κεραίες καλύπτουν, ταυτόχρονα, συγκεκριμένο σημείο. Λόγω api σε 3g+4g δεν γίνονται report τα γειτονικά κελιά, μόνο το πρωτεύον.
    καλησπερα, ναι καταλαβα ευχαριστω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λύση πατέντα θα ήταν κάποιο mifi, αν θες να κρατήσεις το κινητό σου ακόμα.. Περισσότερο για την 800αρα που δεν πιάνεις..
    Το μείον; Κουβάλημα δεύτερης συσκευής για το wifi του και ανάγκη για επιπλέον σιμ..
    Έτσι είχα 4g εγώ πιο παλιά που είχα 3g συσκευή.. Βέβαια μου χάρισαν το mifi οπότε δεν είχα και έξτρα έξοδα...
    Αλλά γενικά βαρέθηκα με τις πολλές συσκευές και πλέον πήρα το note 9t.. 5G μια και καλή.. Οικονομική 4G συσκευή για προσωρινά δεν έπαιζε καν γιατί δεν το έχω με το να αλλάζω συχνά κινητά..
    κοιτα στα σημεια που δεν πιανει ειναι εσωτερικοι χωροι οποτε εχω ADSL/VDSL εκει, ΜΟΝΟ αν πεσει εχω προβλημα, απεξω πιανει!
    Οποτε δεν αξιζει τιποτα τετοιο για σπανιες περιπτωσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα, μολις αναβαθμισουν το σταθμο στον Τυμβο, θα πιανεις το 4G απο τα 2100 (sectors 41-43). Εφοσον εβλεπες 3G, θα πιασεις και αυτο. Στην ιδια συχνοτητα, το ιδιο πιανεις. Εκτος κι αν η συσκευη σου ειναι ελαττωματικη.

    Οποτε υπομονη για την αναβαθμιση.

    - - - Updated - - -

    Αυτο δεν το πιανω, χαζος θαμαι. ΤΙ ακριβως θα σου δωσει; Την αργη ταχυτητα; Το σπασιμο των νευρων; Υπαρχει καποιο ταμα σε αγιο δηλαδη και δεν το στελνεις δωρεα σε ακριτικο χωριο ή στον καλαθο των αχρηστων; Και οταν παρεις το 5G, θα του κανεις και κηδεια;

    Sorry δηλαδη, αλλα εχω χασει επεισοδια..
    οπως ειπα μονο σε εσωτερικους χωρους ειναι το προβλημα απεξω πιανει, μεσα εχω και wifi με adsl/vdsl.
    για το κινητο δεν υπαρχει αργη ταχυτητα σε αυτο που εχω, το εχει να δωσει αναφερομαι στο οτι ειναι ακομα stock, εχω να κανω root, custom recovery και πολλες roms και κανω και δικες μου τροποποιησεις.
    Αν δεν εκμεταλλευτω 100% μια συσκευη και να σερνεται σαν την χελονα την ιδια δεν την αλλαζω.
    Δεν ειναι λογος αλλαγης η ελλειψη της 800αρας που το ηξερα πριν το παρω ή το 5G.
    To προηγουμενο κινητο το δουλευα μια χαρα 5 χρονια αλλα τελικα λογω της 1gb ram πλεον δεν με καλυπτε και ετσι πηρα αυτο.
    Ο καθενας κρινει διαφορετικα καποια πραγματα αναλογα την χρηση και καλο θα ηταν να εκφραζομαστε ποιο ομορφα και χωρις ειρωνιες...Φιλικα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς Β20 δεν υπάρχει κάλυψη 4G, η συσκευή δεν είναι για Ελλάδα απλά. Επίσης, οι συσκευές που είναι για άλλα regions και ήρθαν χωρίς σκέψη από κάποια μαγαζιά έχουν συνήθως μικρότερη ενίσχυση σε μπάντες που χρειάζονται στην Ελλάδα, αλλά όχι στις περιοχές για τις οποίες κατασκευάστηκαν. Παράδειγμα: τα Αμερικάνικα iPhone 6S είχαν σημαντικά χαμηλότερη απόδοση στα 2600 MHz από τα Ευρωπαϊκά σύμφωνα με τα χαρτιά της πιστοποίησης στις αρχές. Είχαν τη μπάντα αυτή για να παίξει το roaming, όχι για μακροχρόνια χρήση με τέτοιο δίκτυο.
    καλυψη 4G εχει και 4G+ εχει κανονικα. Απλα πιανει απο την 1800, η 800αρα πιανει ομως ποιο καλα σε εσωτερικους χωρους.
    Παντως εδω που ειμαι Αθηνα κεντρο κοντα εχω 4G+ τερμα και μεσα στο σπιτι.
    Επισης το ηξερα πριν το παρω οτι δεν εχει 800αρα αλλα τοτε δεν ειχε κατι αλλο να εχει αυτα που ηθελα (οθονη, μπαταρια) οποτε πηγα σε αυτο.
    Ελλειψη 800αρας και 5G δεν ειναι για μενα σοβαροι λογοι αλλαγης κινητου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πάλι καλά που ο φίλος έχει κοσμοτε και του κουτσοδουλευει διοτι δεν θέλω καν να σκεφτώ τι θα γινόταν αν με την ίδια συσκευή (χωρίς B20) ήταν σε vf ή wimd
    και αυτα τα γνωριζα απο πριν επισης, το ειχα ψαξει πολυ καιρο πριν το παρω.

    - - - Updated - - -

    Tσεκαρα απεξω τωρα που ημουν εκει ειχα 4G+ λιγο κοντα στο σπιτι, ποιο μακρια και παραλια ειδικα κοντα στις κεραιες τερμα 4G+ μεσα στο σπιτι μονο υπαρχει θεμα αλλα εχω adsl wifi και δεν εχει πεσει ποτε απο τοτε που την εχω.
    Οποτε its ok.

    Τελος επειδη εχουμε ξεφυγει ΠΟΛΥ παρα ΠΟΛΥ απο το θεμα , δεν ασχολουμε αλλο και σταματω την παρακολουθηση εφοσον δεν υπαρχει καποιος λογος.
    Ευχαριστω οσους απαντησαν.

  12. #87
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αφου τα γνώριζες γιατί κάνεις παράπονα πως δεν έχεις σήμα (λόγο του ότι το κινητό σου όπως γνώριζες δεν μπορεί να συνδεθεί στην Β20) ;

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας