Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 87
  1. #61
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το 1, δεν ξερω πως το εννοεις, εγω υποθετω οτι θα ξηλωθουν οι κεραιες του 3G, δε νομιζω οτι ειναι οι ιδιες για το 4G λογω διαφορετικων συχνοτητων, τι εννοεις θα μεγαλωσουν την εκπεμπομενη ισχυ? τοτε δεν μπορει να ειναι παρανομη η παραπανω εκπομπη ισχυος? ή οτι θα βαλουν παραπανω κεραιες 4G για καλυτερη καλυψη ?
    Γιατι ετσι και δεν φτιαχτει σωστα τουλαχιστον εγω την εβαψα σε ποσα σημεια θα ειμαι με 2G για ιντερνετ! τουλαχιστον το Η+ πριν ειχε καλη ταχυτητα. Το EDGE δεν παλευεται.
    Δεν ξερω αν και ποτε θα το κανουν αλλοι παροχοι, αλλα θεωρω οτι κοσμος θα χαιρετησει την cosmote με ελαφρα...
    Οι κεραίες είναι κοινές για όλες τις τεχνολογίες. Υπάρχει το "site" και εκεί βάζουν πάνω εξοπλισμό ο οποίος έχει την δυνατότητα να εκπέμψει ότι τεχνολογία αγαπάς. Γενικώς γίνεται διαχωρισμός ανάλογα τα γκρουπ συχνοτήτων. Από 700 μέχρι 2600 MHz είναι πλέον 1 πάνελ, από εκεί και πάνω άλλο πάνελ. Άρα καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για software αλλαγή, όχι hardware, εκτός και αν μιλάμε για μη αναβαθμισμένη κεραία που τελικά θα γίνει όπως περιγράφω πιο πάνω.
    Η ισχύς εκπομπής ορίζεται συνολικά για όλον τον σταθμό βάσης. Είναι ένας «κουβάς» ισχύος και μοιράζουν την ισχύ εκπομπής στις διάφορες συχνότητες και τεχνολογίες ανάλογα με τους στόχους κάλυψης που έχουν. Όταν σταματήσει κάποιος (3G) να τραβάει νερό από τον κουβά, μένει περισσότερο νερό για τους άλλους. Δεν υπάρχει κάτι παράνομο εδώ.

    Σαν γενικό σχόλιο, τo 3G _ΔΕΝ_ είναι καλή τεχνολογία για κάλυψη. Είναι κομμένο στη μέγιστη ισχύ που έχει και το 4G/5G (καμία σχέση με 2G που εκπέμπει πιο πολύ) και επιπλέον έχει παλιά κωδικοποίηση με λιγότερη ανεκτικότητα στις παρεμβολές. Το χειρότερο είναι ότι κάποιος φωστήρας έβαλε στο specification μια χαζομάρα που λέγεται cell breathing. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει σταθερή κάλυψη, μιας και οι κεραίες ανεβοκατεβάζουν ισχύ ανάλογα το πόση κίνηση έχουν. Εφιάλτης διαχείρησης δικτύου. Ευτυχώς κατάλαβαν γρήγορα την χαζομάρα τους και έφυγε το cell breathing από τα specifications του 3GPP πριν μπει στο 4G.

  2. #62
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgemv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κεραίες είναι κοινές για όλες τις τεχνολογίες. Υπάρχει το "site" και εκεί βάζουν πάνω εξοπλισμό ο οποίος έχει την δυνατότητα να εκπέμψει ότι τεχνολογία αγαπάς. Γενικώς γίνεται διαχωρισμός ανάλογα τα γκρουπ συχνοτήτων. Από 700 μέχρι 2600 MHz είναι πλέον 1 πάνελ, από εκεί και πάνω άλλο πάνελ. Άρα καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για software αλλαγή, όχι hardware, εκτός και αν μιλάμε για μη αναβαθμισμένη κεραία που τελικά θα γίνει όπως περιγράφω πιο πάνω.
    Η ισχύς εκπομπής ορίζεται συνολικά για όλον τον σταθμό βάσης. Είναι ένας «κουβάς» ισχύος και μοιράζουν την ισχύ εκπομπής στις διάφορες συχνότητες και τεχνολογίες ανάλογα με τους στόχους κάλυψης που έχουν. Όταν σταματήσει κάποιος (3G) να τραβάει νερό από τον κουβά, μένει περισσότερο νερό για τους άλλους. Δεν υπάρχει κάτι παράνομο εδώ.

    Σαν γενικό σχόλιο, τo 3G _ΔΕΝ_ είναι καλή τεχνολογία για κάλυψη. Είναι κομμένο στη μέγιστη ισχύ που έχει και το 4G/5G (καμία σχέση με 2G που εκπέμπει πιο πολύ) και επιπλέον έχει παλιά κωδικοποίηση με λιγότερη ανεκτικότητα στις παρεμβολές. Το χειρότερο είναι ότι κάποιος φωστήρας έβαλε στο specification μια χαζομάρα που λέγεται cell breathing. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει σταθερή κάλυψη, μιας και οι κεραίες ανεβοκατεβάζουν ισχύ ανάλογα το πόση κίνηση έχουν. Εφιάλτης διαχείρησης δικτύου. Ευτυχώς κατάλαβαν γρήγορα την χαζομάρα τους και έφυγε το cell breathing από τα specifications του 3GPP πριν μπει στο 4G.
    Ωραιος, thanks!

  3. #63
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλα και άργησαν θα τελειώσουν αυτες οι τεχνολογίες παντού από τη στιγμή που ήρθε το 5G

  4. #64
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ. με 2g cosmote δεν μπορείς να συνεννοηθείς στο τηλέφωνο, είναι ελεεινό

    Μαλλον εχεις ελαττωματικη συσκευη...


    Απο το 1993 μεχρι σημερα, εχω την voice sim μου στο 2G, και ποτε -μα ποτε- δεν υπηρξε προβλημα. Γυριζω ολη την Ελλαδα (μεχρι βαθεια φαραγγια της Πινδου), και τη μιση Ευρωπη.

    Εχουμε απο τις καλυτερες επιδοσεις (Cosmote). Μολις το σημα περασει τα -107 με -105 dbm η ποιοτητα ειναι αψογη. Μιλαμε για ομιλια, ετσι; Οχι κονσερτο στη λυρικη...

  5. #65
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εχεις ελαττωματικη συσκευη...


    Απο το 1993 μεχρι σημερα, εχω την voice sim μου στο 2G, και ποτε -μα ποτε- δεν υπηρξε προβλημα. Γυριζω ολη την Ελλαδα (μεχρι βαθεια φαραγγια της Πινδου), και τη μιση Ευρωπη.

    Εχουμε απο τις καλυτερες επιδοσεις (Cosmote). Μολις το σημα περασει τα -107 με -105 dbm η ποιοτητα ειναι αψογη. Μιλαμε για ομιλια, ετσι; Οχι κονσερτο στη λυρικη...
    Θα διαφωνήσω για 2G στα παλιά μηχανήματα (Nokia). Με iPhone άθλια ποιότητα, να μην καταλαβαίνεις, να μην σε καταλαβαίνουν, κτλ. Ελπίζω τα νέα Ericsson να έχουν καλή ποιότητα κλήσης GSM.

  6. #66
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δυστυχως εχω μεγαλο προβλημα δεν βλεπω πλεον 3G (Η+) που επιανα πριν. Σε ολα αυτα τα σημεια πλεον εχω 2G με EDGE και το ιντερνετ για πεταμα....
    Επρεπε ΠΡΩΤΑ να κανουν καλυτερη την καλυψη 4G και ΜΕΤΑ να το καταργησουν! ΕΛΕΟΣ απλα!!!!!
    και εχω προβλημα και στο εξοχικο και στην δουλεια τωρα, για να δω 4G πρεπει να παω πολυ μακρια απο αυτα τα σημεια. Πραγμα αδυνατον.
    Ενταξει εχω ιντερνετ αλλα αν τυχει να πεσει το λεω οπως σημερα στην δουλεια που ειχα αποσυνδεσεις για ωρες.

  7. #67
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    όντως ούτε κι εγώ είδα το πρωί αλλά επανήλθε, ίσως βιάζονται να το κλείσουν πρέπει να πιταρε το 4g λόγω του unlimited summer offer/9,90€.
    Είναι καμιά βδομάδα τώρα που η ταχύτητα στο 4g έχει, πλέον, μειωθεί αισθητά.

  8. #68
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εγω εδω και μερες εχω προβλημα παντως δεν υπαρχει εκει 4G πρεπει να απομακρυνθω πολυ δεν ειναι θεμα ταχυτητας αλλα σηματος.
    3G εξαφανιζολ και με γυριζει μονο σε 2G με EDGE για ιντερνετ που οπως ειναι επακολουθο δεν ανοιγει τιποτα τουλαχιστον οχι ωστε να μπορεις να χρησιμοποιησεις κατι οπως πχ facebook, instagram κτλ.
    για κανα chat κανει μονο χωρις να στελνεις αρχεια.
    Δεν εχω κινητο με 5G για να δω αν υπαρχει απο αυτο καλυψη που αμφιβαλλω 100%.

  9. #69
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως εχω μεγαλο προβλημα δεν βλεπω πλεον 3G (Η+) που επιανα πριν. Σε ολα αυτα τα σημεια πλεον εχω 2G με EDGE και το ιντερνετ για πεταμα....
    Επρεπε ΠΡΩΤΑ να κανουν καλυτερη την καλυψη 4G και ΜΕΤΑ να το καταργησουν! ΕΛΕΟΣ απλα!!!!!
    και εχω προβλημα και στο εξοχικο και στην δουλεια τωρα, για να δω 4G πρεπει να παω πολυ μακρια απο αυτα τα σημεια. Πραγμα αδυνατον.
    Ενταξει εχω ιντερνετ αλλα αν τυχει να πεσει το λεω οπως σημερα στην δουλεια που ειχα αποσυνδεσεις για ωρες.
    Που συμβαίνουν όλα αυτά ρε φίλε, πες καμιά περιοχή
    OK boomer

  10. #70
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εδω και μερες εχω προβλημα παντως δεν υπαρχει εκει 4G πρεπει να απομακρυνθω πολυ δεν ειναι θεμα ταχυτητας αλλα σηματος.
    3G εξαφανιζολ και με γυριζει μονο σε 2G με EDGE για ιντερνετ που οπως ειναι επακολουθο δεν ανοιγει τιποτα τουλαχιστον οχι ωστε να μπορεις να χρησιμοποιησεις κατι οπως πχ facebook, instagram κτλ.
    για κανα chat κανει μονο χωρις να στελνεις αρχεια.
    Δεν εχω κινητο με 5G για να δω αν υπαρχει απο αυτο καλυψη που αμφιβαλλω 100%.
    Μόνο που δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο θέμα, αν ηταν αυτό θα το είχες μόνο 6 με 8 και μόνο στις περιοχές που αναφέρουν.

  11. #71
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που συμβαίνουν όλα αυτά ρε φίλε, πες καμιά περιοχή
    ΠΕριστερι και Μαραθωνα αλλα δεν ειναι σε ολη την περιοχη φυσικα το προβλημα, μαλλον απο συγκεκριμενες κεραιες ειναι.
    Πριν ειχα Η+ και μετα τις ανακοινωσεις απλα ΔΕΝ υπαρχει!!!!
    εχει μονο 2G με EDGE, μονο αν απομακρυνθω πολυ και βρω λιγο 4G εχω ιντερνετ σωστο.
    Θα μιλησω με τεχνικο cosmote να ρωτησω.

  12. #72
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΕριστερι και Μαραθωνα αλλα δεν ειναι σε ολη την περιοχη φυσικα το προβλημα, μαλλον απο συγκεκριμενες κεραιες ειναι.
    Πριν ειχα Η+ και μετα τις ανακοινωσεις απλα ΔΕΝ υπαρχει!!!!
    εχει μονο 2G με EDGE, μονο αν απομακρυνθω πολυ και βρω λιγο 4G εχω ιντερνετ σωστο.
    Θα μιλησω με τεχνικο cosmote να ρωτησω.
    Ο Μαραθωνας εχει πολυ καλη καλυψη, το Περιστερι εχει οντως μερικα κενα. Ποιο σταθμο σου δειχνει το NetMonitor?

  13. #73
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    αν θυμάμαι καλά ο φίλος παλιότερα είχε πει ότι έχει συσκευή χωρίς τη Β20 (στο 4G)

  14. #74
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Καλη ευκαιρια να παρει μια σωστη. Μια αξιοπρεπης Xiaomi εχει ~80 ευρω, και με full HD ~135. Αλλοιως τι;

    3G/Χαρρυ Κλυν: Και κλααααμα η κυρια!

  15. #75
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Μαραθωνας εχει πολυ καλη καλυψη, το Περιστερι εχει οντως μερικα κενα. Ποιο σταθμο σου δειχνει το NetMonitor?
    Πιανω απο τις κεραιες στο ΑΚ του Τυμβου , εχω μιλησει με τεχνικους εχουν πει οτι εχουν θεμα οι συγκεκριμενες κεραιες.
    Πρεπει να παω πολυ μακρια απο το σπιτι για για να εχω 4G. Πριν εξω ειχα H+ μετα τις ανακοινωσεις μονο 2G με EDGE πλεον.
    Το ιδιο και στην δουλεια, πρεπει να βγω εξω να παω αρκετα παραπερα για να πιασω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θυμάμαι καλά ο φίλος παλιότερα είχε πει ότι έχει συσκευή χωρίς τη Β20 (στο 4G)
    ναι εχω το Xiaomi mi max 2 και δεν εχει την 800αρα συχνοτητα πιανει ποιο δυσκολα δλδ 4G. Οπως βλεπω με προγραμματα πιανω μονο στην 1800.
    Tωρα με την ελλειψη του 3G πλεον σε πολλα μερη βλεπω να εχω προβλημα, εχω δει και αλλου θεμα αλλα ημουν περαστικος.
    και το θεμα ειναι οτι δουλευω με VOIP και χωρις ιντερνετ κλαφτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη ευκαιρια να παρει μια σωστη. Μια αξιοπρεπης Xiaomi εχει ~80 ευρω, και με full HD ~135. Αλλοιως τι;

    3G/Χαρρυ Κλυν: Και κλααααμα η κυρια!
    Αν παρω αλλο κινητο πρεπει να εχει οπωσδηποτε 5G για αρχη και να μην ειναι φυσικα κατι κατοτερο σε οποιοδηποτε τομεα απο το mi max 2.
    Kαι δεν εχω σκοπο να αλλαξω κινητο εχει ακομα αυτο να δωσει, δεν εχω ακομα παιξει καν με root , twrp και custom roms.
    το προηγουμενο το κρατησα λιγο 5 χρονια μονο και το αλλαξα μονο επειδη με 1GB RAM δεν την παλευε πουθενα μετα.

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας