Εμφάνιση 1-8 από 8

Θέμα: JAVA

  1. #1
    Εγγραφή
    05-07-2021
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σας ,

    Ξεκινάω τώρα τον προγραμματισμό και θα ήθελα να ξεκινήσω με την γλώσσα προγραμματισμού της JAVA. Δυστυχώς τα αγγλικά tutorials δεν με έχουν βοηθήσει πολύ , μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο ελληνικό tutorial για την JAVA;

    Με εκτίμηση Michael12

  2. #2
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Αγαπητέ Michael12,
    Για να μπορέσουμε να σε καθοδηγήσουμε, καλό θα ήταν να είχαμε μια καλύτερη άποψη για το background σου.
    Αφήνεις να εννοηθεί ότι η εμπειρία σου σε προγραμματισμό, σε οποιαδήποτε γλώσσα, είναι μηδενική, και θα συνεχίσω με αυτό ακριβώς το σκεπτικό: Καμμία προηγούμενη γνώση σε σχετικό αντικείμενο.

    Η εκμάθηση προγραμματισμού είναι μια διαδικασία με πολλά βήματα, και η εκμάθηση γλώσσα προγραμματισμού δεν είναι το πρώτο.
    Προηγείται ένα στάδιο, αυτό της εκμάθησης των αλγορίθμων: Προσπαθώντας να το εξηγήσω απλοϊκά, ο αλγόριθμος είναι ένα σύνολο από λογικά βήματα με τα οποία επιτυγχάνεται ο στόχος, το ζητούμενο. Ακολουθούν οι βασικές γνώσεις για τις τυπικές δομές δεδομένων.

    Αν με τα αγγλικά δεν το έχουμε, μια καλή ελληνική πηγή (κατα τη γνώμη μου) είναι το σχολικό βιβλίο της 3η Λυκείου (Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον, υπάρχει μια online έκδοση εδώ ).

    Πάμε τώρα στη JAVA
    Θα ήθελα να τονίσω ότι η Java είναι στις γλώσσες που θεωρούνται σχεδόν πλήρως object-oriented (αντικειμενοστραφείς), και αυτό προσθέτει επιπλέον πολυπλοκότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι σε κάποια πανεπιστήμια η Java έρχεται αργότερα από την C. Αυτό το αναφέρω, όχι για να αποτρέψω την εκμάθηση της java, αλλά για να υπάρχει επίγνωση της δυσκολίας του εγχειρήματος. Υπάρχει το αυτό το site που δίνει κάποια δωρεάν μαθήματα Java (υπόψιν είναι προσανατολισμένο στα Windows, χρησιμοποιεί κάποια συγκεκριμένα λογισμικά, αλλά για αρχή νομίζω δεν θα είναι πρόβλημα)

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν έχεις άνεση με τα αγγλικά, ΜΗΝ ασχοληθείς με προγραμματισμό.

    Πολύ σύντομα θα βρεις μπροστά σου ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟ τοίχο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-07-2021
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γνωρίζω Αγγλικά απλός δεν είμαι σε καλό επίπεδο. Εχω πάρει το lower απο νεαρή ηλικία με άριστο βαθμό , συνέχισα να ασχολούμε με τα αγγλικά από τότε αλλα δεν συνέχισα ποτέ για προφίσενσι και για μάστερ. Και κάποιο λεξιλόγιο των αγγλικών στα tutorials δεν το γνωρίζω και όπως είναι φυσικό θα ήθελα στην μητρική μου γλώσσα υλικό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Michael12,
    Για να μπορέσουμε να σε καθοδηγήσουμε, καλό θα ήταν να είχαμε μια καλύτερη άποψη για το background σου.
    Αφήνεις να εννοηθεί ότι η εμπειρία σου σε προγραμματισμό, σε οποιαδήποτε γλώσσα, είναι μηδενική, και θα συνεχίσω με αυτό ακριβώς το σκεπτικό: Καμμία προηγούμενη γνώση σε σχετικό αντικείμενο.

    Η εκμάθηση προγραμματισμού είναι μια διαδικασία με πολλά βήματα, και η εκμάθηση γλώσσα προγραμματισμού δεν είναι το πρώτο.
    Προηγείται ένα στάδιο, αυτό της εκμάθησης των αλγορίθμων: Προσπαθώντας να το εξηγήσω απλοϊκά, ο αλγόριθμος είναι ένα σύνολο από λογικά βήματα με τα οποία επιτυγχάνεται ο στόχος, το ζητούμενο. Ακολουθούν οι βασικές γνώσεις για τις τυπικές δομές δεδομένων.

    Αν με τα αγγλικά δεν το έχουμε, μια καλή ελληνική πηγή (κατα τη γνώμη μου) είναι το σχολικό βιβλίο της 3η Λυκείου (Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον, υπάρχει μια online έκδοση εδώ ).

    Πάμε τώρα στη JAVA
    Θα ήθελα να τονίσω ότι η Java είναι στις γλώσσες που θεωρούνται σχεδόν πλήρως object-oriented (αντικειμενοστραφείς), και αυτό προσθέτει επιπλέον πολυπλοκότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι σε κάποια πανεπιστήμια η Java έρχεται αργότερα από την C. Αυτό το αναφέρω, όχι για να αποτρέψω την εκμάθηση της java, αλλά για να υπάρχει επίγνωση της δυσκολίας του εγχειρήματος. Υπάρχει το αυτό το site που δίνει κάποια δωρεάν μαθήματα Java (υπόψιν είναι προσανατολισμένο στα Windows, χρησιμοποιεί κάποια συγκεκριμένα λογισμικά, αλλά για αρχή νομίζω δεν θα είναι πρόβλημα)

    Εχω ασχοληθεί με αλγόριθμους , οπότε λέτε καλύτερα να ασχοληθώ με C μετά να μεταβώ στην C++ για να μεταβώ στην αντικειμενοστρέφια και στην συνέχεια να ασχοληθώ με την JAVA ; Επίσης ευχαριστώ για το υλικό.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    αγαπητέ φίλε,
    από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι δεν είσαι κανένα πιτσιρίκι.
    Δεν θα σου κάνω υποδείξεις, ούτε θα σου πω τι μπορείς να καταφέρεις και τι όχι. Είσαι αρκετά μεγάλος για να το ξέρεις μόνος σου.
    Αλλά ξέρεις που πάς να μπλέξεις; Έχεις υπόψη σου για το χάος που ανοίγεται μπροστά σου;

    Αν ναι, μάθε την ορολογία και διάβασε τα αγγλικά tutorials.

    φιλικά,
    Μάριος
    εκτός από ροζ υπάρχουν και άλλα χρώματα??

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το λεξιλόγιο θα το μάθεις σιγά-σιγά και σταθερά, διαβάζοντας άρθρα και forums για προγραμματισμό.

    Αλλά δεν έχεις επιλογή να μην το μάθεις.

    Όταν στο IDE π.χ. σου βγάλει warning:

    "Type mismatch widened both operands."

    Εσύ τί θα κάνεις;

    Θα το κοιτάς αποσβολωμένος;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michael12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ασχοληθεί με αλγόριθμους , οπότε λέτε καλύτερα να ασχοληθώ με C μετά να μεταβώ στην C++ για να μεταβώ στην αντικειμενοστρέφια και στην συνέχεια να ασχοληθώ με την JAVA ; Επίσης ευχαριστώ για το υλικό.
    Καλύτερα ξεκίνα με C, που είναι πιο compact γλώσσα, τουλάχιστον για να μάθεις τα βασικά (if/else, while-for loops, memory management, file i/o, κτλ), αν και είναι κάπως διαφορετικό είδος προγραμματισμού σε σχέση με τη java (low-level procedural vs high-level object-oriented). Με αυτό το τρόπο θα δεις, αν σου κάθεται καλά ο αλγοριθμικός τρόπος σκέψης.

    Αν δεις ότι "το έχεις" και σου αρέσει το σπορ, μπορείς π.χ. μετά να μεταπηδήσεις σε java.Την (σύγχρονη) C++ πλέον δεν θα την πρότεινα για κανένα λόγο σε αρχάριο, καθώς η γλώσσα έχει "μεγαλώσει πολύ", καθώς καλύπτει πολλά είδη προγραμματισμού (procedural, object-oriented, generic, template metaprogramming) και θα έλεγα ότι κάποιος θα πρέπει να είναι τουλάχιστον σε intermediate level για να ασχοληθεί σοβαρά. Με διαφορετικά λόγια αν μάθεις C++, η java και η C# θα σου φανούν παιχνιδάκι.

    Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους για τα Αγγλικά. Είναι αναγκαία συνθήκη, για να ασχοληθεί κανείς με τον προγραμματισμό.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Προσωπικά μιλώντας, για πολλά χρόνια, όταν ήταν να μάθω κάτι εντελώς καινούριο, η προτίμηση των Ελληνικών ήταν φυσικό επακόλουθο (καθώς το να βλέπουμε/γράφουμε/διαβάζουμε/σκεφτόμαστε στη μητρική μας γλώσσα είναι φυσικό επακόλουθο).
    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για το θέμα των Αγγλικών, τελικά θα τα χρειαστείς. Η μόνη μου διαφωνία (μερική) είναι ότι στα πρωταρχικά βήματα, όμως, η ύπαρξη tutorials στα Ελληνικά δεν είναι απίθανη (αν και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις κάτι αξιοπρεπές) και τα περισσότερα από αυτά θα είναι από πανεπιστημιακές διαλέξεις.

    Αν γνωρίζεις από αλγορίθμους και λοιπά, τότε θα πρότεινα να ξεκινήσεις με μια πιο απλοϊκή γλώσσα, η C είναι μια καλή αρχή.
    Θα ήθελα να είχα ξεκινήσει από C, κι εγώ, καθώς ξεκίνησα μόνος μου από GW-BASIC εκεί στα μέσα της δεκαετίας του 1990, όντας ακόμη μαθητής Γυμνασίου, χωρίς Internet, και μετά στη σχολή μας δίδαξαν με την εξής σειρά: FORTRAN στο 1ο εξάμηνο, PASCAL & C στο 2ο, C++ και JAVA προς το τέλος (αργότερα FORTRAN & PASCAL αφαιρέθηκαν, και JAVA/C++ κατέβηκαν εξάμηνα).
    Μετά τη C++ (και μάλιστα την απλή C++98), η μετάβαση τόσο η java όσο και η C# μου φάνηκαν αρκετά straightforward (αν και κάθε γλώσσα έχει τις δικές της ιδιοτροπίες και καλό είναι να τις μάθεις).

    Καλό θα ήταν να μας πεις το στόχο σου, γιατί δηλαδή θέλεις να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού;
    Θέλεις να κάνεις κάτι δικό σου, για σένα, για τη χαρά της δημιουργίας; ή Θέλεις να αποκτήσεις κάποια επιπλέον επαγγελματικά εφόδια;
    Αν αναφερόμαστε σε επαγγελματικό επίπεδο, ταπεινή μου άποψη είναι να διαλέξεις από νωρίς μια γλώσσα και να επικεντρωθείς σε αυτήν και να την μάθεις σε βάθος. Η μεταπήδηση από μια γλώσσα σε άλλη, αν και φαινομενικά μπορεί να βοηθήσει πρόσκαιρα, μακροπρόθεσμα σου στερεί πολύτιμη εμπειρία.

    Σε κάθε περίπτωση, η καλύτερη γνώση έρχεται με την εμπειρία, για αυτό να θυμάσαι ότι θα χρειαστεί να "σπάσεις τα δάχτυλα σου στο πληκτρολόγιο" (μεταφορικά μιλώντας).

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια σε εξεταστική για Java
    Από kostaskkk στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-21, 19:00
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-21, 14:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας