Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    07-01-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ.

    28/12/20 έγινε αίτηση νέας σύνδεσης σταθερής (Wind one 100MBps) στη Wind, η σύνδεση δεν έγινε ποτέ λόγω "έλλειψης δικτύου", το 6μηνο παρήλθε και η αίτηση ακυρώθηκε.
    Κατοικώ σε πολύ κεντρικό σημείο του Ιλίου και εξυπηρετούμαι απο την καμπίνα 7272-0 (ανάθεση Wind) http://fttxgr.eu/map?id=7272

    Όπως καταλαβαίνετε, προσπαθώ να βρω τη βέλτιστη λύση μπας και αποκτήσω κάποια στιγμή τα πολυπόθητα αναμμένα λαμπάκια στο router.
    Η ερώτηση μου είναι προς συμπάσχοντες, πέρα απο το "περίμενε", υπάρχει κάποια άλλη πρόταση (οικονομικά βιώσιμη, όχι τύπου "βάλε starlink") για να επιτευχθεί σύνδεση?
    Αυτή τη στιγμή εξυπηρετούμαι μέσω repeater απο συγγενή για τα πολύ βασικά, με έχει capάρει στα 12Mbps. Επίσης οποιαδήποτε 4G λύση στο οίκημα που είμαι είναι αδύνατη (Ισόγειο κλπ κλπ κλπ)
    Για παράδειγμα, έχω σκεφτεί ανα 45 μέρες να κάνω αίτηση σε καθεμια απο τις OΤΕ-WIND-VODAFONE-NOVA και όποιος μου βάλει, ώστε να υπάρχει μόνιμα μέσα στο 6μηνο μια ενεργή αίτηση.

    Είμαι ανοικτός σε προτάσεις. Εαν το χάπι είναι μόνο περιμεnium, so be it

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Αυτο που θα πω ειναι γνωμη μου και δεν ξερω αν ισχυει 100%.1.Απ οσα καταλαβαινω δεν υπαρχει διαθεσιμο ζευγος για να σε συνδεσουν και ο μονος που μπορει να βρει πρωτος ειναι ο οτε,οποτε κανεις αιτηση μονο στον οτε
    2.Νομιζω πως το τηλεφωνο (και οχι το ιντερνετ) ειναι βασικη υπηρεσια και ο καθε παροχος ειναι υποχρεωμενος να σου παρεχει τουλαχιστον τηλεφωνο...οποτε κανεις αιτηση πρωτα για τηλ. και μολις ενεργοποιηθει κανεις και για ιντερνετ.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    @OP: αφήνεις μια αίτηση να τρέχει και την ανανεώνεις κατά διαστήματα.
    Άν/όταν βρεθεί ελεύθερο ζεύγος (όταν θα φύγει άλλος συνδρομητής ή θα κάνουν έργα και θα φτιάξουν το δίκτυο)
    θα σε συνδέσουν.
    Εναλλακτικά, ένα 4G με εξωτερική κεραία πιθανότατα θα παίξει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.Νομιζω πως το τηλεφωνο (και οχι το ιντερνετ) ειναι βασικη υπηρεσια και ο καθε παροχος ειναι υποχρεωμενος να σου παρεχει τουλαχιστον τηλεφωνο...οποτε κανεις αιτηση πρωτα για τηλ. και μολις ενεργοποιηθει κανεις και για ιντερνετ.
    Το τηλέφωνο και "βασικό" internet (4mbps νομίζω?) είναι βασική/καθολική υπηρεσία.
    Δεν είναι υποχρεωμένοι *όλοι* οι πάροχοι να το παρέχουν.
    Πάροχος καθολικής υπηρεσίας είναι η forthnet (το κόστος της οποίας υπηρεσίας επιμερίζεται σε όλους τους isp).
    Μπορεί ο op να κάνει μια ερώτηση και εκεί, αλλά μάλλον δεν θα του αρέσουν αυτά που θα του πούνε,
    νομίζω βάζουν δορυφορικό αλλά δεν έχω γνώση της υπηρεσίας.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας