Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 77
  1. #16
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβάλλεις ..
    Υπάρχει και η ΜΕΘ Αγρινίου ..

    ΥΓ
    Για να μετακομίσει ο κόσμος κάπου πρέπει να υπάρχουν ΥΠΟΔΟΜΕΣ (νερό, ρεύμα, συγκοινωνίες κλπ) και ναι προστέθηκε και το internet.
    Aλλιώς μόνο ευχολόγια
    Καλά κόψτε κάτι. Άκου εκεί νερό και ρεύμα. Δεν είπαμε να ανέβουν σε καλύβα στον Όλυμπο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εκεί δε πιάνει 5G ; ..... Οκ 4 και μισο G . Θα ελεγα τα 3G αλλα τα καταργούνε

  3. #18
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.217
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίση με μια ώρα είναι το φυσιολογικό για τον κόσμο στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις στο εξωτερικό εκεί λένε θα πάω κέντρο και ξέρουν οτι θα χρείαστει δυο ώρες για να πάνε. εδω λέμε κέντρο και πάμε με τα πόδια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι αρκετοί σκέφτονται την "κοντινή" ύπαιθρο, πχ Νέα Καλλικράτεια (για μας τους βόρειους) ή πχ το Λουτράκι (δεν ξέρω καλά την Αττική οπότε μη βαράτε), όπου η πρόσβαση σε όλα αυτά που αναφέρονται παραπάνω είναι μισή με μία ώρα μακρύτερα από ότι να έμενες στην πόλη. Οπότε πολλές από τις απαιτήσεις εκτιμώ ότι ικανοποιούνται. Δεν νομίζω κανείς να σκέφτηκε να μείνει στην ευρύτερη περιοχή της Βάλια Κάλντα, στην Ευρυτανία, στη Γαύδο, ή στην Σκύρο (όλα τα παραδείγματα εντελώς ενδεικτικά, δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά τα μέρη)
    Θα ήθελα να σημειώσω ότι ανέφερα μισή με μια ώρα μακρύτερα, δλδ 1-2 ώρες από το κέντρο σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.
    Πάντως, θα ήθελα πάρα πολύ να μένω σε ένα σπίτι στο οποίο δεν θα χρειαζόταν να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο για να κολυμπήσω. (Και όχι, δεν θα κολυμπήσω στην Αρετσού, η στη Σοφούλη, ότι κι αν λένε)

  4. #19
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επειδή επαρχία έχω μεγαλώσει, εντάξει όχι όμως σε χωριό 100 κατοίκων με τα όποια προβλήματα.

    Αν μιλήσουμε λοιπόν για πόλεις άνω των 20κ κατοίκων, το νούμερο ένα πρόβλημα είναι η εργασία, εκτός κι αν είσαι δημόσιος υπάλληλος. Και το νούμερο δύο πρόβλημα είναι η υγεία. Αν δεν τύχει να είσαι κοντά σε Ιωάννινα, Ρίο κλπ υπάρχει μεγάλο θέμα.

    Οπότε ναι, με καλό ιντερνετ και δουλειά εξ αποστάσεως είναι μια πολύ καλή ιδέα να αφήσεις το καυσάεριο και την φασαρία. Και η αλήθεια είναι πως αν καταφέρω να πετύχω 100% remote στη δουλειά είναι σχεδόν σίγουρη η μετακόμιση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #20
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή επαρχία έχω μεγαλώσει, εντάξει όχι όμως σε χωριό 100 κατοίκων με τα όποια προβλήματα.

    Αν μιλήσουμε λοιπόν για πόλεις άνω των 20κ κατοίκων, το νούμερο ένα πρόβλημα είναι η εργασία, εκτός κι αν είσαι δημόσιος υπάλληλος. Και το νούμερο δύο πρόβλημα είναι η υγεία. Αν δεν τύχει να είσαι κοντά σε Ιωάννινα, Ρίο κλπ υπάρχει μεγάλο θέμα.

    Οπότε ναι, με καλό ιντερνετ και δουλειά εξ αποστάσεως είναι μια πολύ καλή ιδέα να αφήσεις το καυσάεριο και την φασαρία. Και η αλήθεια είναι πως αν καταφέρω να πετύχω 100% remote στη δουλειά είναι σχεδόν σίγουρη η μετακόμιση.
    Μπραβο ρε Zus! Παμε δυνατά!

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να σημειώσω ότι ανέφερα μισή με μια ώρα μακρύτερα, δλδ 1-2 ώρες από το κέντρο σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.
    Πάντως, θα ήθελα πάρα πολύ να μένω σε ένα σπίτι στο οποίο δεν θα χρειαζόταν να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο για να κολυμπήσω. (Και όχι, δεν θα κολυμπήσω στην Αρετσού, η στη Σοφούλη, ότι κι αν λένε)

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις να συγκρίνει αποστάσεις Θεσσαλονίκης με Αθήνα.
    Μου κάνεις σύγκριση απόστασης Καλλικράτειας κέντρο Θεσσαλονίκης, 35 με 40 λεπτά μαξ μην το πεις σε Αθηναίο αυτό.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο ρε Zus! Παμε δυνατά!
    Βασικά σκοπός είναι το remote και αλλαγές χωρών να δούμε και τίποτα διαφορετικό. Και στα γεράματα ερχόμαστε στα πάτρια εδάφη.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #23
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλά κρασιά, συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο και κάτι έγινε. Αν αύριο είχαν FTTH στο χωριό ούτε το 1% δεν θα πήγαινε. Εκτός αν "επαρχία" είναι η Λούτσα και το Πόρτο Ράφτι.

  9. #24
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.588
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL

  10. #25
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κρασιά, συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο και κάτι έγινε. Αν αύριο είχαν FTTH στο χωριό ούτε το 1% δεν θα πήγαινε. Εκτός αν "επαρχία" είναι η Λούτσα και το Πόρτο Ράφτι.
    +10000000000
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  11. #26
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Ελεος δεν ισχυει αυτο που λενε,μια χαρα υπηρεσιες ιντερνετ εχει και στην επαρχια(πλεον)...για αλλους λογους δεν μετακομιζουν οπως η εργασια...οσο για υπηρεσιες υγειας σε καθε μεγαλη πολη υπαρχουν υποδομες (νοσοκομεια)....

  12. #27
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    πολύ παραχαιδεμένα είστε εκεί στην Πόλη!!! μην έρθετε επαρχεία...καθίστε στα τσιμένα!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  13. #28
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελεος δεν ισχυει αυτο που λενε,μια χαρα υπηρεσιες ιντερνετ εχει και στην επαρχια(πλεον)...για αλλους λογους δεν μετακομιζουν οπως η εργασια...οσο για υπηρεσιες υγειας σε καθε μεγαλη πολη υπαρχουν υποδομες (νοσοκομεια)....
    Νοσοκομεία υπάρχουν αλλά δεν είναι εμπιστοσύνης. Ειδικά για κάτι πέρα από τα βασικά. Αλλού σε στέλνουν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #29
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    Εβρος
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50down/30up
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτός που θα μετακομίσει στην επαρχία θα το κάνει για μύριους λόγους και δεν νομίζω ότι η σύνδεση ίντερνετ θα είναι τροχοπέδη στην απόφαση του. Το εχω κάνει πριν από 25 χρόνια και δεν το εχω μετανοιώσει,έφυγα από το Νέο Φάληρο και ήρθα σε χωριό των 800 κατοίκων και ναι είχα και εχω (για τα παιδιά μου τότε για τα εγγόνια μου τώρα) φως,νερό,τηλέφωνο,ίντερνετ (dial up τότε vdsl 50/30 τώρα )γιατρούς,νοσοκομείο σε απόσταση 3 χιλιόμετρων,φροντιστήρια,ταβέρνες,καφετερίες,καφενεία αλλά το κυριότερο αλάνες γήπεδα και παιδικές χαρές όπου τα παιδιά μπορούσαν και μπορούν να πάνε μόνα τους χωρίς να χρειάζονται συνοδεία και επίβλεψη από φύλακα και αστυφύλακα.

  15. #30
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Ο Covid ειναι μια τεραστια ευκαιρία, και ταυτόχρονα δημιούργησε μια τεράστια ανάγκη. Την ιστορία με τον Covid 19 θα την περάσουμε κάποια στιγμή. Θα ερθει ο Covid 20 ή ο 21 μετά απο μερικές δεκαετίες. Αυτοι οι Covid , εν δυνάμει θα ξεπαστρέψουν το 1/3 του πληθυσμού της γής.
    Η μοναδική λύση είναι η αποκέντρωση.
    Σήμερα ζούμε μια μοναδική ευκαιρία. Οι εταιρίες επένδυσαν και σε γενικές γραμμές τα κατάφεραν. Αν δωθούν κίνητρα για αποκέντρωση, νομίζω ότι είναι πολύ εύκολο να αδειάσουν σε ενα ποσοστο τα μεγάλα αστικά κέντρα.
    Ο μόνος λόγος για να ζει ο ένας επάνω στον άλλον, είναι να ειναι κοντά στην δουλειά του. Αν αυτή η ανάγκη εξαλειφθεί, πολύ εύκολα μπορεις να πας να ζήσεις λίγο παραπέρα. Μπορει να ειναι απο το Καπανδρίτι, μέχρι την Κινέτα, Αγ θεοδώρους, Κόρινθος ή και ακόμα παραπέρα.
    Ο συνδιασμός δε με τον προαστιακο οσο αφορά τους κατοίκους της Αττικής, δίνει πολλές δυνατότητες.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας