Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 77
  1. #31
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    /me laughs in 8mbit στην Κυψέλη
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #32
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και υγεία, να θέλεις μία μέρα ταξίδι πήγαινε έλα συν ξενοδοχείο για μία ακτινογραφία δεν είναι και λίγο.
    Ναι όντως
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  3. #33
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μόλις πάνε ύπαιθρο και δουν τι γίνεται με πράγματα που θεωρούσαν δεδομένα, υγεία, διασκέδαση, εκπαίδευση κλπ πάλι πίσω. Όλα αυτά υποθετικά βέβαια αφού το αληθινό ποσοστό που θα μπορούσε να δουλεύει απομακρυσμένα μόνιμα είναι μονοψήφιος μικρός αριθμός.
    Ακριβώς αυτό! Τίποτα άλλο που έλεγε και ο παράγοντας του εδεσσαϊκού.

    Στην πραγματικότητα μια μόνιμη μετακίνηση στην ύπαιθρο έχει πολλές πολλές άλλες δυσκολίες.

    Προσωπικά τρέχω το σενάριο εδώ και τρεις μήνες σε μεγάλο νησί του Β. Αιγαίου. Προφανώς και το καλοκαίρι είναι πιο εύκολα πράγματα εδώ.
    Μια DSL με 12/ 1 Μbps φτάνει και περισσεύει για δύο άτομα με πλήρες ωράριο τηλεργασίας. Το συχνό θέμα διακοπών ρεύματος λύθηκε με ένα UPS.

    Όλο αυτό το διάστημα έχω ανεβοκατέβει στην Αθήνα 3 φορές για ιατρικά που είναι απλά αδύνατο να τα κάνω στο νησί. Την τελευταία φορά πλήρωσα 240 ευρώ αεροπορικά!
    Το χειμώνα όλα αυτά τα προβλήματα είναι πιο έντονα, ειδικά αν έχει καιρό, δεν μπορείς να φύγεις ούτε με αεροπλάνο.
    Υπάρχουν βέβαια και λιγότεροι σημαντικοί περιορισμοί, π.χ., ότι και να χρειαστείς το παραγγέλνεις οπότε έρχεται στις 7+ μέρες, δεν έχεις επιλογές για διασκέδαση, πού θα πάς το αμάξι για service κτλ;

    Στο αστείο της υπόθεσης είναι οι κάτοικοι του χωριού που δεν καταλαβαίνουν τη φάση και νομίζουν ότι είμαστε για διακοπές. Τα σχόλια "α ήρθατε νωρίς για διακοπές φέτος" δίνουν και παίρνουν.


    Πέρα από τα προβλήματα, είναι μια καλή ευκαιρία να τονωθεί η ελληνική ύπαιθρος, έστω και για κάποιο διάστημα.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  4. #34
    Εγγραφή
    06-06-2018
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ΖΤΕ 1600Η
    Σεπόλια 8.5 max, Νέα Μάκρη 50άρα. Πιο κοντά στη δουλειά ας όψεται που πρέπει κάποιος να κρατάει το μικρό όσο δουλεύουμε...

  5. #35
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Δε ξέρω για άλλες περιοχές Φθιώτιδα πάντως που είναι και το εξοχικό μια χαρά ίντερνετ πιάνουμε με Cosmote

  6. #36
    Εγγραφή
    10-12-2002
    Περιοχή
    Greece/Σαλαμινα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 11,1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο λόγος που δεν έχω μετακομίσει ακόμα μόνιμα στην Σαλαμίνα. Με 3αρα γραμμή δεν μπορώ να πάω.
    Που είσαι στην Σαλαμίνα και έχεις 3άρα;
    Εγω στο Αιάντειο εχω 100άρα (τερματισμένη) με δυνατότητα και για 200άρα αν θέλω.
    Και όλοι οι γνωστοί μου (Αιάντειο,Σελήνια,Κούλουρη) εχουν τουλάχιστον 50άρα.

  7. #37
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ακόμα ένα μεταπτυχιακό της πλάκας.

  8. #38
    Δηλαδη αρκει να ερθει το Starlink του Elon Musk.

  9. #39
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ούτε ένας στους 10 από όσους είπαν ότι θα μετακόμιζαν είναι έτοιμοι να το κάνουν. Αυτό έλειπε το μόνο που τους λείπει από την επαρχία να είναι το ίντερνετ... Ότι νά 'ναι μελέτη, πιθανότατα με κακοδιατυπωμένες ερωτήσεις, και απαντήσεις με ελαφρά την καρδία...

  10. #40
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    οσφρίζομαι κουκουρουκου ερωτηματολόγιο

  11. #41
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη αρκει να ερθει το Starlink του Elon Musk.
    Σχεδόν συνονόματε, το Stargate θα χρειάζονταν οι περισσότεροι, όχι το starlink.

  12. #42
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Νομίζω άδικα δημιουργείται αντιπαράθεση, το αντιμετωπίζουν σε κάπως λάθος βάσεις πολλοί σχολιαστές.

    Προφανώς εργασία και πρόσβαση σε υποδομές υγείας είναι σημαντικότερες από το ιντερνετ, για να μετακομίσει κανείς επαρχία (πόσο μάλλον ύπαιθρο, που είναι υποσύνολο της επαρχίας, και σε πολλά διαφορετικότερη από μια επαρχιακή πόλη, απ'ότι η επαρχιακή πολή με την μεγαλούπολη). Όμως η έλλειψη ιντερνετ είναι αποτρεπτικός παράγοντας ακόμα κι αν αυτά ήταν λυμένα. Θα λεγα μάλιστα ότι για έναν νέο άνθρωπο στην ύπαιθρο, το ιντερνετ είναι πιο σημαντικό απ'ότι για τον ίδιο άνθρωπο στην πόλη.

  13. #43
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Καλα η έρευνα ειναι ότι ναναι.... Οι μισοί κάτοικοι μεγάλων πόλεων δηλαδή πανω από 3 εκατομμύρια κόσμος θα έφευγε για χωριά αν είχε γρήγορο ίντερνετ!

    εκει στη voda μάλλον μπέρδεψαν τις χώρες ή δεν έχουν πάει ποτέ τους σε Ελληνικό χωριό.

  14. #44
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Το ερωτηματολόγιο της εταιρείας σίγουρα είναι λανθασμένο όπως και το κοινό...

    άλλες απαιτήσεις έχει η ζωή στην οποιαδήποτε μεγάλη πόλη και άλλες απαιτήσεις έχει η ζωή στην επαρχία

    εγώ πάντως δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να τα παρατήσω όλα όσα κάνω στην Αθήνα και να πάω να ζήσω στο οποιοδήποτε χωριό/νησί.

    να έχω το χωράφι μου που θα καλλιεργώ τα πάντα και τα ζωντανά μου (το κακό είναι ότι δεν είμαι από χωριό ούτε από νησί)
    άρα είναι μόνο όνειρο που δεν θα πραγματοποιηθεί ποτέ πλέον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 09-07-21 στις 10:41.

  15. #45
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω οταν ενιωσα οτι δεν σηκωνω πλεον το κλιμα της πολης ,και της κωμοπολης , μεσα σε 2-3 χρονια πηγα εκει , που καποτε ,οταν με αφηναν εκει πιτσιρικα , εφευγα 15 χιλιομετρα με τα ποδια για να απομακρυνθω .

    στα 30 μου χρονια , εσκασε πρωτη φορα η επιθυμια να βρεθω εκει , σε ενα περιβαλον πιο αγνο , χωρις κινηση , χωρις φασαρια , χωρις πολλους αγνωστους , αλλα ουτε και γνωστους .

    σαν πρωτη φλασια , το οτι ειχε χωρο αρκετο .
    το οτι μπορουσες να κανεις πραγματα χωρις να στοχευεις στο κερδος και στην ανταλαγη , αλλα στην αυτονομια .
    με ειχε κουρασει στην αθηνα το οτι και σε παγκακι να ηθελες να κατσεις να εμφανιζοταν καποια συναλλαγη , ειτε αυτοι με τα στυλο και τα χαρτομαντηλα .
    ειχα υπολογισει οτι παγιως 20 ευρω θα φευγαν αν περναγα την εξοδο της πολυκατοικιας να παω καπου περα απο το διαμερισμα .

    δευτερη φλασια , η ησυχια . ειχα βαρεθει πλεον τους ρυθμους της πολης αλλα και της κωμοπολης και ενιωθα μια στειροτητα στον τροπο λειτουργιας του ατομου (μου ) εντος αυτων των πλαισιων .
    να μην εχω το ωραριο , το οτι ειναι καθημερινη και οχι σαββατοκυριακο , σαν ροη του προγραμματος της ζωης μου να μην εχω το μοτιβο λειτουργιας καταστηματος .
    να μην εχω τα μοτερ των μηχανων που περνανε διπλα μου σαν δεικτη εντασεως .

    και με μια γελια στατιστικη δικαιολογηση , οτι δηλαδη αν εχεις ησυχους ανθρωπους γυρω σου , που μια φορα τον χρονο ο καθε ενας κανει λιγο φασαρια ,με 365 ανθρωπους γυρω σου , θα εχεις καθε μερα φασαρια .
    και σε ενα περιβαλον σαν την καλλιθεα που ζουσα λιγο πριν ερθω εδω , 365 ησαν μονο στα εισογεια των περιφερειακων πολυκατοικιων . χωρις να μετρησω τους 5-6 απο πανω οροφους .



    να εχω μια επαφη με την φυση . με σκια απο δεντρο , με χωμα να παταω , να την βγαζω ολον τον χρονο με σαγιοναρα . να γνωρισω την αλλαγη των εποχων στο πετσι μου . και οχι σαν καδρα απο καποιο παραθυρο μεσα απο θαλαμους θαλπωρης , ωστε να εχουν επιδραση μονο στην ψυχολογια μου .

    2 πραγματα σχηματιστηκαν στο μυαλο μου σαν επιπλεον εφοδια εφοσων υπηρχε ο χωρος σε χωριο , και σπιτι .
    ιντερνετ , και ενα σκυλι .

    για το ιντερνετ δεν ηξερα , και εκανα σχεδια να στησω 3 ubiquity κεραιες στα αντικρυστα παραλια του κορινθιακου ωστε να παρω ιντερνετ απο καπου αλλου που δεν ειχα αμεση οπτικη επαφη .

    ειχα την τυχη να τα συναντησω και τα δυο με τον ερχομο μου .
    και το adsl ιντερνετ εφτασε στην περιοχη μου ταυτοχρονα με τον ερχομο μου
    και ενα σκυλι με βρηκε μεσα σε εναν μηνα

    αν και ειχα γνωστους σε αποσταση 15 χιλιομετρων , γενικα δεν εκανα πολλες βολτες προς τα εκει , ειχα αποφασισει οτι δεν εχω και πολυ ορεξη για μοτιβο συναναστροφων παρεας-καφετερια με τους ιδιους γνωστους και με συχνοτητα καθημερινοτητας .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 09-07-21 στις 11:36.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας