Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,

    έχει κανείς εμπειρία με 4g/lte routerboard? Θα είναι σε εξωτερικό χώρο (για καλύτερο και πιο σταθερό σήμα).

    έχετε να προτείνετε κάτι??

    Thanks

  2. #2
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    anyone??!?

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορείς να αναφέρεις εάν θα είναι σε χωριό ή πόλη, επίσης ταράτσα ή μπαλκόνι?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.547
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Θα πρέπει τουλάχιστον να εχεις κανει καποιες δοκιμες με το κινητο σου.

    Αν δεις οτι οι ταχυτητες που εχεις στο κινητο στον χωρο που θελεις να το βαλεις τοτε υπαρχουν αρκετα προιοντα.

    Οταν πας στο χωρο που το θελεις για να διαπιστωσεις σε ποια κεραια κοντα εισαι μπορεις να ανοιξεις το

    Κώδικας:
    https://www.cellmapper.net/
    και να αναζητησεις την κοντινη σου κεραια.

    Ο εξοπλισμος εξαρταται αμεσα απ την ποιοτητα σηματος που θα εχεις στην περιοχη.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,

    η περιοχή είναι λίγο πιο έξω από την Ερέτρια. Μπορείς να το πεις και ταράτσα..
    Με mobile router έχω καλές ταχύτητες. Είναι δοκιμασμένο.
    Το ξέρω και το cellmapper.

    Το θέμα είναι ότι δεν έχω δουλέψει κάποιο 4G/LTE router της Mikrotik. Γιαυτό ρωτάω.
    Έχει κανείς κάποια εμπειρία με κάποιο μοντέλο??

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Δεν έχω 4G router, αλλά ένα Mikrotik όπου έχω πάνω του το Huawei 3372, όχι σε hilink. Το είχα παρει από ebay ξεκλειδωτο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος κ κάνει ppp στον πάροχο. Υπάρχει σχετικο thread https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-Routerboard

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Έχω το hap ac3 με ενσωματωμένο το lte και ένα χωρίς που το βάζω με εξωτερικό στικακι. Απλά το ενσωματωμένο πιάνει λίγο καλύτερες ταχύτητες στο lte επειδή είναι cat6 lte ( το εξωτερικό είναι cat4) . Αν αντέχεις οικονομικά πάρε το chauteu που εχει lte cat12. Και τα τρία δεν έχουν κάποια αδιάβροχη προστασία, οπότε αν θέλεις μόνιμη εγκατάσταση σε εξωτερικό χώρο πρέπει να το εγκαταστήσεις σε κουτί με προστασία, αλλά με ότι συνεπάγεται αυτό.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.547
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Πανε εδω

    Κώδικας:
    https://mikrotik.com/products/group/lte-5g-products
    για εξω αυτο πχ ειναι για εξω και με 1000αρα καρτα δικτυου και LTE6

    Κώδικας:
    https://mikrotik.com/product/wap_ac_lte6_kit

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ για επαρχία θα κοιτούσα και το LHGG.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Καλημέρα!
    Κοιτάζω κι εγώ το LHGG LTE6 kit γιατί μετακομίσαμε μόλις με τη σύζυγό μου στη Λήμνο και οι ταχύτητες της σταθερής εδώ είναι 5-7Mbps που κάνουν την τηλεργασία πολύ δύσκολη.
    Στο σπίτι που θα νοικιάσουμε, υπάρχει οπτική επαφή με κεραία, αλλά όταν ανέφερα στον ιδιοκτήτη του σπιτιού την πιθανότητα για μια τέτοια εγκατάσταση, μου είπε οτι ίσως να μην θέλουν οι γείτονες ένα τέτοιο "πιάτο".
    Μπορώ να βρω κάπου πληροφορίες για SAR (ή κάτι αντίστοιχο, φαντάζομαι) σε περίπτωση που υπάρχει δυσπιστία από τους υπόλοιπους ενοίκους;
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  11. #11
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!
    Κοιτάζω κι εγώ το LHGG LTE6 kit γιατί μετακομίσαμε μόλις με τη σύζυγό μου στη Λήμνο και οι ταχύτητες της σταθερής εδώ είναι 5-7Mbps που κάνουν την τηλεργασία πολύ δύσκολη.
    Στο σπίτι που θα νοικιάσουμε, υπάρχει οπτική επαφή με κεραία, αλλά όταν ανέφερα στον ιδιοκτήτη του σπιτιού την πιθανότητα για μια τέτοια εγκατάσταση, μου είπε οτι ίσως να μην θέλουν οι γείτονες ένα τέτοιο "πιάτο".
    Μπορώ να βρω κάπου πληροφορίες για SAR (ή κάτι αντίστοιχο, φαντάζομαι) σε περίπτωση που υπάρχει δυσπιστία από τους υπόλοιπους ενοίκους;
    Με το κινητό σου τι σήμα έχεις? Αν έχεις καλό σήμα, τότε η πρόταση μου, από την στιγμή άρχισε να γκρινιάζει, είναι να βάλεις ένα router (πχ ac 2 ) και να βάλεις ένα usb stick 4G. Με τέτοια λύση παίζω στο εξοχικό απροβλημάτιστα.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το κινητό σου τι σήμα έχεις? Αν έχεις καλό σήμα, τότε η πρόταση μου, από την στιγμή άρχισε να γκρινιάζει, είναι να βάλεις ένα router (πχ ac 2 ) και να βάλεις ένα usb stick 4G. Με τέτοια λύση παίζω στο εξοχικό απροβλημάτιστα.
    Σε μια γρήγορη δοκιμή που έκανα με το κινητό μου (που δεν υποστηρίζει Carrier Aggregation) είδα 14-18 down και 35 up, αλλά δεν έψαξα περισσότερες λεπτομέρειες.
    Έχω σκεφτεί και το USB stick (προς το παρόν έτσι δουλεύω, με USB tethering στο hAP ac²), αλλά από αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι με ένα LHGG θα είναι πολύ καλύτερες οι ταχύτητες.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  13. #13
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.511
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samael_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια γρήγορη δοκιμή που έκανα με το κινητό μου (που δεν υποστηρίζει Carrier Aggregation) είδα 14-18 down και 35 up, αλλά δεν έψαξα περισσότερες λεπτομέρειες.
    Έχω σκεφτεί και το USB stick (προς το παρόν έτσι δουλεύω, με USB tethering στο hAP ac²), αλλά από αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι με ένα LHGG θα είναι πολύ καλύτερες οι ταχύτητες.
    sorry που επιμένω, αλλά επειδή έχεις ήδη τον εξοπλισμό, θεψρώ ότι το κόστος είναι μεγάλο να πας σε κάτι άλλο. Δεν δοκιμάζεις σε διαφορετικά σημεία του σπιτιού, μήπως έχεις καλύτερη κάλυψη? Το λέω μιας και ανεφερες ότι ψιλογκρίνιαξε ο ιδιοκτήτης.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Space21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    έχει κανείς εμπειρία με 4g/lte routerboard? Θα είναι σε εξωτερικό χώρο (για καλύτερο και πιο σταθερό σήμα).

    έχετε να προτείνετε κάτι??

    Thanks
    καλησπερα, εχω κανει ενα σχετικο θεμα εδω εχουμε πει πολλα πραγματα αν εχεις χρονο ριξε καμια ματια : https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-Routerboard

    εγω στο εξοχικο ειχα βαλει σε ενα 951 ενα στικακι της huwaei με ενα προγραμμα cosmote mobile internet 25GB με καλυπτε απολυτα για καμερες και voip.
    Αν ημουν εκει πχ καλοκαιρι και ηθελα παραπανω αγοραζα πακετα απο το app της cosmote.
    Παντα ειχα και public dynamic ip και ολα καλα για μερικα χρονακια που το ειχα.
    Ειχα βαλει μια κερα πανελ 4G πισω απο παραθυρο ειχα το Α/Κ με τις κεραιες πανω στο 1,5χλμ μακρια οποτε ειχα τερμα σημα ετσι απο 1 γραμμη χωρις την κεραια μεσα στο σπιτι.
    Τωρα εχουν συσκευες ετοιμες για 4G αλλα αναλογα τι θες να κανεις και αν θες μονιμη τοποθετηση.
    Εννοω πχ εγω ηξερα οτι δεν θα το εχω μονιμα, ετσι ουτε το στικακι παει χαμενο ουτε το 951 που εβαλα adsl και το εχω για pppoe.
    Ο καθενας τωρα αναλογα τις αναγκες του.

    - - - Updated - - -

    παντως εχει πολλα πλεον μηχανηματα η mikrotik ειδικα για κινητη εδω περα : https://mikrotik.com/products/group/lte-5g-products

  15. #15
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Επιστρέφω πάλι μετά από 15 περίπου μέρες παρατηρήσεων και δοκιμών. Να πω ότι έχω Cosmote gigamax απεριόριστα.
    Όσα βλέπω στο cellmapper στην περιοχή τα έχω επιβεβαιώσει με το NetMonster app στο κινητό.

    Στο σημείο που βρίσκομαι το κινητό μου κλειδώνει πάντα στο eNB 1793, παρότι στον χάρτη φαίνεται να είμαι οριακά εκτός κάλυψης από το συγκεκριμένο eNB (βρίσκομαι 50m ανατολικά του νοσοκομείου στον χάρτη).
    Κλειδώνω πάντα στο Cell 2 (cell id 459010) κι έχω πολύ καλές ταχύτητες (μέσα και έξω από το σπίτι) νωρίς το πρωί, περίπου 70 down/40 up κατά μέσο όρο στις μετρήσεις.
    Αργότερα όμως, μετά τις 11-11μιση, με το κινητό στην ίδια ακριβώς θέση, το down πέφτει κατακόρυφα στα 7-10Mbps, και το upload παραμένει κοντά στα 35-37Mbps.
    Επίσης, επειδή βλέπω μόνο την B3 μπάντα, δεν υπάρχει δυνατότητα για Carrier Aggregation, σωστά?
    Πρακτικά δηλαδή, η σύνδεση γίνεται πάλι δύσκολη με τόσο χαμηλό download.

    Από το σημείο που βρίσκομαι, έχω οπτική επαφή με το eNB 6230 (βρίσκεται βόρεια από εμένα, αλλά επειδή είμαι σε λόφο έχω ανεμπόδιστη οπτική επαφή).
    Στο Cellmapper φαίνεται να καλύπτομαι από το Cell 2 (ID 1594882, B3) κι από το Cell 22 (ID1594902, B7).
    Το NetMonster τα βλέπω (νομίζω) αυτά, αλλά δεν έχω κλειδώσει ποτέ εκεί μάλλον γιατί είμαι αρκετά μακριά και τα στατιστικά είναι χειρότερα.
    screenshot από το NetMonster >>
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  netmonster.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  137,0 KB 
ID: 231169

    Η ερώτηση είναι, να πάω προς το LHGG?
    Υπάρχει περίπτωση ακόμη και με κατευθυντική κεραία να κλειδώνω στο eNB 1793, οπότε πρακτικά να μην έχει καμία διαφορά το όλο εγχείρημα?
    Υπάρχει δυνατότητα στο mikrotik να επιλέγεις το eNB στο οποίο θα κλειδώσεις?
    Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/ιδέα είναι ευπρόσδεκτη :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Samael_667 : 30-09-21 στις 15:43.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας