Εν καιρώ 50αρας vodafone το fritzbox σταθερό χωρίς κανένα πρόβλημα, από τον Μάιο και μετά που αναβάθμισα σε 100αρα εμφανίστηκαν
προβλήματα errors & αποσυγχρονισμού, σε αντίθεση με το zte το οποίο αν και μαζεύει errors δεν αποσυγχρονίζει ()
Εν ολίγοις αποφάσισα να αφήσω το zte μπροστά να συγχρονίζει και με bridge αφήνω το 7530 από πισω να παίρνει ΙΡ και να κάνει το routing.
1) το πρόβλημα στο upload (κλειδωμένο στα 5,1Μbps ασχέτως ότι συγχρονίζει 11Μbps) παραμένει (φυσικά απενεργοποιώντας το g.inp
τερματίζει το upload αλλά τρώει αποσυγχρονισμούς η γραμμή) (ειμαι σε vodafone καμπινα)
2) εάν αποσυγχρονίσει το zte και συγχρονίσει εκ νέου, το 7530 κάνει register το τηλ. αλλά internet IP γιοκ !! Πρέπει να πηγαίνω στο
internet --> account information --> internet connection να πατάω apply για να "ξυπνήσει".

Φυσικά έχω καλέσει 4-5 φορές το τεχν. τμήμα και έχω αναφέρει το πρόβλημα στο upload, προσπάθησαν να περάσουν upload προφιλ
στα 20, ανεπιτυχώς, κλειδώνα στα 11 παλι και ταυτοχρονα επεσε το download, οποτε τους ξαναπηρα τηλ. να αφαιρέσουν ότι εκαναν και
να με γυρισουν στο πιο πισω προφιλ και εκλεισαν ραντεβου με τεχνικο...ενω τους ειπα οτι και να ερθει αυτός θα μετρησει 11 upload
επεμεναν να κλειστει ραντεβου και να μιλησω μαζι του εκείνη τη στιγμη

Στο θεμα μας, για να μην παρω καμια βαρεια και αρχισω και κοπαναω οτι βρισκω μπροστα μου, υπάρχει τρόπος στο 7530 να αναγνωρίζει
οτι το internet ειναι down και να προσπαθει μονο του να τραβηξει ΙΡ ανα x sec/min ή θα πρέπει να κάνω τη διαδικασία του apply ?
(ευκολο
για μενα, δυσκολο για τη γυναικα, ευκολο τωρα που ειμαι σπιτι, δυσκολο οταν θα λειπω στη δουλεια)

Υ.Γ. φυσικά οποιαδήποτε πρόταση για να κανω το 7530 να ειναι σταθερο και να μην αποσυγχρονιζει δεκτη ! (7.27 f/w, με δοκιμασμενο το tweak
για τους αποσυγχρονισμους, δηλαδη το lcpecho_auto σε lcpecho_never)

Υ.Γ.2 εαν φτιαχτει κερναω μπυρα την κυριακη χαζευοντας τον τελικο σε καφετερια ή οποιαδήποτε άλλη ημερα προτιματε

Υ.Γ.3 επειδη αναρωτιεμαι μερες διαβαζοντας τοσα posts για τα fritzbox, στο internet --> dsl τι version σας εμφανιζει το broadcom ?